Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα προσωπικά δε μου φαίνονται αποτυχία οι Vega. Απλώς δεν είναι αυτό που περίμεναν κάποιοι. Αυτό το καιρό παίζω το Dishonored 2 που είναι κάργα "unoptimized shit". Οι επιδόσεις των Vega είναι μια χαρά απλώς θα περίμενε κανείς να είναι πάνω απο την GTX1080. Αλλά η AMD ποτέ δεν ήταν καλή στο High end κομμάτι έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα χρόνο μετά την 1080 βγάζει η AMD κάρτα η οποία παίζει να είναι ακριβότερη ή στα ίδια χρήματα, ελαφρώς πιο αργή και με μεγαλύτερη κατανάλωση.

Να έβγαζε την 64 στην τιμή της 56 να πω εντάξει. Εκτός και αν δεν θέλουμε ανταγωνισμό ή πρόοδο και επειδή την έβγαλε η AMD το καταπίνουμε..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χρόνο μετά την 1080 βγάζει η AMD κάρτα η οποία παίζει να είναι ακριβότερη ή στα ίδια χρήματα, ελαφρώς πιο αργή και με μεγαλύτερη κατανάλωση.

Να έβγαζε την 64 στην τιμή της 56 να πω εντάξει. Εκτός και αν δεν θέλουμε ανταγωνισμό ή πρόοδο και επειδή την έβγαλε η AMD το καταπίνουμε..

 

 

 

Οι τιμές θα πέσουν αργά ή γρήγορα αλλιώς θα πάνε άπατες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς πριν ένα χρόνο πήρα την πρώτη μου rx480 στα 340 περίπου. Θεωρούνταν ακριβή αγορα :P ποιός να φανταζόταν τα σημερινά χάλια..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς να μας πει τεκμηριωμένα για το αν θα δίνει bottleneck ο stock i7 3770K σε Vega 56? Και γενικά από τι cpu και πάνω, δεν θα έχει θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Gtx 1080 = 1 μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.

 

Κάτι δεν πάει καλά... Άμα το πλαίσιο έχει τη Vega 700+ max πάει να πει ότι παραπάνω δεν θα τη δούμε.

 

Πως η nvidia ζητάει ακόμη αυτά τα λεφτά δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Ακολουθεί την ίδια τακτική με την intel μέχρι που βγήκαν οι ryzen και ετσουξε.

 

Καλύτερα 500 ευρώ η 580 που θα είναι και η επόμενη κάρτα μου.

 

Αν συνεχίσει να έχει τέτοιο μερίδιο στην αγορά η πράσινη σε λίγο θα θέλει το σπίτι μας.

 

Είχα πει ακριβώς το ίδιο πράγμα για την intel πριν 4 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που ο ryzen ειναι πιο γρηγορος, με μικροτερη καταναλωση και στα ιδια χρηματα πρεοσφερει περισσοτερα.

Τι απο τα παραπανω συμβαινει με το vega; :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που ο ryzen ειναι πιο γρηγορος, με μικροτερη καταναλωση και στα ιδια χρηματα πρεοσφερει περισσοτερα.

Τι απο τα παραπανω συμβαινει με το vega; :P

 

Η 64 μάλλον τίποτα. Η 56 τουλάχιστον καλύτερη απόδοση από 1070. Το όλο παιχνίδι θα παιχτεί στην τιμολόγηση θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ssd93 Προτιμάς να πληρώσεις τρελό καπέλο λόγω mining shortage αντί να πάρεις μια αντικειμενικά καλύτερη gpu, λόγω... χρώματος;

Άσε που αν περιμένεις λίγο, λογικά πέριξ των 500€ θα βρεις την 56άρα VEGA.

 

1920x1200.

Στα 60Hz δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο θέμα. Μόνο αν ανέβεις ανάλυση ή refresh rate θα αξίζει να δεις για άλλη CPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...