Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την κορυφαία GPU αυτή τη στιγμή, GTX1080Ti. Κατά τα άλλα είσαι γνωστός κοκκινοφρουρός εσύ. Απ' όσα αρνητικά έγραψες μόνο τα 3.5GB + 0.5GB(Έκανε κανονικά χρήση των 4GB γιατί εγώ δεν είχα πουθενά stuttering όταν έφτανε τόσο) της 970 έχουν βάση. Τα PhysX/GameWorks άμα δεν σ' αρέσουν τα απενεργοποιείς και τέλος. Αυτό με το tessellation έγινε το 2011 στο Crysis 2 και ακόμα το πιπιλάτε, δεν βαρεθήκατε ; :P

 

Το ότι έχει την κορυφαία κάρτα στην αγορά αυτή τη στιγμή (και τις περισσότερες περιόδους για να λέμε την αλήθεια) δεν σημαίνει ότι σέβεται και τον καταναλλωτή ή ότι δεν έχει κάνει στραβές.

 

Για τα physx είναι νομίζω σημαντικό το γεγονός ότι τα έκανε επίτηδες gimped σε CPU, επίσης όλα τα άλλα που αναφέρω ισχύουν (χρώμα, gimped textures στην 1060 3gb, tesselation mania σε μετροπρογράμματα και games).

 

Σε κάθε περίπτωση είμαι pro-amd και το παραδέχομαι , δεν το παίζω ανεξάρτητος και μετά φοράω τα πράσινα γυαλιά.

 

Aυτά φιλικά παντά και χωρίς διάθεση για flame war.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι τα gimped textures?

 

Πάντως έχοντας μεταβεί από 470 σε 1060, έχω την αίσθηση ότι η εικόνα που βλέπω στην οθόνη είναι χειρότερη, ειδικά στο AA. Προσπαθώ να βρω τρόπο να το αποδείξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είσαι συνδεδεμένος με HDMI; Σε αυτή την εικόνα βλέπεις 2 αποχρώσεις στο λευκό και 2 στο μαύρο ή μόνο μια στο καθένα; http://i.imgur.com/Bw61l68.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που προκύπτει οτι θα βγάλει μονο η asus vega 56?

Δεν έχει ανακοινώσει καμία άλλη εταιρεία ότι θα βγάλει ούτε έχει ακουστεί κάτι,από που προκύπτει ότι θα βγάλουν;μακάρι εγώ να πάρω θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε κάθε περίπτωση είμαι pro-amd και το παραδέχομαι , δεν το παίζω ανεξάρτητος και μετά φοράω τα πράσινα γυαλιά.

 

Aυτά φιλικά παντά και χωρίς διάθεση για flame war.

Psycho, έλα, αφού το παραδέχεται ο φίλτατος, κάνε κι εσύ το καλό. :P

 

Κι εγώ πάντα έπαιρνα το μέρος του VFM και του "αδύναμου" αν είχε ανταγωνιστικά προϊόντα. Γι' αυτό τώρα έχω καταλήξει να έχω μία GTX780Ti και μια GTX960 στο δεύτερο PC (που θα γίνει πρώτο όπου να ναι), ενώ όλα τα προηγούμενα χρόνια είχα HD7870XT (Tahiti core) --> (2x) HD5850 --> HD4870 --> HD3870 --> X1800XT --> [6600GT] --> 9600Pro :P

 

Όπως και στα CPU, είχα Athlon XP 1700+ --> Athlon 64 3500+ --> C2D E8400 --> i5-2500K (upgrade σε i7-3770K) --> LOADING...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD κάρτες αλλά και CPUs(Athlon 1600+, Athlon 64 3200+) είχα και 'γω(HD3870, HD5870, HD6950), ήμουν μια χαρά ικανοποιημένος και ποτέ δεν είχα τα προβλήματα που αναφέρουν αρκετοί με drivers κλπ. Ο λόγος που πήγα σε NV ήταν το VFM(970) και συνεχίζω με X70(Λόγω G-Sync monitor) κάρτες γιατί η AMD πετάει χαρταετό όσο ο ανταγωνισμός προσφέρει λύσεις σε performance/high-end. Απλά τα πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι τα gimped textures?

 

Πάντως έχοντας μεταβεί από 470 σε 1060, έχω την αίσθηση ότι η εικόνα που βλέπω στην οθόνη είναι χειρότερη, ειδικά στο AA. Προσπαθώ να βρω τρόπο να το αποδείξω.

 

Στις κάρτες με περιορισμένη μνήμη όπως η 1060 3gb ο driver της NV όταν η μνήμη φτάσει στο τέρμα κατεβάζει την ανάλυση των textures ώστε να μην κολάει το παιχνίδι.

 

Οπότε εσύ βάζεις ultra/high textures όπως έβαζες στην 470 και μόλις τα 3GB τελειώνουν σε πάει στα Medium

 

Το ΑΑ αυξάνει τη χρήση μνήμης οπότε το φαινόμενο γίνεται πιο συχνά.

 

Αν ρωτήσεις την NVidia θα σου πουν ότι είναι Feature (δεν κολλάει το παιχνίδι), αν όμως το σκεφτείς σε όλα τα συγκριτικά που έβλεπες την 1060 3gb δίπλα/πάνω από την 470 η μια έτρεχε ultra/high textures και η 1060 μια σκάλα πιο κάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αποδείξεις γι' αυτά που λες ; Έφυγε ο Ailuros και θα διαβάσουμε πολλά ακόμα :P

 

όχι γράφω ότι παπάτζα μου κατέβει και έχουμε συνενοηθεί με τον liakjim για να σας τρελάνουμε όλους! :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές στο IQ ανήκουν σε εποχές GeForce FX/Radeon 9800Pro κλπ..Πλέον απλά η κάθε εταιρεία έχει διαφορετικά defaults στους οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κορυφαία GPU αυτή τη στιγμή, GTX1080Ti. Κατά τα άλλα είσαι γνωστός κοκκινοφρουρός εσύ. Απ' όσα αρνητικά έγραψες μόνο τα 3.5GB + 0.5GB(Έκανε κανονικά χρήση των 4GB γιατί εγώ δεν είχα πουθενά stuttering όταν έφτανε τόσο) της 970 έχουν βάση. Τα PhysX/GameWorks άμα δεν σ' αρέσουν τα απενεργοποιείς και τέλος. Αυτό με το tessellation έγινε το 2011 στο Crysis 2 και ακόμα το πιπιλάτε, δεν βαρεθήκατε ; :P

Και τα ROPs ήταν λιγότερα αδερφέ!!!

Το ίδιο πήγε να κάνει (στο περίπου) με την 1060, εκτός αν νομίζεις ότι η 3αρα με την 6αρα έχουν διαφορά μόνο στην μνήμη.

Για 590 μην μου τα θυμίζεις κάηκε τότε η δικιά μου ;) Ευτυχώς είχα εγγύηση αλλά έμεινα 1μηνα χώρου main PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί να μην κάνει καμμια μλκία με το σύστημα ψύξης...όπως με τις 290(Χ)

 

Αρκεί να μην κάνει καμμια μλκία με το factory oc...όπως με τις 280(Χ)

 

Αρκεί να μην "πέσουμε" σε ολόκληρες σκάρτες παρτίδες, όπως με τις 470/480 (1-2 παιδιά εδώ μέσα άλλαξαν υλοποίηση για να ξεμπερδεύουν).

 

Κόπανοι...

 

ASUS Radeon RX 64 Review taken offline

By Hilbert Hagedoorn on: 09/06/2017 12:43 PM | 30 comment(s) ]

Yesterday Guru3D Published the Radeon RX 64 STRIX review from ASUS. As everybody had noticed card performs awfully similar towards the reference Radeon RX 64 card. This morning I received a phone call from  ASUS, asking us if we’d be willing to take down the article for a few days as they have made a mistake. The sample we received did not get a final BIOS for its final clock frequencies and fan tweaking. Ergo, the sample we received carries a default reference BIOS.

It’s a colossal mistake, but as such the end-results in the review are not representative enough for the final product. ASUS will get the finalized BIOS over once they have finished (likely a day or two) after which we will re-test the card with that final BIOS and thus republish the review. All this explains why the STRIX card was so incredibly close to Vega 64 performance. Apologies for the inconvenience, but this mistake was not one coming from us.
 
Τουλάχιστον να δούμε αν θα υπάρξουν διαφορές με "custom" BIOS, αφού με το "λάθος" που έστειλαν ήταν ίσα βάρκα-ίσα πανιά.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τουλάχιστον να δούμε αν θα υπάρξουν διαφορές με "custom" BIOS, αφού με το "λάθος" που έστειλαν ήταν ίσα βάρκα-ίσα πανιά.

 

 

Γιατί το "λάθος" το βάζεις σε εισαγωγικά; Δηλαδή παίζει να έστειλαν επίτηδες high end card με το brand name strix να αποδίδει χάλια με λάθος bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...