Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το τελευταίο (1702 P7) είμαι χαμηλότερα από stock +50%. 290W μου έδειξε τώρα ενώ stock +50% είχα δει 303W.

Τώρα αν ρωτάς για χθες (1682/1075 ΗΒΜ) vs σήμερα (1702/1100 ΗΒΜ) είναι 10W. 280W vs 290W.

Στο GPU-Z όλα αυτά και μιλάω για τις MAX τιμές.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mpokwsths είπε

Η κάρτα δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Mε 1702 Mhz / 1100 mV P7 και 1642 Mhz / 1075 mV P6

δούλευε στα 1650 - 1662 Mhz και 1100 HBM πραγματικά ρολόγια στο "ζόρικο" Superposition 4K.

Τα 1650-1662 με 1,03-1,045V πραγματική τάση.

Μια χαρά. Η κάρτα είναι τέρας. Από μένα τέρμα οι δοκιμές. Λες και σε 1080p 72fps θα την αξιοποιήσω...

Superposition 4K.jpg

Εισαι τυχερος,εχεις καλο κομματι.Αλλα οντως overkill για 1080ρ.

Τρεξε και το 8Κ.Απο οτι διαπιστωσα οσο πιο μεγαλη η αναλυση,τοσο πιο ευκολα τσιμπαει ασταθεια.Το 1080 το τρεχω μονο για να δω σκορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι στοκ η καρτούλα, αλλά μέχρι να αναβαθμίσω και το υπόλοιπο σύστημα σε ryzen 3 δεν βλέπω τον λόγο να κάνω oc. έχει πάντως samsung μνήμες 

Screenshot 2019-03-24 12.59.30.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oι drivers παντως ειναι να σε τρελανουν.

Πριν καμια 10αρια μερες εκανα φορματ γιατι για καποιο λογο τραβαγαν αρκετο cpu usage οι drivers και ετρωγα stuttering.

Με το φορματ λυθηκε ,αλλα με το που εκανα αναβαθμιση τους drivers ξανα τα ιδια.

Μετα απο 5 install-uninstall-ddu ,πηρα πρεφα οτι οφειλεται στο overlay.Με κλειστο ολα οκ.

Μετα απο αλλα 5  install-uninstall-ddu πηρα πρεφα οτι εαν μειωσεις το sampling interval,αυξανει το cpu usage.

Το θεμα ειναι οτι μετα απο φορματ δεν ετρωγε καθολου επεξεργαστη με 0.25 interval και τωρα τρωει στη καθισια του 10%.Οτι και να κανω δεν εχω καταφερει να το φτιαξω,οσα clean install και να κανω.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Oι drivers παντως ειναι να σε τρελανουν.

Πριν καμια 10αρια μερες εκανα φορματ γιατι για καποιο λογο τραβαγαν αρκετο cpu usage οι drivers και ετρωγα stuttering.

Με το φορματ λυθηκε ,αλλα με το που εκανα αναβαθμιση τους drivers ξανα τα ιδια.

Μετα απο 5 install-uninstall-ddu ,πηρα πρεφα οτι οφειλεται στο overlay.Με κλειστο ολα οκ.

Μετα απο αλλα 5  install-uninstall-ddu πηρα πρεφα οτι εαν μειωσεις το sampling interval,αυξανει το cpu usage.

Το θεμα ειναι οτι μετα απο φορματ δεν ετρωγε καθολου επεξεργαστη με 0.25 interval και τωρα τρωει στη καθισια του 10%.Οτι και να κανω δεν εχω καταφερει να το φτιαξω,οσα clean install και να κανω.

19.1.1?

Πάντως στο amazon.fr έχουν ξανά την προσφορά με τη Nitro και τα παιχνίδια για δύο κομμάτια εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dantε είπε

Και με 1.1 και με 3.1 και 3.3. 

Γενικά, αυτό που αναφέρεις, δεν είναι κάτι που παθαίνει ο driver από μόνος του. Σε συνδυασμό με κάτι άλλο που τρέχεις/έχεις κάνει edit/έχεις κουμπώσει, ναι μπορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θεμα με την igpu λενε ειναι και οτι λυνεται με τους καινουργιους drivers της intel και με απ-εγκαταστασεις με ddu,αλλα δε λυθηκε.

Στανταρ ιδιοτροπια των drivers ειναι γιατι μετα το φορματ δεν υπηρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ναι θεμα με την igpu λενε ειναι και οτι λυνεται με τους καινουργιους drivers της intel και με απ-εγκαταστασεις με ddu,αλλα δε λυθηκε.

Στανταρ ιδιοτροπια των drivers ειναι γιατι μετα το φορματ δεν υπηρχε.

Μετά το format, είχες περασμένους μόνο τους driver και ήταν εντάξει. Άρα σε συνδυασμό με κάτι άλλο μπορεί να στραβώνουν (αν όντως είναι ο driver). Την ίδια κάρτα έχω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα από driver - σε σύστημα που έχει να δει format κάτι αιώνες, κιόλας. Και εγώ πχ. άμα του πετάξω κανα ηλίθιο osd bloatware και afterburner με low level access στο service, μπορεί να  γ@μηθεί το σύμπαν. Δεν φταίει ο driver. Αν θέλεις, δώσε περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα και τι έχεις σετάρει και πως, μπας και βρούμε άκρη όλοι μαζί...

 

φλασιά : η igpu, δεν είναι disabled με κάρτα πάνω στη μητρική;!

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην εχω enabled την igpu γιατι εχω τη δευτερη οθονη επανω.Δεν εχω κανενα osd κτλ πανω για να επηρεαζει τους drivers.Καθαρα θεμα το πως θα κατσουν ειναι,το αν θα τρωει cpu η οχι.Τι να πω.Οταν λεω για overlay,μιλαω για το overlay του wattman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Tην εχω enabled την igpu γιατι εχω τη δευτερη οθονη επανω.Δεν εχω κανενα osd κτλ πανω για να επηρεαζει τους drivers.Καθαρα θεμα το πως θα κατσουν ειναι,το αν θα τρωει cpu η οχι.Τι να πω.Οταν λεω για overlay,μιλαω για το overlay του wattman.

Έχεις καναν ιδιαίτερο λόγο να μην κουμπώνεις και τις δύο οθόνες πάνω στην κάρτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Occultist είπε

Έχεις καναν ιδιαίτερο λόγο να μην κουμπώνεις και τις δύο οθόνες πάνω στην κάρτα;

Ναι,δημιουργει flickering στη μια,αλλο θεμα των driver αυτο,μιας και το εκανε και με τη προηγουμενη 64αρα,εχω κανει φορματ,εχω δοκιμασει αλλα καλωδια και χιλια δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Ναι,δημιουργει flickering στη μια,αλλο θεμα των driver αυτο,μιας και το εκανε και με τη προηγουμενη 64αρα,εχω κανει φορματ,εχω δοκιμασει αλλα καλωδια και χιλια δυο.

Μεσολαβεί αντάπτορας σε καμία από τις δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Occultist είπε

Μεσολαβεί αντάπτορας σε καμία από τις δύο;

Oχι.Η μια εχει καλωδιο hdmi to dvi αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.Με τη 1070 ακριβως το ιδιο setup δεν ειχε θεμα.

Οπως και να χει το συγκεκριμενο θεμα το ειχα ψαξει μεχρι αηδιας,ακρη δεν ειχα βγαλει,εβαλα τη 2η οθονη στην onboard και κανω δουλεια μου.

Προς το παρον παντως δε φαινεται να τραβαει,οποτε ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dantε είπε

Oχι.Η μια εχει καλωδιο hdmi to dvi αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.Με τη 1070 ακριβως το ιδιο setup δεν ειχε θεμα.

Οπως και να χει το συγκεκριμενο θεμα το ειχα ψαξει μεχρι αηδιας,ακρη δεν ειχα βγαλει,εβαλα τη 2η οθονη στην onboard και κανω δουλεια μου.

Προς το παρον παντως δε φαινεται να τραβαει,οποτε ολα οκ.

Άρα με αντάπτορα... Το παίζω άνετα στοίχημα ότι φταίει αυτό, σε συνδυασμό με τον τρόπο που υλοποιεί η amd τις θύρες/σήμα σε αυτό το τσιπάκι. Στην ίδια δικιά μου, έχω πάνω ταυτόχρονα μία σε HDMI και μία σε DP - native και οι δύο, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...