Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Noμιζω πως ξεχνας οτι η AMD αρχιτεκτονικα ειναι πισω απο την NVidia :P
To node δεν κανει θαυματα απο μονο του. 

Ασε και που +30% να εδινε, απατη θα πηγαινε στις πωλησεις και παλι. Το ειδαμε να παιζεται το εργο αρκετες φορες μεταξυ 2009-2012. 

Ξέρω ότι είναι πίσω αρχιτεκτονικά αλλά η Lisa su ας ρίξει κανα ζεστό χρήμα στο Rtg group, έχει ρίξει όλο το βάρος στους επεξεργαστές :(

τωρα για τις πωλήσεις νομίζω οι ryzen έδειξαν ότι υπάρχει χώρος και για την amd όταν παρουσιάσει το σωστό προϊόν στην σωστή τιμή 

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos5800 είπε

Ξέρω ότι είναι πίσω αρχιτεκτονικά αλλά η Lisa su ας ρίξει κανα ζεστό χρήμα στο Rtg group, έχει ρίξει όλο το βάρος στους επεξεργαστές :(

To oποιο RTG (οπως φαινεται και απο την ονομασια του), το εχει παραμερησει και προσπαθει να το ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙ απο την υπολοιπη AMD, πιθανως για να μην επηρεασει αρνητικα τις πωλησεις.

Ουτως η αλλως οτι και να ριξει στο R&D δεν γινεται ετσι η διαφορα. Δεν εχει ουτε τα μεγαλα μυαλα (koduri μας χαιρετησε για αλλες εταιρειες) αλλα και το ποσο των χρηματων ειναι πενιχρο μπροστα σε αυτο που ριχνει η νοβιντεο. Φαση το R&D της nvidia ειναι ολο το revenue της AMD :P 
Θελει νεα αρχιτεκτονικη για να γινει αυτο. Και αυτο παιρνει χρονο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Επρεπε να δώσει τουλάχιστον ένα + 30% από την ρτχ2060  στα 150watt, αυτό που ξεχνάς είναι πως μετά 7nm η amd έχει τεράστιο πλεονέκτημα ,έπρεπε να σκοτώνει την ρτχ2060 vega56/gtx1080  και αντί αυτού βλέπουμε μια από τα ίδια 

νονιζω καταλαβαίνεις ότι όταν η Nvidia κατέβει στα 7nm θα γίνει το έλα να δεις ;) 

Να πιάσει 1080Ti/2080 στα 150W, με <300$?

1η γενιά στα 7nm, με νέα αρχιτεκτονική. Βιάζεσαι.

Όλα αυτά, κιόλας, για να βλέπει το σενάριο 570/580 vs 1050Ti/1060 να επαναλαμβάνεται?

Χ.στηκε...

PS5, XBOX969, κι ότι βγάλει από εκεί.

Αν δε, της κάτσει ο πολυπύρηνος σχεδιασμός και στις GPU, κάτι θα κάνει.

Αλλιώς, μεγάλους μονολιθικούς για να βγαίνουν πανάκριβα τέρατα, δν έχει λόγο να παλεύει.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά και η πράσινη, περισσότερο για s/w optimisations πάει, παρά για νέα θεριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Να πιάσει 1080Ti/2080 στα 150W, με <300$?

1η γενιά στα 7nm, με νέα αρχιτεκτονική. Βιάζεσαι.

Όλα αυτά, κιόλας, για να βλέπει το σενάριο 570/580 vs 1050Ti/1060 να επαναλαμβάνεται?

Χ.στηκε...

PS5, XBOX969, κι ότι βγάλει από εκεί.

Αν δε, της κάτσει ο πολυπύρηνος σχεδιασμός και στις GPU, κάτι θα κάνει.

Αλλιώς, μεγάλους μονολιθικούς για να βγαίνουν πανάκριβα τέρατα, δν έχει λόγο να παλεύει.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά και η πράσινη, περισσότερο για s/w optimisations πάει, παρά για νέα θεριό.

Γιατί όχι; Η rx 580 δεν ρίχνει ξύλο στην gtx 980? Και σε μερικά games πλησιάζει την gtx 980ti 

Τελος πάντων πρώτα ας βγει να δούμε τι ψάρια πιάνει και μετά ξανά μιλαμε :)

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Γιατί όχι; Η rx 580 δεν ρίχνει ξύλο στην gtx 980? Και σε μερικά games πλησιάζει την gtx 980ti 

Τελος πάντων πρώτα ας βγει να δούμε τι ψάρια πιάνει και μετά ξανά μιλαμε :)

Κατσε ρε φιλε για το ιδιο τσιπακι λεμε? Γιατι η 480 που εχω εγω (με κλοκια 580+) την 1060 περναει ανετα μονο και φτανει κοντα η στα ιδια με 980. Ξυλο με καμια παναγια δεν ριχνει. Περι 980ti οι Pollaris παιζουν ρολο καρπαζοεισπρακτορα. Τουλαχιστον 10-15 FPS κατω σε καθε τιτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Κατσε ρε φιλε για το ιδιο τσιπακι λεμε? Γιατι η 480 που εχω εγω (με κλοκια 580+) την 1060 περναει ανετα μονο και φτανει κοντα η στα ιδια με 980. Ξυλο με καμια παναγια δεν ριχνει. Περι 980ti οι Pollaris παιζουν ρολο καρπαζοεισπρακτορα. Τουλαχιστον 10-15 FPS κατω σε καθε τιτλο.

Συγκρίνω τα nm η gtx 980 ήταν στα 28nm ενώ η ρχ580 στα 16nm 

Και είχαν ίδιες επιδοσεις 

το το ίδιο θα έπρεπε  να συμβεί και με το Navi, 12/16nm της Nvidia vs 7nm της amd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Συγκρίνω τα nm η gtx 980 ήταν στα 28nm ενώ η ρχ580 στα 16nm 

Και είχαν ίδιες επιδοσεις 

το το ίδιο θα έπρεπε  να συμβεί και με το Navi, 12/16nm της Nvidia vs 7nm της amd 

Υπάρχουν παιγνίδια (πχ BF) όπου όντως τα Polaris αρπάζουν τις 980/Ti από το λαιμό.

Σε άλλα είναι ίσα βάρκα, ίσα πανιά.

Σε αρκετά (στα περισσότερα, ίσως) είναι πάρα πολύ μπροστά η Ti και αρκετά η "απλή" 980 από 4/580.

Καταλαβαίνω βέβαια τι λες (κι εγώ θα γούσταρα ένα τέτοιο σενάριο), αλλά δεν νομίζω πως είναι τόσο εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Κατσε ρε φιλε για το ιδιο τσιπακι λεμε? Γιατι η 480 που εχω εγω (με κλοκια 580+) την 1060 περναει ανετα μονο και φτανει κοντα η στα ιδια με 980. Ξυλο με καμια παναγια δεν ριχνει. Περι 980ti οι Pollaris παιζουν ρολο καρπαζοεισπρακτορα. Τουλαχιστον 10-15 FPS κατω σε καθε τιτλο.

ριχνει ξυλο η 580 σε 980. γιατι η nvidia αφηνει τις καρτες να πεθανουν οταν γερασουν:P  Και η μια κανει dx12 ενω η αλλη οχι.

και φυσικα τα 4 μερικες φορες ηδη ειναι λιγα τουλαχιστον αν συγκρινουμε με 8αρα 580.

division re2 και hitman πχ  η 1060 με 3 gb ηδη σερνεται τουλαχιστον σε συστηματα με 8 gb ram. 

σε τιτλους με dx 12 δεν θα μου φαινοταν απιθανο να ειναι καλυτερη και απο 980 ti.

so προσωπικα καπου αναμεσα σε 980 ti και 980 θα ελεγα. και μη λινκαρεις bench 980 απο το 15. αμα θες ψαχτο με τιτλους του 18 ας πουμε, και δες και διαφορα σε perf  σε dx 12. 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Inler είπε

Η rx580 και μιλάμε για την SE που είναι η υψηλότερα χρονισμένη είναι πίσω τουλάχιστον 15-17% από 980ti/1070 κατά μ.ο

oπως ειπα σε dx12 τιτλους οχι. γιατι η σειρα 9 δεν κανει dx 12.

και απο δω και περα θα βλεπουμε πιο πολυ dx 12, γιατι η πρασινη καταφερε επιτελους να δωσει καρτες με σωστες επιδοσεις.

 

οχι στο division 2 ας πουμε 

https://www.guru3d.com/articles_pages/the_division_2_pc_graphics_performance_benchmark_review,4.html

ουτε στο re 2

https://www.techspot.com/review/1784-resident-evil-2-benchmarks/

 

οπως επισης το αναμεσα ειναι αναμεσα. δεν ειπε κανεις οτι σε dx 11 ειναι εφαμιλλη με 980ti. που η 980ti κλοκαρει πολυ κιολας.

ουτε ομως να βγαλουμε την παρατημενη απο την nvidia gtx980, με τα 4 gb  που εχει να δει οptimization απο την nvidia εδω και 2 σειρες και που σε dx 12  παει για βρουβες, εφαμιλλη με την 580 στα προσφατα παιχνιδια.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rofl είπε

ουτε ομως να βγαλουμε την παρατημενη απο την nvidia gtx980, με τα 4 gb  που εχει να δει οptimization απο την nvidia εδω και 2 σειρες και που σε dx 12  παει για βρουβες, εφαμιλλη με την 580 στα προσφατα παιχνιδια.

Aυτό το παραμύθι με τα optimizations των αρχιτεκτονικών από την amd και την εγκατάλειψη στην τύχη τους των καρτών από πλευράς nvidia δεν έχετε κουραστεί να το γράφετε ξανά και ξανά, δεν έχει καμία  βάση αυτή η μπαρούφα και δεν στηρίζεται πουθενά, εάν οι προγραμματιστές της amd δεν έχουν την ικανότητα να έχουν day one σωστούς οδηγούς για το προιόν τους αυτό δεν είναι πρόβλημα της nvidia,

Kαι οι μύθοι περί υποστήριξης των προιόντων κάθε εταιρίας

 

01.jpg

02.jpg

Η φωτογραφία η δεύτερη αφορά τις κάρτες με τσιπ HD 58**, μέχρι windows 8 από το 2013, η nvidia σου δίνει συμβατό με windows 10 οδηγό για κάρτα που κυκλοφόρησε πρίν από 13 έτη μην μιλήσω για HD 3***, 4**** και κάτι διπλές Χ2 πού τις έχει ξεχάσει και η ίδια η amd, αν πάλι περιμένετε παλιές κάρτες να ανεβάζουν επιδόσεις σε νέους τίτλους ΑΥΤΟ είναι placebo effect και δεν γίνεται παλιό hardware να ανεβάζει επιδόσεις μέσω οδηγών, η αλήθεια είναι ότι άντε ενα περιθώριο 5-7% max στην κάθε γενιά από εκεί και πέρα αρχίζουν τα παραμύθια της χαλιμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 3dclub είπε

Aυτό το παραμύθι με τα optimizations των αρχιτεκτονικών από την amd και την εγκατάλειψη στην τύχη τους των καρτών από πλευράς nvidia δεν έχετε κουραστεί να το γράφετε ξανά και ξανά, δεν έχει καμία  βάση αυτή η μπαρούφα και δεν στηρίζεται πουθενά, εάν οι προγραμματιστές της amd δεν έχουν την ικανότητα να έχουν day one σωστούς οδηγούς για το προιόν τους αυτό δεν είναι πρόβλημα της nvidia,

Kαι οι μύθοι περί υποστήριξης των προιόντων κάθε εταιρίας

01.jpg

02.jpg

Η φωτογραφία η δεύτερη αφορά τις κάρτες με τσιπ HD 58**, μέχρι windows 8 από το 2013, η nvidia σου δίνει συμβατό με windows 10 οδηγό για κάρτα που κυκλοφόρησε πρίν από 13 έτη μην μιλήσω για HD 3***, 4**** και κάτι διπλές Χ2 πού τις έχει ξεχάσει και η ίδια η amd, αν πάλι περιμένετε παλιές κάρτες να ανεβάζουν επιδόσεις σε νέους τίτλους ΑΥΤΟ είναι placebo effect και δεν γίνεται παλιό hardware να ανεβάζει επιδόσεις μέσω οδηγών, η αλήθεια είναι ότι άντε ενα περιθώριο 5-7% max στην κάθε γενιά από εκεί και πέρα αρχίζουν τα παραμύθια της χαλιμάς.

 ok παρατηρησε λοιπον τη διαφορα μεταξυ των καρτων 20 + 10 την ψαλιδα  να αυξανει δυσαναλογα απο δω και στο εξης υπερ της σειρας 20  μεταξυ εφαμιλλων καρτων (που ηδη εχει ξεκινησει στα αναλογα μοντελα) και πες μου που οφειλεται αυτο, αν οχι στο optimization της τελευταιας σειρας και στην εγκαταλειψη των παλαιοτερων. δεν υιοθετω το οτι ριχνουν ηθελημενα τις επιδοσεις των παλιων σειρων οπως υποστηριζουν καποιοι, αλλα σιγουρα δεν ασχολουνται με τις παλιες σειρες, και δεν τους ενδιαφερει αν θα δινουν το max πλεον στους νεους τιτλους.

το οτι βγαζει drivers δεν σημαινει οτι κανει και καμια σοβαρη δουλεια με τις προηγουμενες σειρες.

 

και εν κατακλειδι το θεμα ειναι οτι στο 2019 580>980. τωρα γιατι προεκυψε αυτο ειναι αδιαφορο. παντως ισχυει.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...