Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, chrisde είπε

Μία από τα ίδια, δεν νομίζω ότι έχει νόημα κάθε τρεις και λίγο ddu. Όταν πάμε στη 20 οκ.

Τι περισσότερος φορές κάνω την καθαρή εγκατάσταση από radeon ,το ddu μόνο όταν τύχει να πάω από την μια εταιρία στην άλλη το χρησιμοποιώ και να πω την αλήθεια δεν είχε θέμα ποτέ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, όταν έλεγα upgrade εννοούσα κυριολεκτικά αυτό...εγκατάσταση "από πάνω".

Με το clean, να πω την αλήθεια, περισσότερο μπελά έχω συναντήσει...πιο πολλή ώρα παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2019 στις 8:54 ΜΜ, Πέτρος είπε

Sorry, όταν έλεγα upgrade εννοούσα κυριολεκτικά αυτό...εγκατάσταση "από πάνω".

Με το clean, να πω την αλήθεια, περισσότερο μπελά έχω συναντήσει...πιο πολλή ώρα παίρνει.

Τώρα από πάνω τον πέρασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2019 στις 12:38 ΜΜ, akoinonitos είπε

οχι το ris ,ο driver αν παιζει κομπλε ,Btw που ειναι το ris στο wattman?

αυτο εδω ειναι?

616788728_.png.b78cc49f7e873da92e19967d1b148fbf.png

Ελπίζω να είναι αυτό γτ αν δεν ειναι αυτο η διαφορα που βλεπω στα χρωματα στο sottr προκύπτει μάλλον από πρόβλημα στα μάτια μου :lol:

σε ένα βιντεο νομιζω ειδα ενεργοποιησε και το από πανω προσαρμογή μεγέθους μεσω gpu,να ρωτησω για oc σε vega 56 τι παιζει?bios,mod?εχω κανει undervolt +50 power limit 1600-900,είμαι με υδροψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilythekid είπε

σε ένα βιντεο νομιζω ειδα ενεργοποιησε και το από πανω προσαρμογή μεγέθους μεσω gpu,να ρωτησω για oc σε vega 56 τι παιζει?bios,mod?εχω κανει undervolt +50 power limit 1600-900,είμαι με υδροψυξη.

άμα έχεις τη ref vega 56 με hbm samsung (μάλλον αυτή έχεις), μπορείς να της περάσεις το αντίστοιχο bios της msi 64αρας, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει το ρεύμα της μνήμης, που αλλιώς δε γίνεται να το πειράξεις, και να ανέβεις μνήμη κάπου ανάμεσα 1000 με 1100, που βοηθάει αρκετά. 

Αν κάνεις και o/c τον πυρήνα, τότε έχεις μια κάρτα που ξεπερνάει στοκ vega 64.

 

Απλά προετοιμάσου για υψηλές θερμοκρασίες, τρελό θόρυβο στο fan (θες 100% για να μην throtlarei η κάρτα) και κατανάλωση μόνο vga, μέχρι και 330 watt χονδρικά.

 

Για εμένα αν αντέξεις το θόρυβο αξίζει, έχεις κάρτα που τη διετία τη βγάζει άνετα μέχρι 2Κ ανάλυση με κάποιοες μικρές παραχωρήσεις.(είχα ακριβώς την ίδια κάρτα και φλασαρισμένη την είχα καταευχαριστηθεί, τώρα δουλεύει σε άλλο pc).

 

Περισσότερα εδώ, τα παιδιά θα σε βοηθήσουν.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες παρατηρω οτι το voltage στον βεγγο δεν πεφτει τωρα που η καρτα καθεται, εχει κανενας περασει τους τελευταιους drivers να ριξει μια ματια αν γινεται το ιδιο?

1875394175_.png.1f05692d2a1fc4d807f00a88dba130fd.png

 

Edit: εκανα restart και τωρα επεσε wtf?

1285007988_.png.2c476dd2266005b234e88ca944b816f3.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostiger είπε

Περασα 19.9.3 σημερα στο Βέγγο. Σπέρνει το ris.

Τρομερή δουλειά πραγματικά με το ris. Στο sottr με την 1070ti έπαιζα με No AA γιατί το ΤΑΑ θολωνε πάρα πολύ τα textures. Τώρα με το ris μαζί με Smaa2tx δεν υπάρχει διαφορά στα textures είναι όσο καθαρά ήταν χωρίς ΑΑ και μηδενικά juggies. Χωρίς AA ήταν πεντακάθαρα τα textures αλλά γινόταν χαμός από juggies. Και στο rage τρομερή δουλειά που έχει TAA+FXAA. Μακάρι να το δούμε και σε DX11 παιχνίδια σύντομα για την ώρα δουλεύει σε dx9 dx12 vulkan. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Dantε είπε

Η vega ηταν καταπιωνα.

Η Vega είναι παρεξηγημένη περίπτωση. Το ξέρεις, δε χρειάζεται να το λέω.

Μπορεί να φτάσει τα 300W αν κυνηγάς το 120% της απόδοσης αλλά μπορεί με UV να βγάλει το 100% της στοκ απόδοσης με 150-170W ανάλογα το παιχνίδι.

56 λεπτά πριν, Dantε είπε

Η 5700 ειναι μια χαρα παντως.Και δε της εχω κανει και διαιτερο uv.

Μα δε σηκώνουν και ιδιαίτερο UV οι 5700 από ότι έχω δει.

15 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και η refernce 2060 παραπάνω είναι σύμφωνα με αυτό..

Συγκεκριμένα στις Vega οι reference δεν πρέπει να αναφέρονται καν. Πρέπει να είναι οι μόνες κάρτες στην ιστορία με τόσο ασύστολο power/thermal throttling.

Η reference 2060 μια χαρά σύστημα ψύξης έχει και δεν κάνει ποτέ throttling. Τελείως διαφορετικές περιπτώσεις.

57 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η 2060 που είναι παρόμοιων επιδόσεων μέχρι λίγο πάνω από 200 watt έχω δει σε superposition, με τέρμα το power limit. Όχι ότι έχει και τόσο σημασία, αλλά να 'χαμε να λέγαμε :P

Μπορούμε να κάνουμε μια κόντρα κατανάλωσης με UV. Στοκ ρολόγια και οι δύο και να δούμε το μέσο όρο που θα δείξει το GPU-Z στο Power Draw.

Και να προσθέσουμε 10W για την HBM2 και 20W για τη GDDR6 (πάνω-κάτω).

Ευπρόσδεκτη και η 5700 XT.

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Συγκεκριμένα στις Vega οι reference δεν πρέπει να αναφέρονται καν. Πρέπει να είναι οι μόνες κάρτες στην ιστορία με τόσο ασύστολο power/thermal throttling.

Η reference 2060 μια χαρά σύστημα ψύξης έχει και δεν κάνει ποτέ throttling. Τελείως διαφορετικές περιπτώσεις.

Εντάξει σίγουρα αλλά εξετάζουμε και τις reference για να δούμε τι προσφέρει η κάθε εταιρεία σε stock. Πρόβλημα της της AMD που μου βγάζει blower εν έτη 2019. Αν πάμε στις custom πρέπει να συγκρίνουμε με ακριβώς την ίδια ψήκτρα. Γενικά πάντως για άτομα σαν εμάς οι vega μια χαρά είναι αφού και UV κάνουμε και τα σκαλίζουμε. Απλά ο λούμπεν, απλός καταναλωτής που απλά κουμπώνει την κάρτα στην μητρική θα πάρει καλύτερη επίδοση out of the box με την 2060 παρά με Vega. Και για να μην κατηγορηθώ για fanboyσμό, να πω ότι η Vega 64 ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά ξέφευγε σε τιμή που δεν δικαιολογούνταν από τις παραπάνω επιδόσεις έναντι της 2060. H Vega 56 στα περισσότερα games είναι πιο κάτω από 2060, γι' αυτό και τελικά επέλεξα την δεύτερη..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει σίγουρα αλλά εξετάζουμε και τις reference για να δούμε τι προσφέρει η κάθε εταιρεία σε stock

Δεν πρέπει να το εξετάζουμε γιατί είναι ελάχιστοι αυτοί που παίρνουν reference. Κυρίως σε Vega ... ούτε το 1% του συνόλου δεν πρέπει να είναι.

48 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν πάμε στις custom πρέπει να συγκρίνουμε με ακριβώς την ίδια ψήκτρα.

Δεν είναι απαραίτητο. Γενικότερα οι custom τι διαφορές έχουν μεταξύ τους; Αν εξαιρεθούν οι πιο άχρηστες υλοποιήσεις μιλάμε για διαφορές σε απόδοση 1%;

Σε θερμοκρασίες και VRM/PCB είναι οι περισσότερες διαφορές.

Μόνη εξαίρεση η Vega όπου η καλή custom υλοποίηση εξαργυρώνεται σε αυξημένη απόδοση.

48 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Απλά ο λούμπεν, απλός καταναλωτής που απλά κουμπώνει την κάρτα στην μητρική θα πάρει καλύτερη επίδοση out of the box με την 2060 παρά με Vega.

Κοίτα λοιπόν τι out of the box απόδοση έχει η Nitro+ Vega 64 σε σχέση με τις υπόλοιπες custom και κυρίως τι διαφορά έχει από τη reference.

(ας με συγχωρήσουν οι συμφορουμίτες .. είναι η 4η-5η φορά που μπαίνει αυτό το βίντεο) 😋

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όσα reviews έχεις διαβάσει με τη Vega 64 REF διαμορφώνουν εσφαλμένη εντύπωση για τις δυνατότητες του τσιπ.

 

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Δεν πρέπει να το εξετάζουμε γιατί είναι ελάχιστοι αυτοί που παίρνουν reference. Κυρίως σε Vega ... ούτε το 1% του συνόλου δεν πρέπει να είναι.

Δεν είναι απαραίτητο. Γενικότερα οι custom τι διαφορές έχουν μεταξύ τους; Αν εξαιρεθούν οι πιο άχρηστες υλοποιήσεις μιλάμε για διαφορές σε απόδοση 1%;

Σε θερμοκρασίες και VRM/PCB είναι οι περισσότερες διαφορές.

Μόνη εξαίρεση η Vega όπου η καλή custom υλοποίηση εξαργυρώνεται σε αυξημένη απόδοση.

Κοίτα λοιπόν τι out of the box απόδοση έχει η Nitro+ Vega 64 σε σχέση με τις υπόλοιπες custom και κυρίως τι διαφορά έχει από τη reference.

(ας με συγχωρήσουν οι συμφορουμίτες .. είναι η 4η-5η φορά που μπαίνει αυτό το βίντεο) 😋

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όσα reviews έχεις διαβάσει με τη Vega 64 REF διαμορφώνουν εσφαλμένη εντύπωση για τις δυνατότητες του τσιπ.

To "σοκαριστικό" σε αυτό το video είναι η κατανάλωση της ref...λόγω του thermal throttling (HBM στους 90+), πέφτουν τόσο πολύ τα ρολόγια που η κατανάλωση γκρεμίζεται!

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κανείς την αξία του uv (ή και του νερού).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και μιλουσαμε με τον Acmilangr2 στο θεμα των turing για 570/580 στα ποσα fps μπορουν να τρεξουν 4K αναλυση το RDR2 και σε τι ρυθμισεις μιας και το xbox one x τρεχει 4K 30fps παρακατω βρηκα βιντεο με 580 4K κραταει 30αρι σε ολο το βιντεο μεχρι λιγο πριν το τελος στη μαχη που πεφτει στα 25 με συνδιασμο ρυθμισεων ultra/high/low παρομοιο με αυτου του xbox. 

 

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...