Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, omitziz είπε

vega 56 flashed με bios 64 , morphreus II + 2x120 slim 15mm akasa.

Με το automatic undervolt , 8K Furmark 1080p preset , Max hotspot 85C η καρτα καπου στα 65C .  

3.jpg.5ee91a16a63b7399c846f535971b48ad.jpg2.jpg.88b50d04a59811c00217a540a2d93abc.jpg4.jpg.44807a064045020cf6c6e7b0945c98a8.jpg

Ωραία πράματα, άλλα πάρε ένα μεγαλύτερο κουτάκι να αναπνεύσει η κάρτα. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, omitziz είπε

28+ γιατί είναι στη σοφίτα χωρίς a/c

Δεν έχω 25αρια fan και σίγουρα θέλει δεν ανταποδώσει τα μέγιστα χωρίς λείανση παρόλο που είδα διάφορα με την kryonaut.

Με 28+ και FurMark...μαμεί ο Μορφέας (αυτά που έλεγα σε άλλο νήμα για κόστος/επιδόσεις blower vs custom vs aftermarket), μαμεί αλύπητα.

Σε normal συνθήκες η κάρτα θα είναι μόνιμα σε τέρμα boost από άποψη thermals και θα την κόβει μόνο το PL.

Kάτι ακόμα: Ποιό 64ρι χρησιμοποίησες? Το XFX ή κάποιο άλλο? Σε ποιά 56ρα?

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Kάτι ακόμα: Ποιό 64ρι χρησιμοποίησες? Το XFX ή κάποιο άλλο? Σε ποιά 56ρα?

Msi air boost είναι.. της msi 64 έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 25/7/2019 στις 9:13 ΜΜ, Πέτρος είπε

Τρέξε βρε κάτι normal κι όχι τον προσομοιωτή σύντηξης, να δούμε τι κάνει ο μορφέας!

Είτε 3dMark TimeSpy/FireStrike, είτε Unigine Superposition 4K/1080Extreme.

Τα παραπάνω, σε τι θερμοκρασία δωματίου?

Superposition_Benchmark_v1.1_5705_1564224077.png.58ea7e5b8b0f1a8a0506c6674e1457ab.png

FS.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, omitziz είπε

Superposition_Benchmark_v1.1_5705_1564224077.png.58ea7e5b8b0f1a8a0506c6674e1457ab.png

FS.png

Είμαι απαιτητικός πελάτης, να ξέρεις.

Για stock ρολόγια με auto uv δεν είσαι άσχημα, καθόλου.

Θα βοηθούσε να βλέπαμε μαζί τι ρολόγια έπιασε ο πυρήνας κ τι θερμοκρασίες πυρήνας /μνήμη/hotspot, όπως κ κατανάλωση.

Για να υπολογίζεις, με manual uv+oc είμαι σε 24/7 ρυθμίσεις κάπου +1000 gpu score στο FS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Είμαι απαιτητικός πελάτης, να ξέρεις.

Για stock ρολόγια με auto uv δεν είσαι άσχημα, καθόλου.

Θα βοηθούσε να βλέπαμε μαζί τι ρολόγια έπιασε ο πυρήνας κ τι θερμοκρασίες πυρήνας /μνήμη/hotspot, όπως κ κατανάλωση.

Για να υπολογίζεις, με manual uv+oc είμαι σε 24/7 ρυθμίσεις κάπου +1000 gpu score στο FS.

1540-1560 σταθερά hotspot στα 98 you στα 70, 90αρια και στα VRMs. Κατανάλωση 210 με μαξ 220

 Περισσότερα όταν ξανακάνω repaste και που βαριέμαι αυτή τη στιγμή. Το πρόβλημα μου είναι οτι ο Μορφέας δεν είναι απόλυτα ίσιος και δεν έχω fan της προκοπής λόγο κουτιού (akasa slim 120mm 15mm pwm)

Σίγουρα με manual UV θα είναι καλύτερα αλλά ένα wow που παίζω σε 75hz ολα max και ultrawide 1080p είναι υπεραρκετη και αθόρυβη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, omitziz είπε

1540-1560 σταθερά hotspot στα 98 you στα 70, 90αρια και στα VRMs. Κατανάλωση 210 με μαξ 220

 Περισσότερα όταν ξανακάνω repaste και που βαριέμαι αυτή τη στιγμή. Το πρόβλημα μου είναι οτι ο Μορφέας δεν είναι απόλυτα ίσιος και δεν έχω fan της προκοπής λόγο κουτιού (akasa slim 120mm 15mm pwm)

Σίγουρα με manual UV θα είναι καλύτερα αλλά ένα wow που παίζω σε 75hz ολα max και ultrawide 1080p είναι υπεραρκετη και αθόρυβη.

Είπαμε θες κουτί :P 

Αν tweakareis την κάρτα (έλα στο αντίστοιχο thread, τα παιδιά είναι πολύ εξυπηρετικά), πας άνετα σε μεγαλύτερη ανάλυση, αλλιώς στην ανάλυση που παίζεις τώρα θα έχεις μια κάρτα για μια τριετία με κάποιες παραχωρήσεις στα settings στο μέλλον,

Γενικά παίρνει πολύ πείραγμα η ref msi και στην τιμή που είναι + συνδυασμός με tweak είναι το απόλυτο vfm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Καλησπέρα, πήρα μια AsRock RX570 Phantom Gaming X 8GB στα 149€ από την προσφορά του Πλαισίου. Πιο πολύ για να δοκιμάσω και τις Polaris παρά γιατί θα γίνει dedicated gaming σύστημα αυτό που τη κούμπωσα.

Δοκίμασα να την πειράξω, τα πράγματα είναι πολύ πιο straightforward σε σχέση με τις Pascal+ της Nvidia. Καρφώνεις τάση και MHz core/memory και τέλος.

Με στοκ τάση (1,18v) έπαιξε μέχρι 1432MHz core, 2050 Memory, 78°C load (auto fan curve με target τους 75), peak power draw που είδα ήταν στα 155W, όλα αυτά σε benchmarks.
Δοκίμασα στα 1480MHz με 1,25v και 81°C load (ανεμιστηράκι στο 90% και να ακούγεται πολύ), peak power draw γύρω στα 180W. Δεν αξίζει για ελάχιστη παραπάνω απόδοση σε καμία περίπτωση.

Επίσης δοκίμασα να την καρφώσω στο stock boost clock (1280MHz), 1995MHz memory (μετά τα 2001MHz νομίζω δεν κερδίζεις κάτι, ίσως αλλάζουν timings?), με undervolt στα... 0,98v (!!!) και peak power draw 108W μόλις (!!!!). Οι δε θερμοκρασίες με auto fan curve έφτασαν μέχρι τους 73°C αλλά με αρκετά μεγαλύτερη ησυχία! Σε σχέση με στοκ αποδίδει έτσι περίπου +5% (λόγω vram mhz και καρφωμένου core clock). Ενώ τέρμα τσιτωμένη αποδίδει 9% περισσότερο σε σχέση με το undervolted σενάριο, με 67% περισσότερη κατανάλωση (!!!!!) και το διπλάσιο τουλάχιστον θόρυβο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Εντάξει το έχουν τερματίσει. Αντί να τις κάνουν phase out/EOL και να πάρουν σιγά σιγά την θέση τους τιμολογιακά τα navi10 (που είναι και οι λογικοί διάδοχοι), κάνουμε re-re-re-brandeon ακόμα ένα χρόνο και εδραιώνουμε τα μεσαία navi στην premium κατηγορία τιμής. Ούτε η ngreedia δε θα το σκεφτόταν αυτό και μιλάμε για εταιρία που έχει βάλει DDR4 σε κάρτες και τις έχει λανσάρει με το ίδιο όνομα.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν διαβασατε καν το αρθρο  και απλα σχολιαζετε. Καθαρα για oem ειναι οι gpu , δεν προκειται να δουμε καποιες απο αυτες εμεις . Tι σχεση εχουν οι navi με αυτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Μαλλον δεν διαβασατε καν το αρθρο  και απλα σχολιαζετε. Καθαρα για oem ειναι οι gpu , δεν προκειται να δουμε καποιες απο αυτες εμεις . Tι σχεση εχουν οι navi με αυτες. 

Εγω αυτο διαβασα και ειπα οτι θα ειναι refresh των polaris

Polaris once again will get a respin and move into the Radeon RX 600 series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...