Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και στην GTX1080 FE, έτσι και στην GTX1070 FE αγνοήστε τα benchmark των 2-3 λεπτών.

Μετά τα 10-15 λεπτά τα ρολόγια πέφτουν κάτω και από τα 1680MHz. Περιμένετε τις custom.

 

1464502183Pf36gpJiLW_3_1_l.gif

 

 

Καλό review με 20min warm up

http://www.hardwareunboxed.com/nvidia-geforce-gtx-1070-review-22-games-tested-at-1080p-1440p/

 

wSpyXcZ.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.plaisio.gr/search.aspx?mode=gridlist&Skus=2488566%2C2488582&cm_sp=20160527-VGA-Founders-8GB-_-cta-_-vga-grid

 

Έλα...φρέσκο πράγμα σε τιμή ευκαιρίας!!

 

799 η custom..ακριβώς ίδια τιμολήγηση με την 980..που πήγαν οι νέες μειωμένες τιμές οεο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι και αλλιώς , η NVIDIA θα "παίζει μονότερμα" με τις τιμές μέχρι να βγάλει ανταγωνιστικά προιόντα και η AMD.


εγώ θα πρότεινα ακόμη και όσοι είναι "κολλημένοι" με την πράσινη (και εγώ την προτιμώ) να περιμένουν την κυκλοφορία των AMD (έχουμε επίσημη ανακοίνωση για εμπορική κυκλοφορία??) για να προσγειωθούν οι τιμές. Ολο τον Ιουνιο οι τιμές των νέων NVIDIA θα είναι "αεροπορία" λόγω έλλειψης ανταγωνισμού.


 


Γιατί η πράσινη να ρίξει από τον Ιούνιο τις τιμές όταν ο ανταγωνισμός είναι ακόμα στα θα θα θα θα? Οποιος θέλει φρέσκο πράμα πολύ καλύτερο από ανταγωνισμό να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη! Ετσι ήταν και έτσι θα είναι πάντοτε!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/search.aspx?mode=gridlist&Skus=2488566%2C2488582&cm_sp=20160527-VGA-Founders-8GB-_-cta-_-vga-grid

 

Έλα...φρέσκο πράγμα σε τιμή ευκαιρίας!!

 

799 η custom..ακριβώς ίδια τιμολήγηση με την 980..που πήγαν οι νέες μειωμένες τιμές οεο??

για δες τιμες 980ti ομως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/search.aspx?mode=gridlist&Skus=2488566%2C2488582&cm_sp=20160527-VGA-Founders-8GB-_-cta-_-vga-grid

 

Έλα...φρέσκο πράγμα σε τιμή ευκαιρίας!!

 

799 η custom..ακριβώς ίδια τιμολήγηση με την 980..που πήγαν οι νέες μειωμένες τιμές οεο??

899 η FE όταν η FTW έχει προπώληση 769..

 

 

έτσι και αλλιώς , η NVIDIA θα "παίζει μονότερμα" με τις τιμές μέχρι να βγάλει ανταγωνιστικά προιόντα και η AMD.

εγώ θα πρότεινα ακόμη και όσοι είναι "κολλημένοι" με την πράσινη (και εγώ την προτιμώ) να περιμένουν την κυκλοφορία των AMD (έχουμε επίσημη ανακοίνωση για εμπορική κυκλοφορία??) για να προσγειωθούν οι τιμές. Ολο τον Ιουνιο οι τιμές των νέων NVIDIA θα είναι "αεροπορία" λόγω έλλειψης ανταγωνισμού.

 

Γιατί η πράσινη να ρίξει από τον Ιούνιο τις τιμές όταν ο ανταγωνισμός είναι ακόμα στα θα θα θα θα? Οποιος θέλει φρέσκο πράμα πολύ καλύτερο από ανταγωνισμό να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη! Ετσι ήταν και έτσι θα είναι πάντοτε!

 

Εσύ την nVidia βλέπεις στο παραπάνω ποστ η το "Πλαίσιο" ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και στην GTX1080 FE, έτσι και στην GTX1070 FE αγνοήστε τα benchmark των 2-3 λεπτών.

Μετά τα 10-15 λεπτά τα ρολόγια πέφτουν κάτω και από τα 1680MHz. Περιμένετε τις custom.

 

 

Αυτό γιατί το κάνει;! Throttling είναι;

Οι θερμοκρασίες φαίνονται γενικά καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο το ΠΛΑΙΣΙΟ πουλάει ακριβά τις νέες NVIDIA?

ακόμη και Γερμανία οι τιμές είναι ακριβές.

http://www.mindfactory.de/Hardware/Grafikkarten+(VGA)/GeForce+GTX+fuer+Gaming/GTX+1080.html

 

Τώρα αν εσύ περίμενες να πάρεις 1080 στην μισή τιμή της 980Ti μάλλον δεν φταίει η nVidia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να δω τιμές της 1070 εδώ, ελπίζω να μην μας φάνε οι φραγκοφονιάδες. Την 970 την έχω κοντά δυο χρονια (Σεπτέμβρη του 14 την αγόρασα με το που βγήκε) και το ψήνω να πάω στην 1070. Αλλα άμα έρθει στα 500+ για τις custom θα περιμένω να ισορροπήσουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να δω τιμές της 1070 εδώ, ελπίζω να μην μας φάνε οι φραγκοφονιάδες. Την 970 την έχω κοντά δυο χρονια (Σεπτέμβρη του 14 την αγόρασα με το που βγήκε) και το ψήνω να πάω στην 1070. Αλλα άμα έρθει στα 500+ για τις custom θα περιμένω να ισορροπήσουν οι τιμές.

 

Ετσι,και θα ισορροπήσουν πιο γρήγορα γιατί ήδη θα τις βοηθήσει η ισορροπία που θα έχει επέλθει στις 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη personal που αφορά μόνο την ανάλυση του λαού 1080p/60. Σούπερ κάρτα και η 1070 οκ αλλά στην συγκεκριμένη ανάλυση έχει διαφορές σε σχέση με 970 της τάξης 30fps αλλά και 50+ σε παιχνίδια που και η δύο έχουν πάνω από 60 χαλαρά. Η 970 σε περιορίζει μόνο στο full settings, αν ρίξεις μία δύο ρυθμίσεις (που θα καταλάβεις μόνο σε Screenshots πιστεύω όλοι έχουμε μάθει το παραμύθι με τα settings των ports) έχεις 60 σταθερό (στην πλειοψηφία των games), ότι δηλαδή θα σου προσφέρει και η 1070. Τώρα για τα παιχνίδια του μέλλοντος μάντης δεν είμαι. Συμπέρασμα κάθομαι στα αυγά μου περιμένω την AMD, τα νέα παιχνίδια (σιγά τα αυγά), τις νέες τιμές από φθινόπωρο, τις νέες nvidia - AMD από 17 μεριά και είμαι COOL. Τώρα αν έχω καταναλωτική μανία, θέλω full settings γιατί αλλιώς δεν παίζω το game, ή η ζωή μου τα έφερε καλά και έχω money γράφω αυτό το μήνυμα στα αρχ... μου και έφυγα για αγορά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γιατί το κάνει;! Throttling είναι;

Οι θερμοκρασίες φαίνονται γενικά καλές.

 

Το Turbo είναι στα 1683MHz, στην αρχή όταν ξεκινήσει το παιχνίδι και μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία η κάρτα ανεβάζει πάνω από τα 1850MHz. Μέσα στα επόμενα 3-5 λεπτά που ανεβαίνει η θερμοκρασία αρχίζει και ρίχνει τα ρολόγια και εκεί στο δεκάλεπτο με τέταρτο πλέον δεν μπορεί να κρατήσει τόσο υψηλές συχνότητες και πέφτει και κάτω από τα 1680MHz.

 

Το θέμα είναι ότι αυτά τα τεστ έχουν γίνει σε ελεγχομένη θερμοκρασία περιβάλλοντος  20-25C και με το σύστημα στο τραπέζι και όχι μέσα σε κουτί. Εδώ Ελλάδα με τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες και μέσα σε κουτί το throttling θα είναι ακόμα πιο πολύ.

 

1464502183Pf36gpJiLW_3_1_l.gif

 

1464502183Pf36gpJiLW_3_2_l.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος σκάσει extra λεφτά για FE χωρίς αρκετά σοβαρό λόγο (μικρό κουτί με κακό airflow πχ) είναι κορόιδο. Ειδικά βλέποντας ότι η FE δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια απλή reference έκδοση που παλεύει να κρατήσει την κάρτα κάτω από 80C, απλά τώρα έχει καπέλο $100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά όποιος τρέξει να αγοράσει τις πρώτες μέρες τις νέες κάρτες σε υπερβολική τιμή είναι κορόιδο ή πολύ άνετος οικονομικά.

σε 2-3 εβδομάδες οι τιμές θα είναι σαφώς χαμηλότερες. Πόσο χαμηλότερες? Εξαρτάται από την αντίδραση του ανταγωνιστή(AMD). Αν ο ανταγωνιστής συνεχίσει το "επόμενο μήνα" για τις δικές τις κάρτες τότε η NVIDIA δεν έχει κανένα λόγο να ρίξει τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πως πολλοί χαρακτιρίζουν την 1070 ως sweet spot 1080p απορώ...

Απορώ για το πόσο πια ''θύμα'' έχει γίνει ο κόσμος ώστε όντως να πιστεύει πως χρειάζεται κάτι τέτοιο για 1080p.Πραγματικά το πιστεύω πως όλους αν σας βάλω σε ένα δωμάτιο και αρχίζω να πειραματίζομαι με settings μεταξύ high-ultra ακόμα και medium δεν θα πάρετε χαμπάρι πότε είναι ultra ή high ή δεν ξέρω και γω τί.

Εκτός αν φυσικά κάτσεις και κοιτάς επίμονα τα πετραδάκια και την υφή στα χωράφια του Witcher παράδειγμα ή κάθεσαι και μετράσ τις τρίχες απο τα....μαλλιά του Geralt...

 

Πραγματικά αν κάθεσαι και τερματίζεις όλα τα νούσια settings ναι θές κάρτα 600 ευρώ.Και αυτό για να παίξεις αθλια console port και κακογραμένα παιχνίδια  με παραπάνω fps απλά απο την κονσόλα.

 

Είναι δυνατόν να θεωρούμε κάρτα 450+- ευρώ sweet spot για 1080.? Προφανός δεν το λέω για όσους έχουν χάσει το νόημα του gaming και απλά κυνηγάνε νουμεράκια και να το παίξουν master race,το λέω για έναν δύο που διαβάζουν και νομίζουν πως όντως πρέπει να σκάσουν 450 ευρώ για να είναι στο sweet spot.

Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις χρήμα για settings που στο μάτι ενώ παίζεις έχουν ανύπαρκτο αντίκτυπο.

Αν θές επειδή έχεις λόξα να αναβαθμύσεις(π,χ εγώ) ναι το δέχομαι.Αλλά το να λές είναι το sweet spot για μένα πρσωπικά ειναι ανέκδοτο.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...