Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 1080P βαστάει ακόμα η 970, το 1440P θέλει πιο δυνατή.

 

Θα φανεί αυτό. Ρίξε μια ματιά στα recommended system requirements του Quantum Break που βγήκαν σήμερα στη φόρα... Εκτός αν υπερβάλλουν πάλι όπως πολλές άλλες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1080P βαστάει ακόμα η 970, το 1440P θέλει πιο δυνατή.

Να ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα βεβαια οτι ολα ειναι αναλογα με τα γουστα(ή οπως προτιμω να λεω εγω τα προσωπικα)του καθενος.

 

Απο την στιγμη που με την 970 μπορεσα να παιξω W3 σε ολα High 1440p με 60fps δεν θα ελεγα οτι η 970 δεν ειναι δυνατη για 1440p. Τωρα βεβαια αν μιλαμε για very high ή Ultra τοτε προφανως ναι και σε αυτη την περιπτωση μιλαμε μονο απο 980ti και πανω.

 

Αλλα παρολα αυτα οποιος δεν εχει κολλημα με τα Ultra(που εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι γραφεται συνεχεια απο την στιγμη που τα console ports που παιζουμε σημαντικες διαφορες απο High settings δεν εχουν,ποσο μαλλον για τις παραπανω απαιτησεις σε χρηματα και καρτα γραφικων που ζητανε) μια χαρα κανει η 970 για τωρα για 1440p αν ψαχτει λιγο. Κοινως δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο οτι δηλαδη ή Ultra ή τπτ.

Θα φανεί αυτό. Ρίξε μια ματιά στα recommended system requirements του Quantum Break που βγήκαν σήμερα στη φόρα... Εκτός αν υπερβάλλουν πάλι όπως πολλές άλλες φορές.

Και το Dirt Rallye και πολλα αλλα παιχνιδια ζητανε Gtx 780 και πλεον 970 για 1080p και αυτο παει καθαρα για αυτους που εχουν ψυχολογικα με το να τα παιζουν ολα στα Ultra. Εννοειται οτι τα παιχνιδια παιζουν σε 1080p μια χαρα και με φθηνοτερες καρτες γραφικων.

 

να το πω και πιο απλα με βαση τα νουμερα???Που νομιζεις στηριζονται οι εταιριες.Στο 4% των κατοχων Gtx 970 ή στο μεγαλυτερο ποσοστο των ατομων που εχουν καρτες χειροτερες απο την 960? :)

http://store.steampowered.com/hwsurvey?platform=pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαια αυτο υποτιθεται το γνωριζεις πριν αγορασεις την εν λογω καρτα οτι για ultra αλλες ειναι οι καρτες που πρεπει να κοιταξεις γιαυτο και ειπα οτι ειναι εν μερη ανουσιο αυτο.

Επισης δεν θεωρω οτι πετσοκοβεις αν βαλεις τις ρυθμισεις σε High ειδικα αν δεν υπαρχουν ειτε καθολου διαφορες,ειτε τοσο τρανταχτες που να δικαιολογουν αλλωστε και τις απαιτησεις αυτες.

Εχεις παιξει συγκεκριμενα το W3 αλλα και αλλα συγχρονα παιχνιδια και καταλαβαινεις τι θελω να πω με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ultra μιλάμε πάντα, αν είναι να πετσοκόβουμε τότε η 970 είναι και για 4Κ :D

Καλά δεν το λες και πετσοκομα !

Υπάρχουν πολλά άχρηστα εφέ που τρώνε περισσότερους πόρους απ αυτό που μας δείχνουν. Εγώ π.χ. το motion blure το κλείνω συνέχεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιά κάρτα κάνει για ποιά ανάλυση είναι πολύ σχετικό, Πάντως το σίγουρο είναι οτι διαφορές ΝΑΙ υπάρχουν και είναι παραπάνω απο εμφανείς μεταξύ π.χ. high kai ultra, να αναφέρω τίτλους, crysis 3, asseto corsa 2X, 4X AA, pCARS, τρελλή διαφορά ειδικά τα διάφορα επίπεδα του MSAA απο med, high, ds4x, τώρα αν κάποιος δεν βλέπει διαφορά ή δεν τον νοιάζει οκ κανένα πρόβλημα αλλά διαφορές υπάρχουν εμένα τα γραφικά του ps4 π.χ. μου φαίνονται τοσο χάλια που δεν θα καταδεχόμουν να παίξω ποτε όπως και κάνω, άλλος πορώνεται με textures της πλάκας.

Η ανάλυση που παίζω είναι 1080p, σε ips πανελ, σε αυτή την ανάλυση στους τίτλους που προανέφερα και είναι οι μόνοι που ασχολούμαι νόμιζα όταν πήρα την GTX 980, ;οτι θα τα μαξάριζα χωρις πρόβλημα, ΑΜ δε είδικά το pCARS (στην βροχή) και το Crysis 3 me 8X MSAA τα fps πέφτουν και κάτω απο 30 σε πολλές περιπτώσεις, Αρα για την χρήση που κάνω η 980 παρά τα 700€ που ζητάει κρίνεται απο εμένα ανεπαρκής, δε θέλω να φανταστώ τι γίνεται σε μεγαλύτερ ανάλυση

Γι' αυτόν τον λόγο την άλλαξα πρόσφατα με την 980ti και όντως τώρα μπορώ να πώ οτι με καλύπτει για την χρήση που κάνω, οπότε για εμένα η 980τι είναι οτι πρέπει για 1080p, ενω σε κάποιον άλλο θα το ονόμαζε overkill όπως είθισται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιά κάρτα κάνει για ποιά ανάλυση είναι πολύ σχετικό, Πάντως το σίγουρο είναι οτι διαφορές ΝΑΙ υπάρχουν και είναι παραπάνω απο εμφανείς μεταξύ π.χ. high kai ultra, να αναφέρω τίτλους, crysis 3, 

 

βεβαίως

XUx0tCP.jpg

 

μάλλον θα εννοεις το πρώτο Crysis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σιγά σιγά να επανερχόμασταν στο ουσιαστικό θέμα; Γιατί αν θέλετε να συνεχίσετε τον καφενέ του πως μ'αρέσει τι και σε μια ανάλυση ανοίξτε ξεχωριστή ενότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξω βέβαια λίγο ακόμα αλλά από ότι ακούγεται ενδέχεται να κέρδισε τουλάχιστον ένα τρίμηνο προβάδισμα η κόκκινη πηγαίνοντας μέρος ή όλης της παραγωγής σε GloFo. Tέλη καλοκαιριού ακούγονται πλέον οι πρώτοι Πασχάληδες, απλά θέλω λίγο χρόνο να το επιβεβαιώσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτό που είχες παραθέσει για ανακοίνωση της NVIDIA στις 23 Ιουνίου, αφορά τους Πασχάληδες, σωστά ;

 

Μην παίρνετε και τα προφανή αστεία στα σοβαρά. Η 23 Ιουνίου ήταν τυχαία επιλογή ή αλλιώς μια Πέμπτη όπως όλες οι Πέμπτες του χρόνου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξω βέβαια λίγο ακόμα αλλά από ότι ακούγεται ενδέχεται να κέρδισε τουλάχιστον ένα τρίμηνο προβάδισμα η κόκκινη πηγαίνοντας μέρος ή όλης της παραγωγής σε GloFo. Tέλη καλοκαιριού ακούγονται πλέον οι πρώτοι Πασχάληδες, απλά θέλω λίγο χρόνο να το επιβεβαιώσω.

 

Έστω ότι…

Το θέμα είναι εάν όντως υπάρχει parity μεταξύ GloFo και TSMC

Καλό το time to market, αλλά 3 μήνες δεν είναι πολλοί, καθώς σιλικόνη θα έχει και η πράσινη, οπότε με διαρροές μπορεί να σαμποτάρει τις όποιες πωλήσεις του τριμήνου. Και εννοείται ότι όπως πάντα θα έχουμε πόλεμο διαρροών.

Επίσης άλλο να έρθουν πριν το Πάσχα, που δε το θεωρώ τόσο πιθανό, θα είχαμε διαρροές από χθες, άλλο να έρθουν μετά το κλείσιμο των σχολείων, το καλοκαίρι δεν είναι η καλύτερη περίοδος ποτέ. Και μετά ο πόλεμος θα γίνει back to school.

Όπως και να έχει από την δική μου πλευρά – από περιέργεια και μόνο – το γοργόν και χάρη έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίρνετε και τα προφανή αστεία στα σοβαρά. Η 23 Ιουνίου ήταν τυχαία επιλογή ή αλλιώς μια Πέμπτη όπως όλες οι Πέμπτες του χρόνου :P

 

Είπα μήπως έμαθες από τις πηγές σου πότε ετοιμάζουν την παρουσίαση αλλά φαντάζομαι πως για την ώρα ούτε οι ίδιοι ξέρουν το πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα μήπως έμαθες από τις πηγές σου πότε ετοιμάζουν την παρουσίαση αλλά φαντάζομαι πως για την ώρα ούτε οι ίδιοι ξέρουν το πότε.

Καποιος μαλλον βιαζεται να πληρωσει για τις νεες καρτες πριν καν βγουν γιαυτο κρεμεται απο τα λογια του Ailurou :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...