Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι που φοβάμαι. Και να δω μετά τι θα γίνει με τις μεγαλύτερες αναλύσεις. Ήδη για να έχεις μια καλή εμπειρία σε 1440p (με Max settings και 60 fps) με μια gpu χρειάζεσαι 980ti. Πρέπει πάντως η αντίστοιχη 970 να πλησιάζει κάπως αυτό το επίπεδο και να είναι ικανή να στηρίξει αυτήν την ανάλυση.

 

P.S.: ποιο monitor έχεις εσύ; γιατί είδα αναφέρεις πως έχει και gsync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να δούμε και σε τι τιμή θα παίζει. Αν είναι γύρω στο 400αρι όπως ήταν η 970 θα κάνει θραύση. Αν και το κόβω κομματάκι δύσκολο... Φαντάζομαι εσύ θα πας προς αναβάθμιση έτσι και αλλιώς για να αξιοποίησεις αυτό το monitor. Το χρειάζεται έτσι και αλλιώς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό περιμένω, μόλις φέρουν τα μαγαζιά τις νέες θα πάρει πόδι η 970. Αλλά 4 κατοστάρικα για επιδόσεις 980Ti ακούγονται λίγα, με 5 κάτι γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω η "1080" σε τι τιμή θα εμφανιστεί τότε... Γενικά το κόβω να γίνονται κατηγορία "enthusiasts" από high end. Ο καιρός θα δείξει.

 

Έχει προγραμματισει η Nvidia κάποιο show για να τις παρουσιάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δείξει αν το μικρό GP104 θα φτάνει την 980Ti ή αν θα πρέπει να πας στο μεγάλο GP104 για να έχεις αυτές τις επιδόσεις. Με την μετάβαση στα 16nm ίσως και το μικρό να τις έχει, οπότε και οι τιμές θα είναι αρκετά τσουχτερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να κάνει κανένα μπαμ με καμία vfm οπως οι 970. Παίζει να ξεκινήσουμε κατευθείαν στα ακριβά.

 

 

Εγώ ειμαι σε φάση μετάβασης αν όχι φέτος του χρόνου θα γίνει, μάλλον για 1440p οπωσδήποτε gsync monitor. Πρέπει λίγο να πέσουν οι τιμές τους. Από την άλλη είμαι σε μια φάση που πιο πολύ παίζω games στην 50αρα TV παρά στο monitor (εκτός first person),οπότε να σκάσω κοντά στα 800 ευρώ και 400 η διαφορά για την επόμενη gpu και να παίζω πιο πολύ στην TV, δεν ξέρω αν θα με συμφέρει όλη αυτη η επένδυση. Πρέπει να κάτσω να τα ζυγίσω αρκετά πριν οτιδήποτε.

 

Ειδωμεν μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να κάνει κανένα μπαμ με καμία vfm οπως οι 970. Παίζει να ξεκινήσουμε κατευθείαν στα ακριβά.

 

 

Εγώ ειμαι σε φάση μετάβασης αν όχι φέτος του χρόνου θα γίνει, μάλλον για 1440p οπωσδήποτε gsync monitor. Πρέπει λίγο να πέσουν οι τιμές τους. Από την άλλη είμαι σε μια φάση που πιο πολύ παίζω games στην 50αρα TV παρά στο monitor (εκτός first person),οπότε να σκάσω κοντά στα 800 ευρώ και 400 η διαφορά για την επόμενη gpu και να παίζω πιο πολύ στην TV, δεν ξέρω αν θα με συμφέρει όλη αυτη η επένδυση. Πρέπει να κάτσω να τα ζυγίσω αρκετά πριν οτιδήποτε.

 

Ειδωμεν μέχρι τότε.

 

Και εγώ σε παρόμοια φάση με σένα είμαι. Απολαμβάνω τα περισσότερα παιχνίδια στην 40άρα και μόνο fps στο monitor. Δεν ξέρω σε τι τιμές όμως θα πάνε και τα 1440p gsync monitors. Θα πέσουν ή τσάμπα περιμένουμε? Ωστόσο αν μείνω σε 1080p δεν βλέπω λόγο για αναβάθμιση ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πάρεις 1440P G-Sync monitor τώρα, πας για το PG279Q που έχει και IPS αλλά έχει 9 πράσινα :D Πάντως το G-Sync είναι game-changer, εκεί που οι πτώσεις στα frames θα σε ενοχλούσαν και θα έριχνες τα settings, με το G-Sync δεν σε ενοχλούν καθόλου τα 35άρια ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο που τα 9 πράσινα ξεφεύγουν. Ειδικά αν υπολογίσεις και το upgrade που χρειάζεται η gpu :P. Αυτό είδα ότι είχες γράψει και στο θέμα του Rise of the Tomb Raider. Σου δίνει δηλαδή την αίσθηση ότι παίζεις με υψηλότερο frame rate? Ή απλά φαίνεται σαν να κρατάει σταθερό το frame rate ενώ έχει σκαμπανεβάσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι όταν έχεις κλειστό το vsync σε οποιδήποτε game καταλαβαίνεις ότι το game ξελαφρώνει και πάει πιο καλά. Εκεί έχεις το φαινόμενο tearing όμως από τα ανέβα κατέβα των fps και του refresh rate του monitor. Με το gsync υπάρχει αυτή η ομαλότητα στα σκαμπανεβάσματα, no more tearing και smooth experience. Έπρεπε να γίνει εδώ και χρόνια αυτό.

 

Ναι, η Αsus που λέει o psycho πιο πάνω αλλά και η αντίστοιχη της Acer είναι ότι καλύτερο υπάρχει και πραγματικά sweet spot να κουμπώσεις και μια 980ti ή μια απός τις Pascal. Σε λιγότερο δυνατή gpu δεν θα την βγάλεις καθαρή για πολύ. Οι 970/980 είναι οριακά εδώ και μισό χρόνο+ σε 1440p.

 

Και εγώ ελπίζω να πέσουν οι τιμές κάποια στιγμή γιατί να κάνει ένα monitor 27 ιντσών όσο μια tv 50(περίπου όσο κάνει η δική μου) δεν το λες και φυσιολογικό ότι τεχνολογία και αν φοράει.  300+ ευρώ μόνο για το module της nvidia πληρώνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο που τα 9 πράσινα ξεφεύγουν. Ειδικά αν υπολογίσεις και το upgrade που χρειάζεται η gpu :P. Αυτό είδα ότι είχες γράψει και στο θέμα του Rise of the Tomb Raider. Σου δίνει δηλαδή την αίσθηση ότι παίζεις με υψηλότερο frame rate? Ή απλά φαίνεται σαν να κρατάει σταθερό το frame rate ενώ έχει σκαμπανεβάσματα?

 

Δουλεύει από τα 30 καρέ και πάνω, δεν έχει το input lag που έχει το V-Sync και είναι πιο ρευστή η κίνηση χωρίς να υπάρχει judder/micro-stuttering. Επίσης δεν έχει καθόλου performance hit σε αντίθεση με το V-Sync. Φυσικά αν το παιχνίδι έχει πρόβλημα με stuttering και frame drops μην περιμένεις να κάνει θαύματα το G-Sync.

 

 

 

Screen%20Shot%202013-12-12%20at%207.07.5

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται και το Freesync την ίδια δουλειά δεν κάνει? Ξέρω πως δεν είναι module που μπαίνει στις οθόνες όπως το gsync αλλά έλεος... Η αντίστοιχη της PG279Q της Asus με Freesync έχει 600κατι ευρώ. παραπάνω από 200 ευρώ το πληρώνουμε το gsync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά είναι κατώτερο, δουλεύει από τα 40-90FPS στο Asus με το IPS. Εμένα με ενδιαφέρει να ξεκινάει από τα 30 καρέ, γιατί ένα RPG δεν έχω θέμα να το παίζω στα 30.

 

Asus' 144Hz MG279Q monitor may top out at 90Hz with FreeSync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. παραμένει overpriced το gsync πάντως. Άντε να δούμε πότε θα πέσουν οι τιμές σε αυτά τα monitors και πόσο θα πάνε. Πχ τα 144hz 1080p monitors παραμένουν εδώ και χρόνια στα 300+€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...