Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ καλύτερο από το FreeSync όμως, οπότε η NGreedia το κοστολογεί όσο θέλει. Θέλω να δω αν θα βάλει στο Pascal DisplayPort 1.3, γιατί αν το κάνει αυτόματα οι κάρτες της θα υποστηρίζουν και FreeSync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει υποστήριξη για μεγαλύτερες αναλύσεις με περισσότερα Hz. Χλωμό το κόβω να μην βάλει στις νέες GPU, λογικά θα κόψει το FreeSync μέσα από τους οδηγούς, τον εαυτούλη τους δεν πρόκειται να τον μποϊκοτάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι ε? Καλό αυτό. Έχει όμως το DP 1.3 να προσφέρει τίποτα άλλο πέρα από Freesync? Διαφορετικά δεν το κόβω να γίνεται...

Το 1.3 υποστηρίζει 8Κ@60, 4Κ stereoscopic 3D.. και Adaptive V-Sync, 21:9! Eνώ το 1.2, 4Κ@60, stereoscopic 3D, 21:9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1.3 υποστηρίζει 8Κ@60, 4Κ stereoscopic 3D.. και Adaptive V-Sync, 21:9! Eνώ το 1.2, 4Κ@60, stereoscopic 3D, 21:9

 

Adaptive Sync, όχι Adaptive V-Sync(Αυτό είναι στους οδηγούς και μπορεί να το ενεργοποιήσει όποιος θέλει). Πιο συγκεκριμένα:

 

FreeSync is the brand name for an adaptive synchronization technology for LCD displays that support a dynamic refresh rate aimed at reducing screen tearing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσο έχω ψάξει στο internet δεν βρήκα μια έγκαιρη πηγή για τις διαφορές του Gsync και του Freesync. Psycho, αυτό για τα 40-90 fps που το διάβασες? Έχεις κάποιο link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ στο ίδιο δίλημμα. Έλεγα να περιμένω για Pascal προκειμένου να δω πως θα κινηθώ με νέα GPU-οθόνη αλλά χάλασε η GPU πριν λίγες ημέρες και τώρα δεν είμαι σίγουρος. Επέστρεψα στην παλιά καλή 8800 GTS προς το παρόν..

 

Από επιδόσεις προτιμώ σαφώς την 970 αλλά τα 350 μου φαίνονται πολλά. Η 960 είναι πιο κοντά στο budget αλλά οι επιδόσεις δε με τρελαίνουν ως μελλοντική επένδυση. Οθόνη θα έπαιρνα 1080p Gsync αλλά μόνο TN έχουν βγάλει, IPS δε φαίνονται στον ορίζοντα και οι τιμές είναι ακόμη πολύ υψηλές.

 

Απ'ότι φαίνεται πάντως πριν το καλοκαίρι δε βλέπω και εγώ Pascal και οι τιμές λογικά θα είναι αρκετά ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες Pascal θα είναι οι GTX1080/1070 που θα κοστίζουν πολύ παραπάνω από αυτά που θες να δώσεις, οπότε δεν χρειάζεται να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πω και εγώ? Περιμένω pascal, σκέφτομαι να πάρω αυτή την περίοδο 2Κ monitor, από τα 900ρ που είμαι τώρα(απλό-χωρίς τεχνολογίες-), και διαβάζω αυτά.. και απογοητεύομαι.. Μαζεύω λεφτά για να πάρω καμιά Pascal μέχρι 400.. Αλλά αξίζει να περιμένω ή/και να πάρω 2Κ monitor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...