Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ισχύει ένας πολύ έξυπνος τρόπος να καλύψουν καλύτερα το αυξημένο κόστος. Τώρα επειδή ξέρω τι θα ήθελες μάλλον (πάντα με κάθε επιφύλαξη) γενηθήτω το θέλημά σου και με το παραπάνω ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://unboxholics.com/news/tech/14780-nees-fhmes-gia-tis-nvidia-gtx-1080-kai-gtx-1070

 

Αν λάβουμε υπόψιν πως τα πρώτα GDDR5X chips της Micron είναι βαθμολογημένα για ταχύτητές μέχρι και 12Gbps και οι φήμες θέλουν την GTX 1080 να έχει 256bit memory interface, το συνολικό bandwidth της κάρτας μπορεί να αγγίζει μέχρι και τα 384GB/s. Αν οι φήμες είναι αληθινές και τα νούμερα είναι πραγματικά, τότε έχουμε να κάνουμε με 50% βελτίωση σε σχέση με την GTX 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τα rumors που γράφονται έχουν πολύ πλάκα ειδικά από κάτι site του κωλου.... Ναι θα βγάλει 1080 κανα 700€ λογικά και 1080 ti με το ιδιο gpu στο χιλιάρικο και τέλος του χρόνου τον επόμενο titan με το p100 50% γρηγορότερη από την μούφα ti, και τα γράφουν και σοβαρά, εν τω μετάξυ όσο πλησιάζει η ημερομηνία κυκλοφορίας θα ανεβαίνουν και οι αναμενόμενες ειδικά από το τουρκοsite επιδόσεις οπως το gp104 θα αποδίδει όσο 2 way ski titan x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50% πάνω από την 980, σημαίνει 25-30% πάνω από την 980Ti. Βέβαια η Ti με OC απογειώνεται, οπότε μένει να δούμε πόσο καλό θα είναι στο OC το GP104.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι εγώ που έχω 970, θα δω μεγάλη διαφορά, τώρα από 'κει και πέρα δεν ξέρω τι περιμένει κάποιος από ένα performance SKU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο η μεγάλη έκδοση θα έχει GDDR5X και θα έρθει τέλη Ιουνίου. Οι άλλες δύο θα μείνουν με GDDR5. Την ταχύτητα της μνήμης δεν την ξέρει κανείς τους ακόμα, απλά ξέρουν ότι η Micron στην πρώτη φουρνιά θα βγάζει μέχρι και 12Gbps GDDR5X. Συχνότητες πυρήνων μην περιμένετε κάτω από 1400.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, άντε να μάθουμε και τις τιμές του πρώτου και του δεύτερου GP104 και πόση ακριβώς θα είναι η διαφορά τους στις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...