Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά τα μαγαζιά όταν θα τις φέρουν στην αρχή, θα βλέπουμε τρελά ποσά πάλι που θα φτάνουν την Titan X, όπως έκαναν και με τις GTX900.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/221677/nvidia-readies-three-gp104-pascal-based-skus-for-june-2016

 

Τρία τσιπάκια GP 104, οι αντικαταστάτες 980, 970 και το τρίτο ή μικρότερης δυναμικότητας gpu. ή mobile έκδοση, και όπως είναι λογικό το P100 προορίζεται για titan και 1080ti, φυσικά αυτό για το site του κώλου http://wccftech.com/ είναι απλώς λεπτομέρειες αφού πρέπει η 1080ti να φοράει το gp 104

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/221677/nvidia-readies-three-gp104-pascal-based-skus-for-june-2016

 

Τρία τσιπάκια GP 104, οι αντικαταστάτες 980, 970 και το τρίτο ή μικρότερης δυναμικότητας gpu. ή mobile έκδοση, και όπως είναι λογικό το P100 προορίζεται για titan και 1080ti, φυσικά αυτό για το site του κώλου http://wccftech.com/ είναι απλώς λεπτομέρειες αφού πρέπει η 1080ti να φοράει το gp 104

 

΄Ολοι απ'τον μακαρονά του bits & chips έχουν αντιγράψει o οποίος κυκλοφορεί με το ψευδώνυμο Fottemberg στα fora. H αξιοπιστία του είναι συνήθως 50:50 αλλά αυτή τη φορά έπιασε μια σχετικά ασήμαντη πληροφορία σωστά.

 

Το GP104-150-A1 δεν το βλέπω απαραίτητα και μόνο για φορητούς. Μπορεί να αποτελέσει και κάτι σαν "γέφυρα" μέχρι να εμφανιστεί το 106 ή και να αποτελεί ενδιάμεση τσόντα όπως αυτή που άδικα περιμένανε πολλοί μεταξύ των σημερινών 960 & 970.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ. Μακάρι δίλαδη με μια 1080... Να παίζεις αξιοπρεπές 4κ..

 

Με παραχωρήσεις σίγουρα θα παίζει,μιας και θα είναι δυνατότερο όπως φαίνεται από μία 980ti.Για full settings 4K η 1080ti και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 χρόνια ίσως και ναι, πιο σύντομα απλά θα θέλουν να προκαλέσουν. Έτσι πάει το μάρκετινγκ, εγώ με τα games που βλέπω να βγαίνουν ανά καιρούς ούτε 2Gb vram δεν χρειάζεσαι σε ανάλυση μέχρι 1080p. Παραδείγματα όπως το Witcher 3 επιβεβαιώνουν τα λεγόμενα πολλών(μαζί και τα δικά μου) τόσα χρόνια εδώ πως αν θέλει ο developer όλα γίνονται και με όχι και τόσο δυνατό της εποχής hardware.

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, και το έχουμε πει πολλάκις επίσης, όταν η 980ti θα έχει πρόβλημα στο να καταφέρει να τρέξει έστω καλά ένα game, δεν θα σε σώσει καμία 1070/1080. Τα vram limitation έρχονται στο χρονικό διάστημα που ανέφερα συνήθως αλλά ακόμα και τότε(και μετά από γκρίνια) τελικά οι developers το φτιάχνουν να παίζει και στους άλλους με τα λιγότερα Gb σε vram.

 

Με αυτά που παίρνουμε στο Pc, τελευταίο απόκτημα το QB, και όταν και οι Τατιάνες δεν μπορούν να κρατήσουν σταθερό 60αρι στα 1440p, το ίδιο και οι ti, εδώ τι μας φταίει; Αν ήταν στο παιχνίδι από τώρα οι Pascal ίσως η nvidia να έδινε drivers που θα είχε περισσότερο όφελος η νέα σειρά, αλλά κάποια στιγμή ανταμείβεται και η προηγούμενη σειρά.

 

''Πρέπει'' να καταλάβουμε (όσοι δεν το έχετε καταλάβει) ότι αυτό το άθλημα(χόμπι/*αυλα whatever) είναι αρκετά ακριβό και δεν ισχύει ακριβώς η φράση το '' Ότι πληρώνεις παίρνεις'' Αν ήταν αυτή η περίπτωση εγώ με την ti θα έπρεπε να ήμουν σε ότι έχει βγει μέχρι τώρα, κουμπωμένος στα Ultra 1440p ακατέβατο 60αρι.. Το έχω; Δεν νομίζω Τάκη. 

 

Σόρρυ για το σεντονάκι αλλά ήθελα να πω και εγώ την αλήθεια μου, και εδώ ήμαστε να δούμε για το τι θα δώσει/πάρει η νέα σειρά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το Witcher 3 έχει και πολλά low-res textures, γι' αυτό και είναι κομπλέ με 2GB Vram. Κατά τα άλλα, νομίζω μέχρι 3GB τα δικαιολογούν τα μέχρι τώρα παιχνίδια, για παραπάνω όμως με τίποτα, τουλάχιστον για μέχρι 1080P. Σε κανένα παιχνίδι ως τώρα δεν είδα τις υπερ-υφές που θα δικαιολογούσαν να ζητάνε πάνω από 4GB μνήμη, όποιο παιχνίδι το κάνει αυτό(RoTR π.χ.) είναι για να πουλήσουν 980Ti που έχει 6GB μνήμη. Φυσικά και τώρα που θα βγει το GP104 με 8GB μνήμη, η NGreedia θα συνεχίσει τέτοιου είδους τακτικές στα ''optimized'' για NV παιχνίδια για να πουλήσει Πασχάληδες και περιμένω και τις πρώτες γκρίνιες ότι χαντακώνουν τις Maxwell κάρτες μέσω οδηγών για χάρη των Πασχάληδων. Τους έχω ικανούς να ''δημιουργούν'' μεγάλο κενό στα DX12 παιχνίδια και να έχουν ως δικαιολογία την βελτίωση του async compute στον Πασχάλη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν είναι τυχαίο που πολλοί με τις 780 καλά κρατούν. Όταν ένα game δεν θα είναι σε θέση να τρέξει ανθρώπινα σε μια 780ti, δεν νομίζω η 970 να τα πάει και τόσο καλά επίσης. Αυτό έτσι πήγαινε πάντα, και θα συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο.

 

Στο τελευταίο που λες, φαίνεται να έχει πρόβλημα η nvidia και είναι όντως το πρώτο πράγμα που θα προσπαθήσουν να πουλήσουν.  Πρέπει να μπουν και στο μάτι της AMD που θα πάρει κεφάλι σε ότι βγαίνει με dx12 από τώρα και στο εξής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...