Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

GP104-400 = GDDR5X --> τέλη Ιουνίου τιμή εφάμιλλη 980Ti

GP104-200 = GDDR5 ---> αρχές Ιουνίου τιμή εφάμιλλη 980

GP104-150 = GDDR5 --> αρχές Ιουνίου τιμή εφάμιλλη 970

 

....και οι Κινέζοι από ότι ξέρω δεν έχουν κάνει λάθος. Ο πυρήνας είναι μάλλον 19+ επί 15+ εκατοστά = ~294mm2.

Κατι δεν καταλαβαινω σωστα,δηλαδη θα εχουμε μηδενικη αυξηση επιδοσεων σε σχεση με την προηγουμενη γενια?Ολα εφαμιλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γράφει ''τιμή εφάμιλλη'', όχι επιδόσεις εφάμιλλες. Εννοείται ότι θα έχουμε αύξηση επιδόσεων, αυτό δεν είδαμε ακόμα..Νέα γενιά χωρίς performance boost.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει ''τιμή εφάμιλλη'', όχι επιδόσεις εφάμιλλες. Εννοείται ότι θα έχουμε αύξηση επιδόσεων, αυτό δεν είδαμε ακόμα..Νέα γενιά χωρίς performance boost.

Sorry φταιει η ζαλαδα μετα το 8ωρο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αντικατάσταση της 980 to με το gm 200θα είναι τι p100 στο enthusiast set, η 980 με το gm 204 αντικαθίσταται από το gp104-400 στο performance segτωρα αν αυτό πιάνει τις επιδόσεις η είναι γρηγορότερο του gm 200 δεν έχει σχέση με την κατηγορία τους και η 980 οταν βγήκε με επιδόσεις οριακά υψηλότερες της 780ti πάλι κόστιζε κοντά στα 750-800€

H τιμή της 780ti όταν βγήκε ήταν 700$ ενώ της 980 ήταν 550$ και πάλι λέγαμε οτι εχει κακό vfm. Τα 750-800 ευρώ που τα είδες για την 980; μήπως μπερδεύτηκες με την 980ti ;    Απο οτι βλέπω πάντως η nvidia πάει για καλό άρμεγμα. Βέβαια  αυτό θα εξαρτηθεί ως ενα βαθμό και απο το πόσο ανταγωνιστικοί θα είναι στο "αντίπαλο" στρατόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

739€ την αγόρασα μετρητοίς σε υλοποίηση της msi 4g από Ελλάδα τώρα σε δολάρια κλπ και αν υπήρχε palit η reference, δεν είμαι τυπος που θα κάτσω να ψαξω όλη την αγορά για να γλιτώσω και το τελευταίο €, από εκεί και πέρα τοσο την αγόρασα so...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

739€ την αγόρασα μετρητοίς σε υλοποίηση της msi 4g από Ελλάδα τώρα σε δολάρια κλπ και αν υπήρχε palit η reference, δεν είμαι τυπος που θα κάτσω να ψαξω όλη την αγορά για να γλιτώσω και το τελευταίο €, από εκεί και πέρα τοσο την αγόρασα so...

 

Ναι δεν αμφιβάλω, ειδικά αν την πήρες μολις βγήκε και δεν περίμενες να εξομαλυνθούν οι τιμές.Την 780 ti θα την έπερνες ομως 850-900 και οχι 739. Οι έμποροι  ειδικά εδώ στην Ελλάδα δεν αστειεύονται, βαράνε αλύπητα. Θεωρώ πάντως οτι η GTX 1080 θα έχει MSRP στα 550$ εκτώς και αν έχει επιδόσεις πολύ πάνω απο την 980ti που δεν το βλέπω. Άρα θα την δούμε σε τιμές που έχει τώρα η 980ti που ξεκινούν απο 670€ στο σκρουτζ (και 900 στο πλαίσιο). Όσο πλησιάζουμε στον big pascal οι τιμές θα πέφτουν και θα φτάσουν στα επίπεδα που είναι τώρα η 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζουν να τελειώνουν και τα 6GB για 4Κ, ήδη το Mirror's Edge: Catalyst θέλει παραπάνω(Αν και μιλάμε για BETA, το άρθρο αναφέρει ότι με βάση το παρελθόν των παιχνιδιών τους, δεν θα αλλάξουν πολύ τα πράγματα στην τελική έκδοση).

 

http://www.dsogaming.com/screenshot-news/mirrors-edge-catalyst-4k-screenshots-closed-beta-initial-performance-impressions/

 

In 4K, the beta build of Mirror’s Edge: Catalyst ran with 20-40fps. However, there were occasions during which our framerate dropped at 4-5fps. Those drops were due to VRAM limitations. In 4K, the game demands more than 6GB of VRAM in order to be enjoyed 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τιμή της 780ti όταν βγήκε ήταν 700$ ενώ της 980 ήταν 550$ και πάλι λέγαμε οτι εχει κακό vfm. Τα 750-800 ευρώ που τα είδες για την 980; μήπως μπερδεύτηκες με την 980ti ;    Απο οτι βλέπω πάντως η nvidia πάει για καλό άρμεγμα. Βέβαια  αυτό θα εξαρτηθεί ως ενα βαθμό και απο το πόσο ανταγωνιστικοί θα είναι στο "αντίπαλο" στρατόπεδο.

Και ομως η 980 τον πρωτο καιρο κοστιζε 650+ευρω στην Ελλαδα και μονο οταν ηρθε η 980ti επεσε η τιμη της.Ακομα και τωρα ξεκιναει(αναλογα το καταστημα)απο τα 510-515περιπου ευρω η 980.Αρα οτι επιδοσεις και να εχουν οι νεες καρτες,να τις περιμενουμε με αναλογες τιμες και στην Ελλαδα.

 

Επισης διαφωνω και σε αυτο που γραφεις παραπανω για τους Ελληνες ποσο πουλανε τις καρτες γραφικων(βγαζοντας απεξω βεβαια τις μεγαλες αλυσιδες).Εγω ακομα και αυτη την στιγμη πριν ερθουν οι νεες καρτες σε σχεση με το Γερμανικο amazon(και βαζοντας μεσα και τα μεταφορικα)βλεπω ιδιες τιμες με Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου εξηγησει ποια ειναι  η βασικη διαφορα αρχιτεκτονικης μεταξυ maxwell και Pascal? Δεν εννοω τυπο μνημης η λιθογραφια. Ποια ειναι η διαφορα που υποσχεται περισσοτερα fps σε gaming? Το ενα απο τα 5miracles που αναφερει η nvidia δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως η 980 τον πρωτο καιρο κοστιζε 650+ευρω στην Ελλαδα και μονο οταν ηρθε η 980ti επεσε η τιμη της.Ακομα και τωρα ξεκιναει(αναλογα το καταστημα)απο τα 510-515περιπου ευρω η 980.Αρα οτι επιδοσεις και να εχουν οι νεες καρτες,να τις περιμενουμε με αναλογες τιμες και στην Ελλαδα.

 

Επισης διαφωνω και σε αυτο που γραφεις παραπανω για τους Ελληνες ποσο πουλανε τις καρτες γραφικων(βγαζοντας απεξω βεβαια τις μεγαλες αλυσιδες).Εγω ακομα και αυτη την στιγμη πριν ερθουν οι νεες καρτες σε σχεση με το Γερμανικο amazon(και βαζοντας μεσα και τα μεταφορικα)βλεπω ιδιες τιμες με Ελλαδα.

Δεν βγάζω στην απέξω τις μεγάλες αλυσίδες και αυτοί Ελληνες είναι και δεν γίνεται να βάζεις μέσα και τα μεταφορικά οταν κάνεις σύγκριση τιμών. Δεν λεω οτι και σε άλλες ευρωπαικές χώρες δεν εχουν φουσκομένες τιμές. Ειδικά το πρώτο διαστημα κυκλοφορίας το παρακάνουν εκμεταλευόμενοι το γεγονός οτι είναι η "κορυφαία" κάρτα εκείνη την στιγμή που βγαίνει αδιαφορώντας για το πια είναι η προτεινόμενη τιμή της απο την nvidia. Εκτός αυτού το εισόδημα του Έλληνα μειώνεται, δώστε φθηνές κάρτες στον λαό :angry:    Εντάξει αρκετά είπαμε για τις τιμές επιστοφή στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Τώρα για το GP100 δυσκολεύομαι ακόμα να πιστέψω ότι θα το δημοσιεύσουν ως έχει για desktop. Κανονικά και ο Τιτάνας σαν είδος έχει χάσει τον λόγο υπάρξής του. Είναι παράλογο μερικοί επαγγελματίες στην εποχή του Kepler να έπαιρναν Titan και να χάνει η εταιρεία χιλιάδες ευρώ γιατί δεν πήρε μια Quadro ή Tesla αντί του Τιτάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και είμαι περίεργος να δω πώς με το ίδιο τσιπ(GP104) θα καλύψουν και την κατηγορία Τι.Δεν νομίζω η GDDR5X θα κάνει τόση διαφορά ή κάνα κομμένο unit.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και είμαι περίεργος να δω πώς με το ίδιο τσιπ(GP104) θα καλύψουν και την κατηγορία Τι.Δεν νομίζω η GDDR5X θα κάνει τόση διαφορά ή κάνα κομμένο unit.  

 

Ξέρεις πόσοι πίστευαν όταν τους λέγαμε ότι το 298mm2 GK104 ---> GTX680 θα είναι κατά περίπου 30% γρηογρότερο από το GF110--> GTX580; Kατά την κυκλοφορία η 680 ήταν σε μέσο όρο κατά 25% γρηγορότερη από την 580 και σε μεγαλύτερες αναλύσεις όντως άγγιζε το 30%.

 

Βάλε ένα μικρό ποσοστό μεγαλύτερης επάρκειας ανά cluster στο Pascal + ένα μεγαλύτερο ποσοστό υψηλότερο χρονισμό και λογικά το φτάνεις το ποσοστό αυτό και με μάλλον και ένα καλό ποσοστό μικρότερη κατανάλωση από την 980Ti.....νιού τζενερέσιον ;)

 

Η 980Ti έχει 2816 SPs@1000MHz μαμίσιο χρονισμό και 336.5 GB/s εύρος. Mε 256-μπιτο δίαυλο στο GP104 φτάνεις τόσο εύρος με >10Gbps GDDR5X.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...