Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως και δεν το πηρες απο εδω που ειναι ελαφρως φθηνοτερο;

https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B0727RQZBZ/ref=dp_olp_all_mbc?ie=UTF8&condition=all

Το overclockers.co.uk στελνει Ελλαδα;

 

Από Amazon το πήρα.

 

Μιας και το budget σου κυμαινετε στη τιμη αυτη γιατι δεν επενδυεις σε G-sync monitor?

Κι εγω το ιδιο λαθος εκανα και πηρα freesync επειδη εβαλα μια R9 αρχικα αλλα δε τη κρατησα ουτε 6μηνο και μου εμεινε το freesync. Εγω για παραδειγμα ανετα θα πηγαινα σε κατι τετοιο

 

IPS δεν ακουμπάω ξανα, ήθελα συγκεκριμένα > 30" + 4k + VA και αυτό τα καλύπτει όλα και είναι και 10-bit (χωρίς FRC).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμισα τους drivers της nvidia μετα απο ddu. Παω να μπω pubg πρασινες γραμμές ανεβοματεβαιναν στην οθονη. Ddu και στην εκδοση που ειχα πριν ολα κομπλε. Εχει και αλλος θεματα με αυτο το update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το τι μας αρέσει και το τι θεωρούμε ιδανικό είναι διαφορετικό στον καθένα. Καμία τεχνολογία δεν είναι τέλεια, και παρόλο που και εγω προτιμω τα IPS για τους ανάγκες μου αυτο δεν λέει κάτι, και τα IPS εχουν αρκετα μειονεκτηματα. Υπάρχουν πάρα πολύ καλα VA panels κ τα TN έχουν αλλά κέρδη (ας μην αναφερθουμε εδω σε αυτα μπορω να γραψω σεντονια, κανοντας καλη ερευνα ανακαλυπτεις πολλα πραγματα που δεν φαινονται εκ πρωτης οψης). Δεύτερον στην ανάλυση αυτή βρίσκω το dpi απίστευτα μικρό στις 27 ίντσες και ιδανικό στις 32-34 για μονιτορ. Τρίτον το γεγονός ότι ΘΑ έδινες 1600+ ευρω για δύο κάρτες αλλά τα τσιγκουνευεσαι για μονιτορ είναι δύο γεγονότα που δεν συμβαδίζουν. Όπως είπε και καποιος αλλος έρχονται high refresh rate hdr gsync μονιτορ σε διάφορες ιντσες για ολα τα γούστα που θα στοιχίζουν μια μικρή περιουσία ομως. Αυτά έδινες δεν έδινες θα είναι αφρόκρεμα.

 Δεν ειναι οτι το ειπα για να υποστηριξω κατι που εχω γιατι κι εγω VA monitor εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ακομη και σε 1080p γιατι καλυπτει τις δικες μου προσωπικες αναγκες που ειναι ο πρωτος πιο σημαντικος παραγοντας απο ολους πριν κανεις μια αγορα κατα τη γνωμη μου.

 Μιλησα σφαιρικα και γενικα κυριως βαση specs και σχολιασα το κομματι που ανεφερες οτι ειναι πολυ καλυτερη η ποιοτητα εικονας της μιας απο την αλλη. Οποτε αν υποθεσουμε πως μιλησες γενικα και οχι βαση δικων σου αναγκων οπως ειπες, η ips αν το δεις σφαιρικα εχει καλυτερη αποδοση χρωματων, καλυτερο χρονο αποκρισης, καλυτερη γωνια θεασης συν το οτι ειναι G-sync αν εχεις καρτα της nvidia, αντικειμενικα λοιπον και μονο εχει μια διαφορα το ενα απο το αλλο μονιτορ.

 

 Τωρα απο την αλλη αν γνωριζεις καλυτερα τα δυο μοντελα συγκεκριμενα ή αν εισαι γνωστης γενικα και ενσωματωνει καποια συγκεκριμενη τεχνολογια το ενα monitor που το καθιστα πιο ποιοτικο και καλο σε απεικονιση εικονας αυτο το δεχομαι γιατι εχω δει αντιστοιχη περιπτωση κι εγω.

   Σχετικα με το dpi θα συμφωνησω μαζι σου και για το οτι φυσικα διαλεγουμε κατι βαση των αναγκων που εχουμε, απλα το εθεσα και λιγο πιο αντικειμενικα για να μη παρεξηγουμε.

 

Και το οτι δε θα εδινα 1000+ ευρω για μονιτορ αλλα θα τα εδινα για καρτα δεν εχει να κανει οτι δεν συμβαδιζουν αλλα εχει να κανει καθαρα βαση των αναγκων μου παλι και αν εδινα και 1500 ευρω για μονιτορ παλι σε 1080p αναλυση θα επαιζα γιατι αυτη η αναλυση καλυπτει τις δικες μου αναγκες και για διαφορους αλλους δικους μου προσωπικους και μονο λογους καθαρα, φυσικα ομως και δε θα πω οτι ειναι ''καλυτερη'' η 1080p αναλυση σε σχεση με το 2k ή το 4k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα IPS panels παίζεις λοταρία με το αν θα έχεις blb και IPS glow και ποσο, και έχουν τραγικό contrast(το έπαιξα αυτό το "παιχνίδι" και ήδη έκανα RMA ένα panel). Τα 4k 144hz HDR panel που έρχονται το 18 θα κάνουν 2 χιλιάρικα.. Αυτό το μαύρο = γκρι του IPS το σιχάθηκα και δεν πρόκειται να πάρω IPS ξανά αν δεν φτιάξουν την τεχνολογία. VA = contrast, και VA + Quantum Dot + 10 bit (native) >>>>>>>>>>> IPS + 8 bit. 4k σε 27 ίντσες είναι τραγικό πάντως (το είδα από κοντά) και πρέπει να παίζεις με αρκετό scaling, και χάνει το νόημα του το 4k τότε. Imo:

 
1080p: 24
 
1440p: 27
 
4k: 32+
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα IPS panels παίζεις λοταρία με το αν θα έχεις blb και IPS glow και ποσο, και έχουν τραγικό contrast(το έπαιξα αυτό το "παιχνίδι" και ήδη έκανα RMA ένα panel). Τα 4k 144hz HDR panel που έρχονται το 18 θα κάνουν 2 χιλιάρικα.. Αυτό το μαύρο = γκρι του IPS το σιχάθηκα και δεν πρόκειται να πάρω IPS ξανά αν δεν φτιάξουν την τεχνολογία. VA = contrast, και VA + Quantum Dot + 10 bit (native) >>>>>>>>>>> IPS + 8 bit. 4k σε 27 ίντσες είναι τραγικό πάντως (το είδα από κοντά) και πρέπει να παίζεις με αρκετό scaling, και χάνει το νόημα του το 4k τότε. Imo:

 
1080p: 24
 
1440p: 27
 
4k: 32+

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζα σχετικα με οσα ειπες για τα ips αλλα πιθανων να επεσες και στη περιπτωση γιατι εχω παιξει σε ips και ηταν πραγματικα ωραια εμπειρια, βεβαια φανταζομε οτι το 4k θα δειχνει καλυτερα τα δοντια του φυσικα σε 32+ ιντσες, δεν το εχω ψαξει τοσο το ζητημα αλλα θα τα εχω υποψην μου τα παραπανω σε μελλοντικη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα IPS panels παίζεις λοταρία με το αν θα έχεις blb και IPS glow και ποσο, και έχουν τραγικό contrast(το έπαιξα αυτό το "παιχνίδι" και ήδη έκανα RMA ένα panel). Τα 4k 144hz HDR panel που έρχονται το 18 θα κάνουν 2 χιλιάρικα.. Αυτό το μαύρο = γκρι του IPS το σιχάθηκα και δεν πρόκειται να πάρω IPS ξανά αν δεν φτιάξουν την τεχνολογία. VA = contrast, και VA + Quantum Dot + 10 bit (native) >>>>>>>>>>> IPS + 8 bit. 4k σε 27 ίντσες είναι τραγικό πάντως (το είδα από κοντά) και πρέπει να παίζεις με αρκετό scaling, και χάνει το νόημα του το 4k τότε. Imo:

 
1080p: 24
 
1440p: 27
 
4k: 32+

 

Έτσι ακριβώς, το μαύρο στα IPS είναι για κλάματα. Δεν είναι τυχαίο που όλες οι κορυφαίες TV έχουν VA και όχι IPS. Πάντως 60Hz monitor δεν θα έπαιρνα τώρα, χάνεις πολύ σε gaming εμπειρία σε σχέση με ένα 144Hz/G-Sync. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τα μεγέθη/αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4k πηρε ρε συ και για τα καλα πανελ που θα ερθουν θα χρειαζοταν να εδινε μια περιουσια κανα 2χιλιαρο θα ξεκινησουν λογικα Ευρωπη, θα χρειαζοταν να περιμενε τουλαχιστον μια διετια μετα να πεσει η τιμη ή να τα σκασει χοντρα...Με τετοια λεφτα περνω state of the art OLED TV

Αν πηγαινε σε WQHD το συζηταγαμε για κανα Predator Z35P αλλα και αυτο απεχει πολυ σε τιμη, που και εγω παντως θα το προτιμουσα απο το X34A ή το PG348Q και λοιπα συναφη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, πολλά τα λεφτά και να δούμε και τι προβλήματα θα έχουν. Αν πρέπει να κερδίσεις το τζόκερ πάλι για να σου κάτσει σωστό μόνιτορ ενώ έχεις δώσει 2 χιλιάρικα θα πέσει κλάμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, πολλά τα λεφτά και να δούμε και τι προβλήματα θα έχουν. Αν πρέπει να κερδίσεις το τζόκερ πάλι για να σου κάτσει σωστό μόνιτορ ενώ έχεις δώσει 2 χιλιάρικα θα πέσει κλάμα.

 

Εγω πανω που πηγα να μαζεψω κανα φραγκο για το Z35P κυλισα παλι στα σκληρα και πηρα τον 8700K περιμενω και την Taichi να μου ερθει για να μπω στο 5GHz club.. Αυτα κανω και θα δω μονιτορ της προκοπης το 2020 με τους Ολυμπιακους.. ;p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πότε θα βγει κάνα oled 4k 144hz και τα συναφή στις 30-32 ιντσες...

Έχω ένα νεφρό και κάθεται.

 

Για oled δυσκολο ακομη για αρκετους λογους και κυριως γιατι εχει μικροθεματακια με image retention ακομη η τεχνολογια.. Και γιατι ακομη αρμεγουν την αγελαδα με variations της κουρασμενης πια LCD τυπου Quantum Dot και γιατι ειναι πανακριβες για μονιτορ ακομη.. Εαν δεν κανει το shift στην παραγωγη η Samsung αν θες την αποψη μου ξεχνας μαζικη παραγωγη oled panel για ολες τις εφαρμογες.. Αλλα η Samsung παιζει μπαλα στις TV με QLED για ακομη μεγαλυτερα profit margins.. Χαζη ειναι σαν την LG και τις αλλες; Μονο στα κινητα το προωθησε και ειδες τι γινεται θα δινει και στην κουτση Μαρια πλεον πανελακια,ειναι η μονη που μπορει να παραγει σε τετοιο massive scale για να επηρεαζει πραγματα και καταστασεις.. Και γενικα στις TV κατι βγαζεις για να δικαιολογεις παραγωγη στα πανελ για τα μονιτορ χλωμο που εχουν και πιο προηγμενα χαρακτηριστικα και καλυτερα ποιοτικα standards..

QLED λοιπον το "next big thing" στα μονιτορ με HDR και πολλα Hz.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...