Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι η πρώτη φορά βασικά που όλες οι κάρτες έχουν ti έκδοση. Αν θεωρήσουμε την 1060 3gb σαν απλή 1060 και την 6gb σαν ti. :)

Η 1030 δεν έχει :P
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιας και οθόνη όπως τη θέλω δε θα βγει τελικά αρχές 2018 (Ιούλη τις κόβω), το Volta μάλλον θα φάει καθυστέρηση (και να μη φάει, παραδοσιακά το πρώτο 3μηνο οι τιμές θα είναι στο Θεό), αλλά και οι RAM θα πέσουν κατά το H2 2018, τελικώς......

 

...δεν άντεξα, βρέθηκε φθηνό hardware, και πουλώντας το τωρινό PC μαζί με ένα 80€ συνολικά, θα πάω σε GTX 1060 3GB. Με 16GB RAM χαμηλής συχνότητας και μάλλον i7-6700.

 

Διάλεξα αυτή στα 224€ https://www.skroutz.gr/s/9694893/Gigabyte-GeForce-GTX1060-3GB-GV-N1060WF2OC-3GD.html

Είναι η πρώτη που αναφέρει semi passive λειτουργία, άρα λογικά τα fans θα κλείνουν σε idle (που σε idle θα παίζει τον περισσότερο καιρό).

 

Για πείτε, έχω να προσέξω κάτι; :-) Παίζει undervolt και overclock για να ταβανιάσει όπως όλες στα ~2GHz ή τσου;

 

Δεν πολυπαίζω, αλλά όταν το κάνω θέλω να πιάνει 50-60 frames με καλά settings σε 1200p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε νομίζω ότι έχω δει κανέναν να πιάνει πάνω από 2.1-2.15, γι' αυτό :P

Όχι ότι έχει καμία σημασία, πιο πολύ ψυχολογικό είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και οθόνη όπως τη θέλω δε θα βγει τελικά αρχές 2018 (Ιούλη τις κόβω), το Volta μάλλον θα φάει καθυστέρηση (και να μη φάει, παραδοσιακά το πρώτο 3μηνο οι τιμές θα είναι στο Θεό), αλλά και οι RAM θα πέσουν κατά το H2 2018, τελικώς......

 

...δεν άντεξα, βρέθηκε φθηνό hardware, και πουλώντας το τωρινό PC μαζί με ένα 80€ συνολικά, θα πάω σε GTX 1060 3GB. Με 16GB RAM χαμηλής συχνότητας και μάλλον i7-6700.

 

Διάλεξα αυτή στα 224€ https://www.skroutz.gr/s/9694893/Gigabyte-GeForce-GTX1060-3GB-GV-N1060WF2OC-3GD.html

Είναι η πρώτη που αναφέρει semi passive λειτουργία, άρα λογικά τα fans θα κλείνουν σε idle (που σε idle θα παίζει τον περισσότερο καιρό).

 

Για πείτε, έχω να προσέξω κάτι; :-) Παίζει undervolt και overclock για να ταβανιάσει όπως όλες στα ~2GHz ή τσου;

 

Δεν πολυπαίζω, αλλά όταν το κάνω θέλω να πιάνει 50-60 frames με καλά settings σε 1200p.

Την ίδια έχουμε. Την έχω μόνιμα στα 2012Mhz με 975mV . Με πιο επιθετικό προφίλ στο fan , διατηρείται κάτω από 60C. Έχω ανεβάσει και τις μνήμες. Δεν θυμάμαι πόσο αλλά αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Θυμάσαι αν σβήνουν τα fans, είτε μέσω custom profile είτε μόνα τους κάτω από κάποια θερμοκρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω αυτη 1070τι ΤΩΡΑ .....387ευρω

https://www.newegg.com/global/gr/Product/Product.aspx?Item=N82E16814500431

Στην αμερικη και περισσοτερα παιρνουν και λιγοτερα δινουν

Πάμε άλλη μια φορα...μη κοιτάτε το Αμέρικα...αλλη εντελώς κατασταση...

Επίσης οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω αυτη 1070τι ΤΩΡΑ .....387ευρω

https://www.newegg.com/global/gr/Product/Product.aspx?Item=N82E16814500431

Στην αμερικη και περισσοτερα παιρνουν και λιγοτερα δινουν

Το newegg βασικα στελνει Ελλαδα αλλα για δες τελικη τιμη που θα βγει με μεταφορικα και φυσικα τελωνειο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Θυμάσαι αν σβήνουν τα fans, είτε μέσω custom profile είτε μόνα τους κάτω από κάποια θερμοκρασία?

Αν βάλεις custom profile δεν σβήνουν τα φανς. Είναι ο λόγος που τρέχει στους 71 εμένα full load. ωστόσο είναι 48% τα φανς και αθόρυβα οπότε δεν παραπονιέμαι :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Θυμάσαι αν σβήνουν τα fans, είτε μέσω custom profile είτε μόνα τους κάτω από κάποια θερμοκρασία?

Ναι σβήνουν.

Το έχω με custom , κάτω από τους 50C το έχω στο 0% και στους 51 ξεκινάνε μέχρι τους 58C που πάνε στο 100%.

Μνήμες τελικά τις έχω στο +150.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...