Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αν βάλεις custom profile δεν σβήνουν τα φανς. Είναι ο λόγος που τρέχει στους 71 εμένα full load. ωστόσο είναι 48% τα φανς και αθόρυβα οπότε δεν παραπονιέμαι :P

Ναι σβήνουν.

Το έχω με custom , κάτω από τους 50C το έχω στο 0% και στους 51 ξεκινάνε μέχρι τους 58C που πάνε στο 100%.

Μνήμες τελικά τις έχω στο +150.

Τελικά σβήνουν ή δε σβήνουν; Με μπερδεψατε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και οθόνη όπως τη θέλω δε θα βγει τελικά αρχές 2018 (Ιούλη τις κόβω), το Volta μάλλον θα φάει καθυστέρηση (και να μη φάει, παραδοσιακά το πρώτο 3μηνο οι τιμές θα είναι στο Θεό), αλλά και οι RAM θα πέσουν κατά το H2 2018, τελικώς......

 

...δεν άντεξα, βρέθηκε φθηνό hardware, και πουλώντας το τωρινό PC μαζί με ένα 80€ συνολικά, θα πάω σε GTX 1060 3GB. Με 16GB RAM χαμηλής συχνότητας και μάλλον i7-6700.

 

Διάλεξα αυτή στα 224€ https://www.skroutz.gr/s/9694893/Gigabyte-GeForce-GTX1060-3GB-GV-N1060WF2OC-3GD.html

Είναι η πρώτη που αναφέρει semi passive λειτουργία, άρα λογικά τα fans θα κλείνουν σε idle (που σε idle θα παίζει τον περισσότερο καιρό).

 

Για πείτε, έχω να προσέξω κάτι; :-) Παίζει undervolt και overclock για να ταβανιάσει όπως όλες στα ~2GHz ή τσου;

 

Δεν πολυπαίζω, αλλά όταν το κάνω θέλω να πιάνει 50-60 frames με καλά settings σε 1200p.

 

 

 

 

 

Για μένα καλύτερα θα ήταν να έπαιρνες την έκδοση με τα 6 GB με τα 3 δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου δώσεις το 50€ της διαφοράς, κανένα απολύτως πρόβλημα.  :-D

 

 

 

 

Σωστός, νόμιζα ότι δεν είχες θέμα. Πάντως για μένα κακώς έδωσες τον 3770k. Αν έβαζες απλώς μια GTX1060 6GB θα ήσουν κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου δώσεις το 50€ της διαφοράς, κανένα απολύτως πρόβλημα.  :-D

Κατα τα αλλα μαρεσει που θες να δωσεις και 1500-2000 για monitor και σκεφτεσαι τα 50ευρω διαφορα μεταξυ 1060 3gb και 6gb παναθεμα σε :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα αλλα μαρεσει που θες να δωσεις και 1500-2000 για monitor και σκεφτεσαι τα 50ευρω διαφορα μεταξυ 1060 3gb και 6gb παναθεμα σε :D :D

 

Ναι αλλα το μονιτορ ειναι επενδυση ενω η καρτα σε λιγο καιρο βγαινει "outdated" :P

 

Κατι τετοια κουλα κανω και εγω δινω 1000 ευρω για κατι και μετα τσιγκουνευομαι να βαλω 2 εξτρα Noctua ανεμιστηρες που θελω για να διευκολυνω το airflow στο κουτι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το μονιτορ ειναι επενδυση ενω η καρτα σε λιγο καιρο βγαινει "outdated" :P

 

Κατι τετοια κουλα κανω και εγω δινω 1000 ευρω για κατι και μετα τσιγκουνευομαι να βαλω 2 εξτρα Noctua ανεμιστηρες που θελω για να διευκολυνω το airflow στο κουτι :D

Ενας λογος παραπανω για να δωσεις τα λιγα παρπανω ευρω για την 6gb εκδοση,ειδικα αν υπαρχουν διαφορες απο την μικροτερη 3gb εκδοση με το καλημερα.

 

Δεν μιλαμε για εποχες 770/960 2gb και 4gb που δεν ειχαν καμια διαφορα στην πραξη αλλα κοστιζαν πολυ ακριβοτερα τα διαφορετικα μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λογος παραπανω για να δωσεις τα λιγα παρπανω ευρω για την 6gb εκδοση,ειδικα αν υπαρχουν διαφορες απο την μικροτερη 3gb εκδοση με το καλημερα.

 

Δεν μιλαμε για εποχες 770/960 2gb και 4gb που δεν ειχαν καμια διαφορα στην πραξη αλλα κοστιζαν πολυ ακριβοτερα τα διαφορετικα μοντελα.

 

Αστειευομουν προφανως.. Αλλα οκ λογικα μιλωντας παντα δυσκολα να μην εχει τελειωσει το fillrate πριν το mem bandwidth για τις αναλυσεις που προοριζεται.. Θα ηταν καλο να ηταν 4 παντως αλλα με τους κουλους διαυλους της nvidia.. Και οκ ειναι και πως το βλεπει ο καθενας και εγω θα επερνα την 6αρα just in case αλλα μικρο το κακο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σωστός, νόμιζα ότι δεν είχες θέμα. Πάντως για μένα κακώς έδωσες τον 3770k. Αν έβαζες απλώς μια GTX1060 6GB θα ήσουν κομπλέ.

Είναι εντελώς άλλο Project και σε διαφορετικό σημείο, καμία σχέση μεταξύ τους. Είχα βάλει σε εκείνο μια GTX 780 Ti 1.2GHz και πήγαινε πυραυλάκι. ;)

 

 

 

Κατα τα αλλα μαρεσει που θες να δωσεις και 1500-2000 για monitor και σκεφτεσαι τα 50ευρω διαφορα μεταξυ 1060 3gb και 6gb παναθεμα σε :D :D

 

Αν δίνω έτσι τώρα 300ρια, ούτε του χρόνου τα Χριστούγεννα δε θα μαζευτούν για οθόνη.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δίνω έτσι τώρα 300ρια, ούτε του χρόνου τα Χριστούγεννα δε θα μαζευτούν για οθόνη.  :-D

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι και χρηματα να μαζεψεις για την οθονη που λες,μετα θα καθεται αν ειναι να παιζεις με τετοιο hardware.

 

Η μηπως περιμενεις σε 1χρονο οι φθηνες καρτες των 200ευρω οπως η 1060 και η μελλοντικη 2060 να σηκωνουν 4κ 144 hz gaming?

Ουτε η τωρινη 1080ti(μονη της)δεν σηκωνει τετοια αναλυση/hz.

 

Γιαυτο το λογο εγω προσωπικα κοιταζω(μιας και επιτελους ωριμασαν οι καρτες σε σχεση με πιο παλια που ειχα 1440p monitor και η 770 δεν τραβαγε οπως εν μερη αργοτερα και η 970)για 1440p 144hz monitor με gsync.

Οχι μονο λογω χαμηλοτερου κοστους αλλα και φθηνοτερων αναβαθμισεων απο το αντιστοιχο 4κ 144hz monitor.

 

Παντως 265-270ευρω βλεπω ξεκινανε οι 1060 6gb δεν τις λες και απαγορευτικες,ουτε 300αρες που γραφεις(δεν χρειαζεται η ακριβοτερη εκδοση)και φυσικα θα εχεις και αναλογη μεταπωλητικη αξια αρα μια η αλλη θα σου βγει ουτως ή αλλως.

 

Υποτιθεται οτι για τετοια monitor περαν του αναλογου hardware,υποτιθεται οτι θα δινεις και αναλογα ποσα σε αγορα παιχνιδιων.

Γιαυτο και λεει ο κοσμος σωστα μεν οτι το ακριβο monitor ειναι επενδυση,αφου ομως εχεις υπολογισει στην επενδυση αυτη και το αναλογο hardware και παιχνιδια και γιαυτο και το ποσοστο που παιζει σε τετοια monitor ειναι τοσο χαμηλο.

Αλλιως ολοι θα τα αγοραζαν εστω με δοσεις αφου ειναι να τα κρατησουν τοσα χρονια.

 

Σκεψου το οπως αν αγοραζες μια ακριβη Oled τηλεοραση για να βλεπεις ταινιες. Δεν θα εδινες αναλογα χρηματα και για αγορα ενος blu ray 4k(ακομα και χβοχ να αγοραζες κοστιζει αναλογα)?Δες θα αγοραζες και blu ray ταινιες,οι οποιες και αυτες κοστιζουν αναλογα σε σχεση με τις πιο απλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι και χρηματα να μαζεψεις για την οθονη που λες,μετα θα καθεται αν ειναι να παιζεις με τετοιο hardware.

 

Η μηπως περιμενεις σε 1χρονο οι φθηνες καρτες των 200ευρω οπως η 1060 και η μελλοντικη 2060 να σηκωνουν 4κ 144 hz gaming?

Ουτε η τωρινη 1080ti(μονη της)δεν σηκωνει τετοια αναλυση/hz.

 

Γιαυτο το λογο εγω προσωπικα κοιταζω(μιας και επιτελους ωριμασαν οι καρτες σε σχεση με πιο παλια που ειχα 1440p monitor και η 770 δεν τραβαγε οπως εν μερη αργοτερα και η 970)για 1440p 144hz monitor με gsync.

Οχι μονο λογω χαμηλοτερου κοστους αλλα και φθηνοτερων αναβαθμισεων απο το αντιστοιχο 4κ 144hz monitor.

 

Εγω παντως 265-270ευρω βλεπω ξεκινανε οι 1060 6gb δεν τις λες και απαγορευτικες,ουτε 300αρες που γραφεις(δεν χρειαζεται η ακριβοτερη εκδοση)και φυσικα θα εχεις και αναλογη μεταπωλητικη αξια αρα μια η αλλη θα σου βγει ουτως ή αλλως.

 

Υποτιθεται οτι για τετοια monitor περαν του αναλογου hardware,υποτιθεται οτι θα δινεις και αναλογα ποσα σε αγορα παιχνιδιων.

Γιαυτο και λεει ο κοσμος σωστα μεν οτι το ακριβο monitor ειναι επενδυση,αφου ομως εχεις υπολογισει στην επενδυση αυτη και το αναλογο hardware και παιχνιδια και γιαυτο και το ποσοστο που παιζει σε τετοια monitor ειναι τοσο χαμηλο.

Αλλιως ολοι θα τα αγοραζαν εστω με δοσεις αφου ειναι να τα κρατησουν τοσα χρονια.

 

Σκεψου το οπως αν αγοραζες μια ακριβη Oled τηλεοραση για να βλεπεις ταινιες. Δεν θα εδινες αναλογα χρηματα και για αγορα ενος blu ray 4k(ακομα και χβοχ να αγοραζες κοστιζει αναλογα)?Δες θα αγοραζες και blu ray ταινιες,οι οποιες και αυτες κοστιζουν αναλογα σε σχεση με τις πιο απλες?

Δεν καταλαβαίνω προς τι αυτό το post.

Είπα κάπου ότι θα πρέπει η 1060 ή η 2060 να τα βγάζει πέρα σε 1440p uw 144Hz? Μίλησα εγώ ποτέ για 4Κ gaming?

Πήρα τη φθηνότερη 1060 που να έχει fan stop mode σε idle/light gaming με 224€. Για πες μου πόσο έχει η φτηνότερη αντίστοιχη 6GB και αν έχει 50 ή περισσότερα ευρώ διαφορά.

Παιχνίδια εννοείται ότι αγοράζονται, αν αξίζουν όμως. Προχειρογραμμένα ελεηνά ports που κρασάρουν δεν παίρνουν δεκάρα από εμένα.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πού έχεις σκαλώσει, απλά αντί για το Πάσχα περίπου που υπολόγιζα να υπάρχουν τα πράγματα (οθόνες, volta κλπ) και να έχουν στρώσει και λιγάκι οι RAM, είδα ότι αυτό θα καθυστερήσει μέχρι και 1 χρόνο από σήμερα, άρα πήρα μια καρτούλα να την ταιριάξω με άλλο hardware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντί για το Πάσχα περίπου που υπολόγιζα να υπάρχουν τα πράγματα (οθόνες, volta κλπ) και να έχουν στρώσει και λιγάκι οι RAM, είδα ότι αυτό μπορεί να καθυστερήσει μέχρι και 1 χρόνο από σήμερα, άρα πήρα μια καρτούλα να την ταιριάξω με άλλο hardware.

Δεν ειχα σκαλωσει καπου απλα δεν το ειχες γραψει πιο αναλυτικα οπως τωρα(και ως γνωστον στον γραπτο λογο αν δεν γινει ο αλλος πιο συγκεκριμενος),αρα πασο αν το σκεφτεσαι ετσι.

 

Για Volta το Πασχα απο που και ως που ομως περιμενες κατι τετοιο?Τουλαχιστον απο Ιουνιο και μετα αν βγαινανε στην αγορα και φυσικα αναλογα ποτε θα κυκλοφορουσαν πρωτα οι reference καρτες και μετα οι custom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για Volta το Πασχα απο που και ως που ομως περιμενες κατι τετοιο?Τουλαχιστον απο Ιουνιο και μετα αν βγαινανε στην αγορα και φυσικα αναλογα ποτε θα κυκλοφορουσαν πρωτα οι reference καρτες και μετα οι custom.

Reference μόνο.  :-D  Καλά να είμαστε, θα παίξουν ωραία πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...