Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ρίξω πολλά γέλια εάν κοστίζει 8 πράσινα η 1080 και δεν αποδίδει σωστά στο DX12..Και θα κλάψω βέβαια γιατί δεν μπορώ να πάω σε AMD..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 θα 'ναι σίγουρα, μιλάμε για νέο 680 vs 580, τα 'χουμε πει αυτά..Άλλαξε η λιθογραφία πλέον και μπήκε και GDDR5X, η κάρτα θα είναι δυνατή. Το μόνο που με ανησυχεί είναι το DX12 performance..

 

Ουπς...

 

Αναφερόμουν στον αριθμό των ημερών μέχρι τα πρώτα benchmarks και reviews βασικά σε σχέση με το "υπομονή 20 μέρες" του noFEARgr.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατι τοσο κραξιμο με την επιδοση της πρασινης σε dx12?ΤΙ επεισοδια εχασα παλι?

Ε ρε και να κανει ενα καλο comeback η amd να φαει την πρασινη να χαρουμε και εμεις λιγο οι "φτωχοι"(Πως και πως περιμενω τις νεες καρτες να παρω ακομα μια 280χ και μετα απο 5 μηνες να παρω 2 980τι + 1440π οθονη να γκ@βλωσουμε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι σε όλα τα DX12 πίσω από την AMD(Πλην του RoTR που είναι NV game). Σας φάνηκε άσχημη η FE ; Για δείτε την 599$ 1080..

 

First custom GeForce GTX 1080 is here, GP104-400 confirmed

 

 

 

GALAX-GeForce-GTX-1080-front.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το Aots είναι μπούρδα, ποιος ασχολείται..Quantum Break θέλω να δω επιδόσεις και σε ότι DX12 βγει από 'δω και πέρα. Πάντως στο Forza motorsport είναι κομπλέ η πράσινη.

 

Άκυρο, το τρίτο το μακρύ παίρνει και στο Forza απ' την AMD..

 

 

 

 

 

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αντιπροσωπετικό, και το θέμα με το stutter είναι λιγάκι κάπως.

 

Στο ζήτημα με τα κλειδωμένα fps, ανακοινώθηκε σήμερα πως ήδη κυκλοφορεί update του store το οποίο κόβει τον περιορισμό και επιπλέον προσθέτει υποστήριξη για Χ-Sync τεχνολογίες.

 

Σημειώνεται πως πρέπει να βγει και αντίστοιχο patch για τα παιγνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι; Η θα τα σκάσουμε ακόμα ποιο χοντρά με τα τρικ της nvidia.

θα είναι, με λίγα λόγια οι Founders θα είναι και ακριβότερες άλα και χειρότερες ταυτόχρονα! αν θες reference cooler θα πρέπει να πλερώσεις.

 

 

δες εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο όλο το πανηγύρι της παρουσίασης και τα διάφορα rumors leaks και λοιπές αηδίες ακόμα και η νέα αρχιτεκτονική της nvidia pascal μέχρι την εποχή του tnt 2 οι επιδόσεις της κάρτας μετρώνται και εξαρτώνται απο τρεις διαφορετικούς παράγοντες pixel fillrate, texture fillrate, kai memory bandwith καθώς και ο αριθμός ROPS, TMU's shaders δεν τα αναφέρω καθώς ο αριθμός τους συγκρίνεται μόνο με κάρτες της ίδιας γενιας παραθέτω για σύγκρισή την gigabyte g1 gtx 980ti με engine clock 1274 base και 1363 boost και memory clock 8ghz περίπου 

1621099.jpg

 

Με αυτά λοιπόν η 980ti έχοντας 96 ROPS και 176 ΤΜUs

αποδίδει pixel fillrate 122,3 Gpixels/s, texture fillrate 224,2 Gtexels/s και bandwith 375,7 gb/s

Kαι απο εδώ οι αντίστοιχες τιμές για την 1080 https://www.techpowerup.com/gpudb/2839/geforce-gtx-1080

Με engine clock base 1607mhz boost 1733mhz και memory clock 10Ghz 

έχοντας 80 ROPS και 160 ΤΜUs

αποδίδει pixel fillrate 128 Gpixels/s, texture fillrate 257.1 Gtexels/s και bandwith 320 GB/s

Στην παρουσίαση της nvidia το τσιπάκι έτρεχε στα 2,1 ghz boost engin clock

Kαι απο εδώ οι αντίστοιχες τιμές για την 1070 https://www.techpowerup.com/gpudb/2840/geforce-gtx-1070

Με engine clock base 1127 MHz boost 1216 mhz και memory clock 8 Ghz 

έχοντας 80 ROPS και 144 ΤΜU's

αποδίδει pixel fillrate 90.2 GPixel/s, texture fillrate 162.3 GTexel/s και bandwith 224.4 GB/s

 

Tα νούμερα δείχνουν μια 1080 ελαφρώς γρηγορότερη απο την 980ti το % άγνωστο και μια κάρτα την 1070 σαφώς πιο αργή ακόμα και με την reference 980τι στα 1000 mhz base clock αποδίδει pixel fillrate 96.0 GPixel/s texture fillrate 176.0 GTexel/s και bandwith 337 GB/s

Δηλαδή σε raw power δεν υπάρχει δυνατότητα το gp 104-200 να τρέξει γρηγορότερα απο GM 200 ακόμα και αν ανεβάσει τα ρολόγια του στο Θεό, κατα τους ισχυρισμούς της nvidia όταν δηλώνει ότι η 1070 θα είναι γρηγορότερη απο την titan X δεν δίνεται η nvidia να υπερβεί τους κανόνες της φυσικής ενδεικτικά το πλήρες gm 200 thw titan x η reference με το ρολόι της στα 1000mhz

 έχοντας 96 ROPS και 192 ΤΜUs και bandwith 337 GB/s αποδίδει pixel fillrate 96.2 GPixel/s texture fillrate 192 GTexel/s

Ti μαγικό να κάνει η nvidia ώστε μέσω των οδηγών να ξετεράσει τα φυσικά όρια του τσιπ, σίγουρα θα είναι γρήγορες κάρτς το θέμα όμως είναι οτι οι ισχυρισμοί για απόδοση της 1080 όσο 980 σε sli αγγίζουν το επίπεδο της γελοιότητας κατα την γνώμη μου, ούτε οπαδισμοί ούτε τίποτα τα νούμερα μιλούν απο μόνα τους και μιλάω μόνο για επιδόσεις (που και με ενδιαφέρουν) ενεργειακή συμπεριφορά και θα είναι καλύτερη αλλά προσωπικά με ενδιαφέρουν μόνο τα γκάζια αν πηγαίνει ας καίει όσο θέλει, και δεν βλέπω κάτι εντυπωσιακό, νομίζω οτι θα περιμένω τον νέο τιτανα όταν βγεί ή στην μορφή 1080ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημα τα specs της 1070 δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα. Όσο για το πόσο πιο γρήγορη θα είναι η 1080 από την 980Ti, ο Ailuros το έχει γράψει..GTX680 vs GTX580 revisited, δηλαδή γύρω στο 25% μέσο όρο. Και αφού η NGreedia είπε ότι η 1070 θα έχει τις επιδόσεις της Titan X, περιμένουμε 20-25% διαφορά 1080 vs 1070.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας περιμενουμε να δουμε τα benches.. Και εξαρταται και τα παιχνιδια που αναφερομαστε φυσικα. Για εμενα το DX12 και κυριως η αποδοση σε UE4 θα επαιζαν καθοριστικο ρολο αν αναβαθμιζα τωρα. 

Η θα περιμενω full chip και εγω ή θα παω AMD.Αλλα εγω εχω 980Ti SLi οποτε..

Για καποιον που θελει να αναβαθμισει σαφως και αξιζει για εμενα ειδικα αν δεν εχει GM200,και εφοσον εχει καλο o/c headroom που λογικα θα εχει, και ΚΥΡΙΩΣ για το perf/watt ratio που ειναι πολυ καλυτερο απο τον καιφε..

Αλλα ας περιμενουμε να δουμε κανα bench.. Ναι τα theoretical specs και η αρχιτεκτονικη μας δινουν μια εικονα οπως παντα, αλλα δεν λενε παντα την αληθεια με τοσους παραγοντες διαφορετικους σε καθε game engine.. Kατι που αποδεικνυεται σε καθε σχεδον γενια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 pixel fillrate και texture fillrate είναι οι επιδόσεις της κάρτας όσο ψηλότερα ή χαμηλότερα γραμμικά τέτοια είναι και η επίδοση της δεν είναι θεωρητικά specs όπως ας πούμε η επίδοση του shader σε κάθε γενιά οπότε και ο αριθμός τους δε λέει κάτι και απο τους αριθμούς του techpowerup δεν βλέπω τίποτα τρομερό σε σχέση με όλο το WOW event

Επειδή και εγω έφτιαξα 4Κ rig με 980τι SLI προβληματιζόμουν έστω να έκανα ενα downgrade σε 2Κ με 1080 αλλά τώρα βλέποντας το raw performance είμαι στην φάση κάτσε να βγεί η titan και βλέπουμε αν έβλεπες ας πούμε 200gigapixel fillrate απο την 1080 και 300gigatexels/s texture fillrate me 400GB/s bandwith θα έβλεπα game changer κατάσταση τώρα βλέπω πολύ marketing hype και αισιοδοξία αλλά τα 256bit είδικά σε 4Κ με τόσο χαμηλό bandwith η 1080 νομίζω πως θα τα βρεί σκούρα οκ 1080 και 1440 αλλά εμένα με ενδιαφέρει το 4Κ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 pixel fillrate και texture fillrate είναι οι επιδόσεις της κάρτας όσο ψηλότερα ή χαμηλότερα γραμμικά τέτοια είναι και η επίδοση της δεν είναι θεωρητικά specs όπως ας πούμε η επίδοση του shader σε κάθε γενιά οπότε και ο αριθμός τους δε λέει κάτι και απο τους αριθμούς του techpowerup δεν βλέπω τίποτα τρομερό σε σχέση με όλο το WOW event

Επειδή και εγω έφτιαξα 4Κ rig με 980τι SLI προβληματιζόμουν έστω να έκανα ενα downgrade σε 2Κ με 1080 αλλά τώρα βλέποντας το raw performance είμαι στην φάση κάτσε να βγεί η titan και βλέπουμε αν έβλεπες ας πούμε 200gigapixel fillrate απο την 1080 και 300gigatexels/s texture fillrate me 400GB/s bandwith θα έβλεπα game changer κατάσταση τώρα βλέπω πολύ marketing hype και αισιοδοξία αλλά τα 256bit είδικά σε 4Κ με τόσο χαμηλό bandwith η 1080 νομίζω πως θα τα βρεί σκούρα οκ 1080 και 1440 αλλά εμένα με ενδιαφέρει το 4Κ

 

Για 4Κ μείνε με το sli που έχεις μια χαρά αποδίδει ακόμα και σε stock σε αυτήν την ανάλυση.... και έχεις και καλό oc room.Περίμενε για τον μεγάλο pascal για μένα (1080ti) ή για την αντίστοιχη σε amd υλοποίηση (εγώ μάλλον προς τα εκεί θα στραφώ λόγω απόδοσης σε dx12,  όταν θα ξεφορτωθώ το gtx 980ti sli και αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά με τους πράσινους σε αυτό τον τομέα).Η 1070 βλέπω να παίζει μπουνιές με την 980ti στα 1080p αλλά από εκεί και πάνω μάλλον και λόγω bus (της gtx 1070 στα 256bit) μάλλον θα κρατά κάποιο πλεονέκτημα η ti.Την κουτσουρέψανε (no GDDR5X) την 1070 για να πουλήσει και κάποια κομμάτια 1080(δεν ξανακάνει λάθη του παρελθόντος aka gtx970 / gtx 980).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξερω τι ειναι κ τι κανει το καθενα. Οτιδηποτε βασιζεται σε αριθμους κ οχι σε πραγματικα μετροπρογραμματα ειναι θεωρητικο. Ακομη κ το με τροπρογραμμα εξαρταται τι μετραει κ σε τι βασιζεται.. Αποτελει ενδειξη αλλες φορες σαφεστατη αλλες όχι κ αναφέρεται σε ιδανικές συνθηκες

Υπαρχουν παιχνιδια κ σεναρια τοσο bound που καποια gpu με καθαρα θεωρητικο προβαδισμα στα χαρτια απλα δεν κανει την διαφορα. Παραδειγματα πολλα ανα καιρους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...