Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα την θέλουμε την κάρτα να παίξουμε το expansion του W3 με 80FPS αλλά που..

 

Eπειδή τα ξέρω τα παιδιά στο computerbase τα εμπιστεύομαι. 1080 FE = αν υπερχρονίσεις έστω και λίγο = φασαρία :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έλεγα ότι το cooler θα 'ναι μούφα και μερικοί επέμεναν επειδή διάβαζαν διάφορα μαργαριτάρια από 'δω και από 'κει για καλύτερα components στις FE και λοιπές μπούρδες. Και σαν να μην έφτανε αυτό, έχεις και 100$ καπέλο. Όχι NV δεν θα πάρουμε την μπουρδίτσα σου, θα περιμένουμε σοβαρή custom λύση που θα κάνει και OC της προκοπής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε λογικά; Θα περιμένουμε ένα κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον η Gigabyte έχει ανακοινώσει ή έχει κάνει έστω tease μια Gaming υλοποίηση. Βέβαια από αυτό το "κάποιο χρονικό διάστημα" εξαρτάται από το κατά πόσο θα μιλάμε για "αρχή" φαντάζομαι... :P

 

Edit: XTREME μάλλον, όχι Gaming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλούσα να σταματήσει η οιαδήποτε παραπληροφόρηση. 

 

 

Θα παρακαλούσα να είμαστε λίγο πιο ενημερωμένοι.

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2015/05/12/one-of-mantles-futures-vulkan

The cross-vendor Khronos Group has chosen the best and brightest parts of Mantle to serve as the foundation for “Vulkan,” the exciting next version of the storied OpenGL API.

 

 

 

 

 

vulkan-based-on-mantle.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είμαι περίεργος να δω αν θα υπάρξουν στην αρχή υλοποιήσεις εκτός από FE εκδόσεις....

Δεν θυμάμαι που το πήρε το μάτι μου αλλά για τις "custom" λύσεις είδα "June 2016?", που σημαίνει με το ζόρι κι αν Ιούνιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τι στον κόρακα με νοιάζει εμένα τι τσαπουνάει η Frostbite ή ο κάθε πονεμένες marketier κακομοίρης; Τα low level APIs ήταν αναγκαίο κάλο και θα εμφανιζόταν σαν Vulkan, DX12 ή Μantle με ή χωρίς την "συμβολή" του Mantle ή της AMD. ΄Ενα API δεν δημιουργείται μέσα σε χρόνο μηδέν, αν φυσικά κάποιος κάνει τον κόπο να διαβάσει το pdf της Κhronos. και μπορεί να κρατάει ανοιχτούς ορίζοντες. 

 

Τι άλλο θα μας έλεγε ένας υπάλληλος της AMD ακριβώς από το ότι ΚΑΙ αυτοί έχουν εφεύρει τον τροχό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο να σας δω με GP102 και 1080P@60Hz monitors, θα πέσει το κράξιμο της αρκούδας :P

Χαχα déjà vu!!

Θυμάμαι μου το είχες πει αυτό τότε που πήρα την 690 και είδες πως εξελίχθηκαν οι απαιτήσεις των παιχνιδιών :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξαρτάται την σύνθεση των benchmarks. Eδώ μια άλλη εικόνα: http://www.computerbase.de/2016-05/geforce-gtx-1080-test/7/#diagramm-performancerating-2560-1440

 

 

Ενδιαφέρον το site που έδωσες. To διαβάζω τώρα ...

 

Tέλος να πεις του "θά' θελα να΄μαι αρθρογράφος" ότι το GP104 έχει 40 clusters αν φυσικά ξέρει να μετράει:

 

http://images.anandtech.com/doci/10326/GeForce_GTX_1080_Block_Diagram_FINAL.png?_ga=1.263737166.334006868.1458215934

 

Σαν cluster εννοείς τον SM ; Αν ναι, τότε 2560 cores / 128 cores per SM = 20 SMs.

Στο GP100 ένας SM έχει 64 cores. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα déjà vu!!

Θυμάμαι μου το είχες πει αυτό τότε που πήρα την 690 και είδες πως εξελίχθηκαν οι απαιτήσεις των παιχνιδιών :)

 

Η νέα ''690'' είναι η Pro Duo(Dual Fury) της AMD. Τα χάλια της 690(2GB Vram μόνο) τα έχει και η Pro Duo τώρα(4GB μόνο). Εκτός αυτού, πόσο να ανέβουν οι απαιτήσεις πια ; Δεν υπάρχει περίπτωση να μην θεωρείται το GP102 overkill για 1080P@60Hz monitor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...