Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Σαν cluster εννοείς τον SM ; Αν ναι, τότε 2560 cores / 128 cores per SM = 20 SMs.

Στο GP100 ένας SM έχει 64 cores. 

 

Πρώτη φορά βλέπω να έχουν άλλες διαιρέσεις στο high end (P100) και άλλες σε μικρότερους πυρήνες. Απολογούμαι για το τραγικό λάθος MOY και ένας από τους καλύτερους αναλυτές στο δίκτυο είναι ο Damien Triolet @hardware.fr: https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=en&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.gr&sl=fr&tl=en&u=http://www.hardware.fr/articles/948-2/gp104-7-2-milliards-transistors-16-nm.html&usg=ALkJrhgwg26CE1Y2R8dt2kjLFiFs9qY58Q

 

αξίζει και αυτό μιας ανάγνωσης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λογικό σε βρίσκω. Σε αντικατάσταση μιας 970 θα σου έλεγα να προσανατολιστείς σε μια 1070 και σαφώς να περιμένεις τι έχει και ο ανταγωνισμός στο οπλοστάσιό του σε αυτά τα βαλάντια. 

Κοιτα και εγω για 1070 σκεφτομουν στην αρχη σε περιπτωση που κανει παλι η Nv την πατατα να εχει παρομοιες επιδοσεις με 1080 σε καλυτερη τιμη οπως εκανε με την σειρα 9χχ αλλα επειδη δεν το κοβω να γινεται το ιδιο(λογω οτι η 980 χαντακωθηκε απο την 970) για αυτο ειπα για 1080 εξαρχης. Βεβαια θα περιμενουμε και αυτην σιγουρα οταν με το καλο βγει.Εγω θα περιμενω να δω αυτες τις 2 σε custom τις διαφορες τους.

Οσο για τον ανταγωνισμο σιγουρα θα τον λαβω υποψη μου αλλα οπως εχω πει και σε παλιοτερο ποστ μου θα πρεπει να εχει τραγικες διαφορες σε επιδοσεις για να τις προτιμησω λογω gsync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD GPU + G-Sync monitor, αυτό δεν είδαμε ακόμα :P

Μα αυτο λεω ρε εσυ για να προτιμησω amd ωστε να μην εκμεταλευτω το gsync θα πρεπει να εχουν τραγικες διαφορες σε επιδοσεις.Δηλαδη εσυ αν βγει καρτα amd με 50% παραπανω επιδοσεις απο 1080(οχι οτι θα γινει ποτε ενα τετοιο θαυμα αλλα λεμε τωρα) και σε καλυτερη τιμη η εστω ιδια, δεν θα το σκεφτεις σοβαρα να πας στην αντιπερα οχθη και ας μην εχεις Gsync?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά οι Founders edition είναι απλά κομπίνα για να πιάσουν τους βιαστικούς.

 

Ειδικά όποιον τον ενδιαφέρει το O/C είναι καλύτερα να περιμένει για τις custom που θα σηκώνουν και περισσότερα watt.

 

http://videocardz.com/60151/nvidia-geforce-gtx-1080-tested-with-aftermarket-cooler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε βιαστικούς, εννοούν αυτούς που θα κάνουν pre-order ας πούμε ; Γιατί πόσο θα πάρει να βγουν οι custom ; 1-2 μήνες το πολύ ; Έτσι και αλλιώς ο επόμενος σοβαρός τίτλος είναι το Deus Ex που βγαίνει τον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη :-D edit ailuros επιτρεπεται να βαλω αγγελια το νεφρο μου? εχω sli/cf νεφρα το ενα μπορω να το πουλησω εδω μεσα μιας κ σκεφτομαι να το αναβαθμισω με 1080?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...