Προς το περιεχόμενο

Malware κλέβει τα στοιχεία 225.000 Apple IDs από jailbroken συσκευές iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο σκοπος του jailbreak δεν ειναι να περνας σπασμενες εφαρμογες αλλα για να δωσεις λιγη αξια στις ικανοτητες του πανακριβου κινητου. τωρα το πως το χρησιμοποιει ο καθενας ειναι αλλο ζητημα.

 

 

Ο σκοπος ειναι η πειρατεια  εκτος αν θεωρεις πως οι αγοραστες ενος iphone θελουν να κανουν παπαδες στο ui κλπ ενω ειχαν φθηνοτερες και πιο εξιολογες επιλογες διχως να χρειαζεται jb. 

Δηλαδη το ενα fail μετα το αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Το λογισμικό διανέμεται μέσω Κινέζικης προέλευσης app repositories και βρέθηκε σε συσκευές χρηστών σε ολόκληρο τον κόσμο, συμπεριλαμβανομένων και χρηστών από τις ΗΠΑ και την Μ. Βρετανία.

Διάβασε κανείς το παραπάνω;

Στα επίσημα jb repositories δεν υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το συγκεκριμενο malware υπαρχει σε κινεζικο repo που το ονομα ξεκιναει με "wei" (δινω μονο τα αρχικα για να προσεχει οποιος το εχει εγκαταστησει) και συμπεριλαμβανεται μεσα σε πανω απο 70 εφαρμογες. το malware κολλάει στον daemon με το όνομα itunesstored  που ειναι υπευθυνος για την επικοινωνια με το ηλεκτρονικο καταστημα της Apple. αξιοποιει 2 tweaks που διαφημιζονται σαν "download itunes apps for free", με το 1 απο αυτα τα tweak να χρησιμοποιειται για παιχνιδια που εχουν in-app purchases. με λιγα λογια το malware κλεβει τα στοιχεια των χρηστων, και τα χρησιμοποιει ωστε οσοι εχουν κατεβασει τα 2 αυτα tweaks, να κανουν free αγορες με τα στοιχεια των θυματων (πανω απο 20.000 ατομα κατεβασαν αυτα τα 2 tweaks). το malware κυκλοφορει σε και σε πολλους κλωνους γνωστον προγραμματων οπως το iFile αλλά προς το παρόν, μονο μεσα απο αυτα το repo.

 

Προσθέστε τις πληροφορίες στο αρχικό κείμενο, αυτές έχουν σημασία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως και iPhone και iPad είχα, δεν άντεχα να μην τα έχω με jailbreak. Απλά repos μόνο γνωστά και εγκεκριμένα.

Και το jailbreak δεν είναι (μόνο) για τις τζάμπα εφαρμογές. Torrent, Internet downloader, iFile, ftp, usb OTG(περίπου) και διάφορα άλλα. Cool stuff! Ναι οκ γιατί να μην πας σε android εξαρχής; Γιατί γουστάρεις iOS ui που είναι κουκλί και iOS exclusive εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει και μου δίνει την ελευθερία να το κάνω, όπως επίσης καλά κάνει και νίπτει τας χείρας όταν λόγω αυτού συμβαίνει μαλακία και τρώω τα μούτρα μου. Έτσι πρέπει να είναι η ζωή, δίκαιη. Όταν σου προσφέρει ένα λειτουργικό με Α στάνταρ και εσύ το παραβιάζεις, είσαι απόλυτα υπεύθυνος για ότι συμβαίνει. Χίλια συγχαρητήρια της πρέπουν λοιπόν που δεν το αποτρέπει.

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι να σου πω την αλήθεια...δεν έχεις κι άδικο! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...