Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον μαγκες..λιγαωπραγματα για αναβοληωμεσω φρουραρχειο..

 

5 μερες πριν γινει μπεις για καταταξη πας φρουραρχειο.. Εννοειται με χαρτι οποιοδηποτε γιατρου..αν δεν εχεις χαρτι εχεις ελπιδες να παρεις μια αναβοη αλλα δυσκολα..χωρις χαρτι παιρνεις την ημερα που παρουσιαζεσαι ενω εχει και συνοδο για να μην διανυκτερευσεις μεσα..

 

Πας φρουραρχειο λοιπον..καθε μερα εχει πολλα ατομα..πας διπλα στην πορτα του φρουραρχειου..λες ονομα και πεειμενεις να σε φωναξουν..αναμονη 1 εως 5 ωρες..

 

Οταν σε φωναξουν μην μιλας μαζι τους..δινεις χαρτι γιατρου και χαρτι καταταξης και ταυτοτητα και σου γραφει παραπεμπτικο για γιατρο..αν σε ρωτησουν τι προβλημα εχεις πες αλλα οχι πολλα μαζι τους γιατι αυτοι μονο παραπεμπτικο δινουν..σου δινουν ενα χαρτι (πρασινο) πας φρουραρχο και βαζει υπογραφη..και τωρα πας 401 η 414 αναλογως που σου εχουν πει..

 

Περνας πυλη και σου λενε σε ποιο κτηριο πας..εκει πας πληροφοριες και σε καθοδηγουνε..και πας στο αντιστοιχο γιατρο..

 

Στον γιατρο πας τα χαρτια και.σε ρωταει ποσο καιρο θες αναβολη..του εξηγεις το θεμα σου και του λες ποσο καιρο..σου γραφει γνωνατευση και σου λεει ποσο καιρο σου δινει.. ( Δεν εχει σημασια τι λεει η επιτροπη εγκρινει την προταση του η οχι )

 

Με τα χαρτια πας πισω Φρουραρχειο και περιμενεις παλι τωρα σε αλλη σειρα..

 

Αφου τελειωσεις πας στο στρατολογικο της περιοχης σου πχ Ρουφ.. Δινεις τα χαρτια και συμπληρωνεις μια αιτηση και μια υπευθυνη δηλωση τα δινεις..

 

Μετα απο καποιες μερες σου στελνουνε χαρτι σπιτι για να πας επιτροπη..εκει αποφασιζουνε ανσου εγκρινουν την αναβολη..αν οχι σε 5 μερες απο αυτην παρουσιαζεσαι..

 

Αυτα !!!

 

καλο ειναι να πας φρουραρχειο απο τις 8 το πρωι, οχι πιο αργα, γιατι μαζευεται κοσμος

 

να εχεις παρεα μαζι σου, ωστε να μπορεις να πεταχτεις για κανα κατουρημα, την ωρα που ο αλλος προσεχει να μην φωναξουν το ονομα σου, και για να αντεξεις ολες αυτες τις ωρες βαρεμαρας, ή να πεταχτει να φερει καναν καφε-μπυρα-φαι (εχει εκει ενα κυλικειο, αλλα δεν παλευεται)

 

να εχεις μελετησει την διαδρομη φρουραρχειο-πεντελη, για να μην φας ασκοπα ωρα μεχρι να το βρεις την πρωτη φορα

 

το χειροτερο (χρονικα) σεναριο που μπορει να τυχει ειναι: 8 το πρωι φτανω φρουραρχειο, 5 παρα το απογευμα φευγω (την δευτερη φορα, που κατεθεσα τα χαρτια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο χρονών είσαι ?

Το επισκεπτήριο ειναι καλό για το λόγο που είπε ήδη ο Fulgore , εγώ πχ δεν είχα όρεξη ούτε για επισκέψεις ούτε τίποτα , προσπαθούσα να χωνέψω την όλη μαλακία του στρατού γιατι έχω απ τη φύση μου πρόβλημα με τις μορφές εξουσίας, δεν το παίζω αναρχικός ή οτιδήποτε στάμπα μπορεί να βάλει ο καθένας απλά δε γουστάρω ποιο χαζοί και αδύναμοι απο εμένα να με διατάζουν να κάνω πράγματα με τρόπο που δεν στέκει ούτε έχει λογική (θα τα δεις όταν πας). και έχω και πρόβλημα να είμαι περιορισμένος , δηλαδή με τον στρατό κατάλαβα 1 μηνα μέσα στο κέντρο και 3 μήνες εμπλοκή στη Λήμνο πως δεν θα ήθελα για κανένα λόγο να μπω φυλακή, λελ.

για την αναβολή θα συμφωνήσω , ειναι μαλακία να το παρατείνει κάποιος , εγώ μπήκα στα 22 και μετάνιωσα που δεν πήγα στα 18-19 , αν και είχα την επαγγελματική σχολή κ το Ιεκ μετά , δεν είναι οτι καθόμουν αλλα τη μαλακία και την ξεγνοιασιά που έχει το 18 δεν την έχεις μεγαλύτερος , ούτε και την υπομονή τους .

Πάντως πλέων αρχίζει και αλλάζει το πράγμα απότι φαίνεται , ξέρω άτομο που μπήκε με τη μία σε καλή μονάδα στην πόλη του ενώ δεν είχε δικαίωμα (με βύσμα) και τώρα τους έστειλαν όλους παραμεθόριο 

Προσωπικά δεν έκανα χρήση βύσματος αλλα όσοι έκαναν ήταν τυχεροί γιατι τώρα απότι φαίνεται κόπηκαν αυτά. 

 

 

1. 23

 

2. Ξέρω οτι θα τα δω. Ο στρατός είναι πειθαρχία. Αν πάει κάποιος με την εντύπωση οτι είναι κάποιος και αρνείται να δεχτεί τα πράγματα όπως έχουν, τότε σίγουρα δεν θα περάσει καλά. Παρεμπιπτόντως για τι είδους δύναμη μιλάς? Σωματική, οικονομική, διανοητική, πνευματική? Νομίζω πως στα πλαίσια του στρατού υπάρχει η ιεραρχία οπότε τι ρόλο παίζουν όλα αυτά αν δεν είσαι κανένας γαλονάς?

 

Κοινως αν εισαι 32 την εκατσες.\Καλυτερα περασε την πυλη με ροζ γουνα και αξυριστος να τους τρελανεις παρα θητεία σε τετοια ηλικια!

Τι σε κάνει να το λες αυτό? Βλέπω αρκετούς εδώ μέσα μ'αυτη την αντίληψη (όσο μεγαλύτερος, τόσο χειρότερα).

Εγώ πάλι το βλέπω διαφορετικά αν και καταλαβαίνω τους λόγους σας. Οσο μεγαλώνω τόσο καλύτερα μπορώ να χειρίζομαι διάφορες καταστάσεις απ'οτι αν ήμουν νεότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα για αναβολη μεσω φρουραρχειου κ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑΤΡΟΥ περνεις το ιδιο ευκολα αναβολη.Δεν επηρεαζει νομιζω ΚΑΘΟΛΟΥ.Εγω κ αλλα ποσα ατομα πριν 3 μερες πηραμε παραπεμπτικο για 414 ετσι,απλα λεγοντας στο γιατρο τον λογο(ψυχολογικα πχ) για να ξερεις που θα σε στειλει.Γενικα της πλακας η διαδικασια ειτε προβλημα εχεις,ειτε οχι.Μονο σκοπος της να ταλαιπωρηθεις μια με 2 μερες στο τρεξιμο.

 

Ο γιατρος τι γνωματευση εκανε; Επισης η επιτροπη αποφασιζει αναβολη! Πηγες; Μπορει να μην δεχτουνε θα προσπαθησουνε πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτροπη απ οτι διβασα στο forum της στρατονομιας απο απειρους που περασανε την διαδιακασια 99%  επικυρωνει την αποφαση του γιατρου,δεν ''ρισκαρει''.

 

Εγω πηγα χωρις χαρτι,μπηκα φρουραρχειο.Μου ειπε τι θες,που να σε στειλω???Του λεω ψυχολογικα,μου λεει πας 414 κ γραφει παραπεμπτικο.Παω 414,μπενω μεσα το μονο που με ρωταει ειναι ποσους μηνες θες,του λεω 6 κ μου εγραψε στο χαρτι ''απροσαρμοσια-6 μηνες''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Ξέρω οτι θα τα δω. Ο στρατός είναι πειθαρχία. Αν πάει κάποιος με την εντύπωση οτι είναι κάποιος και αρνείται να δεχτεί τα πράγματα όπως έχουν, τότε σίγουρα δεν θα περάσει καλά. Παρεμπιπτόντως για τι είδους δύναμη μιλάς? Σωματική, οικονομική, διανοητική, πνευματική? Νομίζω πως στα πλαίσια του στρατού υπάρχει η ιεραρχία οπότε τι ρόλο παίζουν όλα αυτά αν δεν είσαι κανένας γαλονάς?

 

Τι σε κάνει να το λες αυτό? Βλέπω αρκετούς εδώ μέσα μ'αυτη την αντίληψη (όσο μεγαλύτερος, τόσο χειρότερα).

Εγώ πάλι το βλέπω διαφορετικά αν και καταλαβαίνω τους λόγους σας. Οσο μεγαλώνω τόσο καλύτερα μπορώ να χειρίζομαι διάφορες καταστάσεις απ'οτι αν ήμουν νεότερος.

 

δυναμη της υπομονής, στο στρατο κάνεις υπομονή μέχρι να απολυθεις...

 

και καλά αν εισαι πιο μικρός, μετα το σχολείο, δεν θα σου φαινεται και τοσο χασιμο χρόνου. Τους μικρούς όμως τους χώνουν χειροτερα οι καραβανάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτροπη απ οτι διβασα στο forum της στρατονομιας απο απειρους που περασανε την διαδιακασια 99% επικυρωνει την αποφαση του γιατρου,δεν ''ρισκαρει''.

 

Εγω πηγα χωρις χαρτι,μπηκα φρουραρχειο.Μου ειπε τι θες,που να σε στειλω???Του λεω ψυχολογικα,μου λεει πας 414 κ γραφει παραπεμπτικο.Παω 414,μπενω μεσα το μονο που με ρωταει ειναι ποσους μηνες θες,του λεω 6 κ μου εγραψε στο χαρτι ''απροσαρμοσια-6 μηνες''.

Για Ι5 θα πας η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτροπη απ οτι διβασα στο forum της στρατονομιας απο απειρους που περασανε την διαδιακασια 99%  επικυρωνει την αποφαση του γιατρου,δεν ''ρισκαρει''.

 

Εγω πηγα χωρις χαρτι,μπηκα φρουραρχειο.Μου ειπε τι θες,που να σε στειλω???Του λεω ψυχολογικα,μου λεει πας 414 κ γραφει παραπεμπτικο.Παω 414,μπενω μεσα το μονο που με ρωταει ειναι ποσους μηνες θες,του λεω 6 κ μου εγραψε στο χαρτι ''απροσαρμοσια-6 μηνες''.

 

Για αναβολη δεν τρως ακυρο ουτε στο 414 ουτε στην επιτροπη αργοτερα που απλα κανει τον κομπαρσο

Για I5 τα θεματα ειναι πιο σφιχτα κ στα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 23

 

2. Ξέρω οτι θα τα δω. Ο στρατός είναι πειθαρχία. Αν πάει κάποιος με την εντύπωση οτι είναι κάποιος και αρνείται να δεχτεί τα πράγματα όπως έχουν, τότε σίγουρα δεν θα περάσει καλά. Παρεμπιπτόντως για τι είδους δύναμη μιλάς? Σωματική, οικονομική, διανοητική, πνευματική? Νομίζω πως στα πλαίσια του στρατού υπάρχει η ιεραρχία οπότε τι ρόλο παίζουν όλα αυτά αν δεν είσαι κανένας γαλονάς?

 

Τι σε κάνει να το λες αυτό? Βλέπω αρκετούς εδώ μέσα μ'αυτη την αντίληψη (όσο μεγαλύτερος, τόσο χειρότερα).

Εγώ πάλι το βλέπω διαφορετικά αν και καταλαβαίνω τους λόγους σας. Οσο μεγαλώνω τόσο καλύτερα μπορώ να χειρίζομαι διάφορες καταστάσεις απ'οτι αν ήμουν νεότερος.

το πρόβλημα στο στρατό δεν ειναι η πειθαρχία που μπορεί και να την έχεις σαν άνθρωπος πριν καν μπεις , αλλα το χάος και το αλαλούμ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ , μην γράψω έκθεση , θα τα δεις μέσα , αν όχι απο την πρώτη μέρα , μέσα σε 2-3 μέρες θα έχεις πάρει μια γευση.  Η λέξη μπουρδέλο ειναι λίγη για να χαρακτηρίσει το χάος που επικρατεί . Η νοητική και σωματική δύναμη έχουν να κάνουν με το πως μετράω εγώ τους άλλους και πόσο σεβασμό ΔΕΝ εμπνέουν όταν καταλαβαίνεις οτι οι περισσότεροι στρατιωτικοί ειναι αμόρφωτοι και αγύμναστοι, άθλια παραδείγματα για τους φαντάρους που υποτίθεται πως θα πρέπει να πάρουν παράδειγμα απο αυτούς. Μην το αναλύσω , έχει περισσότερο βάθος αλλα θα πάρει πολύ., όπως είπα θα τα δεις.

 

Οι μισοί θα έπρεπε να έχουν πάρει πόδι λόγο οτι ειναι υπέρβαροι ή παχύσαρκοι , αλλα την είχαν καταβρεί με τα πολιτικά κονέ και δεν τους κουνούσε κανένας, για να δούμε τώρα που ίσως αρχίσουν να περνάνε απο σωματική αξιολόγηση.   

 

Όσο για την ηλικία φαντάσου να πέσεις με 17-18-19χρονα που έχουν τη μαλακία στο κεφάλι τους και συμπεριφέρονται όλη μέρα κάθε μέρα λες κ ειναι στο σχολείο και δημιουργούν αρκετά προβλήματα. Εχει πολλές παραμέτρους που πάλι θα πάρει πολύ να τις εξηγήσω , επίσης θα καταλάβεις πως λόγο ηλικίας ίσως σου φορτώσουν ευθύνες που αργότερα θα τις θεωρείς βάρος.

 

Βέβαια όλα σχετικά είναι , ανάλογα που θα πέσεις ίσως σου βγει και σε καλό που πας μεγαλύτερος  

 

Προσωπικά επειδή ήμουν ποιο έξυπνος απο όλα τα στελέχοι και το στρατιωτικό σύστημα χωρίς βύσμα κατάφερα να περάσω καλύτερα απο τα βύσματα. Ήμουν σωστός σε δυο ανθρώπους κλειδιά και εκτίμησαν οτι μπορούσαν να μου εμπιστευτούν δουλειές και πόστα που τα έπαιρναν συνήθως στελέχοι και ανταμειφτήκα με jail free card που λέμε , απέκτησα το δικό μου βύσμα απο το πουθενά και με έβγαζε απο μπλεξίματα χωρίς καν να χτυπήσω τηλέφωνο. Γιατι την αντίδραση παρέα με μια καλή δώση τρελίτσας δεν την έκοψα για κανένα στρατό. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα στο στρατό δεν ειναι η πειθαρχία που μπορεί και να την έχεις σαν άνθρωπος πριν καν μπεις , αλλα το χάος και το αλαλούμ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ , μην γράψω έκθεση , θα τα δεις μέσα , αν όχι απο την πρώτη μέρα , μέσα σε 2-3 μέρες θα έχεις πάρει μια γευση.  Η λέξη μπουρδέλο ειναι λίγη για να χαρακτηρίσει το χάος που επικρατεί . Η νοητική και σωματική δύναμη έχουν να κάνουν με το πως μετράω εγώ τους άλλους και πόσο σεβασμό ΔΕΝ εμπνέουν όταν καταλαβαίνεις οτι οι περισσότεροι στρατιωτικοί ειναι αμόρφωτοι και αγύμναστοι, άθλια παραδείγματα για τους φαντάρους που υποτίθεται πως θα πρέπει να πάρουν παράδειγμα απο αυτούς. Μην το αναλύσω , έχει περισσότερο βάθος αλλα θα πάρει πολύ., όπως είπα θα τα δεις.

 

Οι μισοί θα έπρεπε να έχουν πάρει πόδι λόγο οτι ειναι υπέρβαροι ή παχύσαρκοι , αλλα την είχαν καταβρεί με τα πολιτικά κονέ και δεν τους κουνούσε κανένας, για να δούμε τώρα που ίσως αρχίσουν να περνάνε απο σωματική αξιολόγηση.   

 

Όσο για την ηλικία φαντάσου να πέσεις με 17-18-19χρονα που έχουν τη μαλακία στο κεφάλι τους και συμπεριφέρονται όλη μέρα κάθε μέρα λες κ ειναι στο σχολείο και δημιουργούν αρκετά προβλήματα. Εχει πολλές παραμέτρους που πάλι θα πάρει πολύ να τις εξηγήσω , επίσης θα καταλάβεις πως λόγο ηλικίας ίσως σου φορτώσουν ευθύνες που αργότερα θα τις θεωρείς βάρος.

 

Βέβαια όλα σχετικά είναι , ανάλογα που θα πέσεις ίσως σου βγει και σε καλό που πας μεγαλύτερος  

 

Προσωπικά επειδή ήμουν ποιο έξυπνος απο όλα τα στελέχοι και το στρατιωτικό σύστημα χωρίς βύσμα κατάφερα να περάσω καλύτερα απο τα βύσματα. Ήμουν σωστός σε δυο ανθρώπους κλειδιά και εκτίμησαν οτι μπορούσαν να μου εμπιστευτούν δουλειές και πόστα που τα έπαιρναν συνήθως στελέχοι και ανταμειφτήκα με jail free card που λέμε , απέκτησα το δικό μου βύσμα απο το πουθενά και με έβγαζε απο μπλεξίματα χωρίς καν να χτυπήσω τηλέφωνο. Γιατι την αντίδραση παρέα με μια καλή δώση τρελίτσας δεν την έκοψα για κανένα στρατό. ;)

Μου θυμιζεις λιγο εμενα στην μοναδα που ημουν,επειδη ολοι οι αλλοι ηταν μικροι(εκτως απο τον 1 μαγειρα που ηταν 25 και εγω ημουν 26 οταν μπηκα)επειδη χωθηκα γραφειο κινησεως που δεν πηγαινε κανενας φανταρος γιατι προτιμουσε να καθεται ολη μερα στο ΚΨΜ και να παιζει με το κινητο μεχρι και για το ξυρισμα που στους αλλους τους φωναζανε,εμενα δεν μου λεγανε τιποτα :P,ποσο μαλλον για κρατησεις κλπ. Οι αλλοι 18-20χρονοι που γραφει και ο συμφορουμιτης απο πανω το νου τους τον ειχαν μονο στην εξοδο,δημιουργουσαν τα περισσοτερα προβληματα και οι μονες κουβεντες που μπορουσες να κανεις μαζι τους ηταν ειτε για το ποια γκομενα πετυχανε χτες στο δρομο,ειτε για το League of legends,ειτε για το στοιχημα-ποδοσφαιρο.

 

Οσο για τους Εποπ ειχα καποια στιγμη τον Διοικητη που ειχε περασει να δει το ΗΣΑ που ειχε ενα προβλημα και καποια στιγμη λεει σε ενα Εποπ που ειχε υπηρεσια''ειστε ολοι σας παντελως ασχετοι και αχρηστοι και μονο προβληματα προκαλειτε.Μακαρι αν μπορουσα να σας διωξω ολους να μεινω μονος στη μοναδα'' :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται κι απο μενα. κανω την θητεια μου εβρο και σε δυο μηνες δικαιουμαι μεταθεση μιας και θα εχω κλησει 6 μηνες παραμεθωριο. Το πιο κοντινο στρατοπεδο στο σπιτι μου ειναι η ευελπιδων στη βαρη. Οποτε ειναι πολυ πιθανο να παω εκει. Γνωριζει κανεις πως ειναι εκει; Πως πανε οι υπηρεσιες; Ακουσα πως τον ιουνιο τρως εμπλοκη, αλλα δεν γνωριζω ποσο μεγαλη εμπλοκη εννοουν κι ολΑς. Οποιαδηποτε πληροφορια για το πως ειναι η ευελπιδων για τους φανταρους ειναι καλοδεχουμενη!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...