Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κανει αιτηση αναβολης να μπω με την επομενη σειρα για κοινωνικούς λογους στα κεπ. Δεν εχω παρει ακομα απαντηση. Σε περιπτωση που την παρω αλλα θελω τελικα να καταταγω με αυτη τη σειρα την αρχικη, μπορω? Γινεται ή αναγκαστηκα με την επομενη?

Αν μπορεις μπες τον Σεπτεμβριο και οχι μεσα στο καλοκαιρι να φας και την εμπλοκη μεσα στην μαπα.Στο λεω και εγω και ολοι απο εμπειρια οτι θα ξενερωσεις την ζωη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μπορεις μπες τον Σεπτεμβριο και οχι μεσα στο καλοκαιρι να φας και την εμπλοκη μεσα στην μαπα.Στο λεω και εγω και ολοι απο εμπειρια οτι θα ξενερωσεις την ζωη σου.

  Αμα μπει Νοεμβρη βεβαια , το καλοκαιρι που θα απολυθει θα του φανει το καλυτερο της ζωης του.

 

  Ενταξει, ειναι προφανως χαμενος χρονος ο στρατος, αλλα ειναι κατι που λιγο πολυ ολοι οι Ελληνες θα το κανουνε, οποτε μην τρελενεστε κιολας. Αν το παρεις ψυχραιμα και δεν το βλεπεις λες και σε στελνουνε μονο σου στα Αφγανισταν μια χαρα θα περασεις.

 

  Δες το σαν μια ευκαιρια να συναστραφεις με ατομα που στην κανονικη σου ζωη ποτε δεν θα συναστρεφοσουνα, ακομη και με αυτην την σκοπια εχει το ενδιαφερον του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αμα μπει Νοεμβρη βεβαια , το καλοκαιρι που θα απολυθει θα του φανει το καλυτερο της ζωης του.

 

  Ενταξει, ειναι προφανως χαμενος χρονος ο στρατος, αλλα ειναι κατι που λιγο πολυ ολοι οι Ελληνες θα το κανουνε, οποτε μην τρελενεστε κιολας. Αν το παρεις ψυχραιμα και δεν το βλεπεις λες και σε στελνουνε μονο σου στα Αφγανισταν μια χαρα θα περασεις.

 

  Δες το σαν μια ευκαιρια να συναστραφεις με ατομα που στην κανονικη σου ζωη ποτε δεν θα συναστρεφοσουνα, ακομη και με αυτην την σκοπια εχει το ενδιαφερον του. 

Αμα μπεις Νοεμβριο απολυεσαι τον Αυγουστο,εχει διαφορα αυτο.Και η διαφορα ειναι στο οτι 

1)Θα φας την εμπλοκη πριν απολυθεις που ειναι μεγαλη ξενερα και το λεω εγω αυτο που μπηκα Γεναρη)

2)Σε πολλους τους κοβανε πολλες τιμητικες στην αδεια απολυσεως λογω της εμπλοκης ενω αν πχ περνανε αδεια απολυσεως τον Μαιο δεν θα ειχαν τετοιο θεμα καθως τελειωνει και το γκρουπακι του Πασχα με την μικρη εμπλοκη του.

 

Ισα ισα που αυτο ειναι και απο τα χειροτερα του στρατου. Να εχεις ατομα που υπο αλλες συνθηκες ουτε καλημερα δεν θα τους ελεγες να σου κανουν την ζωη δυσκολη,να τρως καμπανες για παρτη τους κλπ κλπ οχι κανενα ενδιαφερον δεν εχει αυτο. Ακομα και κοριους καποιες μοναδες τους μαζευαν χαρει σε αυτα τα ατομα που λες ή πηραμε μικροτερη αδεια απολυσεως χαρη σε καποια ζωαδια που απο την πρωτη μερα κλαιγοντουσαν συνεχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μπεις Νοεμβριο απολυεσαι τον Αυγουστο,εχει διαφορα αυτο.Και η διαφορα ειναι στο οτι 

1)Θα φας την εμπλοκη πριν απολυθεις που ειναι μεγαλη ξενερα και το λεω εγω αυτο που μπηκα Γεναρη)

2)Σε πολλους τους κοβανε πολλες τιμητικες στην αδεια απολυσεως λογω της εμπλοκης ενω αν πχ περνανε αδεια απολυσεως τον Μαιο δεν θα ειχαν τετοιο θεμα καθως τελειωνει και το γκρουπακι του Πασχα με την μικρη εμπλοκη του.

 

Ανάλογα τη μονάδα είναι αυτό. Να μην τα ξαναλέμε, δεν υπάρχει λόγος να τρομάζει το παιδί. Αν πάει σε κάνα νησί ή αλλού παραμεθώριο λογικό είναι να φάει εμπλοκή. Και αν μπεί τον Μάη ναι μεν θα φάει καλοκαίρι μέσα, αλλά όταν θα απολύεται του χρόνου τέτοια εποχή, θα έχει πολύ κόσμο μέσα και θα κάνει οτι θέλει απο θέμα αδειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τη μονάδα είναι αυτό. Να μην τα ξαναλέμε, δεν υπάρχει λόγος να τρομάζει το παιδί. Αν πάει σε κάνα νησί ή αλλού παραμεθώριο λογικό είναι να φάει εμπλοκή. Και αν μπεί τον Μάη ναι μεν θα φάει καλοκαίρι μέσα, αλλά όταν θα απολύεται του χρόνου τέτοια εποχή, θα έχει πολύ κόσμο μέσα και θα κάνει οτι θέλει απο θέμα αδειών.

Αν ο καθε ενδιαφερομενος ηταν σιγουρος απο πλευρας βυσματος και μεσου δεν θα ρωταγε καν σε αυτο το topic μην τα ξαναλεμε.....

Εμεις κυριως μιλαμε για την πιθανη περιπτωση να περασει μακρυα.Επισης δεν ειναι θεμα του να τρομαξει ο αλλος απλα να ειναι πιο πολυ προετοιμασμενος για καθε ενδεχομενο. Οσο για το οταν απολυεται που λες τι να το κανω που θα φαει ομως εμπλοκη ολο το καλοκαιρι,ειδικα τον πρωτο καιρο που ειναι και η προσαρμογη... Πετυχα την Παρασκευη σε λεωφοριο μεσα για την Χαλκιδα που πηγαινα ατομο που ηταν Μυτιληνη στις ιδιες μοναδες με μενα και μου ειπε ακριβως οτι τα πραγματα ηταν το ιδιο τραγικα οπως τα αφησα ειδικα η πρωτη μοναδα οταν εφυγα ειχε 9 φανταρους και τωρα μου λεει οτι εχουν 7-8 και ηταν πραγματικα κολαση,παλι καλα που το ηρθε μεταθεση για αλλη μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην τα ξαναλέμε, αν δεν έχει βύσμα ας δηλώσει Κύπρο να μην τον πάει ποτέ εμπλοκή.

 

ναι καλά... 

 

Κρούσμα μηνιγγίτιδας στο στρατό

Από το Γενικό Επιτελείο Στρατού ανακοινώθηκε σήμερα ο στρατιώτης (ΠΖ) Κ.Μ., ο οποίος υπηρετεί στη 2η Μοίρα Αλεξιπτωτιστών στον Ασπρόπυργο Αττικής και ενημέρωσε πως ο ασθενής διεκομίσθηκε στο 401 Γενικό Στρατιωτικό Νοσοκομείο Αθηνών, ύστερα από εμφάνιση πυρετού.Στο νοσοκομείο, κατόπιν εξετάσεων, του διεγνώσθη Μικροβιακή Μηνιγγίτιδα και εισήχθη στην Α΄ Παθολογική Κλινική.

Του χορηγείται η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, ενώ βρίσκεται σε συνεχή παρακολούθηση από εξειδικευμένο νοσηλευτικό προσωπικό. Η κατάσταση του κρίνεται σταθερή. Επιπλέον, εφαρμόστηκαν όλα τα προβλεπόμενα προληπτικά μέτρα για την προστασία του υπόλοιπου προσωπικού της μονάδας.

 

http://www.kathimerini.gr/805597/article/epikairothta/ellada/kroysma-mhniggitidas-sto-strato

 

o τύπος τη γλίτωσε μόνο και μόνο γιατι υπηρετει Αθηνα, αν ήταν σε κανα φυλάκιο στην πινέζα τωρα θα τον εκλαιγε η μάνα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα ηταν να παρουσιαστω 10 Μαρτιου ...

Ναι αλλα αφου πηρες αναβολη οπως λες σου αλλαξε η ημερομηνια ή λεω κατι λαθος??

 

ναι καλά... 

 

http://www.kathimerini.gr/805597/article/epikairothta/ellada/kroysma-mhniggitidas-sto-strato

 

o τύπος τη γλίτωσε μόνο και μόνο γιατι υπηρετει Αθηνα, αν ήταν σε κανα φυλάκιο στην πινέζα τωρα θα τον εκλαιγε η μάνα του...

Οταν ημουν Μυτιληνη επρεπε να βγαλω τον φρονιμητη οπως εχω πει και πιο παλια γιατι με πεθαινε στον πονο.Μου λενε στην πρωτη μοναδα οτι μου εκλεισαν ραντεβου για να με δουν στο στρατιωτικο νοσοκομειο του νησιου μετα απο ενα μηνα απλα για εξεταση...Τωρα τι θα εκανα εγω αυτο τον μηνα απο τον πονο ενας θεος ξερει.Και με το που μου ερχεται η μεταθεση σε αλλη μοναδα μου εστειλαν την επομενη μερα κιολας(ασχετως που τελικα επρεπε να βγαλω πανοραμικη ακτινογραφια που δεν μπορουσαν να βγαλουν εκει :P).Να σου πω μονο οτι η πρωτη μοναδα που ημουν ηταν πανω απο 1 ωρα απο το στρατιωτικο νοσοκομειο με την καναδεζα και προφανως δεν ειχαμε γιατρο στην μοναδα(κατα τα αλλα ταγμα εθνοφυλακης τρομαρα μας) αρα οντως αν πχ σου τυχαινε καποιο σοβαρο θεμα υγειας(ή πχ σοβαρο δαγκωμα απο φιδι)απλα θα εμενες μεσα στην καναδεζα :P

Α και οσον αφορα το παραπανω Link ειμαι σιγουρος οτι αν δεν ειχαν βγαλει τα σχολια πολλοι θα λεγανε για το βυσμα που εβαλε για να μπει σε αυτη την μοναδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα οτι εκανα αιτηση στα κεπ. Ακομα δεν με εχουν ενημερωσει αν τελικα μου δωσανε.

Απλα θελω τελικα να την ακυρωσω και να παρουσιατω κανονικα στις 10 Μαρτιου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα οτι εκανα αιτηση στα κεπ. Ακομα δεν με εχουν ενημερωσει αν τελικα μου δωσανε.

Απλα θελω τελικα να την ακυρωσω και να παρουσιατω κανονικα στις 10 Μαρτιου..

πηγαινε στην στρατολογια που ανηκεις το θεωρω απιθανο βεβαια, για πιο λογο εστειλες να παρεις αναβολη? Επισης μπορεις να δεις κ τι γραφει στην ιστοσελιδα καταταξης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην τα ξαναλέμε, αν δεν έχει βύσμα ας δηλώσει Κύπρο να μην τον πάει ποτέ εμπλοκή.

ναι για να ερθει μετα Αθηνα να τον λιωνουν στις αγγαρειες.Επισης ευκολο να μηλας εσυ για μπλοκη που εισαι Αθηνα και δεν εχεις νιωσει τι παει να πει 30 μεσα παραμεθωριο ή και παραπανω σε αλλους ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...