Προς το περιεχόμενο

Forza Motorsport 6 Review (Xbox One)


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσα απο το βιντεο, προσπαθησα να δω τις αντιδρασεις του αυτοκινητου σε ακραιες συνθηκες. Ατσαλο πατημα πανω στα curbs, το ξεκολλημα του πωπου οταν παταει το γκαζι, μπλοκαρισμα τροχων, υπερστροφη, υποστροφη.....

 

Στο βιντεο φενεται ξεκαθαρα οτι ο οδηγος το επαναφερει πανευκολα, χωρις να προσπαθησει. Δε δινει μαχη με το τιμονι να το κρατησει στο δρομο. Γινεται σχεδον αυτοματα.

Στους πρωτους 4 γυρους του αγωνα, εχει κερδισει 20 θεσεις! Χωρις να τρεξει ιδρωτας. Φενεται ολοκαθαρα στο βιντεο οτι αν κκαι χαλια οδηγος, το παιχνιδι τον αφηνει να προηγηθει.

Γυριζει το χρονο πισω για να διορθωσει εξοδο σε μια στροφη! Αυτα θυμαμαι.

 

Κριμα γιατι περιμενα την εξομοιωση του υπολογιστη. Παιχνιδια του μακρυνου 2004, δε τα φτανει καν.

To GT6 πλησιαζει την εμπειρια αλλα και παλι σε ξενερωνουν καποιες αrcade λεπτομερειες. (Τα λαστιχα φθηρονται αποτομα, σε βροχινες συνθηκες τα λαστιχα σε προδιδουν ξαφνικα μετα απο καποιο ποσοστο νερου στην πιστα, επιλογη για boost κ.α.)

 

Δε ξερεις με τι ρυθμισεις παιζει ομως... Αυτο ειναι πολυ σημαντικο..

Τα ηλεκτρονικα βοηθηματα μπορει να τα εχει ολα active και να κοβουν το αυτοκινητο πριν παει να ξεφυγει...

Αν ειναι  newbας ετσι παιζει στανταρ και στο easy κ ολας αν εχει κανενα arcade mode οποτε ασφαλη συμπερασματα γιοκ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεσα απο το βιντεο, προσπαθησα να δω τις αντιδρασεις του αυτοκινητου σε ακραιες συνθηκες. Ατσαλο πατημα πανω στα curbs, το ξεκολλημα του πωπου οταν παταει το γκαζι, μπλοκαρισμα τροχων, υπερστροφη, υποστροφη.....

 

Στο βιντεο φενεται ξεκαθαρα οτι ο οδηγος το επαναφερει πανευκολα, χωρις να προσπαθησει. Δε δινει μαχη με το τιμονι να το κρατησει στο δρομο. Γινεται σχεδον αυτοματα.

Στους πρωτους 4 γυρους του αγωνα, εχει κερδισει 20 θεσεις! Χωρις να τρεξει ιδρωτας. Φενεται ολοκαθαρα στο βιντεο οτι αν κκαι χαλια οδηγος, το παιχνιδι τον αφηνει να προηγηθει.

Γυριζει το χρονο πισω για να διορθωσει εξοδο σε μια στροφη! Αυτα θυμαμαι.

 

Κριμα γιατι περιμενα την εξομοιωση του υπολογιστη. Παιχνιδια του μακρυνου 2004, δε τα φτανει καν.

To GT6 πλησιαζει την εμπειρια αλλα και παλι σε ξενερωνουν καποιες αrcade λεπτομερειες. (Τα λαστιχα φθηρονται αποτομα, σε βροχινες συνθηκες τα λαστιχα σε προδιδουν ξαφνικα μετα απο καποιο ποσοστο νερου στην πιστα, επιλογη για boost κ.α.)

Θέλεις simulator?

Πάρε project cars ή assetto corsa ακόμα καλύτερα για pc.

Αλλά όχι οτί το gt θεωρείται simulator.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις simulator?

Πάρε project cars ή assetto corsa ακόμα καλύτερα για pc.

Αλλά όχι οτί το gt θεωρείται simulator.

 

Ενταξει το GT5 μια χαρα ηταν..

Μπορει να μην ηταν με την κυριολεκτικη εννοια simulator αφου λειπανε τα car crashes που θα συμφωνησω πως ειναι πολυ σημαντικα αλλα χρονο εχανες ετσι κ αλλιως οπως και γενικα φθορες ειχε...

 

Οπως και επισης η συμπεριφορα των αυτοκινητων ηταν ρεαλιστικη και το καταλαβαινες στις αντιδρασεις με την τιμονιερα...

 

Εχοντας περιορισμο στο μεγεθος του αρχειου (blu ray) δε μπορεις να κανεις τα παντα..

Εγω παντως ετσι εμαθα και ετσι θα συνεχισω..

Οι αγαπες οι μεγαλες βλεπεις...

 

Καποια leaks αναφερουν car crashes παντως για το επερχομενο GT7..

Να δουμε.. 

Εγω προσωπικα παντως το pc το εχω για αλλη δουλεια.. Αντε κ κανενα FM..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το GT5 μια χαρα ηταν..

Μπορει να μην ηταν με την κυριολεκτικη εννοια simulator αφου λειπανε τα car crashes που θα συμφωνησω πως ειναι πολυ σημαντικα αλλα χρονο εχανες ετσι κ αλλιως οπως και γενικα φθορες ειχε...

 

Οπως και επισης η συμπεριφορα των αυτοκινητων ηταν ρεαλιστικη και το καταλαβαινες στις αντιδρασεις με την τιμονιερα...

 

Εχοντας περιορισμο στο μεγεθος του αρχειου (blu ray) δε μπορεις να κανεις τα παντα..

Εγω παντως ετσι εμαθα και ετσι θα συνεχισω..

Οι αγαπες οι μεγαλες βλεπεις...

 

Καποια leaks αναφερουν car crashes παντως για το επερχομενο GT7..

Να δουμε.. 

Εγω προσωπικα παντως το pc το εχω για αλλη δουλεια.. Αντε κ κανενα FM..

Δεν κατάλαβα αυτό που λες ότι το pc το έχεις για άλλη δουλειά! Από τη στιγμή που έχεις αξιόλογο pc, καλή τιμονιέρα και σου αρέσουν τα racing δεν καταλαβαίνω γιατί να μην παίξεις στο pc σου κάποια παιχνίδια που αξίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ναι ο καθένας ότι του αρέσει.

 

Για παράδειγμα εγώ δεν μπορώ τα hardcore simulator, προτιμώ τα arcade.

 

Θέλω να παίξω δύο τρεις αγώνες και να το ευχαριστηθώ, όχι να μου σπάνε τα νεύρα επειδή ξαφνικά βρέχει και κρυώσανε τα λάστιχα και δεν μπορώ να πάρω μια στροφή και να πρέπει να πάω στα πιτ να χαμηλώσω πίεση στα ελαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβα αυτό που λες ότι το pc το έχεις για άλλη δουλειά! Από τη στιγμή που έχεις αξιόλογο pc, καλή τιμονιέρα και σου αρέσουν τα racing δεν καταλαβαίνω γιατί να μην παίξεις στο pc σου κάποια παιχνίδια που αξίζουν;

 

Το βασικο pc μου ειναι laptop λογω δουλειας (ναυτικος) οποτε οπως καταλαβαινεις σε 15,5 ιντσες οθονης δε καθομαι να ασχοληθω ιδιαιτερα με τιμονιερες και simulator..

 

Αλλα και αλλιως να ηταν τα πραγματα δε ξερω αλλα εχω μαθει αλλιως κ γι αυτο παιρνω κ κονσολες..

Ετσι εχω μαθει καλως ή κακως απο παιδακι. 

Προτιμω να εχω καλο laptop και κονσολα, παρα καλο laptop, που λογω δουλειας δε το αποφευγω, και τουμπανο σταθερο pc σπιτι για οταν γυριζω...

Ποτε δεν ημουν hardcore pc gamer και ταυτοχρονα ποτε δε συμπαθησα τα pc για παιχνιδια πλην FM κλπ κλπ..

 

Καταλαβαινω οσους το κανουν αλλα απλα δε κανει τοσο για μενα και τις αναγκες μου..

 

Εννοειται βεβαια πως στη περιπτωση gaming δε παιζει τοσο ρολο σε τι παιζεις (pc ή κονσολα) αλλα τα περιφερειακα.. Π.χ. ποιοτικο home theatre 5.1 - 7.1 - 7.2, τιμονιερα, μικροφωνο, καμερα, πολλες ιντσες προβολης κλπ...

 

Εχω την εντυπωση πως οσο μεγαλωνουμε και εξελισονται τα πραγματα, οτι αυτα ακριβως κανουν την διαφορα στην gaming εμπειρια και οχι τα 10-15 fps διαφορας...

Απο κει και περα ο καθεις οτι ποθει και οπως του βγαινει..

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To project cars πιστευω είναι τρομερό σε γραφικά και gameplay απλά υστερεί απίστευτα στην ποικιλία αμαξιών..

Υστερει σε ποικιλια αμαξιων τα αυτοκινητα δε φτιαχνονται κι αν το ψαξεις ολο και κατι αλλο θα βρεις αλλα εχει τρομερα γραφικα γενικα ειναι σαφως πιο ολοκληρωμενο παιχνιδι το forza πολυ κριμα που δε μπορουμε να χουμε ενα τετοιο παιχνδι στο pc :((

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκότωσε ολα το Forza 6, και κάτι Grand Turismo και κάτι Project Cars κλπ κλπ

 

Μακράν το καλύτερο Racing Game Ever.

 

Μεγάλο συν για το Xbox

Καθαρα ο μονος λογος που θελω να παρω Xone 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω την ultimate edition αυτές της μέρες έχοντας και ps4 Kai i7 με Gtx 970 PC. Επίσης έχω assetso corsa και project cars και drive club. Το forza 6 ειναι ο καλύτερος simulator και ξεπερνά και το project cars. Όταν το ξεκίνησα δεν μπορούσα να φανταστώ πως τα γραφικά αυτά μπορούν να βγουν από αυτή την κονσόλα σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές της . Στο pc τα project cars Kai assetso corsa τα παίζω σε ultra settings εύκολα. Κι όμως δεν μπορούν να φτάσουν σε οπτικό επίπεδο το forza 6. To ίδιο συμβαίνει και με το drive club. Δεν είμαι προγραμματιστής αλλα βλέπω πως η δύναμη ενός rig δεν παίζει ρόλο τόσο όσο ο προγραμματισμός ενως game. Πως τα κατάφερε έτσι η Microsoft μπράβο . Τι άλλο να πω .χαρμα οφθαλμών χειρισμού και γενικότερου συνόλου το forza 6 .αξιζει να πάρεις έστω και μεταχειρισμένο ένα xb1 mono για αυτό το παιχνίδι αν είσαι gamer χωρίς παρωπίδες !

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για simulator ειναι το καλύτερο,

για racing είναι μαζί με το HORIZON 2

Ίδια σειρά, άλλοι developers. Η σειρά Forza φαινόταν από το μακρινό 2005 ότι θα έκανε το μεγάλο μπαμ. Ε, αυτό έγινε εκωφαντικά το 2015. Must buy για τους κατόχους του XONE, συμπεριλαμβανομένου εμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω την ultimate edition αυτές της μέρες έχοντας και ps4 Kai i7 με Gtx 970 PC. Επίσης έχω assetso corsa και project cars και drive club. Το forza 6 ειναι ο καλύτερος simulator και ξεπερνά και το project cars. Όταν το ξεκίνησα δεν μπορούσα να φανταστώ πως τα γραφικά αυτά μπορούν να βγουν από αυτή την κονσόλα σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές της . Στο pc τα project cars Kai assetso corsa τα παίζω σε ultra settings εύκολα. Κι όμως δεν μπορούν να φτάσουν σε οπτικό επίπεδο το forza 6. To ίδιο συμβαίνει και με το drive club. Δεν είμαι προγραμματιστής αλλα βλέπω πως η δύναμη ενός rig δεν παίζει ρόλο τόσο όσο ο προγραμματισμός ενως game. Πως τα κατάφερε έτσι η Microsoft μπράβο . Τι άλλο να πω .χαρμα οφθαλμών χειρισμού και γενικότερου συνόλου το forza 6 .αξιζει να πάρεις έστω και μεταχειρισμένο ένα xb1 mono για αυτό το παιχνίδι αν είσαι gamer χωρίς παρωπίδες !

Έχω διαβάσει τόσα θετικά ειδικά για το ac που μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες ότι το fm το ξεπερνάει (σε ρεαλισμό και εξομοίωση!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η Polyphony εβγαζε (τυπου για τοτε) εξομοιωτη για κονσολα (PS1) το Forza το φωναζανε μονο στα γηπεδα πλαι απο το ονομα της εκαστοτε ομαδας......

Την ιδια εποχη που η microsoft ειχε τα windows '95...

 

Ναι δε λεω την εχω παιξει τη σειρα (ολες οι κονσολες λιγο πολυ εχουν περασει απ τα χερια μου) αλλα επειδη ειμαι στα πρωτα αντα η σειρα GT ηταν, ειναι και θα ειναι αξεπεραστη και εδω ειμαι και εισαι μολις βγει να τα ξαναπουμε...

 

Αν δεν υπηρχε εξαρχης δυσκολευομαι να πιστεψω αν θα επαιζες Forza αυτη τη στιγμη που μιλαμε..

 

Υπαρχουν και καποιοι που συνολικα στα GT κοντοζυγωνουμε τα 7ψηφια χιλιομετρα (αν δε τα χουμε φτασει ηδη) και οχι αδικως... Ας μη το ξεχνανε μερικοι αυτο...

 

Προς το παρον συμφωνω απολυτα οτι το Forza δεν εχει αντιπαλο αλλα κατι μου λεει απ τα leaks της polyphony οτι οπου να ναι θα εχουμε νεα...

 

https://www.youtube.com/watch?v=8ncQ_2wMJ4I

 

Εποχες "βαθιας" δραχμης και λιωσιματος με Mitsubishi GTO, Skyline R33 - R34, Sylvia, RX-7...

 

Με οτι λες δεν διαφωνω παντως να ξερεις. ΠΑντα ηταν τρομερο το GT απλα για μενα λεω τωρα ειναι τρομερο το Forza. :)

ΜΟΝΟ για την Microsoft αν τοτε ειχε τα win 95 δεν θυμαμαι. Χιουμορ :) ΟΤΙ και να λεμε φετος η microsoft για το Xbox one ειναι η μονη που βγαζει (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) παιχνιδαρες (στο συνολο εννοω). Καλο βραδυ guys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...