Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζέκτορα


nickvas19
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από warewolf,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδια...

 

ενδιαφέρομαι για την αγορα ενός προτζεκτορα μεχρι 400 ευρο.

 

θα παιζει σε δωματιο τελειως σκοτεινο.....και μονο για ταινιες.....ποιον εχετε να προτεινετε;

 

αξιζουν σε αυτά τα χρηματα οι προτζέκτορες;έχουν χρώματα....ή ζητάω πολλα;

 

επισης θελω να προσθέσω τι συντηριση χρειάζεται;και ποσο πανω κατω κοστιζει μια λαμπα;

 

τέλος εάν σε αυτά τα χρηματα θα βρω με αναλυσεις 720p και αναλογια 16:9

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στα λευτα αυτα μπορεις να βρει μεχρι και 3d 1080p και για αναληση μην το συζητας θα σε ικανοποιήσουν αρκετα
Λαμπα θα χρειαστεις μονο αν καει υπολογισε καπου στα 50 80 ευρο αναλογα με το τι  μαρκα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

στα λευτα αυτα μπορεις να βρει μεχρι και 3d 1080p και για αναληση μην το συζητας θα σε ικανοποιήσουν αρκετα

Λαμπα θα χρειαστεις μονο αν καει υπολογισε καπου στα 50 80 ευρο αναλογα με το τι  μαρκα ειναι

δεν βρηκα πουθενα 1080 3d σε αυτην την τιμη και λαμπα με 80

πες κανεναν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβολεα κατω απο χιλιαρικο, υπερεχουν οι dlp, ομως μην  προτιμησεις καποιον με αναλυση 720p, μιας και τα dmd  εκεινης της γενιας δεν αντεχαν στο χρονο και εβγαζαν κολλημενα pixels. Επισης, αν διαχωρησουμε τους dlp σε data και movie καταστασεις, και παλι θα σου ελεγα να αποφυγεις τους φθηνους dlp διοτι προοριζονται για data καταστασεις που σημαινει: α) O χρωματικος τροχος τους ως υλοποιηση θα παρουσιασει μεγαλυτερο rainbow effect κι αν εισαι ευαισθητος σε αυτο καλυτερα να το αποφυγεις.  β) Εχουν περισσοτερα lumens με αποτελεσμα να χανεις σε μαυρο.

 

Οι λαμπες, κοστιζουν αναλογα την μαρκα/μοντελο καθε προβολεα και μπορεις να αγορασεις μονο την λαμπα ή την λαμπα με το housing μαζι (μεγαλυτερο κοστος) Υπαρχουν λαμπες γνησιες και ιμιτασιον με μικροτερο κοστος, αλλα και μικροτερη αποδοση στο χρονο και στην φασματικη συμπεριφορα της λαμπας.

Λαμπα δεν αλλαζουμεμονο εαν καει, αλλα και εαν εκραγει, ή πεσει η αποδοση της σε φως στις ωρες λειτουργιας του κατασκευαστη.

 

Ενας προβολεας δεν ειναι tv. Εαν δεν διαθετεις στοιχειωδεις γνωσεις επ'αυτου, μπορει να καταληξεις σε μια ατυχη αγορα.

Θα πρεπει να γνωριζεις εκ των προτερων, τι ιντσες θες να ανοιξεις, την αποσταση προβολεα/οθονης, αποσταση θεασης, να δωσεις προσοχη στο offset/zoom και τι φακο χρειαζεσαι (long/short throw) καθως επισης εαν στο χωρο σου για ευκολια τοποθετησης θα χρειαστεις και μετατοπιση φακου (lens shift).

 

Αν η τελευταια παραγραφος σου φανηκε ακαταλαβιστικη, θα σου προτεινα να ψαξεις καλα τα στοιχεια των προβολεων, να προσπαθησεις να πας σε καποιο καταστημα με show room ωστε να σου εξηγησουν ορισμενα πραγματα (τον σωστο προβολεα για την τοποθετηση στον χωρο) 

 

Οι προβολεις  θελουν προσοχη, εχουν τα μειονεκτηματα τους σε σχεση με μια Tv, χρειαζονται πιο επιτακτικα καλιμπραρισμα, καθαρισμο εσωτερικα υστερα απο Χ ωρες, σωστες συνθηκες θεασης,λιγο ενασχοληση παραπανω, αλλα θα αποζημιωσουν με την μεγαλη εικονα τους.

Για τους λατρεις θα προτεινα λιγο διαβασμα πρωτα για το πως λειτουργουν, τι πρεπει να προσεξουμε πριν και μετα την αγορα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγω τα 2 cents μου.

 

Αν και εχω αλλαξει αρκετους projectors. Τελικα παντα καταληγω σε led.

 

Δεν ειναι τοσο το κοστος της λαμπας σε ενα κλασικο projector αλλα η φροντιδα που θελει.

 

Τι εννοω:

 

Δεν μπορεις να τον ανοιγεις κλεινεις στιγμιαια, θελει τουλαχιστον μιση ωρα να ειναι ανοιχτος. Αλλιως κινδυνευεις λογο διαστολης - συστολης να παρεις την λαμπα στο χερι. Παιρνει καποια ωρα να ζεσταθει η λαμπα και να δειξει το χρωμα.

 

τα πλεονεκτηματα των Led για εμενα ειναι οτι τα δουλευεις ακριβως σαν monitor/tv, οπως και η μεγαλη διαρκεια ζωης του led. Αν κανεις και ενα φυσιμα που και που με blower ειναι αθανατοι. Επισης ειναι πολυ μικροι και μπορεις να τους παρεις ευκολα μαζι σου σε καποιο ταξιδι.

 

Εχω εναν Benq GP1 (800x600, 100 lumens) εδω και 5 χρονια και εχω γραψει 1700 ωρες. Ειναι ουσιαστικα καινουριος. Απλα ειναι σκοτεινος για μεγαλη αποσταση. Στις 60 ιντσες παντως μια χαρα βλεπω βραδυ. Πλεον τον χρησιμοποιω σαν 2ο οταν πηγαινω στο εξοχικο η στις διακοπες.

 

Ο projector που χρησιμοποιω αυτη την στιγμη ειναι ο Acer K132. Εχει HDMI, 600 Lumens, 1280x800 αναλυση. Δειχνει ανετα μεσημερι 93 ιντσες (2 μετρα οριζοντια) εικονα. Ενταξει δεν ειναι High end η εικονα του αλλα την δικια μου δουλεια την κανει. Γενικα μιας και δεν με ενδιαφερει το Full HD σε projector βλεπω να τον κραταω πολλα χρονια. Η τιμη του καινουριο ειναι περιπου σε αυτα που δινεις (450).

 

Για του λογου το αληθες βαζω και εδω το video με τα Ambient Lights που εχω βαλει σε αλλο ποστ. για να δεις πως δειχνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγω τα 2 cents μου.

 

Αν και εχω αλλαξει αρκετους projectors. Τελικα παντα καταληγω σε led.

 

Δεν ειναι τοσο το κοστος της λαμπας σε ενα κλασικο projector αλλα η φροντιδα που θελει.

 

Τι εννοω:

 

Δεν μπορεις να τον ανοιγεις κλεινεις στιγμιαια, θελει τουλαχιστον μιση ωρα να ειναι ανοιχτος. Αλλιως κινδυνευεις λογο διαστολης - συστολης να παρεις την λαμπα στο χερι. Παιρνει καποια ωρα να ζεσταθει η λαμπα και να δειξει το χρωμα.

 

τα πλεονεκτηματα των Led για εμενα ειναι οτι τα δουλευεις ακριβως σαν monitor/tv, οπως και η μεγαλη διαρκεια ζωης του led. Αν κανεις και ενα φυσιμα που και που με blower ειναι αθανατοι. Επισης ειναι πολυ μικροι και μπορεις να τους παρεις ευκολα μαζι σου σε καποιο ταξιδι.

 

Εχω εναν Benq GP1 (800x600, 100 lumens) εδω και 5 χρονια και εχω γραψει 1700 ωρες. Ειναι ουσιαστικα καινουριος. Απλα ειναι σκοτεινος για μεγαλη αποσταση. Στις 60 ιντσες παντως μια χαρα βλεπω βραδυ. Πλεον τον χρησιμοποιω σαν 2ο οταν πηγαινω στο εξοχικο η στις διακοπες.

 

Ο projector που χρησιμοποιω αυτη την στιγμη ειναι ο Acer K132. Εχει HDMI, 600 Lumens, 1280x800 αναλυση. Δειχνει ανετα μεσημερι 93 ιντσες (2 μετρα οριζοντια) εικονα. Ενταξει δεν ειναι High end η εικονα του αλλα την δικια μου δουλεια την κανει. Γενικα μιας και δεν με ενδιαφερει το Full HD σε projector βλεπω να τον κραταω πολλα χρονια. Η τιμη του καινουριο ειναι περιπου σε αυτα που δινεις (450).

 

Για του λογου το αληθες βαζω και εδω το video με τα Ambient Lights που εχω βαλει σε αλλο ποστ. για να δεις πως δειχνει.

 

 

 

Οι led ειναι ακαταλληλοι για χρηση ταινιας, τουλαχιστον εαν παρουμε τα πραγματα σοβαρα.

Λιγη φωτεινοτητα, μικρη αναλυση (δεν νοειται σημερα αναλυση κατω απο 1080p ειδικα σε μεγαλες ιντσες)

Οχι σωστα χρωματα.

 

Αυτο που περιμενεις να ειναι μιση ωρα ανοιχτος για να μην παρεις την λαμπα στο χερι, ουτε που καταλαβα τι εννοεις.

Για τι πραγμα να περιμενεις ακριβως για μιση ωρα. ?

 

Οταν μιλαμε για προβολεα, μιλαμε παντα για μινιμουμ 92 ιντσες τουλαχιστον στο καδρο του. (ειναι πολυ φωτεινοι οι σημερινοι μιας και εχουν και 3d οπου χρειαζεται εξτρα φως)

 

Σε ενα τυπικο σαλονι, θα παρει καποιος προβολεα για ιντσες απο 92" εως 120 κατα μεσο ορο.  Αν μιλαμε για...60" ιντσες, καλυτερα να μην παρεις καθολου προβολεα, αλλα τηλεοραση και δεν μπλεκεις με τα της βιντεοπροβολης καθολου.

 

Ενας τυπικος entry level προβολεας σημερα πρεπει τουλαχιστον να δινει 2000 lumens ωστε οταν καλιμπραριστει και πεσει και η λαμπα να μπορει να αποδωσει τουλαχιστον 800-900 lumens. Πρεπει να εχει τουλαχιστον 1080p αναλυση. Και τελος πρεπει να προσμετρηθουν και οι υπολοιποι παραγοντες οπως φακος, ζουμ, lens shift (αν χρειαζεται) offset φακου κλπ.

 

Προβολεις τυπου led, ή pico (εντελως φορητες data καταστασεις) ειναι ακαταλληλοι για προβολη αξιωσεων σε ενα σημερινο σαλονι.

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βεβαια.  Αλλα το να αγοραζουν καποιοι σημερα κινητα  (σε 5-6 ιντσες) οθονη αναλυσης  1080p 2Κ, 4κ και για ενα προβολεα οπου θα προβαλει σε ιντσες μεγαλες (π.χ. 100") με αναλυση  την παραπανω που αναφερεις, ειναι λιγο οξυμωρο.

Αν κατι χρειαζεται αναλυση, ειναι ο προβολεας.

 

Τα δικα μου 2 cent λενε...εαν χρειαζεστε εναν entry level προβολεα μην κοιταξετε για τιποτε παρακατω απο εναν benq w1070 (βγηκαν και νεες σειρες) ή καποιον optoma 141-151.

Οτιδηποτε απο εκει και κατω ειναι τεραστιος συμβιβασμος στα παντα και μπορει εαν δεν συνεκτιμηθουν και ολα οσα εχω προαναφερει, να καταληξετε σε μια αστοχη αγορα, οπου ισως το μετανιωσετε.

Εξακολουθω να προτεινω να πατε να δειτε (ο καθε ενδιαφερομενος) καποιον προβολεα να παιζει σε καποιο καταστημα πριν αγορασετε εαν ειναι δυνατον. Καθως και να προσεξετε τα ως προς της τοποθετησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που περιμενεις να ειναι μιση ωρα ανοιχτος για να μην παρεις την λαμπα στο χερι, ουτε που καταλαβα τι εννοεις.

 

Για τι πραγμα να περιμενεις ακριβως για μιση ωρα. ?

 

http://ask.metafilter.com/56090/LCD-Projector-Bulb-life-when-to-turn-it-off

 

 

560 led lumens βγαζει ο Acer για παραδειγμα. Τα led lumens ειναι περισσοτερα απο τα αντιστοιχα λαμπατα. Επισης τα ακριβα μοντελα εχουν πιο πιστη αναπαραγωγη χρωματων απο αντιστοιχους λαμπατους.

 

Αυτη την στιγμη προβαλω εικονα 93 ιντσων. Δες το video και πες μου αν σου φαινεται σκοτεινη. Κατω αριστερα εχω σαν reference το video που παιζει για να κανεις συγκριση.

 

Πριν απο τον Acer ειχα εναν πανακριβο Vivitek D795WT λαμπατο. Τον εδωσα γιατι ηταν λαμπατος εδω μεσα. Στα δικα μου ασχετα ματια η εικονα του Acer μου φαινεται κσλυτερη. Και γνωριζω οτι ειναι σπο τα χειροτερα led μοντελα απλα ηθελα κστι φθηνο.

 

Και παμε στο θεμα κοστους. Με 450 ευρω τιμη πες μου εναν λαμπατο καλυτερο με τουλαχιστον 4000 ωρες (πραγματικες 2500) ζωης της λαμπας.

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

 

Αυτο που περιμενεις να ειναι μιση ωρα ανοιχτος για να μην παρεις την λαμπα στο χερι, ουτε που καταλαβα τι εννοεις.

 

Για τι πραγμα να περιμενεις ακριβως για μιση ωρα. ?

 

http://ask.metafilter.com/56090/LCD-Projector-Bulb-life-when-to-turn-it-off

 

Μαλλον εσυ εχεις μεινει πισω.

 

560 led lumens βγαζει ο Acer για παραδειγμα. Τα led lumens ειναι περισσοτερα απο τα αντιστοιχα λαμπατα. Επισης τα ακριβα μοντελα εχουν πιο πιστη αναπαραγωγη χρωματων απο αντιστοιχους λαμπατους.

 

Αυτη την στιγμη προβαλω εικονα 93 ιντσων. Δες το video και πες μου αν σου φαινεται σκοτεινη. Κατω δεξια εχω σαν reference το video που παιζει για να κανεις συγκριση.

 

Πριν απο τον Acer ειχα εναν πανακριβο Vivitek D795WT λαμπατο. Τον εδωσα γιατι ηταν λαμπατις εδω μεσα. Στα δικα μου ασχετα ματια η εικονα του Acer μου φαινεται κσλυτερη. Και γνωριζω οτι ειναι σπο τα χειροτερα led μοντελα απλα ηθελα κστι φθηνο.

 

Και παμε στο θεμα κοστους. Με 450 ευρω τιμη πες μου εναν λσμπατο καλυτερο με τουλαχιστον 4000 ωρες (πραγματικες 2500) ζωης της λαμπας.

 

 

 

 

 

Φιλε μου ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. Εδω δεν κανουμε κοντρα τους προβολεις μας. Προσωπικα προσπαθω να επιστησω την προσοχη σε επιδοξους αγοραστες. Παμε παρακατω λοιπον.

 

Να ξεκαθαρισουμε λιγακι τα περι lumens. Δεν υπαρχει ορος τα ταδε lumens ειναι καλυτερα/περισσοτερα απο τα ιδια "αλλα" lumens.

Εξαρταται καταρχας ως προς τι συγκρινουμε με τι. Αν για παραδειγμα συγκρινουμε τον led προβολεα σου με τον δικο μου προβολεα με UHP λαμπα, εσενα βγαζει 16 fl στις 100" και εμενα βγαζει 30 fl στις αντιστοιχες ιντσες.

 

Παμε τωρα οχι στα γουστα μου και γουστα σου, αλλα στα standards. Ενας προβολεας κατα τα προτυπα πρεπει να μπορει να αποδωσει για θεαση ταινιων απο 12 εως 16 fl στις ιντσες οπου θα παιξουμε.

Ναι ο δικος σου μπορει να αποδωσει εστω και οριακα τα 16 fl στις 100".  Η παγιδα ειναι ομως οτι τα 560 lumens που αναφερεις κανουν λογο για νεα λαμπα/led και εντελως ακαλιμπραριστο με τη maximum φωτεινοτητα που μπορει να αποδωσει ενας προβολεας.

Ενω φαινομενικα λοιπον ο δικος μου με τα 2000 lumens πιανει τα 30 fl, αυτο θα συμβει οταν θα ειναι με φρεσκια λαμπα, ακαλιμπραριστος (οταν καλιμπραρεις σωστα τα χρωματα θα χασεις κι αλλη φωτεινοτητα) και παιζει π.χ. στο dynamic mode, οπου ειναι ακαταλληλο για θεαση ταινιων.

Οταν θα διορθωθουν τα παραπανω, τα 30 fl του προβολεα μου θα γινουν καπου στα 14-16 fl (μετρημενα)

Στον acer ή σε εναν αντιστοιχο, τα fl θα πεσουν ακομα πιο κατω.

 

Παμε τωρα στα της λαμπας. Το Link που εβαλες κανει λογο για ενα χρονικο διαστημα οπου χρειαζεται να περιμενεις μεταξυ του off και ξανα on της λαμπας για να αποφευχθει το θερμικο στρες. Εσυ εγραψες οτι καποιος πρεπει να περιμενει μιση ωρα ανοιχτος... προφανως εσυ δεν εχεις καταλαβει τι συμβαινει με τις UHP λαμπες. H λαμπες αυτες βρισκονται σε υψηλη θερμοκρασια και πιεση.  Πρεπει ο χρηστης να γνωριζει οτι χρειαζονται την δεουσα προσοχη. Για παραδειγμα, οντως οταν κλεινουμε εναν προβολεα, πρεπει να περιμενουμε ενα χρονικο διαστημα για να τον ξανα ανοιξουμε. Ωστοσω αυτο το διαστημα δεν ειναι μιση ωρα, ουτε θα παρουμε καμια λαμπα στο χερι, ουτε θα ανατιναχτει. Ουτως ή αλλως οι σημερινοι προβολεις διαθετουν προστασια και δεν σε αφηνουν να επανεκκινησεις ακαριαια ξανα τον προβολεα. Αυτη η αναμονη ομως περιοριζεται σε λιγα λεπτα της ωρας.

Και αυτο μονο και μονο για να μην υπαρχει αυτη η θερμικη καταπονηση οπου απλα μειωνει την διαρκεια ζωης της λαμπας.

Ατυχηματα, βλαβες, σκασιμο λαμπας κλπ μπορει να υπαρξει βεβαιως απο δυσλειτουργια, οπως π.χ. να σου γινει διακοπη ρευματος κατα τη θεαση ταινιας, οποτε οι ανεμιστηρες δεν θα μπορουν να ψυξουν την λαμπα. Υπαρχει ενας ενδεχομενος κινδυνος, να ραγισει η λαμπα ή και να θρυματιστει. Δεν ειναι απολυτο ομως.

 

Στα του led τωρα. Το κακο με αυτον ειναι οχι οτι δεν ερχεται χρωματικα για καλιμπραρισμα, αλλα οτι η συστοιχια των led οπου εχει, δυστυχως καιγονται απροειδοποιητα και δεν αλλαζουν. Στους μεγαλους για σοβαρη χρηση led προβολεις (π.χ. optoma HD 91-92-93) επισης εχει παρατηρηθει ενα color drifting οπου βεβαια με τα επομενα μοντελα το βελτιωνουν καθε φορα.

 

Ελπιζω με τα παραπανω να σε καλυψα ως προς τα σχολια σου. Παμε και στα πιο ουσιωδη τωρα.  Το τι βλεπεις εσυ και εγω και αν μας αρεσει ή οχι ειπαμε...περι ορεξεως...

Οταν ομως προτεινουμε εναν προβολεα σε εναν τριτο, οφειλουμε να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι. Για παραδειγμα:

Προτεινεις προβολεα για ΤΑΙΝΙΕΣ (οπως ζητηθηκε) και μιλας για τον δικο σου προβολεα οπου φορα ενα dmd chip με αναλυση 1280X800.

Πρωτον εγραψα οτι η αναλυση ειναι εντελως λαθος για ταινιες.

Δευτερον εχω ξανα γραψει και σε αλλο νημα (ας το επαναλαβω) οτι ολα τα dmd αναλυσης 720p και κατω, υστερα απο 2-3 χιλιαδες ωρες λειτουργιας θα αρχισουν να παρουσιαζουν τον λεγομενο αστρουρανο. Δηλαδη, καποια καθρεπτακια επανω στο dmd θα κολλησουν και θα φωτιζουν μονιμα στην οθονη.

Τριτον, δεν προτεινουμε ποτε προβολεα για ταινιες εναν προβολεα με native panel 16:10. Χρειαζεται 16:9 panel, αλλιως με το crop χανεται επιπλεον αναλυση (απο αυτη που λειπει κι ολας)

 

Ο προβολεας σου ανηκει στην ΦΟΡΗΤΗ κατηγορια data προβολεων.  Ειναι ενας vfm προβολεας για τον σκοπο που κατασκευαστηκε, αλλα μεχρι εκει.

Αλλο πραγμα ομως μου αρεσει οπως βλεπω και αλλο πραγμα να το προτεινεις σε τριτο για θεαση ταινιων.

Με την ιδια λογικη, θα μπορουσα να προτεινω κι εγω εναν κινεζικο pico με 80 δολλαρια, παλι ταινιες θα φαινοταν στην οθονη. (ασχετως πως)

 

Οποτε επαναλαμβανω. Αυτη την τελευταια χρονια που μας περασε ενας προβολεας που να πληρει καποια στανταρντς για ταινιες, να μην βγαζει ευκολα βλαβες, να ειναι entry level και vfm, ξεκιναμε απο 700 ευρω απο τα δοκιμασμενα απο πολλους μοντελα που ανεφερα.

 

Βεβαιως και καποιος μπορει να αγορασει και εναν dlp data με μερικα κατοσταρικα λιγοτερα, εαν το budget ειναι σφιχτο. Και παλι ταινιες θα δει.

Η υποκειμενικη μου αποψη ειναι ομως καλυτερα να δωσει κατι παραπανω και να παει σε κατι πιο προσεγμενο με καλυτερα (σωστα) specs.

 

Το μονο που ηθελα να καταδειξω εξ αρχης ομως, ηταν να επιστησω την προσοχη, περισσοτερο δε, στα χαρακτηριστικα του προβολεα ΚΑΙ ως προς την τοποθετηση. Γνωριζω μερικους οπου αγορασαν χωρις να γνωριζουν και υστερα δεν μπορουσαν να δουλεψουν καν τον προβολεα στο χωρο τους, επειδη δεν ηξεραν οτι ο προβολεας εχει περιορισμους ως προς την τοποθετηση του στον χωρο, για αυτο και πρεπει πρωτα να διαπιστωσουμε ποιο μοντελο εξυπηρετει τις αναγκες μας.

 

Υ.Γ.

Καμια προθεση απο μερους μου να θιξω εσενα και τον προβολεα σου.  Απο την στιγμη που εχουμε το οτιδηποτε ως συσκευη γενικα και μας ικανοποιει, η γνωμη των αλλων περισσευει. Ειμαι σιγουρος οτι χαιρεσαι τις βιντεοπροβολες σου, οπως και οσοι εχουμε βιντεοπροβολεα. a010.gif

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε και εγω ειχα προθεση να σε θιξω φιλε μου. 

 

Σωστα ολα αυτα που γραφεις εξαλλου. 

 

Απλα ετσι οπως το καταλαβα εγω υπαρχουν οι videophile οι οποιοι ψαχνωνται και εχουν απαιτησεις και οι λιγότερο απαιτητικοι. 

 

Ετσι οπως καταλαβα εγω το παλικάρι που εβαλε το ποστ ψαχνει σε ενα συγκεκριμένο budget και εγω του προεβαλα την ευκολία σε σχεση με μια οκ αποδοση για εμενα στο ευρος τιμης που εγραψε. 

 

Οπως και να το κανουμε ελπιζω να συμφωνεις οτι ειναι αλλιως να εχεις εναν προτζεκτορα που δουλευει ακριβώς σαν τηλεόραση στο θεμα ευκολιας. 

 

Οπως εγραψα κσι πιο πάνω ειχα λαμπατους.  Ολη αυτη η φροντιδα με κουραζε.  Εσενα σου αρεσει :) 

 

Τελος να πω οτι σιγουρα ενας καλος λαμπατος προσφέρει καλυτερη ποιότητα εικονας.  Η "διαφωνια" μας ηταν απλα στο ποσό χειρότερη ηταν η εμπειρία που προτείνω εγω. 

 

Καλο βραδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μονη μου "ενσταση" ειναι μονο η αναλυση και το native panel 16:10.

Κατα τα αλλα, ναι και ενας led θα μπορουσε να κανει την δουλεια.

Ο φθηνοτερος για home video προσιτος που βρισκω στο σκρουτζ ειναι ο optoma  HD141X.

100 ευρω επανω απο τον acer. Και παλι ομως οπως προ ειπα, θα πρεπει να διαπιστωθει αν ταιριαζει στον χωρο του.

(αποσταση προβολης/ιντσες, zoom κλπ) Δυστυχως τα Capital control τσιμπησαν τις τιμες ολο αυτο το διαστημα.

 

προσωπικα δεν κανω καμια ιδιαιτερη φροντιδα στον προβολεα. Απλως ενα καθαρισματακι χρειαζονται καθε 2-3 χιλιαδες ωρες εσωτερικα για τις σκονες στην λαμπα, χρωματικο τροχο κλπ.  Κλασσικα σκυλια οι dlp απεναντι στους lcd.

 

Καλο βραδυ επισης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW για αυτο που εγραψα οτι δεν κανει να ανοιγεις και να κλεινεις αμεσως τον λαμπατο projector.

 

Απο το Projector Central:

 

  1. What can I do to help my projector lamp last longer? 
    1x1_spacer.gif
    There are several things you can do to increase your lamp life. Do not allow the projector to become overheated by ensuring that there is adequate clearance near the intake and exhaust vents. 
    1x1_spacer.gif
    Operate your projector in a clean, relatively dust-free environment. 
    1x1_spacer.gif
    Clean air filters every 3 months or more often if there is a lot of dust or contaminants in the room. 
    1x1_spacer.gif
    Striking the lamp ages the lamp as it causes slight changes to the shape of the electrodes that light the lamp, so light up your projector when you're ready to use it and avoid frequent on and offs
    1x1_spacer.gif
    Avoid shock to the lamp or projector. 
    1x1_spacer.gif
    If your projector has this feature, Use "Lamp Economy Mode" to lengthen the life of the lamp by reducing its brightness. In most cases you will get a 50% increase in lamp life with a 20% reduction in brightness and you will not likely notice the reduced lumen output. 
    1x1_spacer.gif
    Allow the projector fan to turn off after you power down and before you unplug the projector. The only exception to this is a projector that is designed to keep the fan turning for a brief period after removing power.

http://www.projectorcentral.com/projector-lamps-faq.cfm

 

Τωρα που γραφω με πληκτρολογιο και οχι απο ταμπλετα μπορω να εξηγησω καλυτερα τι εννοω. :)

 

Παραδειγμα 1) Ας πουμε οτι εχεις ενα PC συνδεδεμενο στον Projector και εχεις βαλει να κατεβαζει την νεα ταινια του Σταθη Ψαλτη. Θελεις να δεις λοιπον ποσο εχει κατεβει και ποσο απομενει. Δεν προτεινεται να ανοιξεις τον λαμπατο projector, να ριξεις μια ματια και να τον κλεισεις καπακι. Πρεπει να αφησεις αναμενο τον Projector καποια ωρα.

 

Παραδειγμα 2) Βλεπεις μια ταινια και θελεις να πατησεις παυση και να κανεις μια δουλεια κανενος μισαωρου. Μπορεις να κλεισεις τον 

Projector και να τον ανοιξεις μιση ωρα μετα για να συνεχισεις αλλα σε αρκετα φορα λενε οτι κανωντας το αυτο μειωνεις την διαρκεια ζωης της λαμπας.

 

Οποτε καλο θα ειναι οταν εχεις projector με λαμπα να τον ανοιγεις με σκοπο να μεινει ανοικτος.

 

Αυτος ο περιορισμος δεν ισχυει με τους LED. Και ειναι ο κυριοτερος λογος που τους προτιμω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε τα παραπανω ειναι γνωστα εδω και πολλα χρονια.

Απο το παραπανω Post, το μονο σχετικο με αυτο που συζηταμε ειναι το bold που εχει και που λεει στην ουσια του, οτι εαν π.χ. εχεις προθεση να δεις κατι στον προβολεα, τον ανοιγεις και βλεπεις.  Ομως υπαρχει εξτρα φθορα στην λαμπα εαν την ανοιγοκλεινεις και αυτη δεν εχει κρυωσει σε θερμοκρασια δωματιου. Μην φανταστεις καταστροφικα πραγματα, απλα τεχνικα ισχυει.

 

Πες μου ομως, ξερεις πολλους που ανοιγουν τον προβολεα για να σερφαρουν για 5 λεπτα, θα τον κλεισουν και θα τον ξανα ανοιξουν υστερα απο αλλα 5, κανοντας αυτη την επαναλαμβανομενη διαδικασια συνεχως. ?

 

Αυτο δεν συμβαινει σχεδον ποτε σε μια οικιακη χρηση σε σπιτι.  Θα χρειαστει να συμβει ομως σε μια αιθουσα συνεδριου, σχολειου και γενικα οπου γινεται εφαρμογη data καταστασεων.  Εκει, π.χ. ενας δασκαλος κανει μια παρουσιαση για λιγο και υστερα εσβηνε τον προβολεα για να μην γινεται καταναλωση ρευματος απο την λαμπα του προβολεα, υστερα τον ξανα ανοιγε κοκ.

Mε λιγα λογια η περιστασιακη χρηση ενος προβολεα με τα συνεχομενα ανοιγοκλεισιματα γινοταν μονο για εξοικονομηση ρευματος απο τον χρηστη.

 

Ομως ουτε αυτο συμβαινει σημερα πλεον σε ορισμενα μοντελα προβολεων. Για παραδειγμα ο benq 1070 εκτος απο normal και eco mode εχει και το smart eco, οπου οταν ο προβολεας ανιχνευσει μαυρη καρτελα (no signal δηλαδη) ριχνει την ισχυ της λαμπας κατα 70% περιπου.

Ετσι δεν χρειαζεται να τον ανοιγοκλεινει καποιος κατα την διαρκεια μιας παρουσιασης.

 

Ισχυει φυσικα αυτο που λες για τους led, οτι δεν υπαρχει αυτη η θερμικη καταπονηση απο τα συνεχη ανοιγοκλεισιματα π.χ. ανα πενταλεπτο. Προσωπικα ομως δεν ξερω καποιον που μπαινει στην διαδικασια του να ανοιγοκλεινει εναν προβολεα σπιτι του, ετσι, χωρις λογο. Σιγουρα υπαρχει συνηθως και αλλη πηγη θεασης σε ενα σαλονι για να δει καποιος "την ταινια που κατεβαζει" οπως αναφερεις.

 

Δεν ειναι λαθος αυτο που γραφεις, ομως δεν ανακαλυπτομε τον τροχο. Εχω ηδη προ αναφερει οτι οι μη σχετικοι με εναν προβολεα, καλυτερα να ψαχτουν πριν αγορασουν. Ο προβολεας δεν ειναι κινητο που το αγοραζεις και το πουλας καθε χρονο.  Θελει εξοικειωση, να γνωριζεις τι αγοραζεις, και μαζι με τα πλεονεκτηματα του να γνωριζεις και τα μειονεκτηματα που φερνει μαζι του.

Οποιος τον βλεπει ως μια tv (για διαφορους λογους) οταν τον αποκτησει θα καταλαβει οτι χρειαζεται μια ειδικη μεταχειριση. Οχι επιπονη οπως αναφερεις , αλλα καλο ειναι να γνωριζει 2-3 πραγματα για το πως λειτουργουν οι προβολεις πριν αγορασει.

 

Τελος, οσον αφορα το led vs uhp lamp, καθε πλευρα εχει τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα.  Οι led δεν καταφεραν να σταθουν με αξιωσεις (οσον αφορα την φωτεινοτητα) στην κατηγορια home video με αξιωσεις, με εξαιρεση τα τελευταια βηματα απο μεγαλους προβολεις αυτη την εποχη (οπως οι optoma που ανεφερα πιο πριν)

 

Ισως για καποιο χρονικο διαστημα βρουν θεση στην αγορα. Μακροπροθεσμα ομως πιστευω οτι θα υπερκεραστουν απο τους laser οπου ηδη θα κυκλοφορησουν το 2016 (εχουν κυκλοφορησει ηδη και καποια μοντελα)

Και λεω σχετικα μακροπροθεσμα διοτι οι Laser θα ειναι ακριβοι το πρωτο χρονικο διαστημα, οπως π.χ. και οι oled tv's στην εποχη που διανυουμε.

 

Η συντριπτικη πλειοψηφια παντως εως και σημερα στους home video προβολεις, εχει προβολεις με uhp λαμπες. Και αυτο δεν προκειται να αλλαξει προς ωρας.

 

 

Περαν αυτων, αλλα πιο σημαντικα θεματα ειναι αυτα που αφορουν τις uhp λαμπες και οχι το συχνο ανοιγοκλεισιμο.

Για παραδειγμα:

 

- Η λαμπα βρισκεται κατω απο μεγαλες πιεσεις και θερμοκρασιες. Δεν θα πρεπει να κουναμε τον προβολεα οσο ειναι ανοιχτος (π.χ. επανω σε ενα τραπεζακι) Μπορει να προκαλεσει ζημια στη λαμπα.

 

- Οι λαμπες περιεχουν ατμους υδραργυρου. Σε περιπτωση οπου μια λαμπα διαρραγει, πρεπει ΑΜΕΣΑ να ανοιξουμε ολα τα παραθυρα και να αερισουμε τον χωρο για αρκετη ωρα. Θα πρεπει εαν κανουμε μονοι μας αλλαγη της λαμπας να παρουμε προφυλαξεις (γαντια κλπ) και στο τελος και αυτα να πεταχτουν και να μην επαναχρησιμοποιηθουν. Αυτο ισχυει φυσικα για ολες τις λαμπες οπου περιεχουν υδραργυρο, π.χ. καποιες λαμπες οικονομιας στις οικιες.

 

Σε περιπτωση διακοπης ρευματος η λαμπα δεν προλαβαινει να ψυχθει αφου σβηνουν οι ανεμιστηρες (σε κανονικο κλεισιμο, οι ανεμιστηρες εξακολουθουν να ψυχουν για 1-2 λεπτα επιπλεον)  Οποτε αν και δεν ειναι απολυτο οτι θα παθει καποια ζημια η λαμπα, καλο θα ηταν σε περιοχη με συχνες διακοπες δεη, να υπαρχει ενα ups επανω στον προβολεα.

 

Τα γραφω ολα αυτα γιατι ενω ειναι γνωστα στους εχοντες προβολεα, ισως δεν ειναι γνωστα σε καποιους αλλους.

Επαναλαμβανω ομως πριν αγορασουμε εναν προβολεα πρεπει να μαθουμε καποια πραγματα γυρω απο αυτον και οχι μονο πως μπαινει στην πριζα. Ειναι μια συσκευη που δεν πρεπει να αγοραστει με αγνοια.

 

Τελειωνοντας, περαν της λαμπας απλα (ή του led) υπαρχουν ενα σωρο ουσιωδη πραγματα οπου πρεπει να εστιασει καποιος.

Εκτος των απαιτησεων στην εικονα ή καποια εξτρα καλουδια (π.χ. frame interpolation) θα πρεπει να γνωριζετε εκ των προτερων που θα τοποθετηθει ο προβολεας στον χωρος σας και υστερα να ψαξετε να διαλεξετε εκεινον οπου στον τομεα της τοποθετησης μπορει να σας καλυψει.

 

 


Περαν του ειδους λαμπας ή Led, αυτο που εχει σημασια ειναι να μην προτιμαται προβολεας με αναλυση χαμηλοτερη απο 1080p και να μην εχει native panel 16:9. Panels με 16:10 και μικρες αναλυσεις, κατασκευαστηκαν για να προβαλουν καποιες παρουσιασεις απο pc οπου η αναλυση δεν ειναι το θεμα οσον αφορα την ποιοτητα.

 

Μπορουν να χρησιμοποιηθουν και καποιοι φθηνοι dlp data 1080p, αλλά  ο χρωματικος τροχος ισως εμφανισει μεγαλυτερο rainbow και η εξτρα φωτεινοτητα ισως αποδειχθει μπουμερανγκ εαν ειναι δυσκολο να τιθασευτει. (π.χ. με μια οθονη με αρνητικο gain)

Δεν ειναι τιουναρισμενοι στα presets modes για ταινιες, αλλα για μαξιμουμ φωτεινοτητα ωστε να ανταπεξερχονται σε φωτεινους χωρους.

Μικρο λεπτομερειες βεβαια οπου για χαρη ενος σφιχτου budget, μπορουν να αγνοηθουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

καλησπέρα παιδια...

 

ενδιαφέρομαι για την αγορα ενός προτζεκτορα μεχρι 400 ευρο.

 

θα παιζει σε δωματιο τελειως σκοτεινο.....και μονο για ταινιες.....ποιον εχετε να προτεινετε;

 

αξιζουν σε αυτά τα χρηματα οι προτζέκτορες;έχουν χρώματα....ή ζητάω πολλα;

 

επισης θελω να προσθέσω τι συντηριση χρειάζεται;και ποσο πανω κατω κοστιζει μια λαμπα;

 

τέλος εάν σε αυτά τα χρηματα θα βρω με αναλυσεις 720p και αναλογια 16:9

 

ευχαριστω

Ενδιαφέρεστε ακόμα για projector και αν ναι σε πια περιοχή.

[email protected] μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έχω έναν HP-VP6210 PROJECTOR και των πουλάω στα 400€ ενδιαφέρετε κάνεις τα μεταφορικά δικά σας!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να αγορασω ενα προτζεκτορα για ταινιες. απο τα παραπανω σχολια καταλαβα οτι ισως να αποφυγω led αλλα να προτιμησω dlp .επισης τα lumens να ειναι 2000+ και η αναλογια 16:9.(σωστα;)

οποτε θα ηθελα τη γνωμη σας γι'αυτον τον προτζεκτορα:

 

https://www.amazon.com/BenQ-MX660P-3000-Lumen-Projector/dp/B004W8EGRO/ref=sr_1_9?s=electronics&ie=UTF8&qid=1471771106&sr=1-9&keywords=projector&refinements=p_72%3A1248879011%2Cp_n_feature_three_browse-bin%3A3235178011%7C3235177011%2Cp_n_feature_eight_browse-bin%3A9408966011%2Cp_36%3A-55000

 

η αν εχετε να προτεινετε κπ αλλον.. θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...