Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζέκτορα


nickvas19
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από warewolf,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι να αγορασω ενα προτζεκτορα για ταινιες. απο τα παραπανω σχολια καταλαβα οτι ισως να αποφυγω led αλλα να προτιμησω dlp .επισης τα lumens να ειναι 2000+ και η αναλογια 16:9.(σωστα ;)

οποτε θα ηθελα τη γνωμη σας γι'αυτον τον προτζεκτορα:

 

https://www.amazon.com/BenQ-MX660P-3000-Lumen-Projector/dp/B004W8EGRO/ref=sr_1_9?s=electronics&ie=UTF8&qid=1471771106&sr=1-9&keywords=projector&refinements=p_72%3A1248879011%2Cp_n_feature_three_browse-bin%3A3235178011%7C3235177011%2Cp_n_feature_eight_browse-bin%3A9408966011%2Cp_36%3A-55000

 

η αν εχετε να προτεινετε κπ αλλον.. θενξ!

Αυτος ο προβολεας ειναι περισσοτερο για παρουσιασεις.   Εχει πολυ φως, πραγμα που σημαινει πως θα εχεις προβλημα στο μαυρο, που ηδη ειναι η αχιλλειος πτερνα των dlp. Επισης το παραπανω φως θα σου γυρισει μπουμερανγκ αν ο χωρος ειναι φωτεινος με λευκους τοιχους.

Ενδεχεται και ο χρωματικος τροχος να παραξει περισσοτερο rainbow και να σε ενοχλει εαν εισαι ευαισθητος σε αυτο.

 

Θα σου ελεγα πρωτα να μετρησεις την αποσταση που θα προβαλλει ο προβολεας απο τον τοιχο/οθονη, ωστε να δεις εαν ο φακος του μπορει να σου δωσει τις ιντσες που εχεις αποφασισει να παιξεις.  Επισης ο συγκεκριμενος (και οι περισσοτεροι entry level) εχουν μονο ενα υποτυπωδες lens shift περιπου 10 μοιρων στον καθετο αξονα.  Πραγμα που σημαινει πως ο προβολεας πρεπει να βρισκεται στο κεντρο της οθονης οσον αφορα τον οριζοντιο αξονα. 

Θα πρεπει να μετρησεις ποσο θα ειναι το κατω και ποσο το πανω μερος της εικονας σε υψος, ωστε να υπολογισεις εαν το καθετο lens shift σε φτανει για να μετατοπισεις το καδρο.

 

θα το ξανα πω για ακομη μια φορα.  ΠΡΩΤΑ θα μπειτε στην σελιδα του κατασκευαστη για να δειτε τα specs του προβολεα, ωστε να δειτε αν μπορει να τοποθετηθει στο χωρο σας αφου πρωτα εχετε μετρησει.  Υστερα αναλογως των μοντελων που βρηκατε θα επιλεξετε εκεινο που θα εχει ισως καποια εξτρα που θελετε (π.χ. frame interpolation Κλπ) και τελος θα αποφασισετε ποιος σας ταιριαζει στο Budget.

 

Ανα site οπου μπορειτε να κανετε calculation ειναι το παρακατω.

http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

 

 

Oσον αφορα τους entry level προβολεις για ταινιες αυτη την εποχη παιζουν οι benq w1070/1070+...optoma hd141X/142X... viewsonic pro7827hd (νεο μοντελο, θα κυκλοφορησει τωρα) που θεωρω εγω πως ειναι πολυ vfm για την εικονα τους.

 

Πρωτα ομως μετρατε τις αποστασεις και καθοριζετε τι θελετε και υστερα βλεπετε εαν σαν καλυπτει ο προβολεας ως προς την τοποθετηση του στον χωρο.

 

 

Και κατι τελευταιο μιας και το ακουω συχνα να λεγεται. Μερικοι αναφερουν οτι θελουν προβολεα για ταινιες οπου θα παιζει σε σκοτεινο χωρο.   Οι προβολεις εξ αναγκης (οσον αφορα τις ταινιες) πρεπει να παιζουν σε σκοτεινο χωρο. Φυσικα αυτο δεν σημαινει πως μολις τον ανοιξετε να παιξει, θα εξακολουθησει να παιζει σε σκοτεινο χωρο. Στην ουσια θα παιζει σε...φωτεινο.

Και αυτο γιατι αν το τυπικο σαλονι εχει λευκους τοιχους/ταβανι, ολη η φωτεινοτητα της οθονης θα ανακλαστει στους τοιχους και θα επιστρεψει στην οθονη μειωνοντας το κοντραστ της εικονας.  Αρκετοι που θελουν να παρουν τα μεγιστα απο την εικονα τους, φροντιζουν να βαψουν τους τοιχους, ή να βαλουν μαυρες κουρτινες ή οποιαδηποτε μεριμνα θα προσομοιωσει το λεγομενο batcave για προβολεις.

 

Καταλαβαινετε λοιπον ποσο "αστοχο" ειναι να λετε πως θα παιζετε σε σκοτεινο χωρο (εννοωντας οτι δεν θα ανοιξετε καποια λαμπα) :-)

800-1000 lumens (καλιμπραρισμενος) να σκανε στην οθονη και υστερα προς ταβανι, πλαινους τοιχους δεν μπορειτε να φανταστειτε πως φωτιζει το δωματιο.

Σκουροχρωμοι τοιχοι, σκουρα χαλια στο πατωμα κλπ βοηθανε την κατασταση, εξαρταται μεχρι που θελει να φτασει καποιος.

 

Αλλα σκεφτειτε το εξης: καποιος μπορει να δαπανησει π.χ. και 500 ευρω παραπανω για να παρει 10% καλυτερο μαυρο ή λιγο καλυτερη αντιθεση με ενα ακριβοτερο μοντελο προβολεα.   Και αυτη τη διαφορα (και οχι μονο) θα τη χασει εξ'αιτιας των καταλευκων τοιχων.

 

Εν κατακλειδι:

Kαντε πρωτα τις μετρησεις σας, υπολογιστε τις παραμετρους τοποθετησης και σκεφτειτε ποσο μπορειτε να επεμβετε στον χωρο εαν χρειαστει για οποιονδηποτε λογο.  Μην βλεπετε πρωτα εναν προβολεα που ταιριαζει στο budget σας και υστερα ρωτατε αν ειναι καλος (ΓΙΑ ΕΣΑΣ)  Κανεις δεν μπορει να σας απαντησει αφου δεν γνωριζει ουτε καν τις ουσιωδεις παραμετρους οσον αφορα την τοποθετηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λεπτομερεστατη η απαντηση σου και σ'ευχαριστω πολυ.

Για καποιον newbie (οπως εγω πχ) ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβεις το value for money  γιατι δεν ξερεις την αγορα.

 

Για παραδειγμα, εχω βρει αυτο το μοντελο ελαφρως μεταχειρισμενο :

http://www.kapaza.be/fr/projecteurs/acer-p1173-dlp-projector-112171556.htm

 

Το budget μου κυμαινεται γυρω στα 250 ευρω, οποτε ειμαι σε διλημμα να υπαρχει αναλογος καλος προβολεας για απλη χρηση που το θελω (ταινιες).

 

Αν εχετε καποιο hint η συμβουλη πανω στο μοντελο, θα το εκτιμουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομερεστατη η απαντηση σου και σ'ευχαριστω πολυ.

Για καποιον newbie (οπως εγω πχ) ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβεις το value for money  γιατι δεν ξερεις την αγορα.

 

Για παραδειγμα, εχω βρει αυτο το μοντελο ελαφρως μεταχειρισμενο :

http://www.kapaza.be/fr/projecteurs/acer-p1173-dlp-projector-112171556.htm

 

Το budget μου κυμαινεται γυρω στα 250 ευρω, οποτε ειμαι σε διλημμα να υπαρχει αναλογος καλος προβολεας για απλη χρηση που το θελω (ταινιες).

 

Αν εχετε καποιο hint η συμβουλη πανω στο μοντελο, θα το εκτιμουσα.

Θα σου ελεγα να τον αποφυγεις.

Ο προβολεας προοριζεται για παρουσιασεις. Εχει αναλυση 800Χ600 και το πανελ του δινει Native Aspect Ratio 4:3 και οχι 16:9.

Επισης δεν εχει καθολου ρυθμιστικο (ουτε και για ενα υποτυπωδες καθετο) lens shift.

Αυτο σημαινει πως σε σχεση με την οθονη, θα πρεπει να στηθει ακριβως σε καποια συγκεκριμενη θεση στον χωρο, χωρις δυνατοτητα μετακινησης καδρου. Οποτε θα πρεπει να τοποθετηθει ακριβως στη μεση της οθονης οσον αφορα το δεξια αριστερα), καθως επισης και σε καποιο συγκεκριμενο υψος (σε τραπεζι ή ταβανι) αναλογως του υψους που θα βρισκεται το καδρο προβολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ελεγα να τον αποφυγεις.

Ο προβολεας προοριζεται για παρουσιασεις. Εχει αναλυση 800Χ600 και το πανελ του δινει Native Aspect Ratio 4:3 και οχι 16:9.

Επισης δεν εχει καθολου ρυθμιστικο (ουτε και για ενα υποτυπωδες καθετο) lens shift.

Αυτο σημαινει πως σε σχεση με την οθονη, θα πρεπει να στηθει ακριβως σε καποια συγκεκριμενη θεση στον χωρο, χωρις δυνατοτητα μετακινησης καδρου. Οποτε θα πρεπει να τοποθετηθει ακριβως στη μεση της οθονης οσον αφορα το δεξια αριστερα), καθως επισης και σε καποιο συγκεκριμενο υψος (σε τραπεζι ή ταβανι) αναλογως του υψους που θα βρισκεται το καδρο προβολης.

μπηκα στο λινκ που ειχες δωσει παραπανω και το διαπιστωσα και γω τοσο για την ακρινη θεση του προτζεκτορα οσο και για την αναλυση. ισως χρειαστει να ανεβασω το budget δλδ για να βρω κτ decent.

θα συνεχισω την αναζητηση ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παρεις κατι που να αξιζει τον κοπο πρεπει οπωσδηποτε να το ανεβασεις.

 

Θεωρω κατι λιγοτερο απο τον Optoma HD142 δεν πρεπει να κοιταξεις. Σου δινω ναι μεν μια μονον επιλογη αλλα το κανω κυριως για να σε κατευθύνω στο τι πρεπει να κοιτας.

 

Αυτος παραυτα αν και λιγο παλιο μοντελο ειναι ενας αξιοπρεπης DLP με κινηματογραφικες καταβολες που θα σου δωσει ανετα 100'' στα 3,5 μετρα και μαλιστα με μπολικο φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να ρυθμισω την αποσταση  προβολης απο 3 εως 6-7 μετρα.

 

αν ειναι να φτασω στο ποσο αυτο τοτε εχω βρει αυτο το νεο μοντελο στα ιδια λεφτα:

https://www.indiegogo.com/projects/h1-immersive-home-theater-that-fits-in-your-hands--2#/

 

αλλα δε θα ηθελα να δαπανησω 500 ευρω σε κατι που δεν ξερω ποσο βολικο θα μου ειναι. ειχα κατα νου, σαν νουμπας που ειμαι να παρω κτ φθηνο αλλα decent να βλεπω ταινιες και αν βλεπω οτι μου αρεσει το στυλ αυτο, η χρηση και με βολευει τοτε να ψαξω για κατι ανωτερης ποιοτητας και πραγματικα καλο.

 

αυτο ηταν το σκεπτικο μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω ποσα μετρα απο το πανι ή τοιχο θα ειναι ο καναπες συγκεκριμενα το κεφαλι σου γιατι ασχετως αν ο προβολεας μπορει να δειξει απο τα τρια μετρα αν εισαι στα πεντε μετρα οι διαφορες ως προς την αναλυση ειναι μικρες στο ματι

Τωρα το μαυρο κοντραστ φωτεινοτητα και οξυτητα ειναι συνηθως οτι δινεις παιρνεις

Αν παλι βλεπεις χωρις φως και το δωματιο ειναι επαρκως σκοτεινο ισως συμβιβαζεσαι και με κατι φτηνοτερο

Γνωμη μου ειναι να πας προσωπικα σε σπιτι που πουλουν προβολεα lcd/dlp να τα δεις απο κοντα

Οι dlp προβολεις ειχαν οταν ειχα παει να αγορασω τον δικο μου (ενταξει ειναι καποια χρονια) προβλημα rainbow το οποιο δεν βλεπουν ολοι το ιδιο αλλους τους πειραζει αλλους οχι, οι σημερινοι θα ειναι μαλλον καλυτεροι

Αν βρεις ενα καλοδιατηρημενο προβολεα lcd εστω και 720p κι εχεις σκοπο να βλεπεις απο μακρια μπορεις να κανεις μια δοκιμη

Στο site πωλουνται δυο εξαιρετικα για την εποχη τους μοντελα epson και panasonic

Δες τα απο κοντα και μετα μπορεις να δεις σε showroom σοβαρου καταστηματος ενα καινουριο καλο προβολεα και να δεις αν συμβιβαζεσαι ή οχι με κατι φτηνοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρω στα 6-7 μετρα θα ειναι ο καναπες.
θα παω σε καποιο mediamarkt η καποια αλλη αλυσιδα να δοκιμασω οπως λες την ποιοτητα.
αλλα δυστυχως μαλλον δε θα ξοδεψω πανω απο 300 ευρω, για μια δραστηριοτητα που δεν ειμαι σιγουρος οτι θα την κανω για πολυ καιρο.
μπορει να ενθουσιαστω με το να βλεπω ταινιες σε προτζεκτορα η μπορει να βαρεθω τη συνδεση καθε φορα.
γι'αυτο δε θελω να σπαταλησω πιο πολλα.

ισως κοιταξω και δω στις αγγελιες του site κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να ρυθμισω την αποσταση  προβολης απο 3 εως 6-7 μετρα.

 

αν ειναι να φτασω στο ποσο αυτο τοτε εχω βρει αυτο το νεο μοντελο στα ιδια λεφτα:

https://www.indiegogo.com/projects/h1-immersive-home-theater-that-fits-in-your-hands--2#/

 

αλλα δε θα ηθελα να δαπανησω 500 ευρω σε κατι που δεν ξερω ποσο βολικο θα μου ειναι. ειχα κατα νου, σαν νουμπας που ειμαι να παρω κτ φθηνο αλλα decent να βλεπω ταινιες και αν βλεπω οτι μου αρεσει το στυλ αυτο, η χρηση και με βολευει τοτε να ψαξω για κατι ανωτερης ποιοτητας και πραγματικα καλο.

 

αυτο ηταν το σκεπτικο μου..

 

Στο site που ανέβασες δεν βλέπω κάποιο μοντέλο που να ειναι καλύτερο η νεότερο του 142!!??

 

Πάμε παρακάτω.

 

Θα στα πω λιγότερο τεχνικά εν αντίθεση, όπως στα εξηγει αρκετά σωστά ο Warewolf άνωθεν. Βασικά θα στα πω λιγο χύμα και απλά.

 

Οι projector δυστυχώς η ευτυχώς έχουν κάποιες προδιαγραφές. Για να δούμε σωστά αυτές πρέπει να τηρούνται. Οι οικονομικοί projector δεν τις τηρούν. Κατά βάση αυτοί προορίζονται για χρήση power point excel κτλ, όπου έννοιες όπως μαύρα, αντίθεση, χρωματική ακρίβεια, scaler, κίνηση και πάνω απο ολα δυνατότητα παραμετροποίησης δεν μας αφορούν σε αυτήν την κατηγορία.

 

Οπως και να το κάνουμε σαν χομπι το Home cinema (το σοβαρό) ειναι ακριβό χομπι. Ετσι και οι σωστοί projector που σέβονται τον εαυτό τους. Ο προβολέας απο μόνος του προσφέρει ενα μοναδικό χαρακτηριστικο που ειναι καθηλωτικό. ''Το μέγεθος''. Ουσιαστικά αυτό μας κερδιζει σε πρώτο βαθμό. Αρα όπως καταλαβαινεις το μηχάνημα που θα προβάλει πχ 100'' στα 3.5 μετρα το μονο που δεν θέλουμε, είναι να εχει μέτρια εικόνα. Σε αυτα τα μεγέθη, απλα  δεν υποφέρεται.

 

Η λογική παίρνω κατι φθηνό και εαν μου αρέσει η μάθω, σε αυτο το τομεα ειναι πετάμενα λεφτά. Projector των 250€ για ταινιες ειναι επιεικώς σαβούρα. Με πορδές αυγά δεν βάφουμε. Κάποτε τα 600€ που κανει το μηχάνημα που σου πρότεινα δεν έφταναν ουτε για το πανί..... Οι τιμές έχουν πέσει άλλα τελείως τσάμπα δεν κάνουμε δουλειά.

 

Στο λεω φιλικά, εχω στήσει εκατοντάδες μηχανήματα, εαν πέσεις στην λουπα να παρεις φθηνο μηχάνημα που κανει μονο για εφαρμογές γραφείου θα το μετανιώσεις στο δίμηνο... Θα θες να το αλλάξεις η ξεφορτωθείς σύντομα και ουσιαστικά θα εχεις δαπανήσει ενα ποσό που δεν έπιασε τόπο.

 

Προτείνω να πας σε ενα σοβαρό showroom (οχι σε supermarket τυπου mediamarkt) στο κεντρο της Αθηνας και στο Πειραιά που υπάρχουν επαγγελματιες με γνώσεις και σοβαρούς χώρους να δεις τι εστι κάλος projector και τι προϋποθέσεις εχει το χόμπι. Πίστεψε με αν δεις κανα δυο καλα μηχανήματα θα καταλάβεις γιατί πρέπει να ανεβάσεις το budget απο την αρχη. Να το μετανιώσεις περίπτωση δεν υπάρχει. Αν εισαι φαν των ταινιών - σειρών τότε με το σωστό μηχάνημα η εμπειρία σου θα είναι σε άλλο επίπεδο.

 

ΥΓ. Εχω να δω ταινία ''σοβαρή'' σε TV σπίτι μου πάνω απο 9 χρονια.....!! Βεβαία εχω δαπανήσει 6 φορές μεγαλύτερο ποσό για projector απο τον 142 που σου ανέφερα. είναι παππούς αλλά ''δείχνει''...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7 μετρα που θα παρακολουθει ομως δεν εχουν σχεση με τα 3,5 που αναφερεις

Για τους προβολεις παρουσιασεων συμφωνω αλλα ο ανθρωπος 200€ θελει να δωσει και ψαχνει παντου

Δεν ειναι οτι διαφωνω μια χαρα τα λες αλλα η τιμη προηγειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3.5 προτείνω την θέση του πρότζεκτορα, για να βγάλει κάδρο 100" αν τον βάλει και πιο πίσω θα μπορεί να βγάλει και 120" αλλά για αυτό το μοντέλο μέχρι εκεί.

 

Απόσταση θέασης ας είναι όπου του αρέσει. Ανέφερε πιο πάνω ότι μπορεί να την ορίσει.

 

Περί budget αναφέρθηκα στο άνωθεν ποστ. Τα 200€ για πρότζεκτορα απλά δεν αρκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρω στα 6-7 μετρα θα ειναι ο καναπες.

θα παω σε καποιο mediamarkt η καποια αλλη αλυσιδα να δοκιμασω οπως λες την ποιοτητα.

αλλα δυστυχως μαλλον δε θα ξοδεψω πανω απο 300 ευρω, για μια δραστηριοτητα που δεν ειμαι σιγουρος οτι θα την κανω για πολυ καιρο.

μπορει να ενθουσιαστω με το να βλεπω ταινιες σε προτζεκτορα η μπορει να βαρεθω τη συνδεση καθε φορα.

γι'αυτο δε θελω να σπαταλησω πιο πολλα.

ισως κοιταξω και δω στις αγγελιες του site κατι.

 

H αποσταση θεασης σου ειναι αρκετα μεγαλη. Υπαρχει ελευθερος τοιχος ωστε να προβαλεις σε αυτον (ή σε καποια οθονη) εικονα τουλαχιστον 120" ιντσες. ? (2.7 μ πλατος, 1,5 μ υψος)

Να δωσεις προσοχη στα χαρακτηριστικα των οποιων προβολεων, Απο ποια αποσταση μπορουν να σου δωσουν 120" με το zoom τους τερμα κλειστο και τερμα ανοιχτο. Λογικα ο οποιος προβολεας θα τοποθετηθει μποστα απο τον καναπε, ακομα κι αν φοραει long throw φακο.

Σε περιπτωση οπου δεν θες να τον εχεις σε καποιο τραπεζακι και να βαζεις/βγαζεις καλωδια καθε φορα, σκεψου και την λυση να τον ταβανωσεις. Και βαζεις και ενα καναλι για τα καλωδια hdmi/ac.

Υπ'οψιν, η μεγαλη αποσταση θεασης απο τον καναπε θα σε αναγκασει να ανοιξεις τουλαχιστον 120" ιντσες. Οποτε υπολογισε πως το κατω μερος της εικονας δεν θα πρεπει να ξεκινα πολυ ψηλα απο το πατωμα, διοτι θα εχεις και 1.5μ υψος αυτης. Δωσε προσοχη λοιπον αν στον τοιχο προβολης εαν υπαρχει καποιο επιπλο Tv κλπ που σε αναγκασει να ξεκινησεις την εικονα ψηλα απο το πατωμα και αυτη βρεθει να καταληγει σχεδον ταβανι.  Εαν θα εχεις και ηχεια δεξια/αριστερα της οθονης (αν μπει οθονη) υπολογισε μηπως οταν κατεβαινει το πανι σου καλυπτει και τα ηχεια.

 

Να βαρεθεις. ? Σχεδον απιθανο.  Απο τετοια αποσταση θεασης, ο προβολεας ειναι μονοδρομος. Μολις το ματι σου συνηθισει τις μεγαλες ιντσες, δεν θα μπορεις να επιστρεψεις σε Tv για παρακολουθηση ταινιων. Για αυτο προσεξε και την επιλογη προβολεα, θα ζησεις με αυτον καιρο. Αποψη μου, μην ξοδεψεις καν χρηματα για να παρεις κατι με 200-300 ευρω. Καλυτερα μαζεψε καποια χρηματα, ωστε να καταφερεις να αγορασεις καποιο entry level dlp. Μεσα σε ολα, το θεμα ειναι να μην μετανιωσεις και για την αγορα σου. Να πληρει τις αναγκες σου και να ευχαριστιεσαι τις προβολες σου. Οι entry level optoma (π.χ. hd141x) βγαινουν λιγο πιο φθηνοι απο τους αντιστοιχους benq. Τουλαχιστον βαλε την τιμη τους ως μινιμουμ badget. Αν βρεις και κατι μεταχειρισμενο, μπορεις να κινηθεις και προς τα εκει.

Ομως μονο αν η διαφορα τιμης του μεταχειρισμενου ειναι αρκετα δελεαστικη. Γιατι ειναι οπως τα laptop, χωρις εγγυηση, σε βλαβη θα σου κοστισει ακριβα μια mainboard. Καλο ειναι να σκεφτεσαι και την εγγυηση ενος καινουργιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

υπαρχουν τα site indiegogo και kickstarter που βγαζουν κπ προτζεκτορες σαν προτζεκτ οπως αυτος εδω, τι λετε :
https://www.kickstarter.com/projects/832648575/odin2-smart-projector-for-movies-video-calls-and-a?ref=discovery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...