Προς το περιεχόμενο

Προσφορές σε φακούς (flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χωράει 18650 σε αυτόν το φακό όπως τον βλέπω, οπότε σίγουρα δεν θα σου καεί...

Εκτός αν βρεις κάποιο tube extension ή κάνεις πατέντα...

 

Χαχαχα, αν είναι να μην καεί επειδή δε χωράει η μπαταρία, προτιμώ να καεί...

 

Ο φακός έχει 3 σημεία που βιδώνει, οπότε αν κλέψω μισό πόντο από όλα, θα χωρέσει...(ελπίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μπαταρία που αναφέρεις δεν είναι protected, που σημαίνει ότι κατά την φόρτιση και αποφόρτιση της μπαταρίας πρέπει να είσαι προσεκτικός και να γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις.

Ουπς, εχεις δικιο!

Ειναι απο τα κυρια προτεινομενα μοντελα στα ηλεκτρονικα τσιγαρα, επειδη εκει τα mods εχουν δικο τους κυκλωμα προστασιας. Παραθετω ενα χρησιμο ποστ με καποιες αρχικες πληροφοριες για protected και μη-protected απο το προαναφερθεν θεμα:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg24495.html#msg24495

Για φακους λοιπον, οφειλω να συστησω protected, ευχαριστω enterhere!

(Θα διορθωσω το παραπανω ποστ).

Πχ σε protected τετραδες βλεπω καλες τιμες σε samsung παλι:

http://www.gearbest.com/batteries/pp_192831.html

http://www.gearbest.com/batteries/pp_192848.html

Τις ιδιες τις εχει και σε 2αδες και μια-μια, ελαχιστα πιο ακριβα.

Αλλα δεν εχω ψαξει ποιο αλλο μοντελο ειναι καλυτερο για φακο. Οποιος εχει να αναφερει δοκιμασμενα part numbers, μπορουμε να δουμε ποιο μοντελο συμφερει αναλογα και την τιμη του βεβαιως.

 

Τον έχει τώρα πάλι στα 40,71€.

Εδώ και μια εβδομάδα μιά "τελειώνει" και μιά  ξαναεμφανίζεται σε αυτή την τιμή. Γι'αυτό και τον αφήνω ακόμα στο 1ο post.

...

Αυτην την φορα τον πετυχα τοσο (Nitecore MH20), εχεις δικιο, παιζουν με την τιμη του απο cn!

Πραγματικη προσφορα, οταν οι τιμες τεινουν στα ιδια επιπεδα στα κινεζομαγαζα και καποια ξεχωριζει!

Thanks a lot taxtax :mrgreen:

 

ειμαι λατρης επισης του vfm,οπως πολυ σωστα το εθεσες...

με το ποστ σου ,υπεκυψα και φορτωσα για τον λογο αυτο 50ευρω σε paypal(47,95) για να τον αγορασω και να κανω επι τι ευκαιρια και καποιες αλλες αγορες...

ελπιζω να ρθει γρηγορα.

ευχαριστω για το προχειρο review :)

Να'σαι καλα φιλε!

Θα τον κατα-ευχαριστηθεις και θα ψωνισεις ξανα για δωρο, με το οποιο θα σε θυμουνται σιγουρα :-)

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας φορτιστής για μπαταρίες λιθίου, απλός μεν - της Xtar δε, στα 3,5€ για μερικές ώρες ακόμα, με το κουπόνι "XMC1GB"

http://www.gearbest.com/chargers-batteries/pp_94490.html

Συνήθως παίζει 5,5 - 6€

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φορτιστής για μπαταρίες λιθίου, απλός μεν - της Xtar δε, στα 3,5€ για μερικές ώρες ακόμα, με το κουπόνι "XMC1GB"

http://www.gearbest.com/chargers-batteries/pp_94490.html

Συνήθως παίζει 5,5 - 6€

Μου ζητάει 2 δολάρια για shipping ενώ λέει στην αρχή ότι είναι free. Δεν μπόρεσα να το παρακάμψω. Μέσω paypal το δοκίμασα και έτσι δεν το προχώρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζητάει 2 δολάρια για shipping ενώ λέει στην αρχή ότι είναι free. Δεν μπόρεσα να το παρακάμψω. Μέσω paypal το δοκίμασα και έτσι δεν το προχώρισα.

Κάτι κάνεις λάθος. Μήπως δεν έχεις κάνει login? Αν εννοείς τα 2 δολάρια για το tracking number δεν είναι υποχρεωτικό να το επιλέξεις.

Τώρα μόλις ξαναδοκίμασα, μου βγάζει σύνολο 3,48€ που με την ισοτιμία του Paypal τελικά γίνονται 3,62€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κάνεις λάθος. Μήπως δεν έχεις κάνει login? Αν εννοείς τα 2 δολάρια για το tracking number δεν είναι υποχρεωτικό να το επιλέξεις.

Τώρα μόλις ξαναδοκίμασα, μου βγάζει σύνολο 3,48€ που με την ισοτιμία του Paypal τελικά γίνονται 3,62€

Ναι δεν έκανα login. Το πήγα κατευθείαν με paypal.Ίσως αυτό φταίει.Αλλά βρήκε τα σtοιχεία μου από το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο θεμα taxtax!

 

Εχω και εγω "βιτσιο" με value for money αλλα καλους φακους και καποια στιγμη ειχα ψαξει ποιες ειναι οι καλες κινεζικες εταιρειες.

Αν βρω καποιες συμπερασματικες σημειωσεις που ειχα μαζεψει, θα τις παραθεσω.

edit: βρηκα την λιστα, η σειρα ειναι τυχαια:

 

1. fenix

2. jetbeam / nitecore (they are the same)

3. klarus

4. olight / itp (they are the same)

5. four sevens

6. zebralight / spark (they are the same)

7. eagletac / eagtac (they are the same)

8. sunwayman

9. solarforce / romisen / tank007 (established non-premium)

10. xeno (emerging brand)

 

Επισης αναφερονται με καλα λογια οι

Thrunite

Zebralight

spark

 

---

 

Τους μικρους nitecore για τα κλειδια, τους εχω παρει προ διμηνου, 2 τεμ. καπου 9$ εκαστος.

Με εχουν σωσει!  Εχει γινει καθημερινο εργαλειο και στην δουλεια μου!

Συνιστωνται ανεπιφυλακτα στην νεα κουπονατη τιμη.

(η τιμη αυτη ειναι πιο κοντα στο κοστος τους, απλα τυχαινει να μην εχει βγαλει αλλη καλη εταιρεια καποιο τοσο μικρο ποιοτικο αντιστοιχο μοντελο και ετσι ειναι ακομη ακριβοι).

 

Τον μεσαιο olight τον παρηγγειλα αφου διαβασα τα καλα σχόλια και νομιζω θα βολευει και η βαση του.

 

Ψαχνω επωνυμο φακο σε καλη τιμη με 18650, γιατι εχω ηδη καλες μπαταριες και καλο φορτιστη.

Η τιμη στο 1ο ποστ δεν παιζει πια, αν ξαναβγει, let us know.

(Βρηκα τωρα ενα φθηνο γαιδουρι με 3χ18650 αλλά δεν θυμαμαι αν ειναι καλη εταιρεια αυτη η SHARP EAGLE

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_194287.html

edit: μαλλον μαιμου ειναι)

 

Για οσους θελουν τεχνικες πληροφοριες για τις 18650, ετυχε να ενημερωθω απο τα ηλεκτρονικα τσιγαρα, στα οποια ειναι απαραιτητες. Δειτε πχ

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.3945.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.4005.html

 

Πολλοι ψωνιζουν μπαταριες απο το παρακατω ευρωπαικο μαγαζι (για ταχυτητα παραδοσης και γνησια προιοντα)

http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size.html

Προσωπικα δεν ψωνισα τις καλυτερες νεες και ακριβοτερες, πηρα αυτες που βρηκα σε χαμηλη τιμη και ειναι σιγουρα αξιοπιστες και  δοκιμασμενες, 4$ εκαστη.

http://www.gearbest.com/batteries/pp_196914.html

(Στα ηλεκτρονικα τσιγαρα οι μπαταριες ειναι χωρις κεφαλη. Οποιος βρει χρονο ας παραθεσει τις αναλογες με κεφαλη, εφ'όσον χρειαζεται.)

 

edit: Λαθος προταση 18650 για φακο, ειναι unprotected, πληροφοριες παρακατω.

 

Δεν αξιζει καν να ρισκαρεις ποιοτητα για διαφορά 0,5$!

Καποιες πολυ σοβαρες παρατηρησεις.. οι zebralight ΔΕΝ ιδιοι με spark ...απο θεματα voltage control μεχρι και chip .. ειχα και απο τους 2 , και η διαφορα στην ποιοτητα ειναι εμφανης υπερ των zebra...που ειναι μακραν ο κορυφαιος φακος edc.

 

Οι zebra ειναι ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ με σχεδιασμο managment κτλ καθαρα αμερικανικη ...και μονο κατασκευη στην κινα. Η spark καθαρα κινεζικη χωρις να σημαινει κατι. 

Επισης η olight και η nitekore δεν ειναι απλα οι καλες κινεζικες εταιριες αλλα οι καλυτερες εταιριες παγκοσμιως... μαζι με armytek κτλ. Αυτη την στιγμη η κινα οσο αφορα την τεχνολογια των φακων εχει την αποκλειστικη παραγωγη των led high edge chips και τα πιο συγχρονα και εξελιγμενα ανοδιωτηρια.

 

Fenix επισης κορυφαια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.banggood.com/Nitecore-HC30-CREE-XM-L2-U2-1000LM-Multifunction-Headlamp-Flashlight-p-999406.html

 

nitecore HC30..προσφορά στο banggood από 55 $ στα 39.95 $ (στο gearbest 58)είναι καινούργιος,θα περιμένω να μου έρθει για να δω τι κάνει.

 

201509241043192287.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.banggood.com/Nitecore-HC30-CREE-XM-L2-U2-1000LM-Multifunction-Headlamp-Flashlight-p-999406.html

 

nitecore HC30..προσφορά στο banggood από 55 $ στα 39.95 $ (στο gearbest 58)είναι καινούργιος,θα περιμένω να μου έρθει για να δω τι κάνει.

 

201509241043192287.jpg

 

Χτές τον κοιτούσα στο ali!

Κρίμα δε πρόλαβα τη προσφορά...

Έψαχνα έναν κεφαλής που να δουλεύει εύκολα και στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτον τον φακο αλλα δεν εχω τον φορτιστη του+μπαταρια επαναφορτιζομενη,αλλα ουτε και το προσθετο που δειχνει στο βιντεο για να εφαρμοσει η μπαταρια.(0,28"+1,22").Εχω ομως την θηκη που παιρνει 3χΑΑΑ.Οποτε μπορω να βαλω η αλκαλικες η επαναφορτιζομενες.

 

1)Με συμφερει να παρω 1 φορτιστη και 1 μπαταρια ΑΑ η 3χΑΑΑ?Αλλα στην πρωτη περιπτωση(μαλλον πιο ακριβη και απο τον ιδιο τον φακο)δεν θα εφαρμοσει η μπαταρια γιατι δεν εχω το προσθετο,το οποιο μαλλον το ειχε η συσκευασια.Οι φθηνοτερες αλκαλικες AAA που βρηκα και πηρα 1 δεκαδα ηταν απο το ΙΚΕΑ.(1,89€)

 

 

2)Οι αλκαλικες εχουν  μικροτερη η μεγαλυτερη αποδοση και διαρκεια απο τις επαναφορτιζομενες?

 

 

3)Μεχρι 18650 mAh δεχεται αυτος ο φακος?

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ:Δεν ειμαι ασφαλιτης. :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτές τον κοιτούσα στο ali!

Κρίμα δε πρόλαβα τη προσφορά...

Έψαχνα έναν κεφαλής που να δουλεύει εύκολα και στο χέρι.

 

μόλις τώρα μπήκα στο banggood και είδα οτι η προσφορά ισχύει ακόμη ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτον τον φακο αλλα δεν εχω τον φορτιστη του+μπαταρια επαναφορτιζομενη,αλλα ουτε και το προσθετο που δειχνει στο βιντεο για να εφαρμοσει η μπαταρια.(0,28"+1,22").Εχω ομως την θηκη που παιρνει 3χΑΑΑ.Οποτε μπορω να βαλω η αλκαλικες η επαναφορτιζομενες.

 

1)Με συμφερει να παρω 1 φορτιστη και 1 μπαταρια ΑΑ η 3χΑΑΑ?Αλλα στην πρωτη περιπτωση(μαλλον πιο ακριβη και απο τον ιδιο τον φακο)δεν θα εφαρμοσει η μπαταρια γιατι δεν εχω το προσθετο,το οποιο μαλλον το ειχε η συσκευασια.Οι φθηνοτερες αλκαλικες AAA που βρηκα και πηρα 1 δεκαδα ηταν απο το ΙΚΕΑ.(1,89€)

 

2)Οι αλκαλικες εχουν  μικροτερη η μεγαλυτερη αποδοση και διαρκεια απο τις επαναφορτιζομενες?

 

3)Μεχρι 18650 mAh δεχεται αυτος ο φακος?

Ο φορτιστής για μπαταρία λιθίου που φαίνεται στο video είναι φθηνοπράγμα (τον βρίσκεις 1€ στο ebay) Αντίστοιχης κατηγορίας φαντάζομαι θα είναι και η μπαταρία. 'Αρα καλύτερα που δεν τα έχεις.

Επομένως:

1) Αν χρησιμοποιείς συχνά τον φακό σου σε συμφέρει να πάρεις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ΑΑΑ και φορτιστή. Μπαταρίες ΑΑ δεν παίρνει ο φακός.

2) Οι επαναφορτιζόμενες (αν είναι καλές) θα έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα απο τις αλκαλικές αλλά μικρότερη τάση (1,2V αντί 1,5). Στην πράξη, ανάλογα και με τον driver του φακού(το κύκλωμα δηλαδή που τροφοδοτεί το led)  θα δείς κάποια διαφορά που μάλλον θα είναι μικρή. Το σημαντικό όμως είναι ότι με τον φορτιστή που θα πάρεις θα μπείς στον κόσμο των επαναφορτιζόμενων μπαταριών και σταδιακά θα σταματήσεις να αγοράζεις αλκαλικές και για τις υπόλοιπες συσκευές σου.

3) Η μπαταριοθήκη 3xΑΑΑ που δέχεται η φακός έχει διάμετρο 22mm. Αρα μπορεί να δεχτεί και μπαταρία λιθίου μέ διάμετρο μέχρι 22mm. Δηλαδή μπορείς να του βάλεις και μπαταρία 22650. Στην πράξη όμως συμφέρουν καλύτερα οι 18650 που είναι πιό διαδεδομένες και πιό φτηνές. Και γενικότερα σε συμφέρει να αγοράσεις μία 18650 και φορτιστή παρά 3xAAA. Η 18650 θα έχει 3-4 φορές μεγαλύτερη χωρητικότητα απο τις ΑΑΑ και χάρη στην μικρότερη εσωτερική αντίσταση θα μπορεί να δώσει περισσότερο ρεύμα. Βέβαια επειδή απο τα 18 έως τα 22 έχουμε 4mm κενό χρειάζεσαι ή τον σωλήνα που φαίνεται στο video ή κάποια άλλη πατέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστής για μπαταρία λιθίου που φαίνεται στο video είναι φθηνοπράγμα (τον βρίσκεις 1€ στο ebay) Αντίστοιχης κατηγορίας φαντάζομαι θα είναι και η μπαταρία. 'Αρα καλύτερα που δεν τα έχεις.

Επομένως:

1) Αν χρησιμοποιείς συχνά τον φακό σου σε συμφέρει να πάρεις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ΑΑΑ και φορτιστή. Μπαταρίες ΑΑ δεν παίρνει ο φακός.

2) Οι επαναφορτιζόμενες (αν είναι καλές) θα έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα απο τις αλκαλικές αλλά μικρότερη τάση (1,2V αντί 1,5). Στην πράξη, ανάλογα και με τον driver του φακού(το κύκλωμα δηλαδή που τροφοδοτεί το led)  θα δείς κάποια διαφορά που μάλλον θα είναι μικρή. Το σημαντικό όμως είναι ότι με τον φορτιστή που θα πάρεις θα μπείς στον κόσμο των επαναφορτιζόμενων μπαταριών και σταδιακά θα σταματήσεις να αγοράζεις αλκαλικές και για τις υπόλοιπες συσκευές σου.

3) Η μπαταριοθήκη 3xΑΑΑ που δέχεται η φακός έχει διάμετρο 22mm. Αρα μπορεί να δεχτεί και μπαταρία λιθίου μέ διάμετρο μέχρι 22mm. Δηλαδή μπορείς να του βάλεις και μπαταρία 22650. Στην πράξη όμως συμφέρουν καλύτερα οι 18650 που είναι πιό διαδεδομένες και πιό φτηνές. Και γενικότερα σε συμφέρει να αγοράσεις μία 18650 και φορτιστή παρά 3xAAA. Η 18650 θα έχει 3-4 φορές μεγαλύτερη χωρητικότητα απο τις ΑΑΑ και χάρη στην μικρότερη εσωτερική αντίσταση θα μπορεί να δώσει περισσότερο ρεύμα. Βέβαια επειδή απο τα 18 έως τα 22 έχουμε 4mm κενό χρειάζεσαι ή τον σωλήνα που φαίνεται στο video ή κάποια άλλη πατέντα.

 

 

Ναι,σωστα,υπαρχει μεγαλη διαφορα στην χωρητικοτητα.

 

Ποια μπαταρια 18650 και φορτιστη προτεινεις?Η μπαταρια αυτη τι τυπου ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 3/10   35% OFF για NITECORE και OLIGHT σε αυτήν την Link.png Site: σελίδα με τον κωδικό e05a54 

Δοκιμασα σε εναν φακο (αυτον που παρηγγειλα προχτες MH20) και βγαζει μηνυμα

"this coupon is not available for flash deals products"

Μηπως αυτες ειναι οι τιμες με το κουπονι μεσα υποτιθεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...