Προς το περιεχόμενο

Προσφορές σε φακούς (flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ.

Εχοντας δύο παλιούς φακούς maglite,έναν solitaire και έναν mini,σκέφτηκα να τους κάνω led,και έτσι,μου στέλνουν από την Αμερική ένα κιτ για τον μίνι,που περιλαμβάνει λάμπα με τη βάση της και ανακλαστήρα.Για το μικρό,τον solitaire δεν έκανα κάτι,γιατί δεν ξέρω ούτε αν θα βρω,ούτε αν αξίζει τον κόπο.

Εχει κάνει άλλος την αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχοντας δύο παλιούς φακούς maglite,έναν solitaire και έναν mini,σκέφτηκα να τους κάνω led,και έτσι,μου στέλνουν από την Αμερική ένα κιτ για τον μίνι,που περιλαμβάνει λάμπα με τη βάση της και ανακλαστήρα.Για το μικρό,τον solitaire δεν έκανα κάτι,γιατί δεν ξέρω ούτε αν θα βρω,ούτε αν αξίζει τον κόπο.

Εχει κάνει άλλος την αλλαγή;

Έκανα κάποτε εγώ στον maglite τον μινι αναβάθμιση σε Led(πρίν πολλά χρόνια).

Μάλιστα ενώ απο τότε αγόρασα και πούλησα 3-4 Maglite, αυτόν τον έχω κρατήσει καθαρά για λόγους συλλεκτικούς.

Είχα προβλήματα γιατί με το βίδωμα-ξεβίδωμα για το on-off, πήγαινε να στραφεί και το σύστημα του led.

Η λύση ήταν να αντικαταστήσω το καπάκι της ουράς, με ένα καπάκι με διακόπτη που ερχόταν με το kit.

Όμως ενώ έτσι ο φακός ήταν βολικός δεν μου άρεσε απο εμφάνιση (δεν ήταν πιά Maglite).

Οπότε κατέληξα να κολλήσω μόνιμα με logo το σύστημα του led στην βάση (για να μην καταπονούνται τα ποδαράκια του) και όλα καλά.

 

Σήμερα βέβαια αν ήμουν στη θέση σου δεν θα έκανα την αναβάθμιση σε Led. Δεν ξέρω πόσο πήρες το kit αλλά πιστεύω ότι δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάποτε εγώ στον maglite τον μινι αναβάθμιση σε Led(πρίν πολλά χρόνια).

Μάλιστα ενώ απο τότε αγόρασα και πούλησα πολλούς Maglite, αυτόν τον έχω κρατήσει καθαρά για λόγους συλλεκτικούς.

Είχα προβλήματα γιατί με το βίδωμα-ξεβίδωμα για το on-off, πήγαινε να στραφεί και το σύστημα του led.

Η λύση ήταν να αντικαταστήσω το καπάκι της ουράς, με ένα καπάκι με διακόπτη που ερχόταν με το kit.

Όμως ενώ έτσι ο φακός ήταν βολικός δεν μου άρεσε απο εμφάνιση (δεν ήταν πιά Maglite).

Οπότε κατέληξα να κολλήσω μόνιμα με logo το σύστημα του led στην βάση (για να μην καταπονούνται τα ποδαράκια του) και όλα καλά.

 

Σήμερα βέβαια αν ήμουν στη θέση σου δεν θα έκανα την αναβάθμιση σε Led. Δεν ξέρω πόσο πήρες το kit αλλά πιστεύω ότι δεν αξίζει.

Αμα το βάλεις καθαρά οικονομοτεχνικά,μάλλον έχεις δίκιο,($17.00 αγόρασα το κιτ,http://www.amazon.com/TerraLUX-TLE-5EX-MiniStar2-Extreme-Flashlight/dp/B000B868MK ),αλλά είμαι σαν κι εσένα ότι αφού τον είχα,ας τον φτιάξω...

Τώρα,θα πήξω στους φακούς.Κάτι ένας led με κυρτό κρύσταλλο μπροστά,με ένα led και με ζουμ,που έχει δύο modes,που τον είχα πάρει από κάποιο Αμαζον,κανα 40ρι,τότε που δεν ήξερα τίποτα για φακούς,οι δύο Maglite,κάτι Κινεζιές,δηλαδή μικρά φακουδάκια,με 9 led το ένα και το διακόπτη πίσω,που κάνουν μιά χαρά δουλειές μέσα στο σπίτι,κάτι στρογγυλοί,άλλος με 3 και άλλος πάνω από 10led,που ανοίγουν πατώντας πάνω στο γυαλί,ή από έναν διακόπτη που είναι στο πλάι,και βέβαια οι δύο καινούριοι που πήρα από τον Κινέζο,το SR52-UT ,και τον Astrolux S1.

Μπορώ να πω ότι το ξεφτίλησα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το βάλεις καθαρά οικονομοτεχνικά,μάλλον έχεις δίκιο,($17.00 αγόρασα το κιτ,http://www.amazon.com/TerraLUX-TLE-5EX-MiniStar2-Extreme-Flashlight/dp/B000B868MK ),αλλά είμαι σαν κι εσένα ότι αφού τον είχα,ας τον φτιάξω...

Αυτό λέει 140lm, και στην πραγματικότητα πρέπει να είναι γύρω στα 60lm.

Αφού έχεις πρόσβαση στο Amazon.com μπορούσες να έπαιρνες με 14,57$ τον πραγματικό LED Maglite Mini του κουτιού και θα σου έμενε και ο παλιός:http://www.amazon.com/Maglite-2-Cell-Flashlight-Holster-Black/dp/B000HFBR1O/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1457358803&sr=8-1&keywords=maglite+aa+led (επέλεξε:"presentation box")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέει 140lm, και στην πραγματικότητα πρέπει να είναι γύρω στα 60lm.

Αφού έχεις πρόσβαση στο Amazon.com μπορούσες να έπαιρνες με 14,57$ τον πραγματικό LED Maglite Mini του κουτιού και θα σου έμενε και ο παλιός:http://www.amazon.com/Maglite-2-Cell-Flashlight-Holster-Black/dp/B000HFBR1O/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1457358803&sr=8-1&keywords=maglite+aa+led (επέλεξε:"presentation box")

Δεν ήξερα καν τι σημαίνει το p.b,εδώ που τα λέμε.Και δεν ήξερα και γενικά για φακούς.Από σπόντα κόλλησα.

Μετά,επειδή η κάρτα μου,άλλες φορές δουλεύει,όπως στον Κινέζο,άλλες όμως όχι,τηλεφώνησα σε μια γνωστή μου που μένει στη ΝΥ,και το πήρε αυτή και μου το στέλνει.

Οσον αφορά στα Lm,από ό,τι διάβασα,μάλλον κανα 80άρι έχει. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι για τις μπαταρίες 16340 που να έχουν μεγάλη ικανότητα αποδόσεως ρεύματος,ξέρεις κανείς;Υπάρχει κάτι στο μυαλό μου για ένα μεγάλο λέιζερ,το οποίο παίρνει 2 τέτοιες,αλλά τραβάει πολύ ρεύμα.

Να ποιές είναι οι προδιαγραφές.

Specs :
Diode : NUBM07E
Diode's Output : 4W-5W
Driver : X-drive to 3.5A
Lens : High Power Lens - S1 , G9 or G2 lens 
Power supply : 2x 16340 Batteries , positive goes in first while negative to to tailcap.
Duty cycle : 1-2 minutes on/off
Note : These lasers are focusable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Θέλω να πάρω έναν φακό να βρίσκεται και για απλή χρήση οπότε δεν θέλω να δώσω και πολλά λεφτά. Μέχρι 5-6$ λέω να δώσω. Κάποιες επιλογές που είδα. 1, 2, 3, 4, 56  Ποιο θα προτείνατε, ή άμα υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Θέλω να πάρω έναν φακό να βρίσκεται και για απλή χρήση οπότε δεν θέλω να δώσω και πολλά λεφτά. Μέχρι 5-6$ λέω να δώσω. Κάποιες επιλογές που είδα. 1, 2, 3, 4, 5, 6 Ποιο θα προτείνατε, ή άμα υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Ευχαριστώ.

Το Νο 6 το είχα παραγγείλει και μετά από μια εβδομάδα είχε παραμείνει η παραγγελία στο process. Ζήτησα refund και πήρα τα λεφτά μου πίσω.

Το Νο 2 το έχω και δεν μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμενος με την ποιότητα του, όπως επίσης θέλει μπαταρίες στα 1,2V για να δουλέψει.

Θα σου πρότεινα το Νο 1, το οποίο σκέφτομαι και να παραγγείλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Θέλω να πάρω έναν φακό να βρίσκεται και για απλή χρήση οπότε δεν θέλω να δώσω και πολλά λεφτά. Μέχρι 5-6$ λέω να δώσω. Κάποιες επιλογές που είδα. 1, 2, 3, 4, 56  Ποιο θα προτείνατε, ή άμα υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Ευχαριστώ.

Τον 2 τον έχω πάρει(και δώσει), δουλεύει κανονικά αλλά έχει ελαφρύ σώμα και δεν πείθει για την ποιότητά του.

Αρα καλύτερα κάτι με σώμα τύπου SK68, όπως είναι οι υπόλοιποι πέντε.

 

Απο αυτούς ποιός είναι καλύτερος κανείς δεν ξέρει. Μπορεί και να είναι και όλοι ίδιοι ανεξάρτητα απο την μάρκα που γράφουν επάνω. Ακόμα και κάποιος να έχει αγοράσει κάποιον συγκεκριμένο πριν 6 μήνες, η τωρινή παρτίδα μπορεί να έχει τελείως άλλον driver.

 

Είχα πάρει κάνα δυό τέτοιου τύπου για τους δικούς μου, με ένα mode, και τους ευχαριστήθηκαν.

Πήρα τον no3 και είχε το σπαστικό πρόβλημα του next mode(δές εδώ). Απο ποιότητα μιά χαρά. Η φωτεινότητά του με μπαταρία ΑΑ βέβαια δεν είναι τίποτα το σπουδαίο αλλά καλά είναι. Το φώς του είναι πολύ ψυχρό (μπλεδίζει).

 

Αν υποθέσουμε ότι αυτός είναι στ'αλήθεια SIPIK: http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_15289.html

προτίμησέ τον με κλειστά τα μάτια. Μην ξεχάσεις το κουπόνι "LED2015GB".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ανάλυση και για τη βοήθεια.Το Next mode στην πράξη γιατί μας πειράζει; Ξέρω τι πρόβλημα είναι. Είδα ότι ο 1 ενώ γράφει ultrafire στις φωτογραφίες γράφει thorfire είναι φυσιολογικό αυτό; Αυτό ο sipik τόσο καλός είναι;  Το ότι δεν έχει ζουμ δεν μας πειράζει έτσι; O 6 σαν επιλογή τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει 4 από το 2 (Meco XPE-Q5) και ο ένας κάηκε στη πρώτη χρήση.  Για κάτω από 2 ευρώ δεν ασχολήθηκα ούτε refund να ζητήσω.

Παρόλα αυτά, δεν είναι κακός για τα χρήματα που ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Next mode στην πράξη γιατί μας πειράζει;

Είδα ότι ο 1 ενώ γράφει ultrafire στις φωτογραφίες γράφει thorfire είναι φυσιολογικό αυτό; Αυτό ο sipik τόσο καλός είναι;  Το ότι δεν έχει ζουμ δεν μας πειράζει έτσι; O 6 σαν επιλογή τι λέει;

- Ανάβεις τον φακό στο high και κάποια στιγμή τον σβήνεις. Αν μετά απο μιά ώρα τον ξανανάψεις θα ανάψει στο low. Αν τον σβήσεις και αργότερα τον ξανανάψεις θα ανάψει στο strobe. Δεν είναι πρόβλημα αυτό? Κανονικά πρέπει με σύντομο σβήσιμο-άναμα να πηγαίνει στο επόμενο mode, ενώ αν τον σβήσεις και τον ανάψεις μετά απο ώρα να ξεκινάει απο την αρχή.

 

- Ο sipik(πραγματικός ή όχι) έχει zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ. Μήπως ξέρεις αυτό που ρώτησα για τον ultrafire; Τον sipik θα πάρω λογικά. Θα χρειαστεί να πάρω και μια 14500 λες; Βλέπω έχει κάτι ultrafire, tangsfire, fandyfury.

Εφοσον δεν τραβαει πολλα Amper δες την Xtar απο το gearbest με κουπονι LED2015GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...