Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμενου rx-8


SilentkillerBeast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα να κάνει υπομονή να μαζέψει 2.000 παραπάνω να πάρει MX5..πολύ πιο οικονομικό αυτοκίνητο.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6661683/

 

Και πιο λίγα άλογα που είναι καλό για νέο οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, βλέποντας την αγγελία του rx8, λεφτά να 'χεις να παίζεις! Με 3.5 χιλιάρικα παίρνεις 230 άλογα αμάξι ούτε 10ετίας!

 

(Συνεχίζει να μην κάνει για την περίπτωση που ψάχνει ο φίλος, απλά μια παρατήρηση είναι :)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει φραγκα ας το παρει

γνωστος εχει rx8(χρεπι, ουτε λαστιχα της προκοπης εχει) και ενδιαφερθηκε να βαλει αεριο. ρωτησε στη mazda και τον ειπαν οτι υπαρχει κιτ συμβατο με τον κινητηρα του.

(δε το προχωρησε λογω οικονομικων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, βλέποντας την αγγελία του rx8, λεφτά να 'χεις να παίζεις! Με 3.5 χιλιάρικα παίρνεις 230 άλογα αμάξι ούτε 10ετίας!

 

(Συνεχίζει να μην κάνει για την περίπτωση που ψάχνει ο φίλος, απλά μια παρατήρηση είναι :)  )

Δε νομίζω πάντως οτι το συγκεκριμένο είναι καλό..

αυτό που λέει, είναι σε καλή κατάσταση είναι γεμάτο νόημα.. :-D

Εξωτερικά φαίνεται άριστο ,οπότε γιατί δεν λέει σε άριστη κατάσταση;Κάτι πρέπει να τρέχει μηχανικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πάντως οτι το συγκεκριμένο είναι καλό..

αυτό που λέει, είναι σε καλή κατάσταση είναι γεμάτο νόημα.. :-D

Εξωτερικά φαίνεται άριστο ,οπότε γιατί δεν λέει σε άριστη κατάσταση;Κάτι πρέπει να τρέχει μηχανικά.

Εντάξει δεν αναφερόμουν αποκλειστικά στο συγκεκριμένο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το αμάξι στην εποχή μας είναι μόνο για 2ο-3ο, joy ride φάση κ μόνο, όχι για μοναδικό αμάξι, πόσο μάλλον για φοιτητή και νέο οδηγό. Ας κοιτάξει για κανά χιλιαράκι ώστε να βγαίνει βόλτα και να μην τον νοιάζει η βενζίνη κι ας αφήσει τα άλογα για αργότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα βλεπεις χωμα τιμες σε αγγελιες με rx8..η μηχανη ειναι για το πεος.. αρα υπολογιζεις +1.500ευρω περιπου το rebuild ΑΝΑ ΡΟΤΟΡΑ.

 

η καλη φαση ειναι οτι ο κινητηρας μετα το rebuild θεωρειται ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ..αρα δεν τον πετας ποτε..ανα 10χρονια ή οποτε βλεπεις οτι πεφτει η συμπιεση , του τραβας ενα rebuild και συνεχιζεις.. το να σκασεις 4-5 χηνες ανα καποια αρκετα χρονια..εεε δεν ειναι και τραγικο εξοδο..

 

παντως το αμαξι ειναι προσεγμενο στην κατασκευη του και εχει πολυ καλη οδηγικη συμπεριφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανα ροτορα; δηλαδη ολικη κατασκευη ποσο;

 

το συνεργειο ειχε πει στον φιλο μου γυρω στις 4-5 χηνες.. δεν γινεται ελλαδα..στελνεται εξωτερικο κλπ κλπ.

 

η μηχανη επιστρεφει και θεωρειται  καινουργια..μηδενιζονται τα χιλιομετρα..και η συμπιεση ειναι σαν να βγηκε απο το εργοστασιο.

 

Η μηχανη του ρχ8 εχει φτιαχτει να δουλευει σε υψηλες στροφες..οδηγηση σαν γιαγια την καταστρεφει(=ριχνει την συμπιεση)..θελει τα γκαζια της..θελει τις πιστες της...για αυτο το ποτε και ποσο πεφτει η συμπιεση ειναι καθαρα θεμα οδηγησης..

 

Ο φιλος μου το εχει το αυτοκινητο κοντα 7-8 χρονια ..100.000 χιλιομετρα..παλιοτερα το σκιζε..σε πιστες και οπου μπορουσε τελοσπαντων παντα με ασφαλεια...τωρα λιγοτερο λογω οικογενειας..και η συμπιεση εχει πεσει ελαχιστα..σε σχεση με κατι πεθαμενα μοτερ που κυκλοφορουν στις αγγελιες..

 

Αν εχει κρατησει δηλ την συμπιεση σε καλα επιπεδα εδω και 7-8 χρονια..χοντρικα αντε να χρειαστει rebuild καποιος ροτορας ανα 10 χρονια..αρα τα λεφτα οπως προειπα..ειναι σχετικα λιγα..εφοσον το οδηγας οποτε πρεπει..και δεν πεφτει η συμπιεση τραγικα ανα 2-3 χρονια.

 

Αν ειχα λεφτα θα το επαιρνα..αμαξι με φτηνα σερβις (ακριβα ανταλλακτικα ομως)...γκαζι...και κινητηρας που αν τον δουλευεις σωστα και του τραβας rebuild μπορει να κρατησει θεωρητικα επ'απειρον :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνεργειο ειχε πει στον φιλο μου γυρω στις 4-5 χηνες.. δεν γινεται ελλαδα..στελνεται εξωτερικο κλπ κλπ.

 

η μηχανη επιστρεφει και θεωρειται  καινουργια..μηδενιζονται τα χιλιομετρα..και η συμπιεση ειναι σαν να βγηκε απο το εργοστασιο.

 

Η μηχανη του ρχ8 εχει φτιαχτει να δουλευει σε υψηλες στροφες..οδηγηση σαν γιαγια την καταστρεφει(=ριχνει την συμπιεση)..θελει τα γκαζια της..θελει τις πιστες της...για αυτο το ποτε και ποσο πεφτει η συμπιεση ειναι καθαρα θεμα οδηγησης..

 

Ο φιλος μου το εχει το αυτοκινητο κοντα 7-8 χρονια ..100.000 χιλιομετρα..παλιοτερα το σκιζε..σε πιστες και οπου μπορουσε τελοσπαντων παντα με ασφαλεια...τωρα λιγοτερο λογω οικογενειας..και η συμπιεση εχει πεσει ελαχιστα..σε σχεση με κατι πεθαμενα μοτερ που κυκλοφορουν στις αγγελιες..

 

Αν εχει κρατησει δηλ την συμπιεση σε καλα επιπεδα εδω και 7-8 χρονια..χοντρικα αντε να χρειαστει rebuild καποιος ροτορας ανα 10 χρονια..αρα τα λεφτα οπως προειπα..ειναι σχετικα λιγα..εφοσον το οδηγας οποτε πρεπει..και δεν πεφτει η συμπιεση τραγικα ανα 2-3 χρονια.

 

Αν ειχα λεφτα θα το επαιρνα..αμαξι με φτηνα σερβις (ακριβα ανταλλακτικα ομως)...γκαζι...και κινητηρας που αν τον δουλευεις σωστα και του τραβας rebuild μπορει να κρατησει θεωρητικα επ'απειρον :)

 

Γινεται π.χ αν εγω ημουν μηχανικος,να ανεβαζα την συμπιεση με καποιον τροπο ή χρειαζεται αποκλειστικα εργοστασιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται π.χ αν εγω ημουν μηχανικος,να ανεβαζα την συμπιεση με καποιον τροπο ή χρειαζεται αποκλειστικα εργοστασιο?

 

ολα γινονται αν εχεις γνωσεις ή χρονο ή λεφτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται π.χ αν εγω ημουν μηχανικος,να ανεβαζα την συμπιεση με καποιον τροπο ή χρειαζεται αποκλειστικα εργοστασιο?

 

το συνεργειο (εξουσιοδοτημενο της mazda) του ειπε οτι δεν το κανουν αυτοι αλλα παει εξωτερικο.

 

τωρα αν μπορουν να το κανουν και βαριουνται..ή δεν ψηνονται ή δεν παιρνουν την ευθυνη ή ή ή..τι να σουπω..χλωμο το κοβω να μπορουν και να μην το κανουν ,  ωστε να τσιμπησουν το κερδος ολο αυτοι...καποιος λογος θα υπαρχει που τον στελνουν εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες εξωτερικό πάει σε κάποιο εργοστάσιο της mazda ή απλά σε κάποιον εξουσιοδοτημένο στο εξωτερικό;

 

δεν εχω ιδεα..λογικα καποιο εργοστασιο..γιατι αν ισχυε το 2ο παει να πει οτι οι δικοι μας "εξουσιοδοτημενοι" ειναι αχρηστοι...δεν αποκλειεται..αλλα οκ..τραβηγμενο να μπορουν οι του εξωτερικου και οχι οι της ελλαδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από την εμπειρία μου πάνω στον κινητήρα του rx7, μπορώ να πω ότι είναι ακατάλληλο αμάξι για κάποιον που θέλει να βάλει 20 ευρώ βενζίνα για να βγάλει την εβδομάδα, πόσο μάλλον για έναν φοιτητή, που μπορεί να βρει χίλια δυο πράγματα για να ξοδέψει το μηνιάτικο του.

Τα μοτέρια από το 8αρι δεν σπάνε, απλά πέφτει η συμπίεση, θέλει συνήθως ένα σετ ελατήρια και ο ring, και είναι έτοιμο. Λάδι χρησιμοποιούν για την λίπανση και δεν είναι λόγο προβλήματος. Επίσης μία εικόνα για τον κινητήρα είναι αν έχει αλλάξει την μίζα, επειδή έπαιρνε δύσκολα μπροστά, κάποια άλλαξαν και προληπτικά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...