Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Αυτή είναι η αλήθεια για τα Windows 10 και την ιδιωτικότητα σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν όλοι αυτοφακελώνονται οικειοθελώς με το facebook και εκθέτουν την προσωπική τους ζωή μέσα από instagram κτλπ είναι γελοίο να μιλάμε για "παραβίαση προσωπικής ζωής"...Για τουαλέτα πάει ο άλλος και νοιώθει την ανάγκη να το μοιραστεί μέσα απ το twitter...Βγαίνουν και γράφουν στα προφίλ τους για τις πολιτικές τους πεποιθήσεις,για την ερωτική τους ζωή...οι κοπέλες ξεφτυλίζονται με το να μας δείχνουν μισόγυμνες φωτογραφίες...Ο απόλυτος εξευτελισμός...είναι τουλάχιστον χαζό όταν όλα αυτά τα κάνουμε μόνοι μας να πιστεύετε πως χρειάζεται η windows να σας υποκλέπτει προσωπικές πληροφορίες...δεν χρειάζεται καν να κουραστεί κάνοντας κάτι τέτοιο...αρκεί να ρίξει μια ματιά στο προφίλ του facebook του μέσου ανθρώπου και απευθείας θα ξέρει ποιος είστε,που πήγατε τελευταία,ποια είναι η κοπέλα σας,την ιδεολογία σας κτλπ κτλπ κτλπ που μόνοι σας γράψατε...Τα γραπτά μένουν...

Και για να προλάβω μερικούς "έξυπνους" που θα τρέξουν να πούνε -"Μα εσύ που τα λες, δεν κάνεις τα ίδια" -Όχι δεν κάνω τα ίδια,δεν μου χρειάζεται ούτε facebook ,ούτε twitter.ούτε καμιά άλλη βλακεία για να νιώσω όμορφα...Οι φίλοι μου και όσοι χρειάζεται έχουν το κινητό μου,αν θελήσουν να επικοινωνήσουν μαζί μου ας μου κάνουν μια κλήση...

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να τα μας. Κατ' αρχάς, αν βάλεις Microsoft account ξέρουν ποιος είσαι απευθείας. Αυτή η πρακτική είναι η προτεινόμενη από την εταιρεία. Επίσης αν δεν ακολουθήσεις αυτή την πρακτική, δεν δουλεύουν οι μισές υπηρεσίες του συστήματος δηλαδή σαν να λέμε "πάρε ένα σύστημα γεμάτο κοπανιστό αέρα που δεν μπορεί να τον κάνεις τίποτα".

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, λέει ή δεν λέει ξεκάθαρα στην πολιτική ιδιωτικότητας ότι έχει πλήρη πρόσβαση στις επικοινωνίες και τα περιεχόμενα των προσωπικών μας φακέλων; το λέει. Τώρα βέβαια θα πεταχτεί κάποιος και θα πει "αυτό είναι για το OneDrive". Για να σας προλάβω λοιπόν, μπορεί όντως να ισχύει μόνο για το OneDrive.  Παρόλα αυτά, η εταιρεία είναι καλημμένη και για την περίπτωση που δεν είναι μόνο το OneDrive. Άρα λοιπόν όλα αυτά είναι μπούρδες.

Φυσικά είναι μπούρδες.... Το είπε ένας που έχει τον "πιγκουίνο" σαν ¨άβαταρ....

 

Τώρα σχετικά αν ξέρει από το mail ποιος είμαι είναι αυτονόητο εγώ και άπειρος κόσμος χρησιμοποιούμε προϊόντα ms καθημερινώς όποτε και έχει και στοιχειά πιστωτικών καρτών και μάντεψε i dont care..

Αλλά το πρόβλημα δεν βλέπω που είναι? Επίσης τι ακριβώς δεν δουλεύει και μάλιστα το μισό σύστημα χωρίς mail?

 

 

Επίσης τα λέγαμε και πριν ένα μήνα ότι τα δεδομένα δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με τον χρήστη αλλά με το σύστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κρύψει τίποτα είπε δεν σου ζήτησε να συγκατοικήσετε 

Μα γιατί; Δεν έχει να κρύψει τίποτα, άρα η παρουσία μου είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία... Δώσ' μου τότε τα κλειδιά του σπιτιού σου

Ανάλογα.... Αν θες να μου καθαρίσεις το σπίτι είσαι ευπρόσδεκτος..... Αν θες να μου το κλέψεις λέγεται διάρρηξη αν σε αφήσω εγώ να μπεις λέγεται δικαίωμα με όρους.

Στην προκείμενη περίπτωση ms λέγεται απλά data collect που αφορούν το σύστημα... Είχαμε μια συζήτηση στο προηγούμενο θέμα πάλι στο ίδιο ζήτημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική του "δεν έχω να κρύψω τίποτα" είναι λάθος γιατί σημαίνει αποδοχή μέτρων κατά της ιδιωτικοτητας των χρηστών με σταδιακή εξάπλωση τους φέρνοντας ακόμα πιο βαριά μέτρα μέχρι το σημείο που δεν θα υπάρχει πια ιδιωτηκοτητα. Εύκολα καταλήγει σε φάση "χουντικό ίντερνετ".

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δίνετε ούτε μια πιθανότητα ένα ποσοστό απο αυτα που λενε να ειναι αλήθεια έτσι; Πιστεύεις οτι αν ήμουν η Microsoft θα με ενδιέφερε το γκομενακι που σου στέλνει e-mails ή οι φωτογραφίες στο facebook και ουτω καθε εξης;.... Θα με ενδιέφερε η χρήση που κάνεις σε διάφορες εφαρμογές και όχι τα δεδομένα τους! Προφανώς για να τις βελτιώσω και να γίνω πιο ανταγωνιστικος προς τις υπόλοιπες εταιρίες! Ήμαρτον πια με όλους που νομίζετε οτι σας παρακολουθουν! Να τους για τα δεδομένα σας συγγνώμη κιόλας! Ένας developer αν δεν έχει πρόσβαση στον τρόπο στα σφάλματα κλπ που εχει μια εφαρμογή πως εσένα κύριε θα σου προσφέρει ενα πιο καινοτόμο βελτιστοποιημενο λογισμικό;;; Θα πρέπει να τα σκεφτεί όλα μόνος του ή κάποια υπερομαδα της Microsoft Google Apple κτλ ; Ή εμείς οι εκατομμύρια χρήστες με την χρήση μας θα τον βοηθήσουν να πάρει ιδέες και βοηθώντας τον αυτος μετα να βοηθήσει εμάς; Όχι οτι υποστηρίζω κανέναν αλλά αυτή η σκέψη μου φαίνεται λογική..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική του "δεν έχω να κρύψω τίποτα" είναι λάθος γιατί σημαίνει αποδοχή μέτρων κατά της ιδιωτικοτητας των χρηστών με σταδιακή εξάπλωση τους φέρνοντας ακόμα πιο βαριά μέτρα μέχρι το σημείο που δεν θα υπάρχει πια ιδιωτηκοτητα. Εύκολα καταλήγει σε φάση "χουντικό ίντερνετ".

 

Συμφωνώ οι μόνοι όμως που πρεπει να εκφραζουν αντιρήσεις  ειναι όσοι δεν έχουν fb/twitter/instagram και δεν εχουν smartphones όλοι οι υπόλοιποι υποκρίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρίς MS account login μια χαρά δουλεύουν τα 10.

 

Υπάρχουν οι επιλογές να απενεργοποιήσεις ότι μπορείς. Πέρα απ' αυτό, "whatever".

 

Να πληρώσετε VPN οι ψυχάκιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο Νίκος, μια χαρά τα είπε... Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε αλλά και αυτή η microsoft βρε παιδάκι μου, είναι το κάτι άλλο... Πφφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική του "δεν έχω να κρύψω τίποτα" είναι λάθος γιατί σημαίνει αποδοχή μέτρων κατά της ιδιωτικοτητας των χρηστών με σταδιακή εξάπλωση τους φέρνοντας ακόμα πιο βαριά μέτρα μέχρι το σημείο που δεν θα υπάρχει πια ιδιωτηκοτητα. Εύκολα καταλήγει σε φάση "χουντικό ίντερνετ".

Αν υπήρχε έστω η παραμικρή απόδειξη όπου εφαρμόστηκε χουντικό ίντερνετ σε χώρες χωρίς λογοκρισία τότε ναι έχεις δίκιο αλλά πρακτικά αν έχεις κάτι να κρύψεις κάτι σημαντικό σε ψηφιακή μορφή πιστεύω το κρύβεις σε υπολογιστή που δεν είναι στο internet εκείνη την στιγμή... Τώρα ο μέσος άνθρωπος δεν αποτελεί ενδιαφέρον για κάποιους όσο και να το πιστεύουν μερικοί... Είναι ο ίδιος άνθρωπος με την βαρετή καθημερινή ρουτίνα του που ήταν και στα 80s και δεν αποτελούσε ενδιαφέρον. Στην ουσία σήμερα έχουμε μεγαλύτερη ελευθεριά λόγου με το ίντερνετ με παλιότερα και επίσης έχουν καταλάβει και έχουμε καταλάβει ότι είναι μεγαλύτερη επιτυχία να υπάρχει αντίλογος.... γιατί με τον αντίλογο τον δικό σου κερδίζει κάποιος άλλος και με τον αντίλογο τον δικό μου επίσης κερδίζει κάποιος άλλος.

Από την άλλη ο μέσος που φοβάται γιατί έχει κάτι να κρύψει που στην ουσία αυτός θεωρεί σημαντικά δίνει οικειοθελώς πρόσβαση σε υπηρεσίες γιατί τον εξυπηρετούν... 

Στην ουσία όσο και να φοβούνται μερικοί με τα σημερινά δεδομένα δεν θα φτάσουμε ποτέ σε μια οργουελική κατάσταση οι πάντες και τα πάντα να παρακολουθούνται για κάποιο λόγο γιατί πρακτικά εταιρίες τύπου google δεν θα μπορούν να βγάζουν κέρδη από τα search του καθενός και ναι η google έχει τεράστια δύναμη και επιρροή στην πραγματικότητα...Η google είναι ένας μεγάλος κατάσκοπος και η επιτυχία του βασίζεται εκεί στην ελευθεριά του να ψάξεις ότι θες... Αντίστοιχα και σε άλλες εταιρίες. Θέλουν να σου προμοταρουν ότι έχεις την ελευθεριά να του επιλέξεις άσχετα αν το πετυχαίνουν με πρακτικές που δεν τις βλέπουμε καν. Και στον σημερινό κόσμο αυτές οι εταιρίες είναι πανίσχυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέτοιο spayware στο ίδιο το λειτουργικό είχαμε να δούμε από το.. android! 

Από εκεί και πέρα όταν κάτι Κινέζοι στα τηλεφωνάκια που πουλούσαν συλλέγαν κωδικούς από wifi και τους λέγαμε "κακούς hacker".

 

Τώρα που τα μαζεύει επίσημα η M$ για sharing με τους φίλους (και το android ως backup) μας πρέπει να το θεωρούμε feature?

 

Βρε δε πάμε καλά... ούστ!

 

 

 

[offtopic]Και τι μενού start είναι αυτό; Εντάξει δεν είναι και 8/8.1 αλλά παραμένει χειρότερο των κλασσικών 7/vista/xp (και classic shell). Τα πλακάκια μόνο χώρο πιάνουν θα μπορούσαμε να βάλουμε χρησιμότερα πράγματα εκεί, όπως αυτά που είχε παλιά το start εκεί (και τώρα γίνονται με "δεξί" κλικ, μπιαχχ). Άσε που μου χάλασε το scrolling στο touchpad [/offtopic]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...