Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορούμε να κάνουμε έμβασμα στο εξωτερικό μέσω e-banking ή μόνο στο ταμείο της τράπεζας;

 

Απ'ότι κατάλαβα το δέυτερο ισχύει και δυστυχώς εκεί η χρέωση είναι πολύ μεγαλύτερη του 1 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5/12 πετάω για Παρίσι.

 

Θελω να κλείσω όλες τις δραστηριότητες μου από εδώ. Να αγορασω δηλαδή τίκετς για διαφορα πράγματα που θα κάνουμε εκει. Χρεωστική υπαρχει, πιστωτική μια απο τα ίδια, υπαρχει πιθανότητα να τα καταφέρω ή δοκιμάζοντας και βλέποντας.

 

Ειναι πιθανό αν σημερα π.χ. φάω Χ αύριο να περάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5/12 πετάω για Παρίσι.

 

Θελω να κλείσω όλες τις δραστηριότητες μου από εδώ. Να αγορασω δηλαδή τίκετς για διαφορα πράγματα που θα κάνουμε εκει. Χρεωστική υπαρχει, πιστωτική μια απο τα ίδια, υπαρχει πιθανότητα να τα καταφέρω ή δοκιμάζοντας και βλέποντας.

 

Ειναι πιθανό αν σημερα π.χ. φάω Χ αύριο να περάσει;

θα πρέπει να το δοκιμάσεις από δώ.  Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις την κάρτα όταν είσαι ήδη στο εξωτερικό.

Πριν από λίγο δοκίμασα μία mastercard της Alpha για πληρωμή συνδρομής σε ξένη digital εφημερίδα: ποσό 12€ πέρασε χωρίς εμπόδια.  

 

Καταλήγω ότι είναι θέμα κωδικού εμπόρου/ επαγγελματία και είδους συναλλαγής: ρούχα, ηλεκτρονικά κλπ προϊόντα κόβονται άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να το δοκιμάσεις από δώ.  Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις την κάρτα όταν είσαι ήδη στο εξωτερικό.

Πριν από λίγο δοκίμασα μία mastercard της Alpha για πληρωμή συνδρομής σε ξένη digital εφημερίδα: ποσό 12€ πέρασε χωρίς εμπόδια.  

 

Καταλήγω ότι είναι θέμα κωδικού εμπόρου/ επαγγελματία και είδους συναλλαγής: ρούχα, ηλεκτρονικά κλπ προϊόντα κόβονται άμεσα.

 

Με την visa της alpha έχω κάνει και εγώ ψηφιακές αγορές στο playstation network. Μικροποσά βέβαια 20€-50€.

 

Τα ποσά που θέλω να πληρώσω τώρα είναι αρκετά ψηλά και αυτό με προβληματίζει. Δεν έχω ξεκινήσει ποτέ να πάω κάπου και να μην έχω τα πάντα έτοιμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσπαθησα σε ενα site με χρεωστική πειραιώς και δεν μπόρεσα τελικα...ενω στο bangood μου είχε δουλεψει...

 

Τρώω πόρτα στο banggood με την πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα χρεωστικη στην πειραιως (η παλια ετυχε να ληγει), και με τη νεα δοκιμασα το κολπακι με το δευτερο εμαιλ... τζιφος.

Τη συνδεσα στο paypal δοκιμασα για αγορα απο fasttech... τζιφος, δοκιμασα την ιδια αγορα κατευθειαν με την καρτα, παλι τιποτε... τα νευρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να πάρω κάποια ρούχα, cds και αξεσουάρ από ιδιώτη από το γερμανικό ebay. Υπάρχει περίπτωση να φάω πόρτα με paypal ή χρεωστική κάρτα γνωστού που είναι έμπορος cds?
Διάβασα ότι τα ρούχα δεν μπορούνε να εγκριθούν, αλλά επειδή ο πωλητής είναι ιδιώτης, μπορώ να τα "βαφτίσω" αλλιώς (πχ cd μόνο) για να πάρουν τα λεφτά έγκριση?

Edit: Sorry για το ποστ εδώ πέρα. Θα παρακαλούσα τους admin να το σβήσουν. Θα το γράψω στην άλλη ομάδα που είναι για τα cc και αγορές. 

Επεξ/σία από Barnabas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...