Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη σχολή 3D Animation στην Ελλάδα? (2015)


Barret

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο κάποια χρόνια ασχολία ως χομπίστας αποφάσισα να το παλέψω και επαγγελματικά με 3d modeling και animation. Νομίζω πως με tutorials μόνος μου δέν θα φτάσω ποτέ σε ικανοποιητικό επίπεδο. Το γνωρίζω πως οι σχολές στο εξωτερικό είναι καλύτερες και σε στέλνουν για πρακτική σε εταιρία αλλα τα λεφτά είναι απαγορευτικά. Ποιά λοιπόν πιστεύετε πως είναι η καλύτερη σχολή σήμερα για το αντικέιμενο στην Ελλάδα?

 

Το ΑΚΤΟ και η intergraphics προσφέρουν μονοετή προγράμματα των 250 ωρών. Το ΑΚΤΟ περιέχει και καλλιτεχνικά μαθήματα αλλά η intergraphics επικεντρώνεται μονο στην εκμάθηση του software.

 

H SAE απο την άλλη έχει 18μηνο πρόγραμμα, περιέχει και καλλιτεχνικά μαθήματα και μπόλικο software. To πρόγραμμα είναι μεν ενάμιση χρόνο φούλ αλλά έχει σχεδόν τριπλάσια τιμή απο τις άλλες δύο (7-8 χιλλιάδες ευρώ).
 

Αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στην SAE και την άκτο.

Έχει φοιτήσει κανείς σε κάποια απο τις δύο? Ειδικά στην SAE τα λεφτά είναι πολλά και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη ενός απόφοιτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο θέμα χρημάτων σίγουρα κάποιο λάθος κάνεις, κάτι γνωστοί μου που πήγαν πρόσφατα SAE έδιναν κάπου 300 ευρω το μήνα και είχαν και "δώρο σεμινάρια" όπως δίνουν όλα τα ιδιωτικά. Μάλλον αυτά τα λεφτά λένε σε τιμοκαταλόγους και μετά σου κάνουν "εκπτωση" όταν πας από εκει (?)

Στο θέμα ποιότητας δεν μπορώ να έχω απόψη, αλλά από ελάχιστες εργασίες τους που έχω δει δε μου φάνηκαν σόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα χρημάτων σίγουρα κάποιο λάθος κάνεις, κάτι γνωστοί μου που πήγαν πρόσφατα SAE έδιναν κάπου 300 ευρω το μήνα και είχαν και "δώρο σεμινάρια" όπως δίνουν όλα τα ιδιωτικά. Μάλλον αυτά τα λεφτά λένε σε τιμοκαταλόγους και μετά σου κάνουν "εκπτωση" όταν πας από εκει (?)

Στο θέμα ποιότητας δεν μπορώ να έχω απόψη, αλλά από ελάχιστες εργασίες τους που έχω δει δε μου φάνηκαν σόι.

7-8 Κ είναι στο σύνολό τους τους 18 μήνες. Το ρώτησα.

Τώρα όσον αφορά το επίπεδο (SAE). Είδα αρκετές καλές δουλειές... μπορώ να πώ σε επαγγελματικό επίπεδο.

Sto AKTO (στο 3χρονο πρόγραμμα) είδα στην έκθεση σπουδαστών μόνο 2-3 εξαιρετικές δουλειές και τα υπόλοιπα ήταν αγγούρια.

Σίγουρα όλα αυτά εξαρτώνται απο το ταλέντο του φοιτητή και πόσο έχει ασχοληθέι πριν και κατα τη διάρκεια της σχολής μόνος του.

 

 

Γιατί να μην φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο με tutorials; Νομίζω υπάρχουν από τα βασικά μέχρι πολύ εξειδικευμένα πράγματα

Όσον αφορά το θέμα σχολής ή όχι είναι λίγο περίπλοκο το θέμα. Παλιότερα είχα ξεκινήσει μόνος μου με tutorials. Έμαθα λίγο max και λίγο zbrush αλλά μπλέκοντας με την κανονική μου δουλειά λόγω κούρασης και έλλειψης χρόνου το άφησα.

Αυτό είναι το θέμα. Ότι για να το κάνεις επαγγελματικά κάποια στιγμή θέλει νομίζω να αφοσιωθείς στο αντικέιμενο. Το να μαθαίνεις 3-4 ώρες κάθε μέρα μόνος σου δεν πιστεύω ότι αρκεί για να πείς ότι τα παρατάω όλα και πάω να δουλεψώ στο game/film industry.

 

Σίγουρα δεν πιστεύω πως αξίζουν τα πτύχία στην συγκεκριμένη δουλειά και το diploma που δίνει η SAE χωρίς portfolio δέν σημαίνει κάτι απο μόνο του.

Επιπλέον μια σχολή σε βάζει σε μια σειρά και είναι και ένα μέσο πίεσης για να ασχοληθείς με το θέμα ακόμη κι αν δουλέυεις κάπου αλλού. Επιπλέον βρίσκεσαι σε ένα καλλιτεχνικό περιβάλλον, μιλάς με ανθρώπους κ παίρνεις ιδέες. Σίγουρα όμως και η σχολή θα σου δώσει απλά βάσεις και απο κει και πέρα θα πρέπει τα περισσότερα να τα μάθεις μόνος σου. Αξίζει λοιπόν η επένδυση?

 

Θα ήθελα πολύ να ακούσω κι άλλες απόψεις στο αυτοδίδακτος VS σχολή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα πιστευω δεν αξιζει να πας γιατι ουσιαστικά μαθαίνεις τα βασικά δλδ αυτα που ηδη ξέρεις για μενα βρες ενα project κ κανε με αρκετες δυσκολίες μεσα για να ξαχτεις ακομα περισότερο...τελος νομίζω γινονται μαθήματα για το maya στην καλων τεχνών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοδίδακτος θέλει πολλή θέληση και προσωπική ώθηση αλλά θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο. Το πτυχίο απ όσο γνωρίζω δεν έχει σημασία, το πορτφόλιο έχει.

 

Στην σχολή θα κάνεις γνωριμίες και μπορεί να μάθεις πράγματα που δεν θα τα μάθεις στο διαδίκτυο σχετικά με το πως να βρεις δουλειά, πως λειτουργεί η βιομηχανία. 

 

Δες τους καθηγητές πρώτα. Έχουν δουλέψει σε σοβαρό επίπεδο στον χώρο ή είναι πουθενάδες που επειδή δεν είναι καλοί έγιναν καθηγητές. 

 

Επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορείς να κάνεις freelance αυτό το επάγγελμα, η θα πρέπει να δουλέψεις σε άλλη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστος μου δουλευει ως 3d modelling/animation εδω και 10-15 χρονια , χωρις να εχει βγαλει καποια σχολη..και (στις καλες εποχες) ειχε χεστει στο ταληρο , μιας και ο χωρος εχει λιγους στην Ελλαδα και τα λεφτα που παιζονται ειναι γελοιωδως πολλα.

 

Για να φτασει σε αυτο το σημειο οπως λεει και ο johnnywu αφιερωσε ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ για να μαθει απο μονος του τα απαραιτητα προγραμμα (στην εντελεια) για την δουλεια αυτη (3ds max , photoshop , κλπ κλπ).

 

 

Επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορείς να κάνεις freelance αυτό το επάγγελμα, η θα πρέπει να δουλέψεις σε άλλη χώρα.

 

Μπορεις , αλλα εχει καποιες ιδιαιτεροτητες ο χωρος αυτος.

Οπως προειπα , προ κρισης χεζοσουν στο χρημα..τωρα πλεον τα κοστολογια οπως ειναι φυσικο εχουν μειωθει.

 

Η χ εταιρια θελει να φτιαξει μια μαρκιζα?ενα σποτακι?μια μακετα? Απευθυνεται στην διαφημιστικη ...Σπανια η διαφημιστικη εχει 3d artist.

Aυτοι συνηθως φτιαχνουν τα προσχεδια και μετα συνεργαζονται με καποιον εξωτερικο 3d artist να κανει την δουλεια...

Τα ποσα πανε εκθετικα , αν ο 3d artist π.χ. ζητησει 5k για την δουλεια..η διαφημιστικη θα πει στον τελικο πελατη 50k..και ισως λεω και λιγα...

 

Τελος , οι πληρωμες ειναι λιγο για το πεος...δηλ στον φιλο μου του χρωστανε εδω και χρονια λεφτα..οι διαφημιστικες..αλλα κανει τον μαλακα...απλα για να παιρνει τις επομενες δουλειες...δεν μπορεις τα "σπασεις" σε αυτον τον χωρο με τους υπολοιπους ..γιατι απλα βγαινεις εκτος παιχνιδιου....

 

Αυτα ειναι καποια ολιγα για το πρακτικο του θεματος...

 

Τωρα αν ειναι να πας σε σχολη ή να κατσεις να μαθεις απο μονος σου ?Εξαρταται απο την ορεξη και το πορτοφολι σου...σιγουρα σε τελικη αναλυση θα χρειαστει προσωπικη δουλεια και ενασχοληση για να γινεις καλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Barret.

 

Επειδή ξέρω αρκετά για το Άκτο ποιο έργο από το 3D animation σου άρεσε; Αν θέλεις φυσικά. Μου άρεσαν και εμένα μερικά έργα.

 

Τώρα επειδή ρωτάς για το ΑΚΤΟ θα σου πω την γνώμη μου γιατί σπουδάζω εκεί και κάνω μαθήματα.

 

Αν είναι καλό; Είναι καλό αλλά όχι πολύ καλό. Μαθαίνεις τα βασικά όμως δεν κάνουν όλοι καλή δουλειά οι καθηγητές.

 

Κάποιοι καθηγητές δεν βοηθάνε τους φοιτητές και ενώ ζητάνε βοήθεια τίποτα.

 

Μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις και θα σου απαντήσω αν μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστος μου δουλευει ως 3d modelling/animation εδω και 10-15 χρονια , χωρις να εχει βγαλει καποια σχολη..και (στις καλες εποχες) ειχε χεστει στο ταληρο , μιας και ο χωρος εχει λιγους στην Ελλαδα και τα λεφτα που παιζονται ειναι γελοιωδως πολλα.

 

Για να φτασει σε αυτο το σημειο οπως λεει και ο johnnywu αφιερωσε ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ για να μαθει απο μονος του τα απαραιτητα προγραμμα (στην εντελεια) για την δουλεια αυτη (3ds max , photoshop , κλπ κλπ).

 

Μπορεις , αλλα εχει καποιες ιδιαιτεροτητες ο χωρος αυτος.

Οπως προειπα , προ κρισης χεζοσουν στο χρημα..τωρα πλεον τα κοστολογια οπως ειναι φυσικο εχουν μειωθει.

 

Σε ευχαριστώ και σενα και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις σας.

Δεν γνωρίζω πόση δουλειά υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Σίγουρα όμως υπάρχουν και αρκετοί πλέον 3d artists απο τις διάφορες σχολές που κυκλοφορούν τα τελευταία 15 χρόνια οπότε ίσως ο κλάδος να είναι ήδη κορεσμένος. Υπάρχει πάντα και το εξωτερικό βέβαια αν γίνεις πολύ καλός.

Αν ήταν ακόμα έτσι να έρχονται τα πεντοχίλλιαρα στο χέρι τότε ή μισή Ελλάδα θα σπούδαζε 3d.

 

 

Γεια σου Barret.

 

Επειδή ξέρω αρκετά για το Άκτο ποιο έργο από το 3D animation σου άρεσε; Αν θέλεις φυσικά. Μου άρεσαν και εμένα μερικά έργα.

 

Τώρα επειδή ρωτάς για το ΑΚΤΟ θα σου πω την γνώμη μου γιατί σπουδάζω εκεί και κάνω μαθήματα.

 

Αν είναι καλό; Είναι καλό αλλά όχι πολύ καλό. Μαθαίνεις τα βασικά όμως δεν κάνουν όλοι καλή δουλειά οι καθηγητές.

 

Κάποιοι καθηγητές δεν βοηθάνε τους φοιτητές και ενώ ζητάνε βοήθεια τίποτα.

 

Μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις και θα σου απαντήσω αν μπορώ.

 

Γέιά σου και σένα Griever.

Φαντάζομαι δεν έχεις συμμετάσχει ακόμα στην έκθεση. Κοίτα μπορεί να είμαι υπερβολικός ότι τα υπόλοιπα έργα ήταν αγγούρια αλλά σίγουρα δέν ήταν επαγγελματικού επιπέδου. Ήταν όμως 2-3 δουλειές που ξεχώριζαν. Η μία ήταν σίγουρα ένα anim που έκανε ενα παλικάρι με θέμα ένα παιδί που το χτυπάει ο μέθυσος πατέρας του (θα το έλεγα ένα βήμα πριν απο pixar) καθώς και ένα game που έκανε μια κοπέλα και το artstyle μου θύμισε πολύ το παιχνίδι patapon (2d vector graphics ktl).

 

Λογικό είναι πως αρκετά πιτσιρίκια που πηγαίνουν στην σχολή ούτε τους πολυ-ενδιαφέρει ούτε έχουν ασχοληθεί και πολύ πέρα της υποχρεωτικής διπλωματικής. Εξάλου μπορεί τα δυο τρία έργα αυτά που ξεχώρισαν οι καλλιτέχνες τους να έχουν φτύσει αίμα σε tutorials πολλά χρόνια πριν μπούν στη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια.

 

Έχω συμμετάσχει στην έκθεση πριν μπω στη σχολή. Συμφωνώ για τα έργα που λες. Είδα βέβαια μόνο εκείνου με το παιδάκι και μπορώ να πω ότι ήταν σαν να δούλευε στην Pixar. Το δούλεψε πολύ σκληρά και σίγουρα ξόδεψε πολύ χρόνο για να το κάνει στο δεύτερο ή τρίτο έτος ψάχνοντας tutorials κτλ.

 

Την έκθεση από τη Θεσσαλονίκη το έριξες μια ματιά; Έκαναν κάποια ωραία animation μικρού μήκους.

 

Δεν θα διαφωνήσω με σένα για την υπερβολή. Απλά ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του ταλέντο όπως σε αυτή την περίπτωση με το παιδί που έφτιαξε το anime. Έχω δει και άλλα anime αλλά δεν μου άρεσαν τόσο και πιο πολύ το τοπ μου ήταν αυτό με το παιδάκι.

 

Εσύ για Αθήνα μιλάς ή Θεσσαλονίκη;

 

Εγώ ενδιαφέρομαι τόσο πολύ να μάθω για το animation αλλά βρε καθόλου βοήθεια. Ναι μεν ο σκοπός είναι να ψάχνουμε από μόνοι μας στο ίντερνετ tutorials κτλ αλλά οι καθηγητές οφείλουν να βοηθάνε τα παιδιά που δυσκολεύονται και έχουν απορίες.

 

Οι περισσότεροι για να μην σχολιάσω μπαίνουν απλά για χαβαλέ και ούτε που τους νοιάζει. Έγω ας πούμε ενώ νοιαζόμουν πολύ στο να φτιάξουμε ένα βίντεο animation και δεν ενδιαφέρθηκε ντιπ και τα έκανα όλα μόνος μου μέχρι που έκανα παράπονα και μου είπε να μην κατηγοράω την ομάδα αν είναι δυνατόν δηλαδή.

 

Αυτό που έχω να πω είναι ότι μόνο τα λεφτά τους νοιάζει και τίποτα άλλο. Δεν ισχύει σε όλους γιατί κάποιοι ενδιαφέρονται πραγματικά να βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ για Αθήνα μιλάς ή Θεσσαλονίκη;

 

Εγώ ενδιαφέρομαι τόσο πολύ να μάθω για το animation αλλά βρε καθόλου βοήθεια. Ναι μεν ο σκοπός είναι να ψάχνουμε από μόνοι μας στο ίντερνετ tutorials κτλ αλλά οι καθηγητές οφείλουν να βοηθάνε τα παιδιά που δυσκολεύονται και έχουν απορίες.

 

Οι περισσότεροι για να μην σχολιάσω μπαίνουν απλά για χαβαλέ και ούτε που τους νοιάζει. Έγω ας πούμε ενώ νοιαζόμουν πολύ στο να φτιάξουμε ένα βίντεο animation και δεν ενδιαφέρθηκε ντιπ και τα έκανα όλα μόνος μου μέχρι που έκανα παράπονα και μου είπε να μην κατηγοράω την ομάδα αν είναι δυνατόν δηλαδή.

 

Αυτό που έχω να πω είναι ότι μόνο τα λεφτά τους νοιάζει και τίποτα άλλο. Δεν ισχύει σε όλους γιατί κάποιοι ενδιαφέρονται πραγματικά να βοηθήσουν.

Για Αθήνα ενδιαφέρομαι γιατί συνήθως εκεί είναι οι σχετικά καλές σχολές (σχετικά για ελλάδα πάντα).

Ώστε έτσι λοιπόν για το ακτο. Σε ευχαριστώ που με βοήθησες να το αποκλείσω. Βέβαια ενδιαφερόμουν για το μονοετές τμήμα που ίσως οι σπουδαστές να είναι μεγαλύτεροι και συνειδητοποιημένοι αλλά οι καθηγητές μάλλον θα είναι οι ίδιοι.

Αυτή τη στιγμή αν το επιχειρήσω τελικά το θέμα σχολή προσανατολίζομαι στη ΣΑΕ για την οποία άκουσα γενικά καλύτερα πράγματα.

 

Κρίμα πάντως γιατί τόσσα λεφτά σκας σε αυτές τις σχολές Θα έπρεπε να υπάρχει το στοιχειώδες ενδιαφέρον.

Τα tutorials εννοείται πως θα τα κάνεις μόνος σου αλλά δέν πρέπει οι ίδιοι να σε σπρώχνουν εκεί.

 

Οι σχολές έξω πρέπει να είσαι σε πολύ διαφορετικό επίπεδο μάθησης αλλά τα 3 χρόνια που θέλουν μαζί με τα τρελά διδακτρα σημαίνουν ξεπαράδιασμα. Εκεί βέβαια απ ότι λένε υπάρχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση... πρακτική σε εταιρία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Συγνωμη άλλα ξερει κανεις από εσας καποια ελληνικη κοινοτητα για Maya?

Ασχολουμαι εδω και ενα χρονο με το Maya,μαθαινω απο tutorials και δεν εχω βρει κανενα Ελληνα για ανταλλαγη αποψεων,συζητηση προβληματων,βασικα προσπαθω εδω και ενα χρονο να μαθω απο το youtube!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πολύ να ακούσω κι άλλες απόψεις στο αυτοδίδακτος VS σχολή.

Εγω θα ελεγα πως αξιζει να πας σε μια καλη σχολη. Πιστευω πως θα αποκομισεις γνωσεις απο καθηγητες-μαθητες, που δυσκολο να τις αποκτησεις μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Συγνωμη άλλα ξερει κανεις από εσας καποια ελληνικη κοινοτητα για Maya?

Ασχολουμαι εδω και ενα χρονο με το Maya,μαθαινω απο tutorials και δεν εχω βρει κανενα Ελληνα για ανταλλαγη αποψεων,συζητηση προβληματων,βασικα προσπαθω εδω και ενα χρονο να μαθω απο το youtube!!!

αν και έχει περάσει καιρός στο ΤΕΙ Αθήνας στο τμήμα ΕΑΔΣΑ τουλάχιστον πριν 2 χρόνια ένας καθηγητής προσπάθησε να μας μάθει maya αν και όλοι χρησιμοποιούμε άλλα προγράμματα και δεν ασχοληθήκαμε. Ο καθηγητής λέγεται Δημήτρης Μακρής εάν σε βοηθήσει ίσως λίγο αυτό. Επίσης συχνά δίνονται μαθήματα 3D κυρίως 3Ds max γιατί αυτό χρησιμοποιούμε και τσάμπα από κάποιους που απλά έχουν τρελή πόρωση με τα προγράμματα. Υπάρχει σχετικό γκρουπ στο Facebook.

 

Όσο για την ΑΚΤΟ στο δικό μου τομέα (Εσωτερική Αρχιτεκτονική) έχω γνωρίσει άτομα μεταπτυχιακού μόνο και έπαθα σοκ από το επίπεδο, στο ΤΕΙ αυτές οι διπλωματικές μεταπτυχιακού δε θα δικαιολογόντουσαν ούτε σε δεύτερο εξάμηνο προπτυχιακού.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο εμενα!

 

Οι φιλοι παραπανω εδωσαν πολλες σωστες οδηγιες στο θεμα. Εγω θα περιοριστω στο να σου δωσω την δικη μου οπτικη γωνια, απο προσωπικη εμπειρια.

 

Εγω εργαζομαι στο εξωτερικο εδω και δυο χρονια περιπου ως 3D Character Animator και η πρωτη σημαντικη ερωτηση που πρεπει να κανεις στον εαυτο σου ειναι η εξης:

 

Θελεις να εξειδικευτεις σε κατι (οπως το animation επι παραδειγματι), ή θελεις να γινεις 3D Generalist;

 

Η αγορα εργασιας στην Ελλαδα, αλλα και σε μικρα studio του εξωτερικου, θα προτιμα παντα τους generalists απο τους εξειδικευμενους, γιατι μπορουν να καλυψουν παραπανω απο μια θεση. Σε αυτην την περιπτωση ομως, δυσκολα θα κανεις το βημα παραπανω σε εναν τομεα ωστε να συνεχισεις να ανεβαινεις σε μια συγκεκριμενη τεχνη και καποια στιγμη να γινεις απο τους καλυτερους. Εαν ψαχνεις να γινεις δυνατος ως generalist, τοτε το σημαντικοτερο κομματι που πρεπει να δωσεις βαση, ειναι να παιζεις τα software στα δαχτυλα. Οχι μονο το maya, αλλα τουλαχιστον 2-3 ακομα, ενα εκ των οποιων σιγουρα το Photoshop.

Εαν θελεις να ειδικευτεις σε κατι, τοτε αναλογα τον τομεα, θα χρειαστεις και μιας μορφης ακκαδημαικη εκπαιδευση. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Και εννοειται πως αυτο δεν εχει να κανει σε καμια περιπτωση με το πτυχειο 'η τον τιτλο σπουδων, αλλα με την θεωριτικη βαση πισω απο το πεδιο της τεχνης που θελεις να κατακτησεις.
 

Εγω επελεξα το animation και πανω στις σπουδες κινηματογραφου που ειχα, ακολουθησα και το προγραμμα του Animation Mentor. Η σχολη αυτη ειναι online και σχετικα ακριβη, αλλα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Υπαρχουν και αλλες φθηνοτερες φυσικα.

 

Ο δρομος των tutorials ειναι εξαιρετικα περιορισμενος. Οχι γιατι δεν υπαρχουν ποιοτικα tutorials εκει εξω, αλλα γιατι κανενα απο αυτα δεν μπορει να σου δωσει την θεωριτικη βαση της εκαστης τεχνης. Το τροπο σκεψης, την μηχανικη εαν θελεις.

Για τις ελληνικες σχολες της Αθηνας δεν εχω εσωτερικη οπτικη. Ως εξωτερικος παρατηρητης ομως, επειδη με ενδιαφερει και παρακολουθω την εξεληξη του animation στην Ελλαδα, πρεπει να πω πως το επιπεδο ειναι αρκετα χαμηλο, και οι σχολες-παγιδες ειναι παρα πολλες! Δεν θελω να πω ονοματα δημοσια εννοειται, αλλα μια βολτα απο τις σελιδες τους ειναι αρκετη για να σχηματισει καποιος γνωμη για την ποιοτητα εκπαιδευσης που παρεχουν.

Για την SAE, εχω μια εικονα πιο συγκεκριμενη. Η SAE ειναι παγκοσμιος οργανισμος. Εχω φιλους που σπουδαζαν εκει και στην Ιταλια και στην Αυστρια. Δεν ξερω το επιπεδο στην ελληνικη θυγατρικη, αλλα σε γενικες γραμμες οι αποφοιτοι ειναι αρκετα ικανοποιημενοι. Οχι τοπ για ειδικευση σε εναν τομεα, αλλα αξιοπρεπης.

 

Οσον αφορα σε ενα σχολιο ενος φιλου που εψαχνε για μια ελληνικη κοινοτητα στο 3D και ειδικοτερα στο Maya, εαν εχετε ηδη βρει ή φτιαξει τετοιο μερος, με μεγαλη μου χαρα να συνεισφερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...