Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη σχολή 3D Animation στην Ελλάδα? (2015)


Barret

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Ειμαι καινουργια στο forum και γενικα καινουργια σε ολο τον κοσμο των animation. Λοιπον εμενα δεν με ενδιαφερει τοσο το 3D anim.οσο το 2D. Εχω αποφασισει (αν τα καταφερω) να περασω τις πανελληνιες και να παω στην κρατικη σχολη "Τεχνη εικονας και ειχου" πανω Κερκυρα. Μηπως γνωριζεται τιποτα για αυτην την σχολη? Μηπως δεν εχει να κανει με αυτο που θελω? Εγω θελω να μαθω 2D animation και τα προγραμματα πανω σε αυτο.

Ευχαριστωω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας.

Ειμαι καινουργια στο forum και γενικα καινουργια σε ολο τον κοσμο των animation. Λοιπον εμενα δεν με ενδιαφερει τοσο το 3D anim.οσο το 2D. Εχω αποφασισει (αν τα καταφερω) να περασω τις πανελληνιες και να παω στην κρατικη σχολη "Τεχνη εικονας και ειχου" πανω Κερκυρα. Μηπως γνωριζεται τιποτα για αυτην την σχολη? Μηπως δεν εχει να κανει με αυτο που θελω? Εγω θελω να μαθω 2D animation και τα προγραμματα πανω σε αυτο.

Ευχαριστωω!

Εξαρτάται τι εννοείς με το 2D Animation. Για γίνε πιο σαφής...

Όσο για τη σχολή, δεν την γνωρίζω άμεσα, αλλά στην εταιρία που δουλεύω είχαν έρθει μαθητευόμενοι από αυτήν για πρακτική. Επίπεδο; Ό,τι συναντάς παντού. Από τουρίστες μέχρι και ένα αστέρι που τον παρακαλάγαμε να μείνει να δουλέψει μαζί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μετά απο κάποια χρόνια ασχολία ως χομπίστας αποφάσισα να το παλέψω και επαγγελματικά με 3d modeling και animation. Νομίζω πως με tutorials μόνος μου δέν θα φτάσω ποτέ σε ικανοποιητικό επίπεδο. Το γνωρίζω πως οι σχολές στο εξωτερικό είναι καλύτερες και σε στέλνουν για πρακτική σε εταιρία αλλα τα λεφτά είναι απαγορευτικά. Ποιά λοιπόν πιστεύετε πως είναι η καλύτερη σχολή σήμερα για το αντικέιμενο στην Ελλάδα?

 

Το ΑΚΤΟ και η intergraphics προσφέρουν μονοετή προγράμματα των 250 ωρών. Το ΑΚΤΟ περιέχει και καλλιτεχνικά μαθήματα αλλά η intergraphics επικεντρώνεται μονο στην εκμάθηση του software.

 

H SAE απο την άλλη έχει 18μηνο πρόγραμμα, περιέχει και καλλιτεχνικά μαθήματα και μπόλικο software. To πρόγραμμα είναι μεν ενάμιση χρόνο φούλ αλλά έχει σχεδόν τριπλάσια τιμή απο τις άλλες δύο (7-8 χιλλιάδες ευρώ).

 

Αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στην SAE και την άκτο.

Έχει φοιτήσει κανείς σε κάποια απο τις δύο? Ειδικά στην SAE τα λεφτά είναι πολλά και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη ενός απόφοιτου.

Τελικά τι έκανες αδερφέ? γιατί και εγώ λέω να πάω σε κάνα Ακτο, άλλα φοβάμαι πώς αύτα που θα μου μάθουν τα ξέρω ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα. Επειδη ειδα οτι εχετε κουβεντα πανω στο 3d.

Δε σημαινει οτι στην πιο ακριβη σχολή ή στην πιο πολυ διαφημισμενη θα μαθεις τα περισσοτερα και καλυτερα.
Εγω μετα απο ερευνα που ειχα κανει πανω και στις τρεις σχολες που λετε Intergraphics, Akto, Sae

Μιλωντας με καθηγητες και βλεποντας και εργασίες σπουδαστων.

Με βαση το επιπεδο γνωσεων και το οικονομικο κομματι ειχα καταληξει στην Intergraphics

οπου και τελειωσα εκει το 3d και οντως εμαθα παρα πολλα πραγματα και κανω την πρακτικη μου σε απο τις καλυτερες εταιριες πανω στο 3d που αναλαμβανουν projects απο ολο τον κόσμο και εχουν εδρα Αθηνα, Λονδινο και Los Angeles.

Αυτα απο εμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά τι έκανες αδερφέ? γιατί και εγώ λέω να πάω σε κάνα Ακτο, άλλα φοβάμαι πώς αύτα που θα μου μάθουν τα ξέρω ήδη

Hello. Είχα ξεχάσει αυτό το thread πολύ καιρό τώρα όπως επίσης και το ινσόμνια.

Ελπίζω να σε πρόλαβα λοιπόν.

 

Λοιπόν αφού έκανα ένα πέρασμα απο όλες τις σχολές τον σεπτέβριο-οκτώβριο του 2015 αποφάσισα να πάω στην yafka.

Καινούρια σχολή η οποία βασίζεται σε στούντιο vfx. Αξιοπρεπέστατη επιλογή πιστέυω σε όλα όσα μαθαίνεις αλλά και πάλι είναι ένας χρόνος μόνο. Κανεις γενικά ένα πέρασμα απο όλα τα κομμάτια του 3d.

 

Πιστεύω το μειονέκτημα αυτής αλλά και όλων των σχολών στην Ελλάδα είναι ότι εκπαιδεύεσαι σε 3d studio max. Εξαιρετικό το max και μπορείς να κάνεις τα πάντα με αυτό αν σκοπεύεις να γίνεις generalist και freelancer και αυτό είναι που δουλέυουν οι περισσότεροι στην Ελλάδα γιατί σε αυτό έχουν εκπαιδευτεί. Δυστυχώς όμως η αγορά στην ελλάδα είναι μικρή και το πιο δημοφιλές πρόγραμμα έξω είναι το maya. Θεωρείται πλέον το insdustry standard για 3d animation.

 

Γενικά η αποψη που σχημάτισα είναι ότι ΟΠΟΙΑ σχολή και να βγάλεις δεν θα σου ανοίξει το κεφάλι να σου βάλει μέσα πράγματα. Θέλει απίστευτη αφοσίωση και ξενύχτια και πολύ αγάπη γιατί είναι άπειρες οι ώρες που πρέπει να σπαταλήσεις ΜΟΝΟΣ σου μαθαίνοντας μέσα απο tutorials.

 

Μετα απο 1μιση χρόνο επαγγελματικής ενασχόλησης μπορώ να πώ ότι τα πράγματα στην Ελλάδα είναι αρκετά δύσκολα. Τα εγχώρια στούντιος είναι πολύ λίγα και ο ανταγωνισμός έξω είναι αρκετά μεγάλος. Δυστυχώς στην φανταστική Ελλαδάρα αυτή η δουλειά δεν εκτιμάται ιδιαίτερα και συχνά κοιτάζουν να σε εκμεταλευτούν.

Τώρα για το ερώτημα generalist ή εξειδίκευση και εγώ μπερδεμένος είμαι. Έξω προτιμούνται οι εξειδίκευμένοι πχ se animation ενώ στην αλλάδα ψάχνουν όλοι έναν τύπο που να κάνει τα πάντα και να μην ζητάει πολλά χρήματα. Η αλήθεια είναι ότι generalist συνήθως σημάινει ότι "δεν είμαι πολύ καλός σε κάτι αλλά καλούτσικος σε πολλά"  :D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
13 ώρες πριν, stoneao98 είπε

Υπαρχουν εταιριες που να προσλαμβανουν στην αθηνα για 3d δουλειες; Δηλαδη τι απορροφηση υπάρχει; Και τι ζητανε να ξερεις;

Πολύ δύσκολα να προσληφθεί κάποιος μόνο για 3D. Αυτό ίσχυε και πιο παλιά, και τώρα ισχύει σε μεγαλύτερο βαθμό.

Όταν πηγαίνετε σε μια σχολή, να κοιτάζετε και τι μαθήματα κάνουν. Ο AKTO πχ κάνει και γενικότερα μαθήματα (ελεύθερο σχέδιο, γραφιστική, σκηνοθεσία κτλ) ενώ η Intergraphics, όχι. Αυτό ίσχυε παλιότερα, δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει ακόμα, μιας και τα τελευταία χρόνια έχω χάσει επαφή με την εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δηλαδη τωρα θελουν πχ Αρχιτεκτονα που να ξερει 3D, η Διακοσμ. με 3D, η video editor Να ξερει 3d . Αυτο εννοεις ε;
Γιατι παλιότερα οι παραπάνω δεν ήξεραν 3d συνήθως. ( της παλιας γεννιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stoneao98 είπε

Αρα δηλαδη τωρα θελουν πχ Αρχιτεκτονα που να ξερει 3D, η Διακοσμ. με 3D, η video editor Να ξερει 3d . Αυτο εννοεις ε;
Γιατι παλιότερα οι παραπάνω δεν ήξεραν 3d συνήθως. ( της παλιας γεννιας)

Πολύ δύσκολο να σε προσλάβει κάποιος μόνο και μόνο για 3D. Όσους γνωρίζω δουλεύουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες ή έχουν δική τους εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει για intergraphics γενικα οτι ειναι καλα παντως παλια σε καποιο φορουμ. Ελεγαν για κατι καθηγητες ( αντωνης χρηστος βαγγελης κτλ) και εφοσον δεν υπαρχουν δικαιωματα επαγγελματικα στην ελλαδα το να παει κανεις σε πανακριβη σχολη με τοσα tutorials που κυκλοφορουν δεν ξερω τι νοημα εχει. Πας σε μια σχετικα καλη και φτηνη για να δειξεις οτι εχεις παει καπου και κανεις ενα αξιολογο demo με δικο σου διαβασμα και πολυ δουλεια και κινεισαι

(Ως προς τις σπουδες σε συνδυασμο με το να εχεις κι αλλο πτυχιο που να χρησιμοποιησεις εκει το 3d πιστευω)

Οπως καταλαβα το σκετο 3d ειναι οπως τα λες μονο για να παιρνεις δουλειες απο το εξωτερικο σαν freelancer γιατι εδω δεν ζητανε μαλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνεις καλός σε έναν τομέα πρέπει να έχεις και άλλες γνώσεις. Προσωπικά είμαι κατά του να μαθαίνεις κάτι με tutorials, εκτός αν έχεις μια γερή θεωρητική βάση και πείρα. Ένας καλός καθηγητής, με πείρα πάνω στη δουλειά, είναι ανεκτίμητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσεις γιατι 3D μιλάς. 

Αλλο να φτιάχνεις ενα σπίτι 3D (πλεον ειναι πανευκολο) κ αλλο να σχεδιάζεις στο χέρι ενα πρόσωπο κ να κανεις 3D sculpting. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, bilya είπε

Καταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσεις γιατι 3D μιλάς. 

Αλλο να φτιάχνεις ενα σπίτι 3D (πλεον ειναι πανευκολο) κ αλλο να σχεδιάζεις στο χέρι ενα πρόσωπο κ να κανεις 3D sculpting. 

Πανεύκολο να φτιάξεις ένα σπίτι 3D; Αν το βρίσκεις πανεύκολο, θα έχεις πάρα πολλές επαγγελματικές προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2018 στις 11:51 ΠΜ, unforgiven είπε

Πανεύκολο να φτιάξεις ένα σπίτι 3D; Αν το βρίσκεις πανεύκολο, θα έχεις πάρα πολλές επαγγελματικές προτάσεις.

πλεον με τα BIM προγραμματα  πχ revit ακόμα κ ασχετος να σαι απεικονίζεις εύκολα το σπιτι με τα υλικά του κτλπ.  και με προγράμματα τύπου lumion κάνεις γρήγορα  είτε βίντεο είτε στατικές σκηνές.

Γενικά ο χώρος τον κατασκευών ΔΕΝ χρειάζεται άτομα να ξέρουν τπτ απο  τα παραπάνω οπότε καταλαβαίνεις να "μάθεις" 3D για απεικόνιση σπιτιών είναι απλά ανόητο. 

Ενώ το να μάθεις πχ 3D sculping είναι κάτι δύσκολο αλλά έχει άπειρες εφαρμογές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilya είπε

πλεον με τα BIM προγραμματα  πχ revit ακόμα κ ασχετος να σαι απεικονίζεις εύκολα το σπιτι με τα υλικά του κτλπ.  και με προγράμματα τύπου lumion κάνεις γρήγορα  είτε βίντεο είτε στατικές σκηνές.

Γενικά ο χώρος τον κατασκευών ΔΕΝ χρειάζεται άτομα να ξέρουν τπτ απο  τα παραπάνω οπότε καταλαβαίνεις να "μάθεις" 3D για απεικόνιση σπιτιών είναι απλά ανόητο. 

Ενώ το να μάθεις πχ 3D sculping είναι κάτι δύσκολο αλλά έχει άπειρες εφαρμογές.

Γνωρίζω άτομα που δουλεύουν φωτορεαλιστικές απεικονίσεις που θα διαφωνήσουν μαζί σου. Ούτε εύκολο είναι, ούτε ανόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...