Προς το περιεχόμενο

Παραλίγο εκτός... δεκάδας το iPhone 6s στο DxOMark!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα δεν δοκιμασαν ουτε ενα Lumia για να βαλουν μεσα στη λιστα. Γελαω.

 

Τα περισσοτερα απο αυτα τα σκοτωνει ακομα ενα ταπεινο Lumia 930, μην μιλησω για το 950XL.

εδώ μετράνε το πόσο καλό focus έχει πόσο σωστή αντιπαράθεση χρωμάτων, πόσο καλό contrast κλπ

ΟΧΙ  το πόσο καλή φώτο φαίνεται στο μάτι (βλέπε 1020, 930 κλπ που λογικά με της "photoshopped" photo τους βαράνε 20+ θεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εδώ μετράνε το πόσο καλό focus έχει πόσο σωστή αντιπαράθεση χρωμάτων, πόσο καλό contrast κλπ

ΟΧΙ το πόσο καλή φώτο φαίνεται στο μάτι (βλέπε 1020, 930 κλπ που λογικά με της "photoshopped" photo τους βαράνε 20+ θεση

Δεν διαφωνω με το πως μετρανε.

Ισα που μου φαινεται με ανεκδοτο η λιστα χωρις Lumia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστό θέμα του άρθροιυ ίσως θα ήταν...:

"Το Sony xperia Z5 έχει την καλύτερη κάμερα κινητού! ακολουθεί το Galaxy S6 edge..."

γιατί πάμε κατεθείαν στη 10η θέση;

Γιατί αυτό το κινητό αξιολογήθηκε και κατατάχθηκε σε αυτήν τη θέση. Τα υπόλοιπα έγιναν είδηση όταν αντίστοιχα πέτυχαν τις θέσεις τους (πχ. ή είδηση για το Xperia Z5 βγήκε πριν 2 εβδομάδες - http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/sony/σύμφωνα-με-την-dxo-labs-το-sony-xperia-z5-έχει-r10184).

 

To excel είναι ένα εργαλείο, όπως και το word είναι ένα εργαλείο στο οποίο αν γράψεις "Είστε όλοι υπέροχη" θα το εκλάβει ως σωστό. Το ραβδόγραμμα είναι μια χαρά και δυο τρομάρες. Δεν οφείλω να διασταυρώσω καμία πληροφορία, οφείλω να υποδείξω ένα λάθος σε έναν κακοσχεδιασμένο πίνακα που άλλα δείχνουν οι μπάρες και άλλα οι αριθμοί. Τέλος, μου αρέσει να είμαι μεροληπτικός. Έχω αδυναμίες, τι να κάνουμε; :)

 

 

 

Εδώ βλέπουμε ότι το Α στο γράφημα διαφέρει σε ύψος από το Β όσο το Γ από το Δ, παρόλα αυτά, Β, Γ και Δ έχουν την ίδια τιμή (83). FAIL!

ufoASen.png

 

 

Καλά κανείς και έχεις και όλοι έχουμε, αλλά η άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να τις αφήνουμε να αλλοιώνουν την κρίση μας (όσο αυτό είναι ανθρωπίνως εφικτό, φυσικά). Όχι ότι το παίζω κάτι, αλλά κουβέντα κάνουμε... :P

 

Από εκεί και πέρα, το ραβδόγραμμα είναι μια χαρά απλά οι αναγραφομενες τιμές είναι στρογγυλοποιημένες στο ακέραιο μέρος, ενώ το ύψος του ραβδογραμματος απεικονίζει όλη την πληροφορία. Πχ, αυτό που λες στο spoiler πιθανότατα είναι γιατί το Α έχει τιμή 83,5 (που στρογγυλοποιειται στο 84), τα Β και Γ έχουν τιμή 83,0 ενώ το Δ έχει 82,5 (που επίσης στρογγυλοποιειται στο 83). Οι τιμές είναι τυχαίες, μπορεί να είναι αντίστοιχα 83,8, 83,4 και 83,0. Πάλι το ιδιο θα συνεβαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης ChimairaX είπε:

Σαν κάτοχος Note 3, η κάμερα είναι το μόνο πράμα που θα ήθελα να αλλάξω στο κινητό μου. Πριν 2 χρόνια ήταν μπόμπα για τα δεδομένα, αλλά πλέον...



 H camera ειναι το μόνο μελανο σημείο στο note 3. Ποτε δεν ασχολήθηκα με φωτογραφίες αλλά για μένα μου αρκεί το camera zoom fx. Για έναν επαγγελματία η dslr είναι 10φορες καλύτερη από το καλύτερο καμεροκινητο.

 

Φανταζομαι θα ειχατε κλονο του note 3... Ειχα το note 3 μεχρι πριν 1 μηνα, για εναμιςη χρονο. Αν ενα απ τα κορυφαια ατου του μεταξυ ολων των αλλων δεν ηταν η καμερα του τοτε τι ειναι; Σε φως ημερας οι φωτο ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ, το ιδιο και σε χαμηλο φωτισμο/σκοταδι τωρα αν εννοεις οτι υστερει σε χαμηλο φωτισμο/σκοταδι οταν το αντικειμενο της φωτογραφισης βρισκεται σε 10 μετρα αποσταση ναι θα συμφωνισω απολυτα... Ολα τα κινητα θα υστερουςαν σε αυτη τη περιπτωση. Το μονο μειον που του αναγνωριζω ειναι το λιγο "αδυναμο" και μη-truetone φλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DXO mark (όπως και το DP review και άλλα sites) μπορεί να θεωρούνται (από κάποιους-ποιούς άραγε) "αξιόπιστα", αλλά είναι biased έως εκεί που δεν λέγεται. Σχεδόν όλοι οι "reviewers" τα "πιάνουν" από τις εταιρίες (βλέπε Canon και SONY) και βγάζουν ανάλογα αποτελέσματα. Μη μασάτε με τα "γνωστά" sites και κανάλια YouTube. Κονόμα κάνουν και δεν νοιάζονται αν παραπλανούν τον κόσμο. Μόνο αυτοί που αγοράζουν με τα δικά τους καλά λεφτά πράγματα και τα κάνουν review μπορούν να θεωρούνται κάπως "αξιόπιστοι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φανταζομαι θα ειχατε κλονο του note 3... Ειχα το note 3 μεχρι πριν 1 μηνα, για εναμιςη χρονο. Αν ενα απ τα κορυφαια ατου του μεταξυ ολων των αλλων δεν ηταν η καμερα του τοτε τι ειναι; Σε φως ημερας οι φωτο ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ, το ιδιο και σε χαμηλο φωτισμο/σκοταδι τωρα αν εννοεις οτι υστερει σε χαμηλο φωτισμο/σκοταδι οταν το αντικειμενο της φωτογραφισης βρισκεται σε 10 μετρα αποσταση ναι θα συμφωνισω απολυτα... Ολα τα κινητα θα υστερουςαν σε αυτη τη περιπτωση. Το μονο μειον που του αναγνωριζω ειναι το λιγο "αδυναμο" και μη-truetone φλας.

Σε σκοταδι δεν με ικανοποιει και εμενα σε μερα ειναι αψογο οπως τα περισσοτερα κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψάχνω ήδη να το πουλήσω! 200 ευρώ λέω, το θες; Θα το πουλήσεις μετά 900! :P

μπα οχι το πήρα τσαμπα ...πάντως πουλήσετο και πάρε κάτι αλλο και ας μην ειναι τοσο μουρατο ...σίγουρα θα εχεις καλύτερες φωτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρκετά κακή Camera το Note 3 δυστυχώς... Ειδικά σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού είναι άχρηστη.

Φιλε μου το βιωνω 2 χρονια τωρα :P

Απλα ηθελα να δω στα νουμερα που βρισκεται πρτιπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου, είναι ανούσιο το άρθρο. Η κάμερα του G4 (που στα δικά μου μάτια και πολλών άλλων είναι εκπληκτική) σκοράρει 83 έναντι 82 του 6s. Αυτή η διαφορά προκύπτει από το 1.8 διάφραγμα και την λίγο υψηλότερη ανάλυση. Για ποιο λογο για 1 μονάδα διαφορά του 6s με το G4, γράφεται άρθρο που δημιουργεί την αίσθηση ότι "μετά βίας" μπαίνει στο top 10, με ξεπερνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η διαφορα αναμεσα σε iphone 6 και iphone 6 s ?

αξιζει να κανω αναβαθμιση απο το ενα στο αλλο 

Καλύτερες κάμερες -> αξίζει

4K Video  -> αξίζει

Ροζ χρώμα; -> what the..

Ποιο γρήγορο -> αξίζει

Live Photos -> Gimmick

3D Touch -> αξίζει

Βασικό μοντέλο στα 16GB με 4K λήψη -> πλάκα κάνουν

 

Αξίζει να πας απο 6 σε 6s; ΟΧΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μπα οχι το πήρα τσαμπα ...πάντως πουλήσετο και πάρε κάτι αλλο και ας μην ειναι τοσο μουρατο ...σίγουρα θα εχεις καλύτερες φωτο..

 

Έχεις δει πολλές φορές φωτό από iphone 6/6s/plus που σε "χάλασαν"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει η γυναικα μου το 6αρι και εχω παθει ερωτα με τις φωτος του..Και οταν ειμαστε μαζι και θελουμε να βγαλουμε φωτο, το Note παραμενει στο τραπεζι και πιανει δουλεια το 6αρι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi photo απο to 6 MOY σε σχεση με το note 4 MOY ηταν αστειες το 6 το χαρισα σε μια βδομαδα μεσα στη κοπελια μου η οποια ειπε "ε το iphone ειναι το smartphone του χαζου υπονοεις κατι? " φυσικα βαρεθηκε να μενει απο μπαταρια και τωρα εχει σαμσουνγκ(αντροιντ γενικα) οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος.. οκ ειχα ολα τα iphone και ναι ειναι ωραια αλλα μετρια ως συσκευες πλεον και ακολουθουν.. καποτε ηταν πρωτοπoρα ..οταν ξαναγινουν θα ξαναπαρω προς το παρον ειναι μονο για fanboyz 

 

 

NAI σε χαμηλο φωτισμο οι photo του 6 ειναι ψιλοελεεινες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μεγαλώσουν οι αισθητήρες (= πιο ογκώδη κινητά) δεν θα δούμε σαφή βελτίωση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού (= υψηλό ISO). 

 

Θα συμφωνήσω πως οι περισσότερες mid to high end συσκευές είναι υπεραρκετές για το sharing φωτογραφιών στα κοινωνικά δίκτυα. Σίγουρα όμως δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τις σύγχρονες compact. Πόσο μάλλον ακόμα και τις low end dSLR. Οπότε αν το S6 αντικατέστησε πλήρως την dSLR σου μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις λίγο καλύτερα τη σχέση σου με την dSLR σου. Εκτός κι αν έχεις καμία αρχαία. :P

 

Auto λειτουργια, το pop up flash μονιμα ανοιχτο ακομα και μερα, kit φακος διαφραγματα ενα κλικ μετα το diffraction, neutral jpeg χωρις φανφαρες που προσθετουν τα κινητα, αρα λιγοτερο εντυπωσιακες φωτογραφιες. Ασε που στις σελφις πρεπει να γυρνας ολο το νταουκι τυχαια μπας και πιασεις προσωπα σωστα, επισης εχεις δοκιμασει να βαλεις dslr σε selfie stick; Σιδεροβεργα θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...