Προς το περιεχόμενο

Παραλίγο εκτός... δεκάδας το iPhone 6s στο DxOMark!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω τα γραφικα του Ζ Ultra με snapdragon800 σε γνωστο benchmark-οχι antutu- επαιρναν 10 ποντους διαφορα απο του 6s αν δε κανω λάθος,1500κατι το ultra κ κατα τι παραπανω το iphone.μη σας εκπλησει το hype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις απορίες, μπορείς να ανατρέξεις στο αναλυτικό διάγραμμα σύγκρισης εδώ για να καταλάβεις ότι το ύψος είναι διαφορετικό λόγω δεκαδικών ψηφίων.

 

Ή αλλιώς, μπορείς να απαξιώνεις κάτι απλά και μόνο επειδή δε σ'αρέσει αυτό που λέει. Είναι μία επιλογή κι αυτή...

Δε φταίω εγώ αν οι τύποι δε ξέρουν να φτιάξουν ένα σωστό ραβδόγραμμα. Μάθε, λοιπόν, ότι δεν μπορείς να σχεδιάζεις ράβδους με διαφορετικό ύψος αλλά ίδιες τιμές λόγω στρογγυλοποίησης. Είτε διαφοροποιείς το ύψος και ταυτόχρονα διαφοροποιείς τις τιμές βάζοντας τα όποια δεκαδικά, είτε κανένα από τα δύο. Αυτό σε ό,τι αφορά στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων η οποία είναι προβληματική, άρα προβληματική θα είναι και η ανάγνωση της δουλειάς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεν μεγαλώσουν οι αισθητήρες (= πιο ογκώδη κινητά) δεν θα δούμε σαφή βελτίωση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού (= υψηλό ISO). 

 

Θα συμφωνήσω πως οι περισσότερες mid to high end συσκευές είναι υπεραρκετές για το sharing φωτογραφιών στα κοινωνικά δίκτυα. Σίγουρα όμως δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τις σύγχρονες compact. Πόσο μάλλον ακόμα και τις low end dSLR. Οπότε αν το S6 αντικατέστησε πλήρως την dSLR σου μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις λίγο καλύτερα τη σχέση σου με την dSLR σου. Εκτός κι αν έχεις καμία αρχαία. :P

 

Μια χαρά είναι η σχέση μου με την dslr μου και με τη φωτογραφία γενικότερα. Απλά εκνευρίζομαι όταν κουβαλάω την dslr μου παντού με το μέγεθος και το βάρος που έχει. Και για φωτογραφίες αναμνήσεων από ένα ταξίδι κλπ, μια χαρά είναι πλεον το smartphone. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η σχέση μου με την dslr μου και με τη φωτογραφία γενικότερα. Απλά εκνευρίζομαι όταν κουβαλάω την dslr μου παντού με το μέγεθος και το βάρος που έχει. Και για φωτογραφίες αναμνήσεων από ένα ταξίδι κλπ, μια χαρά είναι πλεον το smartphone. :)

 

Το ίδιο λέμε. Μια dSLR δεν είναι απλά για φωτογραφίες αναμνήσεων. Σε αυτή την κατηγορία υπάρχουν τα κινητά και οι compact ή mirrorless (κάποιες από τις οποίες κάνουν καλύτερη δουλειά και από πολλές dSLR). Είναι για κάτι πιο advanced γι αυτό και άλλωστε πολλοί θυσιάζουν το μέγεθος και τον όγκο και την κουβαλούν παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε λίγο καιρό που θα κυκλοφορήσει το Lumia 950 θα φύγει από τη δεκάδα....

Δεν θα φύγει, από την στιγμή που ισοβαθμεί στο overall με άλλα 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κρίμα να εχεις δωσει ενα 1000 να νομίζεις οτι εισαι ο γενικός .... και ξαφνικά να ανατρέπονται ολα ..και με το ζόρι να εισαι αποδεκτός ...παιδια ετσι ειναι δεν μπορει να τα εχουμε ολα σ αυτη την ζωη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτο απο g4 se υπολογιστη καθως και s6 ιδιες συνθηκεσ ιδιο θεμα ιδια στιγμη μου φανηκαν υποδεεστερες του note 4 . επισης το iphone 6 που ειχα μεχρι προτινος ειχε εμφανως χειροτερη καμερα απο το νοτε 4 ειδικα σε χαμηλο φωτισμο αλλα και απο το s5, τωρα για το νοτε 3 δεν ειμαι σιγουρος ..καλη φωτογραφικη το iphone αλλα οχι σαν τα αλλα ..βασικα η φωτογραφικη του iphone 5 μου αρεσε .. για την εποχη της οπως και το iphone 4 eixe πολυ καλη για την εποχη του

 

α και κατι αλλο .. βλεπω εδω μια μοναδα διαφορα το iphone απο το νοτε 4 .. ειναι αστειο εδω τραβαγαμε μαζι και με τα δυο και καμια σχεση δεν ειναι καν κοντα σε αποδοση .. πολυ καλυτερη με λιγοτερο θορυβο και artifacts γενικα πολυ ανωτερη του note 4 ειδικα σε χαμηλο φωτισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φταίω εγώ αν οι τύποι δε ξέρουν να φτιάξουν ένα σωστό ραβδόγραμμα. Μάθε, λοιπόν, ότι δεν μπορείς να σχεδιάζεις ράβδους με διαφορετικό ύψος αλλά ίδιες τιμές λόγω στρογγυλοποίησης. Είτε διαφοροποιείς το ύψος και ταυτόχρονα διαφοροποιείς τις τιμές βάζοντας τα όποια δεκαδικά, είτε κανένα από τα δύο. Αυτό σε ό,τι αφορά στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων η οποία είναι προβληματική, άρα προβληματική θα είναι και η ανάγνωση της δουλειάς τους.

Νομίζω ότι είναι σαφές ότι και ένα απλό ραβδόγραμμα σε excel να φτιάξεις, οι τιμές που απεικονίζει κάθε στήλη μπορεί να έχουν διαφορετική δεκαδική απεικόνιση από τις τιμές που αναγράφονται ως labels. Αλλά, εκτός του ότι είναι ατυχές αυτό που λες και το ραβδόγραμμα είναι μια χαρά, αυτό που έχει σημασία περισσότερο είναι ότι δεν επέλεξες να αναρωτηθείς μήπως και δεν καταλαβαίνεις καλά και να διασταυρώσεις την πληροφορία, αλλά να απαξιώσεις συνολικά την πηγή.

 

Τέλος πάντων, ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του. Απλά καλό είναι να είμαστε λιγότερο μεροληπτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστό θέμα του άρθροιυ ίσως θα ήταν...:
"Το Sony xperia Z5 έχει την καλύτερη κάμερα κινητού! ακολουθεί το Galaxy S6 edge..."

γιατί πάμε κατεθείαν στη 10η θέση; :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι σαφές ότι και ένα απλό ραβδόγραμμα σε excel να φτιάξεις, οι τιμές που απεικονίζει κάθε στήλη μπορεί να έχουν διαφορετική δεκαδική απεικόνιση από τις τιμές που αναγράφονται ως labels. Αλλά, εκτός του ότι είναι ατυχές αυτό που λες και το ραβδόγραμμα είναι μια χαρά, αυτό που έχει σημασία περισσότερο είναι ότι δεν επέλεξες να αναρωτηθείς μήπως και δεν καταλαβαίνεις καλά και να διασταυρώσεις την πληροφορία, αλλά να απαξιώσεις συνολικά την πηγή. Τέλος πάντων, ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του. Απλά καλό είναι να είμαστε λιγότερο μεροληπτικοί.

To excel είναι ένα εργαλείο, όπως και το word είναι ένα εργαλείο στο οποίο αν γράψεις "Είστε όλοι υπέροχη" θα το εκλάβει ως σωστό. Το ραβδόγραμμα είναι μια χαρά και δυο τρομάρες. Δεν οφείλω να διασταυρώσω καμία πληροφορία, οφείλω να υποδείξω ένα λάθος σε έναν κακοσχεδιασμένο πίνακα που άλλα δείχνουν οι μπάρες και άλλα οι αριθμοί. Τέλος, μου αρέσει να είμαι μεροληπτικός. Έχω αδυναμίες, τι να κάνουμε; :)

 

 

 

Εδώ βλέπουμε ότι το Α στο γράφημα διαφέρει σε ύψος από το Β όσο το Γ από το Δ, παρόλα αυτά, Β, Γ και Δ έχουν την ίδια τιμή (83). FAIL!

ufoASen.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ειναι κρίμα να εχεις δωσει ενα 1000 να νομίζεις οτι εισαι ο γενικός .... και ξαφνικά να ανατρέπονται ολα ..και με το ζόρι να εισαι αποδεκτός ...παιδια ετσι ειναι δεν μπορει να τα εχουμε ολα σ αυτη την ζωη .

Εγώ ψάχνω ήδη να το πουλήσω! 200 ευρώ λέω, το θες; Θα το πουλήσεις μετά 900! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...