Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


ΤimZr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum και καλώς με βρήκατε!

θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω θέμα.Ψάχνω για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, γύρω στα 3.000-4.000 ευρώ. Όσο αναφορά τη χρήση , το θέλω και για εντός πόλης, και να κάνει και τα ταξίδια του με άνεση και γενικά να έχει μια δύναμη (όσο το δυνατόν με τέτοιο budget), οπότε μιλάμε για 1.300-1.400cc max (τεκμήρια κλπ)
Προς το παρών, είμαι ανάμεσα σε Opel Astra,Seat Ibiza, Fiat Punto, και αν παω σε λίγα περισσότερα λεφτά Υaris ,Corolla. Όλα αυτά, μοντέλα του 2002  και μετά,
(ας συζητήσουμε και επι τη ευκαιρία, το ενδεχόμενο υγραερίου σε κάποια απο αυτά τα αμάξια)
Θα ήθελα την άποψη σας  απο προσωπικές εμπειρίες ,οικονομική (ανταλλακτικά , κατανάλωση κλπ) και αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλ, ευχαρίστως!
Υ/Σ: όχι γαλλικά!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στο forum και καλώς με βρήκατε!

 

θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω θέμα.Ψάχνω για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, γύρω στα 3.000-4.000 ευρώ. Όσο αναφορά τη χρήση , το θέλω και για εντός πόλης, και να κάνει και τα ταξίδια του με άνεση και γενικά να έχει μια δύναμη (όσο το δυνατόν με τέτοιο budget), οπότε μιλάμε για 1.300-1.400cc max (τεκμήρια κλπ)

Προς το παρών, είμαι ανάμεσα σε Opel Astra,Seat Ibiza, Fiat Punto, και αν παω σε λίγα περισσότερα λεφτά Υaris ,Corolla. Όλα αυτά, μοντέλα του 2002  και μετά,

(ας συζητήσουμε και επι τη ευκαιρία, το ενδεχόμενο υγραερίου σε κάποια απο αυτά τα αμάξια)

Θα ήθελα την άποψη σας  απο προσωπικές εμπειρίες ,οικονομική (ανταλλακτικά , κατανάλωση κλπ) και αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλ, ευχαρίστως!

Υ/Σ: όχι γαλλικά!  :D

τα Γερμανικα δεν εχουν το καταλληλο νευρο για μεσα στη πολη και τσιμπανε παραπανω βενζινη.Απο Γαλλικα-Ιταλικα δεν σου συνιστω για θεμα αξιοπιστιας..

Κοιτα κατι σε yaris,micra σε 1.3 αλλα να μην εχουν πολλα χιλιομετρα ή και να εχουν να ειναι νοικοκυρης και να εχει αλλαξει οτι χρειαζεται..

Με τα λεφτα που διαθετεις θα εδινα 3500ε μετα απο ελεγχο και αν ειναι στην πενα μεσα-εξω γι αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7047121/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα τα λεφτα για το micra και συνδιασμος trailer με οδηγο παππου δεν μου ακουγεται καλος.(κιβωτιο συμπλεκτης).

ακινησια 5 χρονια....1000 πριν το service αλλα ποσο καιρο πριν ηταν αυτο το service.

βεβαια μπορει να ειναι αψογο το αυτοκινητο αλλα και παλι με 3500 υπαρχουν και αλλες επιλογες κατα την γνωμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα τα λεφτα για το micra και συνδιασμος trailer με οδηγο παππου δεν μου ακουγεται καλος.(κιβωτιο συμπλεκτης).

ακινησια 5 χρονια....1000 πριν το service αλλα ποσο καιρο πριν ηταν αυτο το service.

βεβαια μπορει να ειναι αψογο το αυτοκινητο αλλα και παλι με 3500 υπαρχουν και αλλες επιλογες κατα την γνωμη μου.

Κι εγώ δεν θα έδινα 3.5 - 4 χιλιάρικα για 15 χρονών micra...

 

edit, βγάζει αυτό το micra 90 άλογα;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συκγκεκριμενο Micra ειναι στην κυριολεξια κουβας.αν πας σε εθνικη οδο πανω απο 110 κουνιεται σαν μπαλαρινα.μακρια απο τετοιες παλιατζουρες.το αμαξι που θα παρεις να κοιταξεις να εχει καλα κρατηματα και ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάνε και οι πέτρες με αυτο το μικρά και τα λεφτά που ζητάει. Μαρέσει που λέει και ευκαιριααααααααα!
Με 3500 βρίσκεις και νεότερο και καλύτερο αμαξάκι. Απο ποια περιοχή εισαι για να σου στέλνουμε ανάλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν θα έδινα 3.5 - 4 χιλιάρικα για 15 χρονών micra...

 

edit, βγάζει αυτό το micra 90 άλογα;!

Εχει πολυ καλο και δυνατο κινητηρα.. Αμαξι χωρις προβληματα και ολα του οικονομικα..

Δεν εχει καλη παθητικη ασφαλεια του ειχαν βαλει τοτε 2,5 ή 3 αστερια

Αυτο βγαζει 82 αλογα αλλα υπηρχε και εκδοση με τους 101! Στην πραξη ομως παει σαν ενα πολυ καλο 1.4 λογω και του ελαφρυ αμαξωματος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολυ καλο και δυνατο κινητηρα.. Αμαξι χωρις προβληματα και ολα του οικονομικα..

Δεν εχει καλη παθητικη ασφαλεια του ειχαν βαλει τοτε 2,5 ή 3 αστερια

Αυτο βγαζει 82 αλογα αλλα υπηρχε και εκδοση με τους 101! Στην πραξη ομως παει σαν ενα πολυ καλο 1.4 λογω και του ελαφρυ αμαξωματος..

Ακριβό δεν είναι για τόσο παλιό και τόσο μικρό αμάξι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρονια ακινησια καλο δε το λες...

 

Ζηταει πολλα λεφτα, εδω εγω ζηταω λιγοτερα για το δικο μου που εχει και τα μισα χιλιομετρα. Ουτε να το σκεφτεσαι κατα τη γνωμη μου σε τετοιο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρονια ακινησια καλο δε το λες...

 

Ζηταει πολλα λεφτα, εδω εγω ζηταω λιγοτερα για το δικο μου που εχει και τα μισα χιλιομετρα. Ουτε να το σκεφτεσαι κατα τη γνωμη μου σε τετοιο ποσο.

Και το clio είναι και πιο αμάξι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβό δεν είναι για τόσο παλιό και τόσο μικρό αμάξι;

Εγω απλα τεκμηριωνω. Αν κινησεις για 200000χλμ ενα micra k11 και ενα clio γενικα Γαλλικο ή Ιταλικο θα δεις την διαφορα δαπανων και την συχνοτητα ζημιων και θα καταλαβεις τοτε γιατι ενα k11 δεν θα το βρεις ποτε 1000ε οπως γινεται συνηθως με Γαλλικα-Ιταλικα που και παλι δεν πουλιουνται ευκολα σε σχεση με την χαμηλη τιμη τους..!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα τεκμηριωνω. Αν κινησεις για 200000χλμ ενα micra k11 και ενα clio γενικα Γαλλικο ή Ιταλικο θα δεις την διαφορα δαπανων και την συχνοτητα ζημιων και θα καταλαβεις τοτε γιατι ενα k11 δεν θα το βρεις ποτε 1000ε οπως γινεται συνηθως με Γαλλικα-Ιταλικα που και παλι δεν πουλιουνται ευκολα σε σχεση με την χαμηλη τιμη τους..!

Είμαι σίγουρος ότι θα έχει διαφορά στο κόστος συντήρησης. Απλά αν ήταν το μοναδικό μου αμάξι και το ήθελα και για κανένα ταξιδάκι νομίζω θα προτιμούσα clio ή κάποιο άλλο λίγο μεγαλύτερο από το micra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα τεκμηριωνω. Αν κινησεις για 200000χλμ ενα micra k11 και ενα clio γενικα Γαλλικο ή Ιταλικο θα δεις την διαφορα δαπανων και την συχνοτητα ζημιων και θα καταλαβεις τοτε γιατι ενα k11 δεν θα το βρεις ποτε 1000ε οπως γινεται συνηθως με Γαλλικα-Ιταλικα που και παλι δεν πουλιουνται ευκολα σε σχεση με την χαμηλη τιμη τους..!

 

Τα γαλλικά και τα ιταλικά θα στρίψουν και θα φρενάρουν όμως, σε αντίθεση με το μίκρα που φυσάει και νομίζεις οτι θα σε ρίξει στον γκρεμό. Καλό αυτοκινητάκι για την πόλη, αλλά τίποτα περισσότερο. Στην εθνική απλά επικίνδυνο (σαν το σμαρτ ένα πράγμα).

1000 φορές να δώσω 1500 ευρώ να πάρω ένα κλιό ή ένα 306 και να έχω αμάξι -ακόμα και αν πληρώνω 2πλάσια τα σέρβις του-  παρά να δώσω 3500 ευρώ για να πάρω έναν κουβά με ρόδες - και να νομίζω οτι έχω αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γαλλικά και τα ιταλικά θα στρίψουν και θα φρενάρουν όμως, σε αντίθεση με το μίκρα που φυσάει και νομίζεις οτι θα σε ρίξει στον γκρεμό. Καλό αυτοκινητάκι για την πόλη, αλλά τίποτα περισσότερο. Στην εθνική απλά επικίνδυνο (σαν το σμαρτ ένα πράγμα).

1000 φορές να δώσω 1500 ευρώ να πάρω ένα κλιό ή ένα 306 και να έχω αμάξι -ακόμα και αν πληρώνω 2πλάσια τα σέρβις του-  παρά να δώσω 3500 ευρώ για να πάρω έναν κουβά με ρόδες - και να νομίζω οτι έχω αυτοκίνητο.

Νομιζω οτι τα παραποιεις.. και στριβεις και φρεναρεις και ταξιδι κανεις.. Αμα ηταν ετσι δεν θα εκανε τετοιες πωλησεις παγκοσμιος..!!! Απλα το καθε αυτοκινητο εχει τις δικες του δυνατοτητες και ανοχες..

Τωρα απο κει και περα εγω προτεινω αυτο το αυτοκινητο γιατι σου προσεχει την τσεπη.. Δεν χρειαζεται να το κανουμε ανατολικο...!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...