Προς το περιεχόμενο

Hellas Overclocking Team (H.O.T.) - The Thread -


ΤASOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

D5400XS

2xQX9775

& περιμένω την FX 4600

Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος πάντως.

Φοβάμαι πως η FX 4600 θα έρθει στο πάρα 5

Σε ζηλεύω :( πριν κάνα μήνα έψαχνα να βρω αυτό το motherboard αλλά δύσκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

New machine is building to rejoin the team (arggggG).

Mobo Sapphire X79N Pure black (lga2011) αγοράστηκε ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ και εγκαταστήθηκε επιτυχώς.

CPU i7-3930k απο Δευτέρα και ακολουθούν οι πιο καλές μνήμες που μπορεί να πάρει η μητρική μόλις λάβψ απάντηση απο το τεχνικό τμήμα της sapphire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

New machine is building to rejoin the team (arggggG).

Mobo Sapphire X79N Pure black (lga2011) αγοράστηκε ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ και εγκαταστήθηκε επιτυχώς.

CPU i7-3930k απο Δευτέρα και ακολουθούν οι πιο καλές μνήμες που μπορεί να πάρει η μητρική μόλις λάβψ απάντηση απο το τεχνικό τμήμα της sapphire.

Πόσο πήγε το θηριακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D5400XS

2xQX9775

& περιμένω την FX 4600

Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος πάντως.

Φοβάμαι πως η FX 4600 θα έρθει στο πάρα 5

 

Μέχρι να σου έρθει η FX4600 ... μπορώ να σου δώσω μιά FX3700 (8800GT).

Το Mobo λιγο ακριβο  για Χ79 αλλα οκ

 

Για καινούργιο mobo X79 , δέν είναι ακριβό.

 

Τα top mobo σε αυτό το chipset , "έπαιζαν" σχεδόν στα διπλάσια χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μητρική πενταετίας δεν είναι πολλά; Έστω και καινούργια;

Όχι νορμάλ τιμή είναι.

Άλλωστε μπροστά σε κάτι Ζ είναι τέρας το Χ79. Δεν μπορεί κάποιος να κάνει σύγκριση ανάμεσα στις δύο πλατφόρμες, άλλωστε αυτός που θέλει πυρήνες είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μητρική πενταετίας δεν είναι πολλά; Έστω και καινούργια;

 

Αν ρωτάς εμένα

Η απάντηση μου είναι , όχι.

 

Για κάποιον που ψάχνει να στήσει Χ79 σύστημα , και μόνο το γεγονός να βρεί καινούργια μητρική ... είναι σπάνιο.

 

Οι X79 μητρικές (ώς flagship) ήταν πανάκριβές , όπως και οι X99 σήμερα.

 

Ακόμη και με gaming κριτήρια , μιλάμε για ένα ddr3 quad channel σύστημα με φτηνές επιλογές (πλέον) σε 6πύρηνα και 8πύρηνα cpu , που κάνουν πλάκα σε αντίστοιχα top skylake (σε multi-threading).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu σήμερα θα κουμπωσει.3930k (6physical +6 logical @3,2).Περιμένω μέχρι τις 11:30 να έρθει.Μνήμες αγορασα μόλις τώρα από μέλος 3x4gb ddr3 kinston KVR16N11S8/4 για αρχή και από vga παίζω με gtx750ti stormX 2gb oc.ψυκτρα αγοράστηκε μία των 33 ευρώ από msystems και psu corsair v600 ολοκαίνουριο.case fazn firefly από πλαίσιο λόγω 7 φουρφουριων και docking station από πάνω για δίσκο.Το cpu θα κλοκαριστει να παίζει μόνιμα στα 3,9.Για photoshop cs6, movie maker,convertXtoDVD, subtitle workshop είναι λουκούμι και μακράν καλλίτερο από τον i3-3220 που έχω τώρα με τα 8gb ram.Οσονουπω και σκορ από κλοκαρισματα σε 5λεπτα stresstest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3900 είναι σαν να μην έκανες τίποτα...

Παίξε offset δώσε -40 -60 και ανέβασε.

Αν έχεις καλουτσικο κομμάτι θα δεις τα 4200@-60 και θα είσαι 1GHz πάνω με λιγότερα ρεύματα.

Μνήμες ελπίζω 1.5V

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα μας τρελάνει η mobo...παίζει με gt210 αλλά με gtx 750ti stormx δείχνει το screen που λέει τα γνωστά press del or f2 to enter bios setup bla bla και κολλαει εκεί...........μπετoνει το pc.

Πάω να κάνω bios update και μου κλειδώνει mouse keyboard και λεει pdr region does not exist....σκαλωνω....

Modules ναι στο 1,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα μας τρελάνει η mobo...παίζει με gt210 αλλά με gtx 750ti stormx δείχνει το screen που λέει τα γνωστά press del or f2 to enter bios setup bla bla και κολλαει εκεί...........μπετoνει το pc.

Πάω να κάνω bios update και μου κλειδώνει mouse keyboard και λεει pdr region does not exist....σκαλωνω....

Modules ναι στο 1,5

Παίξε με pcie 2 υπήρχαν θέματα με τις πράσινες και pcie 3

Παιδιά για άλλη μία φορά θα χρειαστώ βοήθεια για ένα φίλο.

Ο φίλος μέλος του φόρουμ αγόρασε μία asrock x99x killer και εναν 6800k αλλά το θέμα είναι ότι δεν παίζει λόγο παλαιότερου BIOS.

Εάν υπάρχει κάποιος με 5χχχ CPU που μπορεί να βοηθήσει στην περιοχή της Θεσσαλονίκης θα ήταν ότι καλύτερο.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν ζαλίζω!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα μας τρελάνει η mobo...παίζει με gt210 αλλά με gtx 750ti stormx δείχνει το screen που λέει τα γνωστά press del or f2 to enter bios setup bla bla και κολλαει εκεί...........μπετoνει το pc.

Πάω να κάνω bios update και μου κλειδώνει mouse keyboard και λεει pdr region does not exist....σκαλωνω....

Modules ναι στο 1,5

Βαλε την 210 και κανε το update!

Το Πόσο το ψήνω να στήσω x79 δεν λέγεται. Το χ58 με εχει βγάλει ασπροπρόσωπο! Τι να κάνουμε όμως που τα money με κρατάω πίσω. Στο μέλλον να πουλησω το σετακι μου και με βλέπω για χ79.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή μόνο με τα updates.

Ερώτηση το updates έχει fix για το συγκεκριμένο πρόβλημα;

Πάντως στην Rampage είχε επιλογή πως να παίζουν οι PCIE, εάν έχει τέτοια επιλογή η μητρική μην ασχολείσαι με τίποτα άλλο.

Βαλε την 210 και κανε το update!

Το Πόσο το ψήνω να στήσω x79 δεν λέγεται. Το χ58 με εχει βγάλει ασπροπρόσωπο! Τι να κάνουμε όμως που τα money με κρατάω πίσω. Στο μέλλον να πουλησω το σετακι μου και με βλέπω για χ79.

Θα είχες ένα 15% πάνω minimum με 3ΧΧΧ και περίπου 20-25% με 4XXX.

Αν βρεθεί καμία ευκαιρία αξίζει και με το παραπάνω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...