Προς το περιεχόμενο

Πρωτο αυτοκινητο


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον αγαπητοι συμφορουμιτες! Πλησιαζει η μερα που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα εχω δικο μου αυτοκινητο! Πριν αρχισω να λεω οτιδηποτε οριστε μερικες πληροφοριες για μενα: Τρελα με τα αυτοκινητα και ειδικοτερα τα ιαπωνικα απο τοσο δα παιδακι! Απο τα 14-15 μου που αρχισα να μπορω να μετακινουμαι με πιο μεγαλη ελευθερια ετρεχα σε οοτι ιαπωνικο event μπορεις να φανταστεις! Τι japstyle ετρεχα να προλαβω στου διαολου την μανα, τι meets, τι track days στις κοντινες πιστες και ολα τα συναφη... Αρκετες γνωσεις πανω στο αντικειμενο επισης. Μου αρεσε απο παλια στον ελευθερο χρονο μου να βλεπω και να διαβαζω για διαφορα μηχανικα. Πολλες φορες καθομαι και χαζευω tutorials στο youtube (π.χ πως να επιδιορθωσεις το ταδε) και ας μην εχω ακομα αμαξι :P Οι γονεις μου και οι 2 σχεδον μηδενικη σχεση με τα αυτοκινητα... Δοξα τον Θεο ο πατερας μου αντιδρασε πολυ καλα οταν αρχισε να καταλαβαινει την τρελα μου και προθυμα με πηγαινε για μαθηματα με το οικογενιακο αμαξι. Εμαθα αρκετα γρηγορα και κερδισα το μεγιστο της εμπιστοσυνης του. Παρα την τρελα μου, παντα προσεκτικος στον δρομο ειδικα με επιβατες μεσα. Περασε ο καιρος, εφτασα 17 και κοντευω στο διπλωμα. Αναποφευκτα ερχεται λοιπον και η συζητηση για το πρωτο αυτοκινητο. Απο μικρο παιδι ελεγα πως το πρωτο μου αμαξι θα ειναι το 200sx της nissan. Κατω απο 2000cc, τουρμπατο, πισωκινητο. Οτι ηθελα παντα. 1 μεγαλο ελλατωμα. Ηλικια. Εχω συζητησει το θεμα με πολλα ατομα. Ολοι οσοι δεν εχουν καποια ιδιαιτερη σχεση (οπως ο πατερας μου) μολις ακουνε οτι ειναι +-20 ετων αρχιζουν τις ιστοριες πως θα ειναι ολη μερα συνεργειο, θα σπαει καθε εβδομαδα κλπ. Δεν τους δινω αδικο γιατι θα μπορουσε καλιστα να ειναι ετσι. Απο την αλλη οσοι ξερουν για τι αμαξι προκειται μου εχουν πει πως αν πετυχω καλα συντηρημενο και ατρακαριστο, δεν εχουν κανενα θεμα και ειναι πολυ αξιοπιστα και ευκολα να επιδιορθωσεις. Μετα απο πολυ ερευνα στο θεμα και ολα αυτα κατεληξα πως κανενας απο τους 2 δεν εχει αδικο. Το συγκεκριμενο αμαξι ειναι 20 χρονων και το πιο πιθανο ειναι οποιος το αγοραζει να του αλλαζει τα φωτα οποτε ειναι πλεον κουβας με τα ολα του. Απο την αλλη εστω οτι βρισκω σωστα συντηρημενο και προσεγμενο, δεν προβλεπεται να εχει θεματα (λογω καθαρα ηλικιας δηλαδη.)

 

Ζηταω λοιπον και τη γνωμη εσας εδω! Ειμαστε ενα απο τα μεγαλυτερα φορουμ οποτε θελω οσες περισσοτερες απαντησεις γινεται! Πρωτου αρχισετε στα comments, ξερω στο φουλ οτι δεν αξιζει το ρισκο. Ξερω οτι μπορω να βρω και αλλα γρηγορα (πιο συγχονα) αυτοκινητα. Ξερω οτι ειναι παλιο. Ξερω οτι καλυτερα να ξεκινησω με κατι αλλο για πρωτο. Ομως ειναι ονειρο απο τοσο δα παιδακι για μενα. Και εφοσον εχω μαζεψει αρκετα χρηματα για την αγορα και οποιες επισκευες θελει ειναι κατι που ειμαι προθυμος να ρισκαρω. 

 

Κρατηστε φυσικα υποψιν οτι καθαρα σαν αυτοκινητο, ειναι μια απο τις καλυτερες και πιο γερες καροτσες που εχει βγαλει η εταιρια. Το μοτερ (CA18 DET) ειναι απο τα ελαχιστα της κατηγοριας και εποχης του που θα δεις να τρεχουν οχι μονο αψογα αλλα και σε καθημερινη βαση! Ακομα και με βελτιωσεις. Ενω η aftermarket αγορα του ειναι τεραστια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγω φιλο-Ιαπωνας οσο δεν παει αλλο  φιλε μου αλλα αμαξι για ενα νεο οδηγο θα προτεινα ενα τετοιο αμαξι αλλα κατι πιο συμβατκο !!

 

Μπορεις να βρεις παρα πολλα κατω απο 10ετια !!!Πιο μετα ισως να κοιταζες για κατι σαν αυτο που θελεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα γνώμης, είναι θέμα χρήσης. Το 200sx το παίρνεις κυρίως για ατέλειωτο λιώσιμο/drift, και λιγότερο για μετακινήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα γνώμης, είναι θέμα χρήσης. Το 200sx το παίρνεις κυρίως για ατέλειωτο λιώσιμο/drift, και λιγότερο για μετακινήσεις.

 

 

Ετσι ακριβως !!! Και φυσικα με το χερι στην τσεπη παντα για βενζινη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα γνώμης, είναι θέμα χρήσης. Το 200sx το παίρνεις κυρίως για ατέλειωτο λιώσιμο/drift, και λιγότερο για μετακινήσεις.

Aυτο ειναι το θεμα. Ολοι οσοι τα παιρνουν τα χρησιμοποιουν ετσι και καταληγουν λιωμενα. Παραδοξως το 200ρακι αν ειναι σωστα στημενο κανει και πολυ καλο βολτισιο αμαξι αλλα φυσικα ειναι ελαχιστοι που το χρησιμοποιουν ετσι

 

Κι εγω φιλο-Ιαπωνας οσο δεν παει αλλο  φιλε μου αλλα αμαξι για ενα νεο οδηγο θα προτεινα ενα τετοιο αμαξι αλλα κατι πιο συμβατκο !!

 

Μπορεις να βρεις παρα πολλα κατω απο 10ετια !!!Πιο μετα ισως να κοιταζες για κατι σαν αυτο που θελεις .

Μπορεις να μοιραστεις τις σκεψεις σου? Οσο και αν εψαξα δεν μου ηρθε στο μυαλο φθηνο πισωκινητο ιαπωνικο με κατω απο 2000 κυβικα! (Με εξαιρεση του rx8 που ομως δεν θα προτιμουσα)!

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι το θεμα. Ολοι οσοι τα παιρνουν τα χρησιμοποιουν ετσι και καταληγουν λιωμενα. Παραδοξως το 200ρακι αν ειναι σωστα στημενο κανει και πολυ καλο βολτισιο αμαξι αλλα φυσικα ειναι ελαχιστοι που το χρησιμοποιουν ετσι

 

Μπορεις να μοιραστεις τις σκεψεις σου? Οσο και αν εψαξα δεν μου ηρθε στο μυαλο φθηνο πισωκινητο ιαπωνικο με κατω απο 2000 κυβικα! (Με εξαιρεση του rx8 που ομως δεν θα προτιμουσα)!

.

 

 

Στις προδιαγραφες για γκαζιαρικο αμαξι ισως οχι αλλα για αμαξια για μετακινηση πολλα . Εχω αγορασει 6 Ιαπωνικα καινουργια αλλα για μετακινησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι 18 παρα και σκεφτεσαι ντριφτ, μιφτ, σιφτ, κλπ το μονο σιγουρο ειναι οτι θα καρφωθεις καπου. μαθηματικα αποδεδειγμενο.

απευχομαι να τραυματισεις καποιον.

παρε ενα συμβατικο που θα παρεχει ασφαλεια πανω απ ολα και αργοτερα οταν μπορεσεις(και ωριμασεις) παρε ενα πισοκινητο και "βγαλε γουστα".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δοξα τον Θεο ο πατερας μου αντιδρασε πολυ καλα οταν αρχισε να καταλαβαινει την τρελα μου και προθυμα με πηγαινε για μαθηματα με το οικογενιακο αμαξι. Εμαθα αρκετα γρηγορα και κερδισα το μεγιστο της εμπιστοσυνης του. Παρα την τρελα μου, παντα προσεκτικος στον δρομο ειδικα με επιβατες μεσα. Περασε ο καιρος, εφτασα 17 και κοντευω στο διπλωμα. 

 

γελάω...

αυτές ακριβώς τις ατάκες τις ακούς απ όλους τους 18ρηδες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έφαγα κολλημα σαν Ιάπωνας επίσης με το ep3 type r. Ειδικά με k24 αλλαγμένη μηχανή είναι άπιαστο θηρίο. Στα γούστα σου μετράει πολυ το rx8 αλλά έχει χίλια δύο αρνητικά

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελάω...

αυτές ακριβώς τις ατάκες τις ακούς απ όλους τους 18ρηδες

οταν ημουν 16-17 ειχα θυμωσει με τον πατερα μου που δεν με εδινε το αυτοκινητο, εστω για 5 μετρα.

τωρα, μετα απο 10+ χρονια καταλαβα το γιατι ;)

 

(ηταν επαγγελματιας οδηγος)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι 18 παρα και σκεφτεσαι ντριφτ, μιφτ, σιφτ, κλπ το μονο σιγουρο ειναι οτι θα καρφωθεις καπου. μαθηματικα αποδεδειγμενο.

απευχομαι να τραυματισεις καποιον.

παρε ενα συμβατικο που θα παρεχει ασφαλεια πανω απ ολα και αργοτερα οταν μπορεσεις(και ωριμασεις) παρε ενα πισοκινητο και "βγαλε γουστα".

Καμια επαφη με τη χρηση που θελω να κανω φιλε μου. Τα ντριφτ και ολα τα λοιπα αν και εντυπωσιακα ΔΕΝ ειναι εφικτα. Πρωτον θα το εκανα μονο και μονο σε πιστα (και παλι με πολυ σκεψη), δε θα εκανα ποτε τετοια πραγματα σε δημοσιο δρομο. Εκτος του οτι βαζω την δικια μου μοιρα στο σχοινι, βαζω και του καθε κακομοιρη που τυγχανει να ειναι μεσα η εξω απο το αυτοκινητο. Το 200sx δεν μου αρεσει γιατι μπορεις να μπαινεις στις στροφες και να το παιζεις ken block... Μου αρεσει γιατι ειναι αμαξι σωστα στημενο με δυναμη και αξιοπιστια και χαιρεσαι να το οδηγας. Τιποτα παραπανω. Το οτι εχω τρελα με τα αυτοκινητα δε σημαινει οτι βγαινω και την δειχνω οπου βρεθω.

 

 

γελάω...

αυτές ακριβώς τις ατάκες τις ακούς απ όλους τους 18ρηδες

Χαιρομαι φιλε μου που γελασες! Αν και δεν καταλαβαινω τον λογο χαιρομαι... Σου φαινεται τοσο περιεργο να υπαρχει ατομο με σοβαροτητα στο τιμονι στα 17 και 18 του? Εκτος αν γελας που διαβασες οτι εχω κυκλοφορησει σε δρομο. Μην ανυσηχεις δεν προκειται ποτε να εβγαζα πρωτος εγω τον εαυτο μου χωρις χαρτια σε δρομο κανονικης κυκλοφοριας. Μιλαω παντα για αγροτικα δρομακια στο χωριο, οπου και εμαθα να οδηγαω. Καμια φορα το επαιρνα εγω να μεταφερω οσους θα πηγαιναμε απο την εξοδο του κανονικου δρομου μεχρι το χωραφι. Λυπαμαι που εχεις γενικη (και κατα βαση λαθος) εικονα για ολους οσους ειναι 17-18 και αγαπουν τον αθλημα.

 

Παιδια για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις, οταν ακουμε οτι καποιος ειναι αυτοκινητοφιλος, δεν σημαινει οτι το μυαλο μας παει κατευθειαν στον μεσα 18χρονο καγκουρα που αγορασε bmw πισωκουνα και βγαινε για κωλους στην παραλιακη επειδη εχει τα γκομενακια πισω. Οσοι ασχολουνται και αγαπουν το αθλημα και το ειδος δεν θα εβαζαν ποτε τη ζωη αλλουνου στον κινδυνο για τη μαγκια. Αν σου αρεσει και το αγαπας παρτο στη πιστα μονος σου και δωστα ολα.

 

Τελος παιδια να σημειωσω πως σαν ατομο δεν με ενδιεφερε ποτε η μαγκια στο αυτοκινητο. Μου αρεσει να ασχολουμαι με αυτο και να το χαιρομαι εγω. Δηλαδη αμα κανεις επιδειξη στον παραλιακη κερδισες τι? Δεν με τραβηξε ποτε αυτο το σκεπτικο. Μου αρεσει να πηγαινω σε εβεντς και να βλεπω την δουλεια του καθενα στο αυτοκινητο του, γιατι προκειτε για ασχολια. Δεν με ενθουσιαζει να παω στο ριμπας και να τους βλεπω που χτυπιουνται σαν τα χταποδια για επιδειξη. Ο πατερας μου ηταν (εχει αποστρατευτει πια) στο Π.Σ. Εχει βγαλει απο διπλωμενα σαξοραλλα και bmw τα μυρια οσα. Εχω δει αρκετα και εχω ακουσα τα τριπλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκα μου, το γκαζι ειναι γλυκο...

οτι και να κανεις, ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ πρωτα τους αλλους και μετα εσενα

Νο.1 αρχη, πριν μπεις στο αυτοκινητο παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'''Κατω απο 2000cc, τουρμπατο, πισωκινητο. Οτι ηθελα παντα ''' 

Αυτο απο που προκυπτει παλι αφου μιλαμε για το πρωτο σου αμαξι???με βαση τα αμαξια που βλεπουμε σε ταινιες/παιχνιδια ολοι αυτο λενε αγαπητε,ειδικα οι Αμερικανοι με Muscle cars και κυβικα στο Θεο.

 

Πρωτο αυτοκινητο κατω απο 2000κυβικα,τουρμπατο,πισωκινηση για ηλικια στα 18 να το κανεις τι ρε μεγαλε????Τουλαχιστον να μου ελεγες το κλασσικο MX 5 και μοντελο απο 2007 και μετα να πω οκ.

 

Επισης το αμαξι για τα παραπανω που λες ποιος θα το συντηρισει αγαπητε μου????Σηματα,ασφαλεια,ΚΤΕΟ,συνεργεια και ολα τα γνωστα απο πιανουν την τσεπη θα βγουνε???Και το λεω αυτο λογω ηλικιας που αναφερεις.

 

Στο forum ολοι θα σου πουμε να κοιταξεις να παρεις ενα αυτοκινητακι να μαθεις αρχικα να οδηγεις στο δρομο,αλλα και κυριως τους δρομους. Παρε ενα αμαξι οχι τοσο παλιο να σου κρατησει καιρο,και στο επομενο αμαξι βαλτο σκοπο σου να βαλεις στην ακρη χρηματα και παρε το Sport αμαξι που θες.

 

Τελος εχεις μιλησει με πολλα ατομα και κανενας δεν σου ειπε οτι αμαξι πισωκινητο,turbo,20ετιας δεν ειναι για την ηλικια σου και την εμπειρια σου με τα αμαξια και τους δρομους αλλα οτι μονο για τροχαιο ειναι αυτο ή για γνωστες????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι το θεμα. Ολοι οσοι τα παιρνουν τα χρησιμοποιουν ετσι και καταληγουν λιωμενα. Παραδοξως το 200ρακι αν ειναι σωστα στημενο κανει και πολυ καλο βολτισιο αμαξι αλλα φυσικα ειναι ελαχιστοι που το χρησιμοποιουν ετσι

Η αναφορά μου είχε να κάνει με σένα ως υποψήφιο αγοραστή.

 

Καμια επαφη με τη χρηση που θελω να κανω φιλε μου. Τα ντριφτ και ολα τα λοιπα αν και εντυπωσιακα ΔΕΝ ειναι εφικτα. Πρωτον θα το εκανα μονο και μονο σε πιστα (και παλι με πολυ σκεψη), δε θα εκανα ποτε τετοια πραγματα σε δημοσιο δρομο. Εκτος του οτι βαζω την δικια μου μοιρα στο σχοινι, βαζω και του καθε κακομοιρη που τυγχανει να ειναι μεσα η εξω απο το αυτοκινητο. Το 200sx δεν μου αρεσει γιατι μπορεις να μπαινεις στις στροφες και να το παιζεις ken block... Μου αρεσει γιατι ειναι αμαξι σωστα στημενο με δυναμη και αξιοπιστια και χαιρεσαι να το οδηγας. Τιποτα παραπανω. Το οτι εχω τρελα με τα αυτοκινητα δε σημαινει οτι βγαινω και την δειχνω οπου βρεθω.

Αν χρήση που θέλεις είναι όντως αυτή που περιγράφεις, τότε απλά το αμάξι αυτό ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...