Προς το περιεχόμενο

Editorial: Σαν να έχουμε υπερεκτιμήσει τα γραφικά, δεν νομίζετε;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά τα γραφικά. Ακόμα δεν έχουν καταφέρει καν πραγματικά φωτο-ρεαλιστικά Ray-traced γραφικά σε πραγματικό χρόνο. Απλά ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια.

Αν παρατηρούσε κάνεις μια γραφική-παράσταση με την εξέλιξη των γραφικών στα παιχνίδια, θα παρατηρούσε ότι σε κάθε νεότερη γενιά Hardware η αισθητική βελτίωση είναι όλο και μικρότερη από την προηγούμενη.

Και το game-play στα σύγχρονα παιχνίδια είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο, αφού πρακτικά έχουμε να κάνουμε με super linear Inter-active Movies, με κινηματογραφική πλοκή που καθοδηγούν τον παίκτη από το χέρι, από το σημείο Α στο σημείο Β σαν να είναι ανάπηρος, παρά για παιχνίδια. Μηδέν re-play value ή exploration factor, για να μην αναφέρω και τα τρομερά Bugs και Glitches που πλήττουν τα περισσότερα από την βιασύνη τους να τα πλασάρουν στην αγορά, αδιαφορώντας για την ποιότητα του τελικού προϊόντος, όπως τα αθλία και βαρετά Crysis series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το "all" έχει πολύ ψωμί για κουβέντα και γράψιμο. Πάνω σε αυτό πολύ σωστά ανέφερε φίλος πιο πριν το παράδειγμα του wow. Ενα game με μέτρια γραφικά, το ίδιο gameplay αλλά άφησε και αφήνει (έτσι νομίζω τουλάχιστον, διορθώστε με αν κάνω λάθος) εποχή. Εκεί τι έχουμε λοιπόν; Έχουμε κάτι άλλο που τράβηξε μαζικά κόσμο και δεν ήταν άλλο από την δημιουργία μιας εικονικης ζωής εντός του game μεταξύ των παικτών. Πολύς καμμενος κόσμος στο wow, με ζευγάρια να χωρίζουν, απολύσεις από δουλειές αλλά και προβλήματα υγείας σε χρήστες μετά από πολλές ώρες gaming με καφέ τσιγάρο ουίσκι. Κιτρινοι βγαινανε μωρέ από τα δωμάτια τους μετά από 20 ώρες gaming...με το ventrilo να έχει πάρει φωτιά και την χριστοπαναγια να πηγαίνει σύννεφο όλο το βράδυ. Πολύ παράγοντες πρέπει να συζητηθούν πέρα από τα γραφικά ειδικά τώρα που το game περιλαμβάνει μέσα και την πραγματική ζωή του χρήστη-παίχτη.

Ευτυχως, λογω ηλικιας (40+) εχω μεινει αθεραπευτα-φανατικα θα ελεγα, single player και ετσι θα μεινω.Αναγκαστικα ξεκινησα ετσι, γιατι τοτε στην λιθινη εποχη ηταν αγνωστη εννοια το multiplayer.Μου αρεσει να εξερευνω και να χανομαι στον κοσμο του εκαστοτε παιχνιδιου.

 Αντιθετα η νεα γενια θελει τρελα Multi.O γιος τωρα, 12+ παιζει payday 2 με τους φιλους του και ειναι τρελαμενος με το παιχνδιδι παρολο που εχει αθλια γραφικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως, λογω ηλικιας (40+) εχω μεινει αθεραπευτα-φανατικα θα ελεγα, single player και ετσι θα μεινω.Αναγκαστικα ξεκινησα ετσι, γιατι τοτε στην λιθινη εποχη ηταν αγνωστη εννοια το multiplayer.Μου αρεσει να εξερευνω και να χανομαι στον κοσμο του εκαστοτε παιχνιδιου.

 Αντιθετα η νεα γενια θελει τρελα Multi.O γιος τωρα, 12+ παιζει payday 2 με τους φιλους του και ειναι τρελαμενος με το παιχνδιδι παρολο που εχει αθλια γραφικα.

Ένα πράγμα που χαίρομαι στη ζωή μου είναι που έμεινα κι εγώ single player.

Όσο ήμουν φοιτητής γνωστοί και φίλοι με παρακαλούσαν να μπω στο wow και δεν μετάνιωσα ποτέ που δεν το έκανα.Μέχρι που με πλήρωναν την ανάλογη συνδρομή για να μπω,αλλά όσο έβλεπα την κατάντια (για μένα κατάντια ήταν) δεν τολμούσα να μπω στο game.

Το game για μένα ήταν και είναι κάτι για να ξεδίνω,να ξεσκάω,να ξεκ@υλωνω από την καθημερινότητα.

Δυστυχώς τελευταία λίγο η δουλειά,λίγο οι οικογενειακές υποχρεώσεις,λίγο το ότι ζόρισαν τα πράγματα στην πραγματική ζωή μας,δεν μας επιτρέπουν να κάνουμε πράξη την τρέλα μας,το gaming :)

ΥΓ: Στα μουλωχτά κατάφερα να παίξω AC Unity και Watchdog από τα οποία δεν έλαβα και τις καλύτερες εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και το game-play στα σύγχρονα παιχνίδια είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο, αφού πρακτικά έχουμε να κάνουμε με super linear Inter-active Movies, με κινηματογραφική πλοκή που καθοδηγούν τον παίκτη από το χέρι, από το σημείο Α στο σημείο Β σαν να είναι ανάπηρος, παρά για παιχνίδια. Μηδέν re-play value 

Απιστευτα ακριβές για το 90% των παιχνιδιών σήμερα,δυστυχως.

Kαποτε σφιγγομασταν μήπως και ψοφήσουμε,τώρα στην χειρότερη απλα θα μας πάει 1 λεπτο πίσω το προηγούμενο save.

Οσο για τα παιχνιδια με γριφους,ο πιο δυσκολος σου παίρνει 1 λεπτο,κ αυτό αν δεν δώσεις σημασια στα 1000 διαφορετικα hints.

 

(ωραιες εποχες gabriel knight 3 <3 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμπληρωνα με απλα λογια οπως ειπε και ο kromozone παραπανω, και κατι διαφορετικο, οτι εκεινες τις εποχες του συνεχως αναπτυσομενου hardware ισχυε και το αντιστροφο, δηλαδη μεχρι ενα σημειο τα γραφικα ηταν το wow effect και το σημειο αναφορας που τα ξεχωριζε απο τον ανταγωνισμο, 

οπως πχ,το πρωτο wow στα γραφικα οπου ηταν το αμιγως 3d με το 1ο Quake που ξεκοκκαλιζε τα sprites του Duke Nukem ενω σε θεμα gameplay ηταν παρομοιο...

 

το δευτερο wow ηρθε στα γραφικα του πρωτου FarCry
πριν μια 12ετια περιπου, εκτοτε βλεπουμε μονο minor αναβαθμισεις στις εκαστοτε engines, δεν υπαρχει αυτο το wow effect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτα ακριβές για το 90% των παιχνιδιών σήμερα,δυστυχως.

Kαποτε σφιγγομασταν μήπως και ψοφήσουμε,τώρα στην χειρότερη απλα θα μας πάει 1 λεπτο πίσω το προηγούμενο save.

Οσο για τα παιχνιδια με γριφους,ο πιο δυσκολος σου παίρνει 1 λεπτο,κ αυτό αν δεν δώσεις σημασια στα 1000 διαφορετικα hints.

 

(ωραιες εποχες gabriel knight 3 <3 )

 

Ωραίες εποχές του PC gaming που είχα απορροφηθεί πάρα πολυ από το υπέροχο Gameplay και τεράστιες πίστες και επιβλητική μουσική, ήταν τα 90s και early 2000s παίζοντας τα παρακάτω:

 

Aliens Vs Predator II

Doom

Doom II

Doom 3 (Αν και αρκετά linear)

Duke Nukem 3D

Half Life 2 & Episodes (Αν και αρκετά linear)

Heretic - Shadow of The Serpent Riders

Hexen

Hexen - Death Kings of the Dark Citadel

Hexen II

Hexen II - Portal of Praevus

Unreal 1

 

Τρανταχτή απόδειξη, ότι τα γραφικά απλά δεν κάνουν το παιχνίδι.

Όποιος δεν τα έχει παίξει, απλά έχει χάσει πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες εποχές του PC gaming που είχα απορροφηθεί πάρα πολυ από το υπέροχο Gameplay και τεράστιες πίστες και επιβλητική μουσική, ήταν τα 90s και early 2000s παίζοντας τα παρακάτω:

 

Aliens Vs Predator II

Doom

Doom II

Doom 3 (Αν και αρκετά linear)

Duke Nukem 3D

Half Life 2 & Episodes (Αν και αρκετά linear)

Heretic - Shadow of The Serpent Riders

Hexen

Hexen - Death Kings of the Dark Citadel

Hexen II

Hexen II - Portal of Praevus

Unreal 1

 

Τρανταχτή απόδειξη, ότι τα γραφικά απλά δεν κάνουν το παιχνίδι.

Όποιος δεν τα έχει παίξει, απλά έχει χάσει πολλά!

Εγω το πιστεύω πως το '90-2006 ήταν η καλυτερη χρονια σε οτιδήποτε.

Παιχνίδια, μουσική, ρούχα, κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το πιστεύω πως το '90-2006 ήταν η καλυτερη χρονια σε οτιδήποτε.

Παιχνίδια, μουσική, ρούχα, κλπ κλπ

 

Συμφωνώ απόλυτα!

 

Στα 90s Η μουσική ήταν τόσο καλή που χόρευε ο κόσμος με πάθος στα Club μέχρι πρωίας και φεύγαμε με το πρώτο λεωφορείο της ημέρας.

 

Επίσης εκείνη την περίοδο τελειοποιήθηκαν απόλυτα τα 2D games και έφτασαν στο αποκορύφωμα τους. Βλέπε Arcade games της SNK, Capcom, Konami, IREM ιδιαίτερα τα Shoot Em Up & Beat Em Up genres.

Ξέχασα και τα φανταστικά Command & Conquer series & Dune 2 (AMIGA) & Dune 2000. Πραγματικά έπη και αριστουργήματα της τέχνης των παιχνιδιών.

 

Ακόμα και το Command & Conquer 3 του 2007 ήταν υπέροχο.

 

Τώρα ανυπομονώ για το επερχόμενο Doom 4 και θα ήταν φανταστικό εάν έφτιαχναν commercial remakes τα Heretic, Hexen & Hexen II και εάν ολοκλήρωναν την ιστορία του Half Life που άφησαν ξεκρέμαστη στο τέλος του Episode 2.

 

Γενικός διανύουμε άχρωμους, βαρετούς, χαλεπούς και υπέρ κορεσμένους καιρούς σε ολα τα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απαντώ στον τιτλο με ενα μεγαλο ΝΑΙ, ειναι η εποχη της εικονας και του φαινεσθαι, και το gaming δεν τη γλυτωσε.

 

Προσωπικα εχω παιξει και πολυ καλα σε γραφικα παιχνιδα, αλλα και πολυ μετρια. Νομιζω το 2011 ειχα επιχειρισει να παιξω Chrono Trigger. Ηταν τελειο. Επισης, την ιδια περιοδο περιπου, επαιξα Final Fantasy IV και Final Fantasy VII. Ηταν εμπειριες που μου εμειναν, παρόλο που τα γραφικα τους ηταν 15-20 χρονων. Γιατι; Γιατι ηταν και ειναι παιχνιδια με ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ. Τοσο απλα!

 

Η εποχη τωρα φυσικα και επιβαλλει παιχνιδια με τελεια γραφικα, αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι υπαρχουν και αλλα στοιχεια σε ενα παιχνιδι που πρεπει να υπολογιζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...