Προς το περιεχόμενο

OneDrive: Τέλος στον απεριόριστο χώρο καθώς και στο δωρεάν πακέτο των 15GB


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως οκ... μας ξεβολευει η ολη φάση λιγάκι, αλλά δεν πειράζει. Κοιτούσα λύσεις WD MY CLOUD κλπ... εναλλακτικές υπάρχουν (αρκει να έχεις καλο upload).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft:  "Επειδή κάποιοι ανέβαζαν 75ΤΒ στη συνδρομητική υπηρεσία, θα κόψουμε (και) τους δωρεάν από τα 15GB στα 5GB." !!!

 

 Πολύ βολική η εξέλιξη!  Λες και ολόκληρη M$ δεν μπορεί να φτιάξει έναν αλγόριθμο για να εφαρμόζει το fair use...

 

Από την άλλη, αυτό που λέει η είδηση, που είναι και το πιο σημαντικό, είναι ότι η M$ γνωρίζει πολύ καλά το περιεχόμενο των δεδομένων που ανεβαίνουν στο cloud κάθε χρήστη...  Στεγνά το παραδέχτηκε. Ιδιωτικότητα, τέλος.

Για τα bold που γράφεις, υπήρχε περίπτωση δηλαδή να είναι κάπως αλλιώς; Εμένα μου φαίνεται αυτονόητο ότι ξέρουν τι ανεβάζει ο καθένας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εδώ και 2 χρόνια έχω cloud storage στο copy.com και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

99$ τον χρόνο για 1TB.

 

Αν δεν με άφηνε αδιάφορο το office θα το έψηνα το OneDrive, αλλά ποιος ανεβάζει 400GB με 1mbps? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η M$ γνωρίζει πολύ καλά το περιεχόμενο των δεδομένων που ανεβαίνουν στο cloud κάθε χρήστη...  Στεγνά το παραδέχτηκε. Ιδιωτικότητα, τέλος.

 

Η Microsoft ή MS (και ΟΧΙ M$, δεν είμαστε στα σιξτις, κόφτε το επιτέλους) προσφέρει μια υπηρεσία (καλή/κακή δε μας νοιάζει), στην οποία ο χρήστης ΕΠΙΛΕΓΕΙ να ανεβαζει προσωπικά του δεδομένα. Προφανώς και οι υπάλληλοι της MS έχουν πρόσβαση στο OneDrive αρα και στο περιεχόμενο αυτού, δηλαδή στο τι ανεβάζει ο καθένας. Βέβαια από την άλλη δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιασω: Το οτι πρεπει να είσαι υπερβολικά γκασμάς για να ανεβάζεις σε cloud πολύ προσωπικά πράγματα ή σε ποσο πραγματικά τεράστιο βαθμό χεστηκε ο κάθε υπάλληλος της MS για τις φωτο, τα βίντεο, τα παιχνίδια ή τις εργασίες σας.

 

Αλλά ναι, τώρα με "τα προσωπικά δεδομένα" μου την έχετε δει όλοι Πούτιν, Κιμ Γιονγκ Ουν και Ομπάμα και νομίζετε ότι CIA, FBI και Interpol ασχολούνται με την σπουδαία ζωή σας και σας κατασκοπεύουν μέρα νύχτα μ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξηγηση δε στεκει λογικα. Για να φτασει καποιος τα 75 τέρα πρεπει πρεπει να ανοιξει περιπου 5000 δωρεαν λογαριασμους με οριο 15 γιγα

Το unlimited το είχαν κάποιοι που είχαν αγοράσει με τα ωραία τους τα λεφτάκια office 365 που έδινε unlimited αποθήκευση. ε απλώς χρησιμοποιούσαν αυτό που πλήρωσαν τι abusers και μπούρδες. Υποθέτω θα πέσουν μηνύσεις. Για την μείωση σε 5 giga απλώς τραγική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να πω ειναι λιγο, ενταξει αυτο με τα w10 που μας εχουνε ζαλισει αλλα στο 1drive δεν περιμενα κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που παίρνουν αποφάσεις στην Microsoft δείχνουν να έχουν χάσει την μπάλα με τα μπρος - πίσω τελικά..

Δεν μπορούν καν να κατανοήσουν μάλλον το τι ρόλο παίζει η λέξη "εμπιστοσύνη" μεταξύ αυτών και χρήστη..

Θα το βρουν μπροστά τους να προσπαθήσουν να πείσουν ξανά οτι ο ie είναι ο καλύτερος  browser..

Κατα τ'αλλα αδιάφορο,δεν τους εμπιστεύομαι καιρό τώρα ώστε να με επηρεάζει προσωπικά..

Επαψα να εχω εμπιστοσυνη σε αυτη την εταιρια απο την εποχη του zune.

Αχρηστη εταιρια διχως ιχνος σοβαροτητας και εμπιστοσυνης .

Απο τα 7 πηγε στα 8 και τωρα κατι μεταξυ του 8 και του 7.

gtp η κατασταση που τους δερνει αλλα οσο το linux ειναι ψοφιο και οσο η apple εχει κλειστο συστημα αυτη ειναι η καταντια της ανθρωποτητας...η microsoft.

Αρκετοι δυστυχως (φαν μποις εταιριων) αδυνατουν να το καταλαβουν οτι η σταθεροτητα εστω και ας ειναι μουφα ειναι πολυ ανωτερο της ασταθειας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε φταίνε οι χρήστες που δεν πληρώνουν συνδρομή.

Όσοι έχουν απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο, είναι κατά κύριο λόγο κάτι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν Office 365 και ανεβάζουν 1080p *.mkv.

Το unlimited το είχαν κάποιοι που είχαν αγοράσει με τα ωραία τους τα λεφτάκια office 365 που έδινε unlimited αποθήκευση. ε απλώς χρησιμοποιούσαν αυτό που πλήρωσαν τι abusers και μπούρδες. Υποθέτω θα πέσουν μηνύσεις. Για την μείωση σε 5 giga απλώς τραγική.

Οποτε η απλη λογικη λεει οτι παιρνεις μετρα που αφορούν τους συνδρομητες του 365 αφου εκει εντοπιζεται το "προβλημα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι κταχρηση οταν σου το επιτρεπει ειναι καταχρηση?Η λογικη δεν ειναι αυτουνου που το θελει τσαμπα ,εταιρια ειναι και κοιταει τη κερδοφορια της λογικα ειναι αυτα,αν θελετε διαφορετικα επαναστατηστε να ερθει σοσιαλισμος και να ειναι κοινωνικες παροχες ολα αυτα,απλα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bye, bye OneDrive, μπορείς να κοιμηθείς ήσυχο, ότι κανείς δεν θα κάνει πλέον κατάχρηση της γενναιοδωρίας σου.

Mega welcome, καθώς τα αρχεία μου ήδη μεταφέρονται και απ' ότι βλέπω ο desktop client είναι έτη φωτός μπροστά, με άψογο συγχρονισμό, κρυπτογράφηση με private key, 50 Giga free, πολλαπλές πληροφορίες για το τι ανεβαίνει και τι κατεβαίνει, με όμορφο interface και όχι το πανηγύρι του OneDrive. Ευτυχώς που η Microsoft, έκανε την πατάτα να με διώξει και είδα το φως το αληθινό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bye, bye OneDrive, μπορείς να κοιμηθείς ήσυχο, ότι κανείς δεν θα κάνει πλέον κατάχρηση της γενναιοδωρίας σου.

 

Mega welcome, καθώς τα αρχεία μου ήδη μεταφέρονται και απ' ότι βλέπω ο desktop client είναι έτη φωτός μπροστά, με άψογο συγχρονισμό, κρυπτογράφηση με private key, 50 Giga free, πολλαπλές πληροφορίες για το τι ανεβαίνει και τι κατεβαίνει, με όμορφο interface και όχι το πανηγύρι του OneDrive. Ευτυχώς που η Microsoft, έκανε την πατάτα να με διώξει και είδα το φως το αληθινό!

 

Μην πολυχαίρεσαι και με το Mega γιατί όταν πιάσει πελατεία το βλέπω να ακολουθεί την πορεία του ADrive, που ενώ έδινε κι αυτό 50gb free, τώρα ακυρώνει και θα σβήσει όλους τους free λογαριασμούς στις 16 Νοέμβρη. Που σημαίνει ότι χάνεις όλα τα αρχεία σου εκτός κι αν πληρώσεις για premium account.

Η δικαιολογία γι'αυτή την κίνηση είναι η ίδια με του onedrive για κατάχρηση upload. Λες και έστω και με κατάχρηση upload δεν τα τσέπωναν χοντρά από τις διαφημίσεις τους...

 

Μην έχετε εμπιστοσύνη σε καμμιά δωρεάν υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...