Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός, Euroleague 2015/16


MiDiMiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 318
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υ ΚΑΙ συνεχίζετε και κρίνετε ένα ψηλό με βάση το τι μπορεί να κάνει επιθετικά. Το ευρωπαϊκό μπάσκετ δεν παίζεται έτσι. Μέχρι και ο τομιτς που είναι ο καλύτερος επιθετικά ψηλός στην ευρωλιγκα, έχει 3 αθλητικούς ψηλούς να τον καλύπτουν και παραταυτα σε πολλά ματς είναι επιζήμια η χρησιμοποιηση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 


washcloud, on 18 Jan 2016 - 11:59 AM, said:
Μαξ :

1) Έχεις μπερδέψει τον Μidi με τον DKNI ( Δεν έχω μπερδέψει κανέναν σου λέω :-) απλά δεν υπήρχε λόγος να τότε όπως και τώρα να προσπαθούμε να κάνουμε κουβέντα όταν ο ένας το βλέπει καφέ και ο άλλος πορτοκαλί ( το κακό με τους ονειροπόλους για μένα είναι ότι δίνουν συνέχεια τροφή για σχόλια )

Κάποια στιγμή πρέπει να παραδεχτούμε κάποια πράγματα
a. H ομάδα δεν είναι αγωνιστικά καλή (άσχετα με το τι κάνει εδώ!)
b. Τι χρειάζεται για να γίνει ανταγωνιστική και να παίζει κάπως αξιοπρεπή .
c. Με την Ιστορία μόνο δεν πας πουθενά
d. Δεν τα λέω για κανέναν εδώ , αυτό είναι κάτι που πρέπει να κάνει η ομάδα.

2) O Ραντού δεν είναι αμπάσκετος. Αμπάσκετος ο Κούζμιτς είναι.
( Ναι με 1000 , αυτό! )
Ο Ραντού απλά α) είναι "πανάκριβος" ( Ναι είναι )

β) ...για αυτά που προσφέρει = επίθεση στο λόου ποστ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ (στην ουσία)
( Το λέω ξανά ότι δεν το αξιοποιούμε και εμείς όπως θα έπρεπε, βλέπεις ακόμα και ο 3D κάνει ότι μπορεί αλλά δεν μπορεί να σώζει την ομάδα μόνο του. Άλλωστε το λες και εσύ και εγώ και ο Inter και αρκετοί άλλοι, ότι παίζει όσο θέλει και όπως θέλει ) θέλεις να συμφωνήσω όμως σε κάτι μαζί σου για να δεις ότι δεν βλέπω πάνω του κανέναν ηγέτη ( ο τύπος ποτέ δεν μπόρεσε να είναι δουλευταράς και υπάκουος σε μια ομάδα, αλλά αυτό το ήξερε ο Παναθηναϊκός όταν τον έφερε, σωστά ? ) οπότε το καλοκαιράκι έγινε λάθος επιλογή από την Διοίκηση αν και εφόσον είχαμε σκοπό να πάρουμε κάποιον που θα κάθετε στην άμυνα βράχος και θα παίζει ομαδικά ..ο τύπος δεν ξέρει από αυτά και γιαυτό όπου έχει πάει έχει φύγει νύχτα.
Το να βολεύει όμως να λένε κάποιοι εδώ ότι ο Χ-Νικ παίχτης δεν μπορεί να παίξει επειδή ο Ράντου είναι καφενείο στην άμυνα είναι αστείο ο αντίστοιχος ψηλός που τον μαρκάρει παίζει περιφερική άμυνα βοηθητική στον δικό μας κοντό ? (πότε έγινε αυτό ακριβός )...δεν έγινε. Ο Νικ το λέω ξανά και επαναλαμβάνομαι δυστυχώς είναι καλός να κατεβάζει την μπάλα και επειδή είδα και κάποιον να λέει για τις ασιστ που έκανε να πω ότι είχε και 8 λάθοι που δεν βλέπω να το λέει κανένας.
Τές/Πα σαφώς όμως ότι Δεν χώραγε κανένα από τους 2 τους στον φετινό παναθηναϊκό γιατί πληρώνονται πολλαπλάσια (του αποτελέσματος τους ) απλά ο Ραντού θα μπορούσε να ήταν και χειρότερος με την έννοια ότι από πείσμα παίζει αυτό που ξέρει και μπορεί να σβήσει δυνατά 5 άρια άμα θέλει ) ο δε Καλάθης δεν βλέπω τι τον κάνει ξεχωριστό από ένα αμερικανάκι της σειράς ...Αν έχεις την καλοσύνη εξήγησε μου , μήπως και δεν βλέπω κάτι πάνω του.

γ) ... σε σχέση με το τί ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ο ΠΑΟ (...για το μπάτζετ που διαθέτει). ( Ναι , το είπα και πάνω )
Επίσης, ο Ραντού είναι ΑΝΙΩΘΟΣ. Σόρι δηλαδή, αλλά είναι. Δεν γίνεται να βλέπεις σε τί φάση είναι η ομάδα, να παίρνεις τόσα λεφτά, να είσαι σέβεν φούτερ και να μην παίρνεις ΕΣΤΩ ρημπάουντ (την άμυνα γενικά, ασ' την θα σου πω εγώ). Να μην δείχνεις ότι ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ έστω, κι ας μη σου βγαίνει.
Ολ' αυτά μαζί κάνουν διώξε Ραντούλιτσα - πάρε φθηνότερο, εγχρωμότερο, αθλητικότερο, γρηγορότερο, αμυντικότερο (και θα σου μείνουν και λεφτά για βενζίνη στο κότερο).
ΔΕΝ είναι το θέμα "κάποιος να τον τροφοδοτεί για να καρφώνει"....

3) Κι ο Λάσμε η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος είναι = δεν ΑΡΚΕΙ. Δεν είναι Γιάνγκ/Ντάνστον/Χάινς. Θες κι ένα προκομμένο "βαρύ" πεντάρι, να αλληλοσυμπληρώνονται. Μόνο που αν έχεις Λάσμε, καλύτερα κρατάς αυτόν και ψάχνεις κατάλληλο 5άρι να τον πλαισιώσεις. Ενώ αν έχεις Ραντούλιτσα, τον αποδεσμεύεις, παίρνεις "κάτι σαν Λάσμε" ΚΑΙ καπάκι "βαρύ 5άρι". Δεν γίνεται αλλιώς, καθ' ότι παίκτες που τα κάνουν όλα σε ΜΙΑ θέση, είναι πανάκριβοι και πάιζουν βασικοί στο ΝΒΑ...... ( Αυτός είναι ένας σχεδιασμός που ποτέ δεν έγινε, εγώ δεν είπα ότι κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος , η άποψη μου είναι ότι αυτό έπρεπε να γίνει αλλά δεν έχει να λέει τι λέω εγώ και ο καθένας αλλά τι κάνουν τα μεγάλα κεφάλια )

4) ...ο Καλάθης δεν βγάζει πάσες....; Θα πέσει ρε συ φωτιά να σε κάψει....Εγκέφαλο μύκητα...; Ρε συ, είπαμε, ο Καλάθης είναι -κι αυτός- ακριβοπληρωμένος κατά βάση, αυτό είναι το κύριο ΠΡΟΒΛΗΜΑ με δαύτον (συν το ότι έχει και κάποια εμφανή αγωνιστικά μειονεκτήματα), αλλά μην το ξεφτιλίζουμε.... ( Όταν δεν μπορείς να σουτάρεις και εφόσον έχεις εσύ την μπάλα το αμέσως επόμενο που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις πάσα είναι απλή λογική αυτό, κάποιες θα είναι ασιστ λογικά οπότε ναι δεν θεωρώ ότι είναι τόσο μεγάλο το νούμερο ώστε να το θαυμάσουμε , εκτός και αν θέλεις να την πετάς έξω :-D χωρίς λόγο ) και για να το πω λίγο αλλιώς που έχουμε δει στο σύγχρονο μπάσκετ να έχεις πλέι μέικερ που δεν μπορεί να σουτάρει με μεγαλύτερο ποσοστό από το 50% και μην πει κανένας ότι με το Ρέθυμνο τα έβαζε ) κάποτε υπήρχε η πολυτέλεια και χώραγε στο σχήμα ακόμα και για αυτά τα καλά που είχε ( και ακόμα έχει μερικά ) σήμερα με αυτά μόνο δεν πας πουθενά. Αν ψάχνεις μόνο αυτά το ποσό αυτό είναι εξωπραγματικό.

Το ότι δεν πονάει την ομάδα ισχύει ( για Ραντού ) αλλά τι θα πει πονάει ? ποιος είναι αυτός που την πονάει πραγματικά ? ( αν την πόναγε ο καλάθης θα ζήταγε 2εκατ € ? όχι ) όλοι είναι επαγγελματίες περισσότερο και μετά δεμένη με την ομάδα ...σήμερα εδώ αύριο εκεί ....και αν θυμάσαι είχα πει ότι αν πατήσει στα πόδια του ο Νικ εδώ δεν το βλέπω απίθανο να σηκωθεί να φύγει ξανά...όσο για το Nba είπαμε δεν χώραγε πουθενά εκεί γιατί για τα δεδομένα τους είναι λύση πάγκου. Δες τι Πλαι Μέρκερ παίζουν εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω περσι αν θυμαμαι καλα σε ενα ματς στα playoff τον ειχε ξεκινησει με τους Warriors επειδη ο Conley ηταν εκτος λογω τραυματισμου και ηταν τραγικος

Μπορουσε να παρει 1μυρ και να δωσει αλλο 1 στον Heurtel ας πουμε

Προσπαθουσε δεν λεω αλλα δεν..Δεν ειναι τυχαιο οτι επαιζε ο Udrih

Επειδη λεμε για αμυνα εγω θα πω οτι στο ματς με τον Ερυθρο δεν παιξαμε κακη αμυνα....Και εξηγω γιατι θα πεσετε να με φατε....Στα πρωτα 15 λεπτα αν δεν κανω λαθος εχουμε φαει 17-19 ποντους....Το προβλημα ηταν μπροστα που δεν εμπαινε η μπαλα....Στο σημειο αυτο πρεπει να προηγεισαι τουλαχιστον 30/35-19 και να κανεις εσυ παιχνιδι.....Οταν δεν γινεται αυτο καποια στιγμη γυρναει η ψυχολογια και τα βαζουν οι αλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω περσι αν θυμαμαι καλα σε ενα ματς στα playoff τον ειχε ξεκινησει με τους Warriors επειδη ο Conley ηταν εκτος λογω τραυματισμου και ηταν τραγικος

Μπορουσε να παρει 1μυρ και να δωσει αλλο 1 στον Heurtel ας πουμε

Προσπαθουσε δεν λεω αλλα δεν..Δεν ειναι τυχαιο οτι επαιζε ο Udrih

Επειδη λεμε για αμυνα εγω θα πω οτι στο ματς με τον Ερυθρο δεν παιξαμε κακη αμυνα....Και εξηγω γιατι θα πεσετε να με φατε....Στα πρωτα 15 λεπτα αν δεν κανω λαθος εχουμε φαει 17-19 ποντους....Το προβλημα ηταν μπροστα που δεν εμπαινε η μπαλα....Στο σημειο αυτο πρεπει να προηγεισαι τουλαχιστον 30/35-19 και να κανεις εσυ παιχνιδι.....Οταν δεν γινεται αυτο καποια στιγμη γυρναει η ψυχολογια και τα βαζουν οι αλλοι

Εγώ ψιλοδιαφωνώ σε αυτό με την άμυνα (δεν πέφτω να σε φάω, συζήτηση κάνουμε  :)  ) και θα τεκμηριώσω.

Μπορεί να είχαμε δεχτεί λίγους πόντους αλλά αν δεις πώς τους δεχτήκαμε είναι από απαράδεκτα λάθη της άμυνας λόγω αδιαφορίας και μη ενέργειας.

Επίσης, στην φάση των 32 ήμασταν (αν θυμάμαι καλά) 4οι καλύτεροι αμυντικά αλλά αυτό για μένα δεν ισχύει γιατί οι περισσότεροι πόντοι που δεχόμασταν ήταν από σοβαρά λάθη της άμυνας (που δεν είχε διάρκεια) και όχι από καλές προσπάθειες των αντιπάλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αμυνα που δε μπορει....

 

Εγω αλλο ερωτημα εχω. Ο Γιανκοβιτς ειναι μια χρυση μετριότητα κ ο Πάβλοβιτς παλαίμαχος. Ο Χαραλαμπόπουλος γιατι δε παιζει;;; Περιμενα μετα το τουρνουα που εκανε το καλοκαιρι οτι θα εχει ρολο στον φετεινο παο. Και ειδικα αφου βλεπω οτι οι αλλοι δυο δε τραβανε.

Τι παιζει; Εχει ψυχολογικο και δε μπορει να σηκωσει τη φανελα;

Πραγματικα μου κανει μεγαλη εντυπωση. Δε περιμενα να χει στην ευρωλιγκα την ιδια αποδοση, αλλα να παρει ενα σεβαστό χρονο. Στον παγκο κανεις δεν εξελίχθηκε.

 

Να ενα κομματι που η διαφορα μας ειναι μεγαλη. Ο Οσφπ εχει γινει η ομαδα που δινει ευκαιριες σε νεαρούς και τους κανει καριέρες , ενω ο παο τους εχει στα αζήτητα.

Εδω σ εμας εχει ρολο ακομα κ ο αγραβανης που δεν ηταν κανα ταλεντο αλλα του ζητας να κανει 1-2 πραματα και τα κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...o Αγραβάνης, Μαργαρίτα, ΕΘΕΩΡΕΙΤΟ ταλέντο. Ούτε εμένα βέβαια μου γέμιζε το μάτι (δεν τον είχα δει κι όλας), αλλά δεν εθεωρείτο αδίκως : ΕΙΝΑΙ ταλέντο. Προσωπικά τον πιστεύω πιο πολύ από τον Παπαπέτρου (σαν πιθανότητα εξέλιξης εννοώ). Και δεν είναι ότι έχει τεχνική που σκοτώνει, αλλά ξέρει να χειρίζεται τον εαυτό του μέσα στο γήπεδο. Αυτό βλέπω εγώ τεσπα.

 

Όσο για τους μικρούς του ΠΑΟ (διότι κορμί και προδιαγραφές σαν του Παπατζών δεν είναι για να περνάν απαρατήρητα), ΙΣΩΣ να παίζεται κάποιο παιχνίδι στις πλάτες τους (μεταξύ κόουτς και διοίκησης). Ή αυτό δηλαδή, ή απλά ο Τζώρτζης είναι  Β Λ Η - Μ Α.

Άλλες εξηγήσεις, που να έχουν λογική, δεν παίζουν.

Και έχω την εντύπωση, με βάση τα όσα καταλαβαίνω από το πώς φέρεται γενικά, μάλλον το 2ο ισχύει.

(Υπήρξε)...μεγάλος παίκτης, αλλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ταλεντο με την εννοια του όρου οτι τον πηραμε μικρο και εξελίξιμο ναι. Απλα δεν εκανε καποια ιδιαίτερη εντυπωση οπως ο παπαπετρου ή ο σλουκας ή ο παπανικολαου ξερω γω. Ξεκινησε απο πιο low profile.

Για μενα ο αγραβανης μπορει να γινει ενας καλος αμυντικος αλλα επιθετικά δε τον βλεπω ιδιαιτερα ... Μακαρι βεβαια να με διαψεύσει το παιδι ακομα νεος ειναι.

 

Να μη ξεχναμε και τον σερβο που πηραμε οτι κι αυτος ειναι νεαρός και άπειρος και ειχε ερθει αλλωστε ως τριτος ψηλος.

 

Τωρα όσον αφορα τον Χαραλαμπόπουλο... Κι οι προηγούμενοι δε τον έβαζαν γι αυτο λεω μηπως ειναι γενικο το προβλημα..

 

Παντως ο Τζώρτζης που κες σιγουρα δε το χειρίστηκε καλα μονο και μονο που εφερε τον σερβο εκει.

 

Καποτε λεγανε (αλλο που τωρα αλλαξαν γνωμη) δε κανουμε

Προταση στον παπανικολαου για να μη κοψει το δρομο του Χαραλαμπόπουλου κ ο αλλος πηγε κι εφερε παιχτη και μαλιστα παλαίμαχο..

 

Νομιζω οτι καπου εχει χαθει η μπαλα με

Τον τρακη και τους προπονητές και τους παιχτες. Επιβάλει νεαρούς , επιβάλει Καλαθηδες.. Δε δινει στον προπονητη χ μπατζετ αλλα δινει λεφτα μονο αν το κρίνει αυτος οτι αξιζουν (πχ καλαθη , παπανικολαου, μαντζαρη..)

 

Ας το εδιναν το παιδι δανεικο , οπως παει το θεμα αν μεινει στον παο θα καει και ψυχολογικα και αγωνιστικά.

 

Οσο για τον προπονητη.. Τον λεγαμε ολοι καλο κ υποσχόμενο χωρις να εχει εμπειρια σε τετοιο επιπεδο.

Πρεπει ν αποφασισει ο ιδιοκτήτης αν τον πιστευει οποτε θα τον στηριξει και στις βλακειες του, ή οχι.

 

Ο ιδιοκτήτης παντως τη μια λεει για ευρωπαικο σε 5 χρονια και την αλλη βγαινει ο Μπαλτάκος και λεει τριπλ Κράουν. Αρες μαρες κουκουνάρες λεω εγω...

 

Αυτη τη στιγμη ο παο που ειναι πολυνίκης του θεσμού εχει καταντησει ομαδα τριτης ταχύτητας πιο κατω κ απο κατι κουμπαν και Χίμκι.. Και μοναδικός υπευθυνος ειναι ο τρακης που το μονο που τον νοιαζει ειναι να κερδίζει τον ολυμπιακο , ο,τι κ αν πρεπει να γινει γι αυτο• να διωξει παιχτες, να παρει παιχτες, να βριζει οικογένειες παιχτων κ ν απειλεί διαιτητες...

 

Απ οταν ανέλαβε δεν εχει καταφερει να φτιαξει εναν κορμο κ ουτε να δωσει πλανο στην ομαδα. Ή παιρνεις νέους ελπιδοφόρους και δουλευεις σε βαθος ετων ή έτοιμους για να χτυπησεις αμεσα τιτλο.

Αλλα αυτος δε κανει ουτε το ενα ουτε το αλλο, μονο ο γκιστ εχει μεινει κ αυτος απο σπόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση μαργαρίτα αν και κάπως γενικολογη. Hedge out έπαιζε ο θεουλης ο τζορτζεβιτς. Ναι με τον ραντουλιτσα.

 

Η διαφορά του χαραλ. με τον αγραβανη είναι πως ο πρώτος είναι κανονικός μπάσκετ μπόλι στας με σωματικές αδυναμίες λόγω της ηλικίας του ενώ ο δεύτερος είναι ένα ταγαρι μπασκετικα με πάρα πολύ καλό σώμα και νοοτροπία για το μπάσκετ του οσφπ.

 

Πρόσεξε το αμπασκετος ίσως να είναι μικρότερο μειονέκτημα από το σωματικό disadvantage. Παίξε, παίξε και οι χαζοί μαθαίνουν.

 

Εξάλλου στις ΗΠΑ ακριβώς τέτοιοι παίκτες επιλέγονται ως prospects, στις νεαρές ηλικίες.

 

Από την άλλη παίκτες με τρομερά σωματικά μειονεκτηματα στις απαρχές τους,κατέληξαν euroleague legends όπως π.χ. ο δδ. Και μάλιστα 10 χρόνια πριν που οι γνώσεις εκγύμνασης και φαρμακολογιας ήταν πολύ λιγότερες.

 

Προσωπικά θεωρώ σίγουρο πως ο αγραβανης θα κάνει καριέρα σε υψηλό επίπεδο χωρίς να γίνει ποτέ του όμως ηγέτης όπως ο Πριντεζης. Ο Χαραλ η θα γίνει Δδ ή χαραλαμπιδης.

Υ.Γ.Από πότε είναι ο παο πολυνικης του θεσμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα Ο πολυνίκης βρε. Αλλα 6 ευρωπαϊκά ειμαι αυτα, κ απο μας ακομα εχει τα διπλάσια.

 

Οντως γενικη η απαντηση αλλα μ

Έπιασες αμεσως. Βεβαια και για τον δικο μας ισχυει αυτο, ποσες φορες δεν εχουμε δει τον Σερβο να βγαινει ψηλα και μετα να τρωει καλαθι αφου δε μπορεσε να φτασει τον παιχτη.

Εγω το ειδα και χτες να συμβαινει με

Τον Κολοσσό , παρα το οτι ο Μιλουτινοφ ηταν γενικα πολυ καλος.

 

Σ αυτους που εκαναν καριερα χωρις σωματικα προσοντα βαλε και τον Τεοντοσιτς.

100% μυαλομενο ποιντ γκαρντ, παιχτης με

Τοσο αργα ποδια που ομως μπορει και βρισκεται στην ελίτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην τα ξανά λέω, Αφού δεν πήρα και απάντηση για ερωτήματα που είχα πάνω , ψάχνουμε λένε Ασσό-δυο αφού ο καράφλας δεν μπορεί!

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/862858/agkathi-panakrivo-symvolaio-toy-gkimpson-vids

Τζόναθαν Γκίμπσον λοιπόν μήπως και δώσει βοήθεια στα shoot που δεν κάνει το ακριβοπληρωμένο αστέρι μας και όπως λένε χ΄€στηκε η φατμέ ....

 

α. ξανά παίχτης από κίνα? (γιατί , ότι έχουμε φέρει από εκεί δεν! )

β. κι άλλο 1-2 σε ομάδα που δεν έχει κανένα 3άρι γιατί? ( που είστε χαμένοι μερικοί )

γ.  Η λίστα με αυτούς που πρέπει να φύγουν με κλωτσιές ( είναι τεράστια πλέον )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ο,τι διαβασα δε κοίταγαν πια αυτον αλλα εναν απο αμερικη.

 

Όσον αφορα στο ερωτημα σου φυσικα και θελετε γκαρντ , εχετε ολα κ ολα... 3. Δεν

ψαχνουν παιχτη επειδη ο Καλαθης δε

Μπορει αλλα επειδη δε βγαινουν τα κουκιά ουτε καν σε χρονο συμμετοχης.

 

Και βεβαια θελετε και τριαρι, για την ακριβεια θελετε να φυγει ο παλαίμαχος και να ρθει ενας της προκοπης ή εστω να μοιραστούν τη θεση οι δυο Ελληνες.. χίλιες φορες να παιρνει χρονο ο Χαραλαμπόπουλος παρα ο Σέρβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...