Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις πριν από λίγο έκανα top up με χρεωστική Eurobank Mastercard, χωρίς καμία χρέωση. Βέβαια με προώθησε σε μια σελίδα για να εισάγω και τον extra 3D κωδικό όπως τον λέει.

 

Η ίδια διαδικασία απέτυχε με χρεωστικές Εθνικής, Πειραιώς και Alpha. Όλες τους βέβαια είναι Visa, δεν ξέρω μήπως αυτό έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις πριν από λίγο έκανα top up με χρεωστική Eurobank Mastercard, χωρίς καμία χρέωση. Βέβαια με προώθησε σε μια σελίδα για να εισάγω και τον extra 3D κωδικό όπως τον λέει.

Η ίδια διαδικασία απέτυχε με χρεωστικές Εθνικής, Πειραιώς και Alpha. Όλες τους βέβαια είναι Visa, δεν ξέρω μήπως αυτό έχει σημασία.

Επειδή έχω την ίδια κάρτα και απέτυχε το top up που προσπάθησα να κάνω, ποιος είναι αυτός ο 3D κωδικος? Που τον βρίσκω?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω την ίδια κάρτα και απέτυχε το top up που προσπάθησα να κάνω, ποιος είναι αυτός ο 3D κωδικος? Που τον βρίσκω?

Ευχαριστω!

Τον ορίζεις μονος σου στο ιντερνετ με επιβεβαίωση του αφμ, ταυτότητας σου κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω την ίδια κάρτα και απέτυχε το top up που προσπάθησα να κάνω, ποιος είναι αυτός ο 3D κωδικος? Που τον βρίσκω?

Ευχαριστω!

Αν δεν τον έχεις ορίσει, νομίζω την πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσεις την κάρτα για συναλλαγή στο Internet, σου ζητάει να τον ορίσεις επιλέγοντας κάποιο usernane και δίνοντας κάποια προσωπικά σου στοιχεία για επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Όσοι έκαναν φόρτιση της Revolut με την Χρεωστική Εθνι΄κης Τράπεζας, παρακαλώ ελέγξτε αν έχει διπλο-χρεωθεί για το ποσό που στείλατε.

 

- Την Τετάρτη 7/9 έστειλα 42,4€ με την χρεωστι΄κη της ΕΤΕ, τα οποία αφαιρέθηκαν άμεσα από τον λογαριασμό μου,

- Σήμερα Παρασκευή 9/9, όμως σήμερα αφαιρέθηκαν εκ νέου.

 

Με έχουν χρεώσει δλδ 84,8€ αντί για 42,40€

 

Πάω τώρα στην Τράπεζα να το ξεκαθαρίσω.

 

Κάντε έναν έλεγχο και επαληθεύστε τουλάχιστον, να ξέρω ότι συνέβη μόνο σε μένα.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεβη και σε μενα με χρεωστικη Εθνικης, μολις το ανακαλυψα. Εστειλα 250 και χρεωσε συνολικα 500.

 

Μόλις γύρισα από το κατάστημα της ΕΤΕ.

 

Η υπάλληλος με το ζόρι με άκουσε.

 

"καταλήξαμε" ότι ήταν λάθος της Revolut, είπε δλδ αυτή πως η Revolut δέσμευσε το ποσό στην αρχή και μετά με χρέωσε κανονικά, κρατώντας όμως το αρχικό ποσό δεσμευμένο.

 

Δεν ξέρω αν είναι ακριβές, βέβαια, γιατί τα 42,50€ αφαιρέθηκαν κατευθείαν από το διαθέσιμο υπόλοιπό μου τη Τετάρτη και πιστώθηκαν αμέσως στη Revolut και ξανά αφαιρέθηκαν πάλι από το διαθέσιμο υπόλοιπο της ΕΤΕ σήμερα (για την ακρίβεια λίγο μετά τα μεσάνυχτα Πέμπτης > Παρασκευή)

 

...το λογιστικό υπόλοιπο πάντα αργεί 1-2 μέρες να ενημερωθεί, όταν πρόκειται για συναλλαγές με κάρτα (δεν συνέβαινε αυτό με τη Maestro πάντως, μόνο με τη Mastercard), οπότε φοβάμαι ότι μέχρι τη Δευτέρα-Τρίτη ούτε στο λογιστικό υπόλοιπο θα φαίνεται η εκκρεμότητα.

 

Ο τύπος στη τηλεφωνική υποστήριξε της ΕΤΕ προσπαθούσε να με πείσει ότι απλώς είχα μπερδέψει αρχικά το διαθέσιμο και λογιστικό υπόλοιπο, κι ότι δεν έχει γίνει καμία διπλή χρέωση.

 

Μιπως ειναι προβλημα της εθνικης;Εγω δεν χρεωθηκα ξανα σε πειραιως.

 

Κι εγώ με την Πειραιώς δεν είχα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μας ξεμπερδέματα, και 250€ είνα σοβαρά λεφτά.

 

Κάποιος με "έφτυσε" από χθες λέμε

 

...το βράδυ τα έφτυσε το minipc που αγόρασα (μέσω Revolut) από Aliexpress με τον πωλητή να είναι ντιπ για τα μπάζα και πρακτικά έχασα 225€...

 

...τώρα διπλή χρέωση και για το topup της Revolut, 270€ σχεδόν χασούρα...

 

...υπέροχο 24ωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς σου το εξήγησαν;

 

Για να ξέρω τί να τους πω.

 

από τη Revolut μου λένε ότι αυτοί χρέωσαν μόνο μια φορά κι ίσως καθυστερεί η εκκαθάριση/ισολογισμός από τη πλευρά της τράπεζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξηγηση ειναι ενα θεμα, γιατι ουτε ο φιλος μου καταλαβε που του ανηκε η καρτα, ποσο μαλλον εγω που μου τα ειπε αυτος. Κατι για αντιλογισμο μου ειπε, αλλα δυστυχως παραπανω δεν μπορω να σε βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...