Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμμμμ οκ.... παντως προηγουμενη βδομαδα που το εκανα, δε μου ζητησε τιποτε απο ολα αυτα! Απλα την περασα στο χερι, εβαλα τον τριψηφιο που εχει στο πισω μερος της κάρτας και τελος, εγινε το top up.

 

Για άλλη διαδικασία (το verification) που γίνεται αργότερα μιλάμε τώρα. Στο πρώτο στάδιο που απλά συνδέεις την κάρτα όντως δέχεται να περαστεί ο αριθμός και το cvv χειροκίνητα με το πληκτρολόγιο. Όταν όμως πάς να κάνεις "verify" (θα το δεις και στην κάρτα όπως θα φαίνεται στο app ότι δεν το έχεις κάνει ακόμα), δεν δίνει δυνατότητα για χειροκίνητο πέρασμα. Θέλει υποχρεωτικά και μόνο σκανάρισμα και το σκανάρισμα σε πολλούς από εμάς δεν πετυχαίνει ποτέ.

Όταν δήλωσα τη κάρτα τράβηξε και επέστρεψε 1€ αμέσως.

 

Έκανα και το verification και τη βλέπει σαν credit card και όχι debit card.

Δες και φώτο.

 

attachicon.gifrevolut_topup.jpg

 

Εντάξει σε πιστεύω... Το ίδιο πρόβλημα είχαμε και με κάποιες ξένες κάρτες όσοι προσπαθούσαμε εδώ και καιρό που τις έβλεπε η Revolut είτε σαν credit είτε σαν prepaid και δεν τις δεχόταν για top up (π.χ. N26, Leupost). Δεν μπορείς να κάνεις κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

παιδιά σήμερα με χρέωσε στις κίνησης τις χρεωστικής μου τις εθνικής αλλα 30 euro...
 
μέχρι στιγμής έχασα 60euro... που είναι τα λεφτά μου? μιλάω με το support δεν ξέρουνε...
 
μιλάω με την εθνική τράπεζα δεν βλέπουνε καμια κίνηση ενώ έχω χρεωθεί διπλα...
 
τι θα κάνω? θέλω τα λεφτά μου πίσω... δεν μπορώ να βγάλω άκρη... 

 

 

Με λίγα λόγια να αποφεύγουμε την Εθνική για top up;

 

Έχω και Πειραιώς και Εθνική. Η φάση είναι ότι στην πρώτη με άφησε να κάνω skip αυτό με τα ΑΦΜ κλπ, ενώ η δεύτερη σπάει @@ ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και οι χρεωστικές κάρτες επιτρέπουν το top-up χωρίς προμήθεια, ποια από την εμπειρία σας είναι πιο βολική; Της Eurobank μάλλον θα την αποφύγω στη συνέχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πρώτη φορά έβαλα λεφτά με χρεωστική mastercard της Εθνικής. Μου ζήτησε τον 3d κωδικό, τον έβαλα και μπήκαν τα λεφτά. Τράβηξε και ξαναέδωσε πίσω το 1 € για το verify, βρήκα και τον κωδικό στις κινήσεις της κάρτας αλλά δεν μπορεί με τίποτα να σκαναρει. Το με φως τι χωρίς φως τι με λιγο τι με πολύ δεν σκαναρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απάντηση που μου έδωσαν σε άλλο forum, είναι ότι δεν μπορεί να την αναγνωρίσει αυτόματα επειδή δεν βρίσκει τους ανάγλυφους χαρακτήρες. Είναι λογική εξήγηση. Σε μια πιστωτική της Eurobank, με ανάγλυφους χαρακτήρες δούλεψε αμέσως ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να και κάτι που δεν ήξερα.

Όπως έγραψα σε άλλο μήνυμα περίμενα ένα refund 4 δολλάρια.

Συνηθισμένος από παλαιά περίμενα να μετατραπούν σε ευρώ και να μπουν στο σύνολο.

Όμως στο πρόγραμμα το revolut έχει τρία πορτοφόλια από ότι βλέπω.

Ένα με ευρώ ένα με δολάρια και ένα με αγγλικές λίρες.

Εγώ λειτουργώ το revolut μέσω bluestacks.

Λοιπόν πατώντας πάνω στο σύνολο σε ευρώ και κρατώντας πατημένο το πλήκτρο του ποντικιού μετακινούμε κυκλικά και έρχεται στην θέση του το πορτοφόλι σε δολάρια ή το άλλο σε λίρες.

Τώρα πως λειτουργούν δεν ξέρω.

Αν μετακινήσω στο πορτοφόλι που έχει τα 4 δολάρια θα μπορώ να κάνω αγορά μόνο μέχρι 4 δολάρια ; 

Πως λειτουργεί αν εξηγήσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να και κάτι που δεν ήξερα...

Όμως στο πρόγραμμα το revolut έχει τρία πορτοφόλια από ότι βλέπω...

Λοιπόν πατώντας πάνω στο σύνολο σε ευρώ και κρατώντας πατημένο το πλήκτρο του ποντικιού μετακινούμε κυκλικά και έρχεται στην θέση του το πορτοφόλι σε δολάρια ή το άλλο σε λίρες.

Τώρα πως λειτουργούν δεν ξέρω.

Μπες και διάβασε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα, αγνοείς βασικές λειτουργίες της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξεις το φως ενός φακού , σε διάφορες γωνιές , ενώ η εφαρμογή εχει κεντράρει την κάρτα .

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το φως του φακού , ποσό δυνατό ή τι απόχρωση εχει .

Σε εμένα πέτυχε , τι να πω ... Επειδή γιαλύζουν και κάνουν αντανάκλαση τα γράμματα ;

Δεν ξέρω , αλλά πέτυχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Χρήσιμο, θα το δοκιμάσω κάποια άλλη φορά, αν χρειαστεί με άλλη κάρτα.

 

Ο λογαριασμός μου ξεκλείδωσε, οπότε πιστεύω ότι και να ξαναχρησιμοποιήσω την ίδια κάρτα, δε θα έχω πλέον άλλο πρόβλημα ή κάποια διαδικασία πιστοποίησης ξανά!!!

 

Να ρίξεις το φως ενός φακού , σε διάφορες γωνιές , ενώ η εφαρμογή εχει κεντράρει την κάρτα .
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το φως του φακού , ποσό δυνατό ή τι απόχρωση εχει .
Σε εμένα πέτυχε , τι να πω ... Επειδή γιαλύζουν και κάνουν αντανάκλαση τα γράμματα ;
Δεν ξέρω , αλλά πέτυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες και διάβασε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα, αγνοείς βασικές λειτουργίες της κάρτας.

Δεν το αναφέρει πουθενά ο οδηγός αυτό.

Έκανα αγορά κάτι που ήταν σε δολάρια.

Πήρε από μένα ευρώ και τα μετέτρεψε σε δολάρια.

Όταν πήρα πίσω το μισό ποσό από τον πωλητή αυτός το επέστρεψε σε δολάρια.

Το revolut δεν μου τα μετέτρεψε σε ευρώ να τα βάλει στο πορτοφόλι με τα ευρώ αλλά τα έβαλε σε ένα δεύτερο που περιέχει δολάρια και δεν φαινόταν στην οθόνη που έβλεπα εγώ η επιστροφή μιας και παρακολουθούσα τις συναλλαγές στο πορτοφόλι με τα ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αναφέρει πουθενά ο οδηγός αυτό.

Έκανα αγορά κάτι που ήταν σε δολάρια.

Πήρε από μένα ευρώ και τα μετέτρεψε σε δολάρια.

Όταν πήρα πίσω το μισό ποσό από τον πωλητή αυτός το επέστρεψε σε δολάρια.

Το revolut δεν μου τα μετέτρεψε σε ευρώ να τα βάλει στο πορτοφόλι με τα ευρώ αλλά τα έβαλε σε ένα δεύτερο που περιέχει δολάρια και δεν φαινόταν στην οθόνη που έβλεπα εγώ η επιστροφή μιας και παρακολουθούσα τις συναλλαγές στο πορτοφόλι με τα ευρώ.

 

 

Σε ό,τι νόμισμα τιμολογεί ο πωλητής, με αυτό πληρώνεις υποχρεωτικά. Είτε άμεσα (από τo υπόλοιπο που τυχόν διαθέτεις σε αυτό το νόμισμα εάν αυτό επαρκεί, ή από συναλλαγματική μετατροπή από κάποιο άλλο νόμισμα που διαθέτεις και επαρκεί). Συνδυασμός υπολοίπων διαφορετικών νομισμάτων από τα οποία κανένα δεν επαρκεί για την αγορά που κάνεις, δεν είναι εφικτός και η πληρωμή αποτυγχάνει σε τέτοια περίπτωση οπότε πρέπει να πας μόνος σου και να μετατρέψεις αναλόγως νόμισμα για να δημιουργηθεί επαρκές υπόλοιπο για να γίνει η συναλλαγή σου σε κάποιο από αυτά.  Τέλος ότι ό,τι νόμισμα πληρώνεται ο πωλητής, αυτό σου επιστρέφει σε περίπτωση refund και αυτό ισχύει παντού -όχι μόνο στη revolut-. Η Revolut απλά έχει τη δυνατότητα να το κρατάει στο νόμισμα που επιστράφηκε ενώ οι Ελληνικές π.χ. κάρτες επειδή δεν είναι "multicurrency" το μετατρέπουν πάντα σε Ευρώ χωρίς να το πάρεις χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια απορια , ειχα στην καρτα revolut δολλαρια και εκανα μια αγορα tablet απο bangood 81.99$

Στο paypal χρεωθηκε 81.99$

και στην revolut 85.56$

Για πιο λογο φαινεται αυτη η διαφορα στην revolut ?

 

 

https://www.dropbox.com/s/6bml9n0ztmqp4q3/paypal.android.jpg

https://www.dropbox.com/s/hpcv3mewh9yh8uk/revolut.jpg

https://www.dropbox.com/s/o7jjvxsaay75843/Untitled-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το δείχνει στο screenshot , στην revolut έφτασε αίτημα για χρέωση 64,75 λίρες , εάν είχε φτάσει κατευθείαν σε δολλάρια δεν θα στο έβγαζε έτσι απο κάτω.

Αν κάνεις την ισοτιμία από το app της revolut τόσο βγαίνει σε δολλάρια.

Μήπως δεν είχες κάνει την ρύθμιση για την μετατροπή στο PayPal και είδε αγγλική κάρτα και της έστειλε την χρέωση σε λίρες χρεώνοντας σου και PayPal conversion fees;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...