Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη μέρα η χθεσινή σαν μόνιμη κάτοικος UK και είχα την φαεινή ιδέα να βγάλω μετρητά. Είχα φορτισει τη καρτουλα μου με 500€ και ήμουν έτοιμη για σ/μ,κλπ.

 

Φτάνουμε Belfast βλέπω ΑΤΜ, βάζω τη Revolut και μου βγάζει μνμ ότι το τσιπ της κάρτας δεν μπορούσε να επεξεργαστει και την κράτησε μέσα!!!!!

Κοίταζα σαν ηλιθια το ατμ, τηλέφωνο δεν έγραφε πάνω οπότε μόνο με τη Revolut μπορούσα να μιλήσω. Αυτοί επεμεναν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Εν τέλει μπλοκαρα την κάρτα αλλά το να παραγγείλω καινούργια ήταν το δύσκολο.

Μου έβγαζε συνέχεια σφάλμα όταν δηλωνα να διεύθυνση στο προφίλ. Την άλλαξα τελικά στο πεδίο που ζήτησα νέα κάρτα. Αλλά και εκεί είχαν bug λάθη ένα πεδίο κρατούσε την πόλη (Θεσσαλονίκη) χωρίς να μπορώ να την αλλάξω.

 

Ουφ με τα πολλά, περιμένω να την έχω την Δευτέρα.

Αν το ΑΤΜ ηταν σε τράπεζα τοτε μπορούσες να πας μεσα και να την πάρεις πίσω. Αν ηταν στον δρόμο π.χ. αναμένεις την καινούργια. Ποιας τράπεζας ηταν το ΑΤΜ για να αποφύγουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρώτη μέρα η χθεσινή σαν μόνιμη κάτοικος UK και είχα την φαεινή ιδέα να βγάλω μετρητά. Είχα φορτισει τη καρτουλα μου με 500€ και ήμουν έτοιμη για σ/μ,κλπ.

 

Φτάνουμε Belfast βλέπω ΑΤΜ, βάζω τη Revolut και μου βγάζει μνμ ότι το τσιπ της κάρτας δεν μπορούσε να επεξεργαστει και την κράτησε μέσα!!!!!

Κοίταζα σαν ηλιθια το ατμ, τηλέφωνο δεν έγραφε πάνω οπότε μόνο με τη Revolut μπορούσα να μιλήσω. Αυτοί επεμεναν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Εν τέλει μπλοκαρα την κάρτα αλλά το να παραγγείλω καινούργια ήταν το δύσκολο.

Μου έβγαζε συνέχεια σφάλμα όταν δηλωνα νεα διεύθυνση στο προφίλ. Την άλλαξα τελικά στο πεδίο που ζήτησα νέα κάρτα. Αλλά και εκεί είχαν bug και ένα πεδίο κρατούσε την πόλη (Θεσσαλονίκη) χωρίς να μπορώ να την αλλάξω.

 

Ουφ με τα πολλά, περιμένω να την έχω την Δευτέρα.

Μαιρη τι έγινε μετανάστης? Καλά να περνάς

 

Sorry για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εβαλα εδω και καιρο 50€ στην καρτα,πηγα τωρα να αγορασω απο ebay,αλλα δεν ολοκληρωνεται η αγορα και με εχει χρεωσει 0,90 λεπτα x 5 φορες που δοκιμασα.Τι γινετε παιδια;Εβαλα τα στοιχεια απο την φυσικη καρτα που εχω,μηπως κανω κατι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ΑΤΜ ηταν σε τράπεζα τοτε μπορούσες να πας μεσα και να την πάρεις πίσω. Αν ηταν στον δρόμο π.χ. αναμένεις την καινούργια. Ποιας τράπεζας ηταν το ΑΤΜ για να αποφύγουμε?

Το ξέρω ότι γίνεται να την πάρεις πίσω αν το ατμ ήταν σε τράπεζα.

Δεν έλεγε ποιας ήταν. Μόνο ότι δέχεται όλες τις κάρτες και βγάζει μόνο λίρες. Το μόνο που έγραφε πάνω ήταν "free cash withdrawal"

Μαιρη τι έγινε μετανάστης? Καλά να περνάς

 

Sorry για το offtopic

:P λόγω parsifal. Μου φαίνεται ότι δεν συχνάζεις στο μπλα μπλα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εβαλα εδω και καιρο 50€ στην καρτα,πηγα τωρα να αγορασω απο ebay,αλλα δεν ολοκληρωνεται η αγορα και με εχει χρεωσει 0,90 λεπτα x 5 φορες που δοκιμασα.Τι γινετε παιδια;Εβαλα τα στοιχεια απο την φυσικη καρτα που εχω,μηπως κανω κατι λαθος;

Καλημερα παιδια.Βοηθηστε με σας παρακαλω να ολοκληρωσω την αγορα απο το ebay με την revolut.Για ποιο λογο δεν μπορω να την κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Βοηθηστε με σας παρακαλω να ολοκληρωσω την αγορα απο το ebay με την revolut.Για ποιο λογο δεν μπορω να την κανω;

Εχεις περασει την καρτα στο paypal?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις περασει την καρτα στο paypal?

Οχι φιλε μου.Πρεπει δηλαδη να την περασω στο paypal;Εχω ηδη αλλη καρτα στο paypal.Thn Revolut την θελω χωρις paypal.Αυτο δεν γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε μου.Πρεπει δηλαδη να την περασω στο paypal;Εχω ηδη αλλη καρτα στο paypal.Thn Revolut την θελω χωρις paypal.Αυτο δεν γινεται;

Μπορεις να εχεις περισοτερες απο 1 καρτες στο paypal λογαριασμο. Δοκίμασε να την περάσεις στον λογαριασμό σου να κανεις την ταυτοποίηση με το 1.5 ευρω και μετα προχώρησε στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να εχεις περισοτερες απο 1 καρτες στο paypal λογαριασμο. Δοκίμασε να την περάσεις στον λογαριασμό σου να κανεις την ταυτοποίηση με το 1.5 ευρω και μετα προχώρησε στην αγορα.

Αυτο το γνωριζω.Προσπαθησα να περασω την καρτα στο paypal,αλλα δεν γινεται δεκτη.Καμμια λυση υπαρχει;

 

 

Ολα καλα φιλε μου.Επρεπε μαλλον να το κανω δυο-τρεις φορες.Να΄σαι καλα Καλες γιορτες σε ΄σενα και την οικογενεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταω τις διαφορες αγορες που εχω κανει, και σε καποιες, κατω απο τα ευρω, δεν εχει την αντιστοιχη ισοτιμια στο ξενο νομισμα. Αυτο τι σημαινει? οτι πληρωσα κατευθειαν σε ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Ξερει κανενας αν η Revolut ειναι υποχρεωμενη να δωσει στοιχεια πελατων και υπολοιπο στο τελος του ετους συμφωνα με μια συμφωνια που τα τραπεζικα δεδομενα "ανταλασσονται" μεσα στην ευρωπη? Μου εστειλε πριν αρκετες μερες η LeuPay μηνυμα οτι υποχρεωτικα συμμετεχουν σε αυτο λογω του οτι συμμετεχει η τραπεζα στην οποια εχουν τα χρηματα. Ξερει κανενας αν ισχυει το ιδιο και για τη revolut? (Υπεθετα πως οχι αφου εχει λογαριασμους "κουβαδες" και οχι ατομικους, αλλα καπου διαβασα (νομιζω στο insomnia) οτι συμμετεχει και η revolut και η paypal και αγχωθηκα λιγο... :) )

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Ξερει κανενας αν η Revolut ειναι υποχρεωμενη να δωσει στοιχεια πελατων και υπολοιπο στο τελος του ετους συμφωνα με μια συμφωνια που τα τραπεζικα δεδομενα "ανταλασσονται" μεσα στην ευρωπη? Μου εστειλε πριν αρκετες μερες η LeuPay μηνυμα οτι υποχρεωτικα συμμετεχουν σε αυτο λογω του οτι συμμετεχει η τραπεζα στην οποια εχουν τα χρηματα. Ξερει κανενας αν ισχυει το ιδιο και για τη revolut? (Υπεθετα πως οχι αφου εχει λογαριασμους "κουβαδες" και οχι ατομικους, αλλα καπου διαβασα (νομιζω στο insomnia) οτι συμμετεχει και η revolut και η paypal και αγχωθηκα λιγο... :) )

Ευχαριστω.

Tώρα μας άγχωσες όλους... :fear:  :fear:  :fear:  Τρομερό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οτι συμμετεχει και η revolut και η paypal και αγχωθηκα λιγο... :) )

Ευχαριστω.

 

Και δικαιολογημένα αγχώθηκες! Ετοιμάσου για χειροπέδες! :devil:

 

 

 

 

 

 

 

Έστειλες 50 ευρώ (ή 500 ή 5000 δεν έχει καμία σημασία και διαφορά) από το λογαριασμό σου της τράπεζας Πειραιώς στο account σου στη Revolut. Ε και;

Ας αφήσουμε το ότι πρέπει να βάζουμε πάντα το μυαλό μας να δουλεύει λιγάκι και να σκεφτόμαστε π.χ.: "τι στοιχεία έχει για μένα -η όποια- Revolut;". Απάντηση: Έχει μόνο ένα ονοματεπώνυμο ουσιαστικά (εφόσον δεν έχουμε κάνει καν ταυτοποίηση με ταυτότητα ακόμα). "Τι μπορεί να "ρουφιανέψει" στον τσεκελώτο με μόνο στοιχείο αυτό;" Απάντηση: Πρακτικά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 "τι στοιχεία έχει για μένα -η όποια- Revolut;". Απάντηση: Έχει μόνο ένα ονοματεπώνυμο ουσιαστικά (εφόσον δεν έχουμε κάνει καν ταυτοποίηση με ταυτότητα ακόμα). "Τι μπορεί να "ρουφιανέψει" στον τσεκελώτο με μόνο στοιχείο αυτό;" Απάντηση: Πρακτικά τίποτα.

Έχει και προσωπικό λογαριασμό ελληνικής τράπεζας από τον οποίο προήλθαν τα εμβάσματα που έκανε ο κάθε κάτοχος revolut.

(χωρίς αυτό να σημαίνει οπωσδήποτε κάτι κακό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι εδω μεσα σπανε πλακα και προσπαθουν να τρομαξουν τον κοσμο για να σταματησει να κανει συναλλαγες με καρτες εξωτερικου. Δεν ειναι πλεον τυχαιο, μια νυξη στο θεμα της leupay μια στο θεμα της revolut ,(η N26 πως τους διεφυγε;))

Απο ποτε ειναι παρανομο να στελνεις εμβασμα μεχρι 1000 ευρω το μηνα στο εξωτερικο; Αν οι ντοπιες τραπεζες ζοριζονται για τα διαφυγοντα κερδη απο τις online αγορες με καρτες εξωτερικου ας πιεσουν για πληρη αρση των CC και να εξορθολογισουν τα κερδη και τις προμηθειες τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...