Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι, τσιλαρετε λιγο, ειδα κατι, το σχολιασα και ζητησα τη γνωμη σας, τι πεσατε ολοι πανω μου? Ποιον παω να τρομαξω και με τι οφελος, για ποιο λογο να το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητοι, τσιλαρετε λιγο, ειδα κατι, το σχολιασα και ζητησα τη γνωμη σας, τι πεσατε ολοι πανω μου? Ποιον παω να τρομαξω και με τι οφελος, για ποιο λογο να το κανω?

Μην δίνεις σημασία είμαστε τρομολάγνοι εδώ στo insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι, τσιλαρετε λιγο, ειδα κατι, το σχολιασα και ζητησα τη γνωμη σας, τι πεσατε ολοι πανω μου? Ποιον παω να τρομαξω και με τι οφελος, για ποιο λογο να το κανω?

bullying ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι, τσιλαρετε λιγο, ειδα κατι, το σχολιασα και ζητησα τη γνωμη σας, τι πεσατε ολοι πανω μου? Ποιον παω να τρομαξω και με τι οφελος, για ποιο λογο να το κανω?

Καλα έκανες και το ανάφερες.

Θα μπορούσε να γίνει μια ωραία κουβέντα τι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον καθένα μας , μεχρι που στην πέσανε για τρομοκρατία .

ΑΦΜ δεν έχουμε δώσει μεχρι στιγμής , τόκους δεν παίρνουμε ,άρα υποχρέωση καταβολής φόρου δεν υφίσταται .

Πρόλαβε και ειπώθηκε όμως και σε άλλο νήμα οτι εφόσον υπάρχουν καταθέσεις (ίσως κάποιοι να έχουν αρκετά σε Revolut ή leupay ) το κράτος μας θα ήθελε να δηλωθούν σαν καταθέσεις εξωτερικού .

Ανακοίνωση δεν υπάρχει απο Revolut, ίσως γιατί ειναι λογαριασμός κουβάς. Θα δούμε .

Αυτά τα λίγα ξέρω , χωρίς διάθεση τρομοκρατίας απλα με επιθυμία ενημερώσης .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα έκανες και το ανάφερες.

Θα μπορούσε να γίνει μια ωραία κουβέντα τι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον καθένα μας , μεχρι που στην πέσανε για τρομοκρατία .

ΑΦΜ δεν έχουμε δώσει μεχρι στιγμής , τόκους δεν παίρνουμε ,άρα υποχρέωση καταβολής φόρου δεν υφίσταται .

Πρόλαβε και ειπώθηκε όμως και σε άλλο νήμα οτι εφόσον υπάρχουν καταθέσεις (ίσως κάποιοι να έχουν αρκετά σε Revolut ή leupay ) το κράτος μας θα ήθελε να δηλωθούν σαν καταθέσεις εξωτερικού .

Ανακοίνωση δεν υπάρχει απο Revolut, ίσως γιατί ειναι λογαριασμός κουβάς. Θα δούμε .

Αυτά τα λίγα ξέρω , χωρίς διάθεση τρομοκρατίας απλα με επιθυμία ενημερώσης .

Ακριβως αυτο φίλε, το ανεφερα επειδη ηθελα να μαθω τι σημαινει αυτο για εμενα προσωπικα, και θα ενημερωνε και αλλους αναγνωστες, αλλα επεσαν πανω μου. Τελος παντων κι εγω δεν εχω δει καποια ανακοινωση απο Revolut, απλα αν το θεμα τους ηταν το ΑΦΜ, δεν θα ειχε βγαλει ανακοινωση και η Leupay (γιατι δεν ζητανε ΑΦΜ), αλλα εβγαλε, οποτε θα υπαρχει λογικα καποιος συσχετισμος ισως με Αριθμο Ταυτοτητας, η συνδυασμο των στοιχειων και εγγραφων που δωσαμε για Verification.

-----------------------------

Στα της Revolut καθαρα τωρα, στην τελευταια αναβαθμιση χτες (android, δεν ξερω για iOS), εβαλαν επιλογη γαι δημιουργια δευτερης πλαστικης καρτας, ή εως 5 εικονικες καρτες, που τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω βολευει πολυ για να κανεις μια αγορα απο μη εμπιστευσιμο μαγαζι με μια απο τις virtual και μετα να την μπλοκαρεις ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι δεν θα υπαρξουν ακυρες χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο φίλε, το ανεφερα επειδη ηθελα να μαθω τι σημαινει αυτο για εμενα προσωπικα, και θα ενημερωνε και αλλους αναγνωστες, αλλα επεσαν πανω μου. Τελος παντων κι εγω δεν εχω δει καποια ανακοινωση απο Revolut, απλα αν το θεμα τους ηταν το ΑΦΜ, δεν θα ειχε βγαλει ανακοινωση και η Leupay (γιατι δεν ζητανε ΑΦΜ), αλλα εβγαλε, οποτε θα υπαρχει λογικα καποιος συσχετισμος ισως με Αριθμο Ταυτοτητας, η συνδυασμο των στοιχειων και εγγραφων που δωσαμε για Verification.

-----------------------------

Στα της Revolut καθαρα τωρα, στην τελευταια αναβαθμιση χτες (android, δεν ξερω για iOS), εβαλαν επιλογη γαι δημιουργια δευτερης πλαστικης καρτας, ή εως 5 εικονικες καρτες, που τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω βολευει πολυ για να κανεις μια αγορα απο μη εμπιστευσιμο μαγαζι με μια απο τις virtual και μετα να την μπλοκαρεις ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι δεν θα υπαρξουν ακυρες χρεωσεις.

Το οτι κοστιζει 7 η 8 (Δεν θυμαμαι καλα) η καθε νεα καρτα δεν συμφαιρει και τοσο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι κοστιζει 7 η 8 (Δεν θυμαμαι καλα) η καθε νεα καρτα δεν συμφαιρει και τοσο...

 

10€ κοστίζει. Και ασφαλώς δεν συμφέρει και δεν έχει και ιδιαίτερη χρησιμότητα. Απορώ ποιοί τους τη ζήτησαν...

 

Όσο για το "bullying" είναι καιρός να καταλάβετε ότι το να αντιδράτε τόσο "φοβισμένα" (φοβούμενοι και τον ίσκιο σας) είναι μια από τις αιτίες που μας κατάντησε έτσι και που -ακόμα χειρότερα- μας κρατάει καθηλωμένους έτσι! Αντί να βγείτε και να τα κάνετε λίμπα που επί 18 μήνες σας εμπαίζουν κανονικότατα και έχουν δεσμευμένο τον κόπο σας οι κωλοτράπεζες επειδή τα θαλάσσωσαν και για να μην χρεοκοπήσουν με την αρωγή και την υποστήριξη και της κυβέρνησης-κράτους, τρέμετε μην τυχόν και σας πουν τίποτα γιατί στείλατε κάποια λεφτά προφανώς ελεγμένα-φορολογημένα (αν δεν είναι, το πρόβλημα το έχετε ήδη από τη στιγμή που τα καταθέσατε στην εδώ τράπεζα και δεν αλλάζει απολύτως τίποτα με το αν έφυγαν για οπουδήποτε στο εξωτερικό) σε ένα ηλεκτρονικό πορτοφόλι για να κάνετε τη ζωής σας λίγο πιο εύκολη! "Ελεύθερη διακίνηση προσώπων και κεφαλαίων" λέγεται. Και είναι θεμελιώδης αρχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης! Και η παραβίαση που έχει συντελεστεί με τα cc, αποτελεί ακόμα και  αδίκημα που συνεχίζουν να διαπράττουν οι κυβερνώντες μας να έχετε υπόψη σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10€ κοστίζει. Και ασφαλώς δεν συμφέρει και δεν έχει και ιδιαίτερη χρησιμότητα. Απορώ ποιοί τους τη ζήτησαν...

 

Σε εμένα και οι δυο, εικονική και πλαστική κοστίζουν 6 ευρώ. Ακριβά είναι και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρεώνουν και την εικονικη ή μόνο την πλαστική;

 

Όταν πας στις κάρτες και πατήσεις το + πάνω δεξιά και μετά είτε "virtual" είτε "physical" βγάζει μήνυμα (αν δεν έχεις επαρκές υπόλοιπο) "To order a card, you need to have at least €10 on your account". "Don't worry, you will be able to spend this money later". Δεν ξέρω τι πραγματικά σημαίνει αυτό και αν και πόσα χρεώνει τελικά (το 2ο αφήνει περιθώριο ίσως και να μη χρεώνει αφού λέει ότι μπορείς να τα ξοδέψεις). Εγώ την έχω εγκαταλείψει τη revolut, δεν έχω υπόλοιπο, οπότε ας δοκιμάσει κανείς άλλος. Αν υπάρχει κάποιος που θεωρεί απαραίτητη τη 2η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παδια δε καταλαβαίνω τι έπαθε το revolut. Αγοράζω ενα προιον στο ebay πχ κοστίζει  11,49$. Τα 11,49% αυτή τη στιγμή στο http://www.xe.com/ είναι 11 ευρο . Παω στο  κινητο και αντι για 11,49 ευρο βλεπω 9,6 GBP , και τα 9,6 GBP  είναι 11,37 ευρο. 

 

Το αποτελέσμα έιναι οτι μου εφαγε 11,37 ευρο αντι να μου φαει 11 ευρο. Γιατι μετατρεπει τα δολαρια σε GBP και μετα σε ευρο???? Εγω στο revolut ευρω εχω βάλει ,τι σκατα γίνεται αλλαξε κατι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που  είναι το conversion options ? . Το μονο που ξέρω είναι manage currencies στο paypal  οπου έχω δολαρια και ευρο και σαν primary είναι το δολάριο. Και στο revolut εχω μονο ευρο δεν έχω πουθενα δολαρια. Εχω κάνει πολλές αγορες χωρίς κανενα προβλημα ποτε , αυτο μου το παρουσιασε εδω και 1 εβδομάδα περιπου .Επισης στις αγορες με τη revolut εχω βάλει το paypal να κάνει το conversion rate και όχι τη τρπεαζα   μου γιατι δε συμφαιρει η τραπεζα μου (αν εννοεις αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που  είναι το conversion options ? . Το μονο που ξέρω είναι manage currencies στο paypal  οπου έχω δολαρια και ευρο και σαν primary είναι το δολάριο. Και στο revolut εχω μονο ευρο δεν έχω πουθενα δολαρια. Εχω κάνει πολλές αγορες χωρίς κανενα προβλημα ποτε , αυτο μου το παρουσιασε εδω και 1 εβδομάδα περιπου .Επισης στις αγορες με τη revolut εχω βάλει το paypal να κάνει το conversion rate και όχι τη τρπεαζα   μου γιατι δε συμφαιρει η τραπεζα μου (αν εννοεις αυτό)

Μάλιστα.

Ξεκίνα διαβάζοντας εδώ και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...