Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά της AMD για ψευδείς δηλώσεις αναφορικά με τον αριθμό των πυρήνων στους επεξεργαστές Bulldozer


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδή βαριέμαι να  γράψω πάνω σε αυτό το θέμα θα κάνω quote post κάποιου στο Engadget που με καλύπτει απόλητα
 

 

PAAAAAH, don't make me laugh. This same story has been stolen from website to website, but only one has defended AMD. This website also says the lawsuit CLAIMS that AMD lied about core count, but you in the article don't make it look as a claim, but instead a fact, which isn't true. People who actually have looked into this know it isn't true, and AMD doesn't have to say anything.
First of all the cores do work independently. The definition of a core has been shadowy because of INTEL and this article uses INTEL's definition. "A true 8-core". What is a "true" 8-core? An integer-core and an FPU to each core? That isn't true. A core doesn't have to have an FPU all to its own to be considered a core or even a processor. FPU's are optional and we have gotten so used to them that many define it as a core only if there is one. in the 80s they were add-ons, and in ARM chips they are optional. Floating-point can be emulated, but it isn't ideal to do that.
AMD first of all has 4 modules, within those modules are 2 cores within in each. The real definition of a core without being biased, is something within a processor that can process information separately from another.
Each module has resources which are split to each core, which allows them to then be independent. Those resources are the early stages of pipelines, FPUs and L2 cache. There's 2MB of L2 cache per module, and 1MB per core. There are two 128-bit FPU pipelines per module, which can combine to create a 256-bit unit if 256-bit of floating-point precision is needed. All of the modules share L3 cache, just like Intel. In integer power, one module is equal to a dual-core processor in integer power and in floating-point power, it's equal to a single-core processor, given that there's 256-bits for 2 cores, which with Intel's design that is sufficient for one core.
Each cluster has two ALUs and two AGUs, both of these are capable of independent operations. Capable of four independent arithmetic and memory operations.
Each module has independent resources, but the resources aren't a big amount when compared to a company like Intel per-core, that doesn't mean they aren't independent when in fact they are, 128 FMAC FPU per-core compared to 256-bit per core, etc. This is another bad case of semantics, and someone filing a lawsuit to make a quick buck. 100s of technological experts have seen the Bulldozer's architecture and no one has filed a lawsuit until now. Many agree there's 8-cores, but Intel and AMD don't have the same architecture and therefore you can't compare the two. Cores really isn't what you should be looking at, and AMD is a prime example. Look at these GPUs with 1000s of cores. A core is a low level form of a processor, and they aren't all created the same.
Someone could make a processor even worse than AMD with more cores, like say about 4 cores per module with 4 symmetrical FPU units that can combine to a total of 256-bits, and has a total of 2MB L2 cache per module and that is split into 500KB halves per core. That'll be 16 cores, but it'll be 16 cores of crap, because each core will be very slow, because of the low amount of resources it has per core, not to mention how difficult it'll be to take advantage of those cores in any program.
AMD's design is actually ingenious, there's more working with little, which in turn saves money at the cost of per-core performance.


Επιτέλους ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΜΟΥΦΕΣ ΤΟΥ ΕΝGADGET πονάνε τα μάτια μου μερικές φορές όταν διαβάζω τέτοια...  99 στς 100 δεν είναι καν η πηγή... απλά μεταφράζετε cyber gossip της πλάκας....

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή βαριέμαι να  γράψω πάνω σε αυτό το θέμα θα κάνω quote post κάποιου στο Engadget που με καλύπτει απόλητα

 

 

 

Επιτέλους ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΜΟΥΦΕΣ ΤΟΥ ΕΝGADGET πονάνε τα μάτια μου μερικές φορές όταν διαβάζω τέτοια...  99 στς 100 δεν είναι καν η πηγή... απλά μεταφράζετε cyber gossip της πλάκας....

Ειναι αλυσιδα...Δεν μπορεις να κανεις κατι, απλα να ελπιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fx=bulldozer ?

Υπάρχουν 2 ειδών FX.

 

Οι bulldozer και οι piledriver.

Οι bulldozer είναι η πρώτης γενιάς (2011-2012), ενώ οι piledriver δεύτερης (2012-2014).

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_FX_microprocessors

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τελειωμενη αυτη η εταιρεια. η πλακα ειναι οτι αν η Intel δεν εδινε τις πατεντες της δωρεαν στην AMD, θα ειχε χρεοκοπησει προ πολλου. 

 

oταν λεμε half module cpu core, τι εννοουμε;

 

Πχ ο Pentium IV που είχα το 2004 είχε 2 threads. Με αυτή την λογική η AMD θα τον έλεγε dual core :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος με αυτό το θέμα. Ο Bulldozer έχει 8 ξεχωριστά integer units αρα είναι 8πύρηνος. Η intel αντίθετα με το hyperthreading περναει δυο εντολές από το ίδο hardware (integer unit) μόλις αυτό είναι αρκετά ελέυθερο. Οπότε εκεί έχουμε π.χ. 4 cores 8 threads και όχι 8 cores. Εξάλλου για να αποφυγει το πρόβλημα η amd τους διαφήμιζε ως 4modules/8cores αρα δε πιστεύω να υπάρχουν περιθωρια παρερμηνειας. Ή ο τύπος είναι βαλτός ή έχει χρόνο/χρήμα για πεταμα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω και εγώ μια καταγγελία στην Intel όμως, όταν ήμουν πιτσιρικάς και αγόρασα τον πρώτο μου υπολογιστή ήταν ενας Pentium 200 MMX , ενας φίλος μου είχε πάρει πριν κανα τρίμηνο τον Pentium 166 MMX και του κοκορευόμουν αρκετό καιρό ότι έχω καλύτερο υπολογιστή, αυτό που διαπιστώσαμε μετά από καιρό ήταν ότι μου είχαν πουλήσει τον ίδιο επεξεργαστή και πιο ακριβά φυσικά και απλά είχαν κάνει overclocking !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω και εγώ μια καταγγελία στην Intel όμως, όταν ήμουν πιτσιρικάς και αγόρασα τον πρώτο μου υπολογιστή ήταν ενας Pentium 200 MMX , ενας φίλος μου είχε πάρει πριν κανα τρίμηνο τον Pentium 166 MMX και του κοκορευόμουν αρκετό καιρό ότι έχω καλύτερο υπολογιστή, αυτό που διαπιστώσαμε μετά από καιρό ήταν ότι μου είχαν πουλήσει τον ίδιο επεξεργαστή και απλά είχαν κάνει overclocking !

Γιατί πας τόσο παλιά ? το ίδιο κάνουν ακόμα..  :P :lol: :lol:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, class action lawsuit λέει, ο νοών νοείτω. Δεν είναι ένας τύπος που είπε να κάνει μήνυση επειδή του πούλησαν μισά cores. Κλασικά αμερικάνικα δικηγορικά ξερατά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α όταν το έκανε η INTEL με τους Pentium D δεν υπήρχε πρόβλημα...Όταν πουλάει i7 4πύρινους και 6πύρινους για 8πύρινους και 12πύρινους δεν είναι παραπλανητικό...

Άσε και χορτάσαμε από όλους τους...Τα ίδια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκει τη μυνησεις της εχουν για πλακα,ειδικα οταν μπορουν να βγαλουν και πολλα λεφτα τοσο το καλυτερο για αυτους.Βεβαια  εκει που παει να κανει μυνηση αυτος οπως θα δει πιο μετα δεν τον παιρνει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α όταν το έκανε η INTEL με τους Pentium D δεν υπήρχε πρόβλημα...Όταν πουλάει i7 4πύρινους και 6πύρινους για 8πύρινους και 12πύρινους δεν είναι παραπλανητικό...

Άσε και χορτάσαμε από όλους τους...Τα ίδια είναι.

 

Έχεις κανένα επίσημο link από Intel που τους αναφέρει σαν 8πύρινους, 12πύρηνους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...