Προς το περιεχόμενο

"Χρέωση" ατυχημάτων που δεν έχω κάνει...


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αρχή είπες πως το αμάξι μεταβιβάστηκε στην ασφαλιστική, και μετά πως μεταβιβάστηκε σε συνεργείο.

 

Και ναι είναι φυσιολογικό, εξήγησα παραπάνω το γιατί, post #24.

Έχεις δίκιο, σε συνεργείο που συνεργάζεται με την ασφαλιστική είναι το σωστό αλλά το έγραψα λάθος. Πίστευα ότι γίνεται διαγραφή του οχήματος με κάποιον τρόπο, όχι ότι απλά επισκευάζεται και πωλείται ξανά. Επίσης με αυτό τον τρόπο τους βγήκε τζάμπα η αποζημίωση, δεν θα έπρεπε να μείνει το αυτοκίνητο στον ιδιοκτήτη να το πουλήσει αυτός αν θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης με αυτό τον τρόπο τους βγήκε τζάμπα η αποζημίωση, δεν θα έπρεπε να μείνει το αυτοκίνητο στον ιδιοκτήτη να το πουλήσει αυτός αν θέλει;

Πως ακριβώς τους βγήκε τσάμπα η αποζημίωση? Σου έδωσα αναλυτικό παράδειγμα στο #24, για εμπορική αξία 5.000€ πριν το ατύχημα δόθηκαν 4500€ από την ασφαλιστική + 500€ από τον έμπορο σύνολο 5.000€. Γιατί θα έπρεπε να μείνει στον ιδιοκτήτη το αυτοκίνητο που έχει πληρωθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς τους βγήκε τσάμπα η αποζημίωση? Σου έδωσα αναλυτικό παράδειγμα στο #24, για εμπορική αξία 5.000€ πριν το ατύχημα δόθηκαν 4500€ από την ασφαλιστική + 500€ από τον έμπορο σύνολο 5.000€. Γιατί θα έπρεπε να μείνει στον ιδιοκτήτη το αυτοκίνητο που έχει πληρωθεί?

Δεν ξέρω, μου φαίνεται περίεργο! Εννοώ θα τους βγει τζάμπα αν το φτιάξουν και το ξαναπουλήσουν. Αν και δεν ξέρω ποιος θα πάρει τα λεφτά αυτά, το συνεργείο ή η ασφαλιστική;

 

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να μείνει στον ιδιοκτήτη γιατί είναι ιδιοκτήτης. Η ασφάλεια γι'αυτό πληρώνεται, για να δώσει μια αποζημίωση αν χρειαστεί, όχι για να σου πάρει το αυτοκίνητο.

 

Αν είναι συνηθισμένη πρακτική και είναι νόμιμο αυτό οκ, απλά εγώ δεν το είχα ξανακούσει και μου έκανε εντύπωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ολική δεν μεταβιβάζεις κανένα αμάξι αλλα το κανεις διαγραφή κα μετα οτι θες.

πχ αμα το έχεις ασφαλισμένο για 10.000 μαξ να σου δωσουν 8.500 και αυτά με το χαρτί διαγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ολική δεν μεταβιβάζεις κανένα αμάξι αλλα το κανεις διαγραφή κα μετα οτι θες.

πχ αμα το έχεις ασφαλισμένο για 10.000 μαξ να σου δωσουν 8.500 και αυτά με το χαρτί διαγραφής.

Κάτι τέτοιο περίμενα να γίνει! Μου φαίνεται πιο λογικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, μου φαίνεται περίεργο! Εννοώ θα τους βγει τζάμπα αν το φτιάξουν και το ξαναπουλήσουν. Αν και δεν ξέρω ποιος θα πάρει τα λεφτά αυτά, το συνεργείο ή η ασφαλιστική;

Το συνεργείο θα τα πάρει φυσικά μια και το αγόρασε και θα το φτιάξει, αλλά αν δεν τα έπαιρνε το συνεργείο(λέμε τώρα) τι διαφορά θα είχε για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη? Εσένα θα σε ένοιαζε το πόσο θα κόστιζε στην ασφαλιστική, ή το πόση αποζημίωση θα έπαιρνες?

 

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να μείνει στον ιδιοκτήτη γιατί είναι ιδιοκτήτης. Η ασφάλεια γι'αυτό πληρώνεται, για να δώσει μια αποζημίωση αν χρειαστεί, όχι για να σου πάρει το αυτοκίνητο.

Από τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης αποζημιώνεται, γιατί πρέπει να το κρατήσει? Δικό του ήταν, δεν είναι!

 

Αν είναι συνηθισμένη πρακτική και είναι νόμιμο αυτό οκ, απλά εγώ δεν το είχα ξανακούσει και μου έκανε εντύπωση :)

Συνηθισμένη πρακτική είναι, κατά πόσο είναι νόμιμο δεν ξέρω.

Ας ολική δεν μεταβιβάζεις κανένα αμάξι αλλα το κανεις διαγραφή κα μετα οτι θες.

πχ αμα το έχεις ασφαλισμένο για 10.000 μαξ να σου δωσουν 8.500 και αυτά με το χαρτί διαγραφής.

Δεν μας τα λες καλά, για να κάνεις διαγραφή πρέπει πρώτα να παραδώσεις το όχημα σε διαλυτήριο, πως ακριβώς θα το κάνεις ότι θες μετά?

 

Επίσης με τη διαγραφή η αξία αυτού που έχει απομείνει(σώστρα) χάνεται, δεν συμφέρει την ασφαλιστική να γίνει διαγραφή.

 

Και τέλος δεν έχει καμία σημασία το ποσό για το οποίο είναι ασφαλισμένο, θα αποζημιωθείς βάση της τρέχουσας εμπορικής αξίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ακριβώς έκανες διαγραφή ενώ το είχες πουλήσει? :)

 

Αρχικά παρέδοσα τις πινακίδες και έκανα διαγραφή του οχήματος. Με το χαρτί της διαγραφής στα χέρια πήγα στην ασφαλιστική αυτού που με τράκαρε και πήρα την αποζημίωση, όπως την είχε ορίσει ο πραγματογνώμονας. Στη συνέχεια, βρήκα ένα συνεργείο και του πούλησα το αυτοκίνητο για ανταλλακτικά. Επειδή δεν μπορούσε να γίνει μεταβίβαση (οι πινακίδες είχαν παραδοθεί), κάναμε απλές υπέυθυνες δηλώσεις, όπου λέγαμε ότι ο ένας αγοράζει και ο άλλος πουλάει το τάδε αμάξι με τον τάδε αριθμό πλαισίου και τον τάδε αριθμό κινητήρα. Ξαναλέω ότι όλα αυτά έγιναν το 2004. Μπορεί από τότε να έχει αλλάξει η διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά παρέδοσα τις πινακίδες και έκανα διαγραφή του οχήματος. Με το χαρτί της διαγραφής στα χέρια πήγα στην ασφαλιστική αυτού που με τράκαρε και πήρα την αποζημίωση, όπως την είχε ορίσει ο πραγματογνώμονας. Στη συνέχεια, βρήκα ένα συνεργείο και του πούλησα το αυτοκίνητο για ανταλλακτικά. Επειδή δεν μπορούσε να γίνει μεταβίβαση (οι πινακίδες είχαν παραδοθεί), κάναμε απλές υπέυθυνες δηλώσεις, όπου λέγαμε ότι ο ένας αγοράζει και ο άλλος πουλάει το τάδε αμάξι με τον τάδε αριθμό πλαισίου και τον τάδε αριθμό κινητήρα. Ξαναλέω ότι όλα αυτά έγιναν το 2004. Μπορεί από τότε να έχει αλλάξει η διαδικασία.

Και τότε τα ίδια ίσχυαν, για να γίνει οριστική διαγραφή έπρεπε το όχημα να παραδοθεί πρώτα σε διαλυτήριο, εκτός και αν δεν υπήρχε διαλυτήριο στην περιφέρεια που ήσουν. Σήμερα υπάρχουν παντού διαλυτήρια.

 

Όσο για τα περί "ολικής καταστροφής", προφανώς οι συνεργαζόμενοι με την ασφαλιστική αυτού που σε τράκαρε δεν ενδιαφέρθηκαν να αγοράσουν το αυτοκίνητο σου, για αυτό και η ασφαλιστική σου ζήτησε να του κάνεις οριστική διαγραφή. Αν άξιζε κάτι τότε τα σώστρα θα αφαιρούνταν από την αποζημίωση, και θα σου ζητούσαν να μεταβιβαστεί πριν την πάρεις. Το μόνο κοινό σε όλες τις περιπτώσεις είναι ότι η ασφαλιστική ζητάει είτε μεταβίβαση είτε οριστική διαγραφή ώστε να διασφαλίσει πως δεν την κυνηγήσεις αν το φτιάξεις με όποιο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρε λεφτα για ενα αντικείμενο δυο φορες.

 

Μην σε ξαφνιασει αν σου ερθει τωρα κανενα ραβασακι. Ξεσκονιζουν οτις παλιες δηλωσεις, καλο θα ταν να τα χεις ακομα εκεινα τα χαρτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...