Προς το περιεχόμενο

Νεα τελη κυκλοφοριας


dimitrisOP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι να καταθεσει τωρα καποιος πινακιδες ??? Αφου εχει πληρωσει μεχρι 31/12 .Αν καταθεσει 30/12 και τις παρει 30/4 για ποσους μηνες θα πληρωσει ?

για το 2015 εγω τις πηρα 1 αυγουστου και πληρωσα το μισο απο 880€ εδωσα 440€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να καταθεσει τωρα καποιος πινακιδες ??? Αφου εχει πληρωσει μεχρι 31/12 .

Πολλοί λόγοι μου έρχονται στο μυαλό, πχ γιατί κοντεύει να λήξει το ΚΤΕΟ, γιατί έληξε η ασφάλεια και δεν θέλει να το ασφαλίσει(και φοβάται τυχόν πρόστιμο), γιατί θέλει να γλιτώσει μέρος του τεκμηρίου. Ίσως υπάρχουν και άλλοι λόγοι που αγνοώ. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν ισχυρίστηκα ότι πρέπει ντε και καλά ότι πρέπει κάποιος να καταθέσει τώρα πινακίδες, απλά παράδειγμα έδωσα μια και με ρώτησες για τρίμηνη ακινησία.

 

Αν καταθεσει 30/12 και τις παρει 30/4 για ποσους μηνες θα πληρωσει ?

Για 9. Θα πληρώσει μόνο για τους μήνες που απομένουν έως το τέλος του έτους (περιλαμβανομένου του μήνα άρσης της ακινησίας).

για το 2015 εγω τις πηρα 1 αυγουστου και πληρωσα το μισο απο 880€ εδωσα 440€

Κάτι δεν μας λες καλά... μήπως τις πήρες μέσα στον Ιούλιο?

 

Εγώ προσωπικά πήρα πίσω πινακίδες μέσα στον Ιούνιο, και πλήρωσα αντί για 240€ 140€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί λόγοι μου έρχονται στο μυαλό, πχ γιατί κοντεύει να λήξει το ΚΤΕΟ, γιατί έληξε η ασφάλεια και δεν θέλει να το ασφαλίσει(και φοβάται τυχόν πρόστιμο), γιατί θέλει να γλιτώσει μέρος του τεκμηρίου. Ίσως υπάρχουν και άλλοι λόγοι που αγνοώ. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν ισχυρίστηκα ότι πρέπει ντε και καλά ότι πρέπει κάποιος να καταθέσει τώρα πινακίδες, απλά παράδειγμα έδωσα μια και με ρώτησες για τρίμηνη ακινησία.

 

 

Για 9. Θα πληρώσει μόνο για τους μήνες που απομένουν έως το τέλος του έτους (περιλαμβανομένου του μήνα άρσης της ακινησίας).

 

Κάτι δεν μας λες καλά... μήπως τις πήρες μέσα στον Ιούλιο?

 

Εγώ προσωπικά πήρα πίσω πινακίδες μέσα στον Ιούνιο, και πλήρωσα αντί για 240€ 140€.

βασικα λαθος μου , την τελευταια εβδομαδα του ιουλιου τις πηρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πινακίδες η μόνη ελαστικότητα που ισχύει νομίζω είναι να πληρώσεις τα μισά τέλη.

Δηλαδή ακόμα και τον 11ο μήνα του έτους να βάλεις πινακίδες θα πληρώσεις τα μισά τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πινακίδες η μόνη ελαστικότητα που ισχύει νομίζω είναι να πληρώσεις τα μισά τέλη.

Δηλαδή ακόμα και τον 11ο μήνα του έτους να βάλεις πινακίδες θα πληρώσεις τα μισά τέλη.

ειναι ανα μηνα , οχι μισα, δηλαδη πληρωνεις τους υπολοιπους μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μωρέ narayan? Θα παρατήσουν 2000κυβικα ακριβό αμάξι σε δημόσιο χώρο? Και για 30ε παραπάνω? Το έχετε δει πουθενά?

 

 

δηλαδη καθε 5 μηνες πρεπει να πουλαω και να αγοραζω αυτοκινητα ?

ναι για αυτα που παρατανε στο δρομο συμφωνω , ουτε ειναι λυση να σκοτωνεις ενα αμαξι για τριχες

 

οταν εχεις πληρωσει τα προηγουμενα τελη , και το εχεις σε ακινησια δεν πληρωνεις τιποτα , μονο τα τελη του τρεχοντος ετους να παρεις πισω τις πινακιδες και αυτο αναλογα με τους μηνες

 

 

Πολλοί λόγοι μου έρχονται στο μυαλό, πχ γιατί κοντεύει να λήξει το ΚΤΕΟ, γιατί έληξε η ασφάλεια και δεν θέλει να το ασφαλίσει(και φοβάται τυχόν πρόστιμο), γιατί θέλει να γλιτώσει μέρος του τεκμηρίου. Ίσως υπάρχουν και άλλοι λόγοι που αγνοώ. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν ισχυρίστηκα ότι πρέπει ντε και καλά ότι πρέπει κάποιος να καταθέσει τώρα πινακίδες, απλά παράδειγμα έδωσα μια και με ρώτησες για τρίμηνη ακινησία.

 

 

Για 9. Θα πληρώσει μόνο για τους μήνες που απομένουν έως το τέλος του έτους (περιλαμβανομένου του μήνα άρσης της ακινησίας).

 

Κάτι δεν μας λες καλά... μήπως τις πήρες μέσα στον Ιούλιο?

 

Εγώ προσωπικά πήρα πίσω πινακίδες μέσα στον Ιούνιο, και πλήρωσα αντί για 240€ 140€.

 

 

Δεν μίλησα μόνο για δίλιτρα, το κακό γίνεται με όλους όσους αγόρασαν αυτοκίνητο πέραν των οικονομικών τους δυνατοτήτων. Και σόρρυ κιόλας, όποιος δεν έχει σήμερα €880 για σήμα και νομίζει πως κάνει οικονομία μένοντας χωρίς αυτοκίνητο για 6 μήνες αφενώς δεν θα έπρεπε να έχει τόσο μεγάλο κινητήρα εξ'αρχής αφ'ετέρου γελάει τον εαυτό του και μόνο.

 

Πάντως σχετικά με τα τέλη κυκλοφορίας όσο είναι κατατεθημένες οι πινακίδες θα με ενδιέφερε να γράψετε κι άλλοι τις εμπειρίες σας... θέλησα να αγοράσω αυτοκίνητο με παραδομένες πινακίδες εδώ και 3 χρόνια και όταν πήγαμε στο Υπ.Μεταφορών μας απάντησαν πως πρέπει πρώτα να πληρωθούν όλα τα προηγούμενα απλήρωτα τέλη για να επιστραφούν οι πινακίδες (το Σεπτέμβριο του τρέχοντος έτους όλα αυτά). Οπότε αν ισχύει αυτό που μας είπαν προφανώς και δεν συμφέρει η κατάθεση πινακίδων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 265 πέρισυ στα 280 φέτος. Και μη χειρότερα.

 

Ήθελα να ήξερα, τόσα μυαλά εκεί μέσα, δεν έχει βρεθεί ένας κερατάς να πει σε κάποιον ότι όσο αυξάνουν τα τέλη τόσο ο κόσμος θα παραδίδει πινακίδες και θα μειώνονται τα έσοδα;

Δεν έχουν καταλάβει ακόμα, γαμώ τη φυλή μου γαμώ, ότι τέτοια μέτρα έχουν αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά;

Δεν έχουν καταλάβει γαμώ τα κεφάλια τους ότι σε 3-4 μήνες θα ψάχνουν πάλι ισοδύναμα για τη μαύρη τρύπα που δημιούργησε η αύξηση των τελών κυκλοφορίας;

Δεν τους έχει πει κάποιος ότι με 30% ανεργία δεν αντέχει ο κόσμος άλλες αυξήσεις και άλλους φόρους;

Τόσο ανήκανοι είναι πλέον ΚΑΙ αυτοί;

Ασταδιάλα πια με όλους. Έχει χάρη που απαγορεύεται να μιλήσω για πολιτικά...

 

Σήμερα δεν πληρώνουμε, αύριο φεύγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σχετικά με τα τέλη κυκλοφορίας όσο είναι κατατεθημένες οι πινακίδες θα με ενδιέφερε να γράψετε κι άλλοι τις εμπειρίες σας... θέλησα να αγοράσω αυτοκίνητο με παραδομένες πινακίδες εδώ και 3 χρόνια και όταν πήγαμε στο Υπ.Μεταφορών μας απάντησαν πως πρέπει πρώτα να πληρωθούν όλα τα προηγούμενα απλήρωτα τέλη για να επιστραφούν οι πινακίδες (το Σεπτέμβριο του τρέχοντος έτους όλα αυτά). Οπότε αν ισχύει αυτό που μας είπαν προφανώς και δεν συμφέρει η κατάθεση πινακίδων.

αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης το κυκλοφορουσε χωρις να πληρωνει τα τελη προφανως πρεπει να τα πληρωσεις για να σου δωσουν πινακιδες

 

οταν εχεις πληρωσει τα τελη τα προηγουμενα και καταθεσης πινακιδες ΔΕΝ πληρωνεις τιποτα μετα , παρα μονο τα τελη της χρονιας που θα τις παρεις πισω , απλα πραγματα

Και σόρρυ κιόλας, όποιος δεν έχει σήμερα €880 για σήμα και νομίζει πως κάνει οικονομία μένοντας χωρίς αυτοκίνητο για 6 μήνες αφενώς δεν θα έπρεπε να έχει τόσο μεγάλο κινητήρα εξ'αρχής αφ'ετέρου γελάει τον εαυτό του και μόνο.

Ουτε ειναι λυση να πεταξω ενα αυτοκινητο για 5κ οταν αγοραστηκε καινουργιο 40κ (2006) επειδη στο ΥΠΟΙΚ ειναι τουβλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα μόνο για δίλιτρα, το κακό γίνεται με όλους όσους αγόρασαν αυτοκίνητο πέραν των οικονομικών τους δυνατοτήτων. Και σόρρυ κιόλας, όποιος δεν έχει σήμερα €880 για σήμα και νομίζει πως κάνει οικονομία μένοντας χωρίς αυτοκίνητο για 6 μήνες αφενώς δεν θα έπρεπε να έχει τόσο μεγάλο κινητήρα εξ'αρχής αφ'ετέρου γελάει τον εαυτό του και μόνο.

Δεν μίλησες μόνο για δίλιτρα, αλλά το συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις αφορά αυτοκίνητα 2.500-3.000 κυβικών...

 

Επίσης κατά κανόνα οι περισσότεροι από αυτούς που έχουν καταθέσει/θα καταθέσουν πινακίδες ΕΙΧΑΝ την οικονομική δυνατότητα και να το αγοράσουν και να το συντηρήσουν. Δεν φταίνε αυτοί για το ότι έχει αλλάξει η κατάσταση.

 

Πάντως σχετικά με τα τέλη κυκλοφορίας όσο είναι κατατεθημένες οι πινακίδες θα με ενδιέφερε να γράψετε κι άλλοι τις εμπειρίες σας... θέλησα να αγοράσω αυτοκίνητο με παραδομένες πινακίδες εδώ και 3 χρόνια και όταν πήγαμε στο Υπ.Μεταφορών μας απάντησαν πως πρέπει πρώτα να πληρωθούν όλα τα προηγούμενα απλήρωτα τέλη για να επιστραφούν οι πινακίδες (το Σεπτέμβριο του τρέχοντος έτους όλα αυτά). Οπότε αν ισχύει αυτό που μας είπαν προφανώς και δεν συμφέρει η κατάθεση πινακίδων.

Προφανώς εννοούσαν πως πρέπει να πληρωθούν τυχόν απλήρωτα τέλη ΠΡΙΝ γίνει ακινησία. Αν πχ το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έκανε ακινησία μέσα στο 2012 και δεν είχε πληρώσει τέλη για 2010-2011-2012, για να γίνει άρση ακινησίας σήμερα θα πρέπει να πληρωθούν τα τέλη των τριών αυτών ετών εις διπλούν, σύν τα τέλη Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2015. Κακώς υπέθεσες πως τα αυτοκίνητα συνεχίζουν να χρεώνονται τέλη κυκλοφορίας ακόμα και όταν βρίσκονται σε ακινησία, δεν ισχύει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγοτεροι ρυποι με το φυσικο αεριο αλλα σιγα μην το κανουν...

χρησιμοποιουν και την βενζινη ομως οποτε θελουν!δηλαδη εστω οτι ειναι 300 ευρω με τη βενζινη τοτε σε αυτοκινητα με αεριο παει 150!και γιατι ναμην πληρωσει ο αλλος 150 και να κινει το 1800αρι του με βενζινη ποιος τον ελεγχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο άλλος έχει 1800αρι αυτοκίνητο με αέριο και το κινεί με βενζίνη, θα πρέπει να απαλλαγεί εντελώς από τη φορολογία λόγω ηλιθιότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο άλλος έχει 1800αρι αυτοκίνητο με αέριο και το κινεί με βενζίνη, θα πρέπει να απαλλαγεί εντελώς από τη φορολογία λόγω ηλιθιότητας.

χαχαχα αν ομως τυχει ρε παιδι μου να πρεπει να το κινει με βενζινη ετσι φοροδιαφευγει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...