Προς το περιεχόμενο

Νεα τελη κυκλοφοριας


dimitrisOP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μονο αυξηση 20% τα τελη? μαλλον κοροιδευεις απλα 

2006 420€

2016 920€

 

μονο 20%

βενζινη ενα ευρω πανω

φορος πολυτελειας 

τεκμηρια

+μειωση μισθου 50%

 

και φταει ο οικογενειακος προυπολογισμος 

 

ΟΚ

 

αντι να μειωσουν τους φορους να παρουν πισω τις πινακιδες ο κοσμος εχουν το θρασος να τους αυξανουν,

αφου ετσι θελουν , καλητερα να καθετε στο γκαραζ

 

 

Πας καλά ρε man? Το 2008 τα τέλη για 1600άρι ήταν 168 ευρώ και φέτος θα πάνε 280. Η διαφορά είναι περίπου 67%. Θες να μας εξηγήσεις πώς διάλο προέκυψε η διαφορά 20%? Εκτός εάν εννοείς 20% κάθε χρόνο. Εάν συνυπολογίσεις και την αύξηση της βενζίνης, που το 2008 ήταν κάτω από 1 ευρώ και τώρα είναι κοντά στο 1,5 (και ποιος ξέρει πού θα φτάσει όταν θα αρχίσουν να ανεβαίνουν οι διεθνείς τιμές του αργού πετρελαίου), μάλλον δεν φταίει ο οικογενειακός προυπολογισμός. Και όλα αυτά μέσα σε 7 χρόνια. Εκτός εάν θες να μας πεις ότι κάθε 5-7 χρόνια θα πρέπει να αλλάζουμε αμάξι για να προσαρμοζόμαστε στις καύλες της κάθε κυβέρνησης. Πάρτο χαμπάρι, δεν είναι στραβός ο γιαλός. Εμείς αρμενίζουμε στραβά.

 

Ξέρω 'γω ρε φίλε; Τα ποσά είναι σε μηνιαία βάση. Αν υποψιαστώ ότι υπάρχει σύνταξη των 20000 ευρώ τον μήνα, θα τους εξαϋλώσω, όπως έκαναν οι Αμερικάνοι στον τζιχάντι Τζον. Να μήν μείνει τίποτα που να τους θυμίζει.

 

 

Ίσως δεν καταλάβατε καλά, ίσως ο υπάλληλος έκανε λάθος, ίσως συμβαίνει κάτι άλλο που αγνοώ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι για το διάστημα ακινησίας ΔΕΝ χρεώνεται το αυτοκίνητο με τέλη κυκλοφορίας. Μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου στην εφαρμογή εκτύπωσης τελών κυκλοφορίας στο gsis, εφόσον γνωρίζεις αριθμό κυκλοφορίας και ΑΦΜ. Αν όντως είναι σε ακινησία, για τα 3 αυτά έτη δεν θα σου βγάλει οφειλή τελών κυκλοφορίας. Το ίδιο και στην εφορία, πως σκτα θα σου εκτυπώσει διπλότυπο για να πληρώσεις οφειλή που δεν υφίσταται?

 

 

Μου φαίνεται πως ζεις σε άλλη χώρα. Τα τέλη κυκλοφορίας δεν αυξήθηκαν μόνο 20% ή 50€ μέγιστο, αλλά πολύ παραπάνω, παραδείγματα σου έδωσαν παραπάνω. Επίσης αυτοί που έχασαν τη δουλειά τους δεν είναι μόνο το 1%, είναι πολύ μεγαλύτερο το ποσοστό, χώρια που όλοι είδαμε μείωση στο εισόδημα μας, είτε μικρή είτε μεγάλη.

 

Το λέω χωρίς κανένα ίχνος κακίας, δεν έχεις καμία μα καμία επαφή με την Ελληνική πραγματικότητα.

 

 

Το δικό μας όταν αγοράστηκε είχε 372€ τέλη.

Για το 2015 δώσαμε 960€.

20% είναι αυτό?

 

 

 

Αν βάλετε και 2,9% αύξηση πληθωρισμού ανά έτος σε βάθος χρόνου δεκαετίας τόσο βγαίνει περίπου, 20% καθαρή αύξηση στα τέλη για τα δίλιτρα (για χαμηλότερες κατηγορίες είναι λιγότερο actually). Αν έχω κάποιο λάθος στον υπολογισμό ευχαρίστως να μου το υποδείξετε. Σας νιώθω όλους που σας πνίγει το άδικο αλλά δεν νομίζω να ζούμε σε διαφορετική χώρα, βλέπετε τι γίνεται γύρω μας. Προσωπικά έχω την οικονομική ευχέρια για αυτοκίνητο 3500 κυβικών που θα ήθελα, αλλά με την κατάσταση που επικρατεί παραμένω στο μικρού κυβισμού όχημά μου, για το οποίο θα πληρώσω λιγότερα τέλη φέτος.

 

Joshua μάλλον δεν είχε ιδέα ο υπάλληλος τελικά ή είχε μπερδευτεί με το προηγούμενο καθεστώς που ίσχυε αυτό που είπε. Τσάμπα το έχασα το κελεπούρι :unsure:

 

 

Οφφτόπικ: Όσοι τα αφήνετε σε ακινησία επειδή δεν έχετε πινακίδες μην ξεχάσετε να τα βάζετε μπροστά για λίγο κάθε βδομάδα για να μην ξεραθούν οι σωλήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα εχω 1800cc μοντελο του 2004

Απ οτι βλεπω 300 εδινα 300 θα δωσω.

Ουτε αυξηση ουτε μειωση.

Να χαρω η να στεναχωρηθω;

(Δοξα το θεο που δεν ειχα παρει τοτε το 2000cc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλετε και 2,9% αύξηση πληθωρισμού ανά έτος σε βάθος χρόνου δεκαετίας τόσο βγαίνει περίπου, 20% καθαρή αύξηση στα τέλη για τα δίλιτρα (για χαμηλότερες κατηγορίες είναι λιγότερο actually). Αν έχω κάποιο λάθος στον υπολογισμό ευχαρίστως να μου το υποδείξετε. Σας νιώθω όλους που σας πνίγει το άδικο αλλά δεν νομίζω να ζούμε σε διαφορετική χώρα, βλέπετε τι γίνεται γύρω μας. Προσωπικά έχω την οικονομική ευχέρια για αυτοκίνητο 3500 κυβικών που θα ήθελα, αλλά με την κατάσταση που επικρατεί παραμένω στο μικρού κυβισμού όχημά μου, για το οποίο θα πληρώσω λιγότερα τέλη φέτος.

 

Joshua μάλλον δεν είχε ιδέα ο υπάλληλος τελικά ή είχε μπερδευτεί με το προηγούμενο καθεστώς που ίσχυε αυτό που είπε. Τσάμπα το έχασα το κελεπούρι :unsure:

Ευχαρίστως να σου υποδείξω κάποιο λάθος στον υπολογισμό σου, αρκεί βέβαια να τον δω πρώτα. Γιατί προς το παρόν δεν βλέπω κανέναν υπολογισμό, μόνο κάτι ξερά νούμερα, και καμία αναφορά στο κατά κεφαλήν εισόδημα. Εκτός από το 2,9% του πληθωρισμού που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

 

Επίσης δεν υπάρχει προηγούμενο καθεστώς, πάντα ίσχυε το "τα αυτοκίνητα σε ακινησία δεν χρεώνονται με τέλη κυκλοφορίας". Κρίμα για το κελεπούρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακόμα, δεν έχει οριστικοποιηθεί. 

 

Εγώ θα πάρω δώρο Χριστουγέννων φέτος και θα το δώσω όλο για τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια ενός αυτοκινήτου 1.6 κυβικών 8ετιάς (γμω τη μάνα τους) :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οφφτόπικ: Όσοι τα αφήνετε σε ακινησία επειδή δεν έχετε πινακίδες μην ξεχάσετε να τα βάζετε μπροστά για λίγο κάθε βδομάδα για να μην ξεραθούν οι σωλήνες.

Εμενα εχει να παρει μπροστα απο Φλεβαρη του 2012!! :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαρίστως να σου υποδείξω κάποιο λάθος στον υπολογισμό σου, αρκεί βέβαια να τον δω πρώτα. Γιατί προς το παρόν δεν βλέπω κανέναν υπολογισμό, μόνο κάτι ξερά νούμερα, και καμία αναφορά στο κατά κεφαλήν εισόδημα. Εκτός από το 2,9% του πληθωρισμού που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

 

Επίσης δεν υπάρχει προηγούμενο καθεστώς, πάντα ίσχυε το "τα αυτοκίνητα σε ακινησία δεν χρεώνονται με τέλη κυκλοφορίας". Κρίμα για το κελεπούρι.

 

http://fxtop.com/en/inflation-calculator.php?A=420&C1=GRD&INDICE=GRCPI2013&DD1=01&MM1=01&YYYY1=2000&DD2=17&MM2=11&YYYY2=2015&btnOK=Compute+actual+value

 

 

Η προηγούμενη κυβέρνηση το είχε κάνει για μια περίοδο για να αποτρέψει τις συνεχείς παραδόσεις πινακίδων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...