Προς το περιεχόμενο

Windows Xp Windows 7 cd για όλους τους Υπολογιστές


dkotanid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

ψάχνομαι λίγο να κάνω ένα Windows XP και Windows 7 boot cd ή boot usb image, ενός PC που έχει όλα τα προγράμματα, δλδ έχει στηθεί πλήρως (Office,Java,Flash,Rar,κτλ...), το οποίο θα χρησιμοποιώ να το εγκαθιστώ ας πούμε με Ghost ή κάτι αντίστοιχο σε άλλα PC άλλου εννοείτε hardware και θα δουλεύουν βρίσκοντας drivers και τα πάντα όλα για το εκάστοτε pc.

Άκουσα για λύση, όπου απενεργοποιείς, για τα Windows XP τουλάχιστον, τους IDE Controllers, πριν κάνεις image και μετά (έμαθα) δουλεύει μια χαρά αν του περάσεις και κάποιο driver pack ή αν το κάνει online αυτόματα.

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία.

Είναι για να γλιτώσω κόπο και χρόνο...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω. Συγκεκριμένα εμένα με νοιάζει να έχω image ουσιαστικά ενός δίσκου με όλα τα απαραίτητα λογισμικά, ώστε αυτό το image να μπορώ να το κάνω εγκατάσταση σε όλα τα pc ανεξάρτητα από το hardware που έχουν, και να βρίσκει μετά τα drivers αυτόματα του τοπικού pc.

Αν πάρεις image ενός δίσκου δε μπορείς να το φορτώσεις σε άλλο δίσκο ενός άλλου pc, γιατί θα ¨χτυπήσουν¨ τα drivers του άλλου pc, έτσι αν κάνεις αφαίρεση των ide controllers θα πάει να δει τα drivers του pc εκείνου και θα τα κατεβάσει...

Δε ξέρω αν έγινα λίγο πιο σαφής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες image δίσκου, στην πραγματικότητα είναι image του λειτουργικού όπως αυτό είναι εγκατεστημένο σε συγκεκριμένο υπολογιστή.

 

Αν το φορτώσεις σε κάποιον άλλο υπολογιστή με διαφορετικό configuration στο hardware, ακόμη και αν είσαι τυχερός και δεν σου πετάξει μπλε οθόνη πριν φορτώσει το λειτουργικό, η λειτουργία του θα είναι προβληματική και θα θέλει πολύ δουλειά για να το συνεφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που γράφει ο Euclides.Δεν έχω ακούσει για κάτι τέτοιο που λες dkotanid να γίνεται.Όντως όταν κάνεις image συμβαίνει αυτό που λέει ο Euclides.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που γράφει ο Euclides.Δεν έχω ακούσει για κάτι τέτοιο που λες dkotanid να γίνεται.Όντως όταν κάνεις image συμβαίνει αυτό που λέει ο Euclides.

Καλησπέρα φίλοι μου, ναι έχετε δίκαιο και το ξέρω ότι ισχύει αυτό το οποίο λέτε, αλλά σας είπα ότι υπάρχει κάποιο κόλπο όπου στο τέλος και πριν κρατήσεις οριστικό image αφαιρείς τους ide controllers (σε WIn Xp τουλάχιστον) και δεν χτυπάει blue screen, εγκαθίσταται σε οποιοδήποτε pc και βρίσκει driver είτε online είτε του τα φορτώνεις εσύ από κάποιο driver pack, και είναι αρκετά βολική λύση. Την άκουσα να εφαρμόζεται από βδομάδα θα τη δω και θα σας έχω νέα...πως και αν τελικά γίνεται...έτσι όπως το περιέγραψα ή εν τέλη κατάλαβα εγώ λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Linux, αυτό που ζητάς, παρέχεται εξ ορισμού. Υπάρχει και δυνατότητα, κατά κάποιο τρόπο, να δουλέψεις και windows apps. Βρες μια ωραία διανομή που να σου κάνει και κατέβασε το iso της. Θα μπορείς να δουλεύεις σε όποιο PC θέλεις και να σώζεις στο USB, ή στο cloud, γρήγορα και χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησε προγράματα και updates πριν το image και παίξε με την εντολή sysprep. Μετά το image restore τρέξε το Snappy driver installer να σου βρεί όλους τους drivers. Εναλλακτικά πάρε image με acronis/paragon και κάνε restore σαν universal image. Αν είσαι περιπετειώδης δες το MDT (Microsoft Deployment Toolkit) :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι αν στησεις τα windows -σε ενα πισι-

1. με τα απαραιτητα προγραμματα που θες,

2. χωρις να βαλεις drivers για καμια συσκευη,

3. χωρις να ειναι συνδεδεμενο σε ιντερνετ, ωστε να μην ψαξουν για drivers (τα 7αρια κυριως, γιατι τα ΧΡ, αν δεν βαλεις ethernet driver, δεν μπαινει σε ιντερνετ),

τοτε, ΙΣΩΣ, μπορεις να φτιαξεις το Image που θες, για να μπορεις να το εγκαθιστας σε διαφορα πισι..!!  

 

για τετοιο image, εγω σαφως θα δοκιμαζα 7αρια, καθως δεν βασιζονται τοσο σε hardware, οπως τα XP..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Linux, αυτό που ζητάς, παρέχεται εξ ορισμού. Υπάρχει και δυνατότητα, κατά κάποιο τρόπο, να δουλέψεις και windows apps. Βρες μια ωραία διανομή που να σου κάνει και κατέβασε το iso της. Θα μπορείς να δουλεύεις σε όποιο PC θέλεις και να σώζεις στο USB, ή στο cloud, γρήγορα και χωρίς πρόβλημα.

Μου είναι απόλυτα γνωστό αυτό, αλλά θέλω Windows για το τελικό χρήστη, δεν είναι εξοικειωμένος με Linux.

 

Εγκατέστησε προγράματα και updates πριν το image και παίξε με την εντολή sysprep. Μετά το image restore τρέξε το Snappy driver installer να σου βρεί όλους τους drivers. Εναλλακτικά πάρε image με acronis/paragon και κάνε restore σαν universal image. Αν είσαι περιπετειώδης δες το MDT (Microsoft Deployment Toolkit) :-D .

Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ

 

Και γιατί να κάνεις αυτό και να μην χρησιμοποιήσεις το NLite?

 

https://www.ntlite.com/

Το Nlite έχω την εντύπωση, με το λίγο που το "παρακολούθησα", ότι απλά κάνεις ένα boot cd με όλα τα updates και drivers ενός μηχανήματος και δεν εμπεριέχει καθόλου εγκατεστημένες εφαρμογές, αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To NLite δεν έχει τίποτα προεγκατεστημένο.

 

Και αυτό είναι το πλεονέκτημά του, γιατί φτιάχνει ένα 'πειραγμένο' λειτουργικό που μπορεί να φορτωθεί στον οποιοδήποτε υπολογιστή.

 

Αυτό που κάνει, είναι ότι σου επιτρέπει να προρυθμίσεις τα Windows με τα settings που θα έκανες αφού τα εγκαταστήσεις, να προφορτώσεις updates και drivers (αν θέλεις), και να προφορτώσεις προγράμματα που θα εγκατασταθούνε μαζί με τα Windows.

 

Επιπλέον σου επιτρέπει να 'ελαφρύνεις' το λειτουργικό, αφαιρώντας λειτουργίες που δεν χρειάζεσαι.

 

Εγώ αν θέλω να ελαφρύνω ένα λειτουργικό, του αφαιρώ fonts από γλώσσες που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω (κορεάτικα ή κινέζικα π.χ.), το native language search, τις λειτουργίες Tablet, το Media Center, και άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω, ψάχνω "κάτι" τέλος πάντων, που να έχει όλες τις εφαρμογές που θέλω (office, java, paint κτλ...) το οποίο θα μπορώ να το εγκαθιστώ απευθείας σε όποιο pc θέλω. Να μη χάνω χρόνο για την εγκατάσταση όλων των 3rd part εφαρμοφών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι να πάρεις image χωρίς drivers λέτε; Με το που γίνει η εγκατάσταση φορτώνονται drivers από τα windows για κάθε συσκευή που υπάρχει στο σύστημα. Από το ρολόι του bios μέχρι και τον πιο μικρό controller. Δεν υπάρχουν μόνο οι drivers που βάζουμε από το cd ή από το internet.

Φίλε μου αυτό που ζητάς δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...