Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για τους 7ης γενιάς Core της Intel "Kaby Lake" και το 200-series chipset


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

E αμα φτάσουμε να μην καταλαβαίνουμε τι λέει ο άλλος. Μου θέλει και τεχνολογία. Ας βγάλει το δημοτικό-γυμνάσιο.

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γράφουν μερικοί εδώ μέσα, ή και στο φβ. Στην τελική ας τα περνάει απο google. Έχει εργαλεία διόρθωσης.

 

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. :)

 

Δεν τα πιάνουν ολα οι αυτόματοι ορθογράφοι, τουλάχιστον στην Ελληνική γλώσσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα πιάνουν ολα οι αυτόματοι ορθογράφοι, τουλάχιστον στην Ελληνική γλώσσα...

 

Πόσο χάλια πρέπει να είναι η ορθογραφία κάποιου ώστε οι αυτόματοι ορθογράφοι να σηκώνουν τα χέρια ψηλά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο κανενός αλλά η ορθογραφία δεν έχει καμία σχέση. Καλό είναι να λείπουν κακιούλες. Ξέρω άτομο πχ με βαριά μορφή δυσλεξίας που με το ζόρι καταλαβαίνεις τι γράφει αλλά έχει phd και μιλάει 3 γλώσσες. Η άποψη του καθενός είναι δικαίωμα του. Στο θέμα μας τώρα, πιστεύω αν κατέβαζε τις υπάρχουσες τιμές έστω και λίγο η intel δεν θα έπεφταν έξω τα καράβια της και θα αποκτούσε και πολλούς παραπάνω fan. Περιμένουνε το 2016 μπας και αλλάξει η κατάστασης,προς όφελος του καταναλωτή κυρίως.

Φιλικά πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο κανενός αλλά η ορθογραφία δεν έχει καμία σχέση. Καλό είναι να λείπουν κακιούλες. Ξέρω άτομο πχ με βαριά μορφή δυσλεξίας που με το ζόρι καταλαβαίνεις τι γράφει αλλά έχει phd και μιλάει 3 γλώσσες. Η άποψη του καθενός είναι δικαίωμα του. Στο θέμα μας τώρα, πιστεύω αν κατέβαζε τις υπάρχουσες τιμές έστω και λίγο η intel δεν θα έπεφταν έξω τα καράβια της και θα αποκτούσε και πολλούς παραπάνω fan. Περιμένουνε το 2016 μπας και αλλάξει η κατάστασης,προς όφελος του καταναλωτή κυρίως.

Φιλικά πάντα.

 

 

Και εγώ δυσλεξία έχω, αλλά δεν με σταματάει να χρησιμοποιώ auto correct όταν γράφω :)

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όντως με 200 εκατομμύρια $ ζημιές το Q3/15 και ακόμα 360 από το Q2 και Q1 η AMD περνάει τις καλύτερες εποχές της... :rolleyes:

 

Τα θέλετε και τα γράφετε;

 

 

10MHz σαν τον 8088 έχουν βασικά... :rolleyes:

δεν την βλέπουμε όμως να αγχωνεται σαν εταιρία.

δεν βγάζει στην φορά τους ζεν, ουτε ρίχνει τις τιμές σε cpus, gpus.

 

ούτε μας αναφέρει από που έπαθε τέτοια ζημιά, ούτε τσουνάμι της πήρε κανένα εργοστάσιο ούτε έχει ακουστεί κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα της νανοβιοτεχνολογίας. Εεε όχι τώρα ! ...αλλά σε κάνα δυο δεκαετίες.

 

Δεν νομίζω ότι έχει πολύ νόημα... Νομίζω γενικά έχουν θέμα πλέον ότι το πρόβλημα είναι οι γραμμές μεταφοράς για τις ταχύτητες και όχι η ταχύτητα του transistor. Οπότε δεν έχει πρακτικό νόημα περαιτέρω σμίκρυνση (παίζει και κάτω από 20nm να μην έχει στη συγκεκριμένη φάση και τεχνολογία) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fixed. Σίγουρα έχουν βρει άλλες μεθόδους (όπως γραφένιο) απλά έτσι λειτουργούν αυτά τα πράγματα, με άρμεγμα...

 

Δεν νομίζω ότι έχει βρεθεί (ή είναι κοντά) τρόπος να χρησιμοποιηθεί το γραφένιο αντί του πυριτίου σε παραγωγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο παίζει η Intel χωρίς αντίπαλο μην περιμένετε μεγάλες βελτιώσεις. Ωστόσο προσωπικά πιστεύω πως το τοπίο σταδιακά θα αλλάξει. Και αυτό γιατί η x86 αρχιτεκτονική αρχίζει σιγά σιγά και δείχνει τις εγγενείς αδυναμίες της. Πιστεύω πως σύντομα θα αρχίσουν να κυκλοφορούν και στην αγορά των Laptops-PCs  συστήματα SoC όπως με τους ARM. Όλα τα εξαρτήματα σε ένα τσιπ. Και τότε ίσως να δούμε στην αγορά ακόμα έναν ή δύο παίκτες.  Το θέμα είναι βέβαια ότι την Intel είναι πολύ δύσκολο να την χτυπήσεις καθώς διαθέτει δικά της εργοστάσια εκτύπωσης και τεράστια κεφάλαια στο R&D που ελάχιστες εταιρίες στον κόσμο είναι σε θέση να διαθέσουν (λιγότερες από 10 πιστεύω) . Η Samsung πιστεύω πως θα μπει σε αυτή την αγορά στην επόμενη πενταετία. Επίσης από Κίνα μεριά σε 5 χρόνια από τώρα θα έχουμε κάποιες προτάσεις. Αρχικά βέβαια δεν θα είναι ανταγωνιστικές αλλά όπως σε όλα τα κινέζικα σταδιακά θα βελτιωθούν.   

Ποιες εγγενείς αδυναμίες εννοείς?

Εκτύπωση εννοείς εργοστάσια παραγωγής κυκλωμάτων?

 

Εγώ πιστεύω ότι σιγά σιγά θα το πάει προς semi-custom επεξεργαστές... Δηλαδή cpu και fpga μαζί. Για enterprises αρχικά και μετέπειτα για consumer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tick-tock officially ends.

 

I5-2500K θα μείνει για ακόμα έναν χρόνο... Zen σώσε μας!

2700k χρηστης εδω, δεν βλεπω κανεναν απολυτως λογο να αλλαξω cpu.

(και κατ'επεκταση μητρικη και ισως μνημη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2700k χρηστης εδω, δεν βλεπω κανεναν απολυτως λογο να αλλαξω cpu.

(και κατ'επεκταση μητρικη και ισως μνημη)

Σαν ευτυχής κάτοχος του 2700Κ πως βλέπεις την στάση της ιντελ να βγάζει συνέχεια μοντέλα τα οποία είναι με μια στάλα επιδόσεων ποιο δυνατά απ τα πρωιγουμενα;

Και όχι απλά τα πασάρει στα ράφια αλλά για την απόκτηση τους θέλουμε και καινούρια μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...